Ξηροδερμία και χάσιμο τριχών


Expecto_patronum

Active Member
15 Δεκεμβρίου 2021
38
26
25
Καλημέρα και καλό σκ!
Το κουταβι μου 5 μηνών την τελευταία βδομάδα χάνει παρα πολλές τρίχες και εχει ασπρακια πάνω του που φαντάζομαι είναι ξηροδερμια. Πήγαμε στον κτηνίατρο για το εμβόλιο, αμπούλα κλπ και τον είδε. Μου είπε υπερβολική καθαριότητα που οντως ήταν γιατι τον καθάριζα κάθε φορά μετά την βόλτα με μαντηλάκια παντού. Επίσης μου είπε ότι μπορεί να χάνει το κουταβισιο τρίχωμα. Αυτό κατά πόσο ισχύει; Γενικά δεν έχανε τρίχες αντε να έβρισκα 1-2 τρίχες στην ζακετα μου και αυτό κάθε βδομάδα. Γιαυτό παραξενευτηκα τόσο. Δεν μου έδωσε τίποτα για την ξηροδερμια και εννοείται σταμάτησα επιτόπου το καθάρισμα με μαντηλάκια. Θα ήθελα γνώμες γιατι εχω ανησυχήσει πολύ. Περνάω το χέρι μου από πάνω και βγάζω μάτσο κάθε φορά. Μήπως ο κτηνιατρος ήταν υπερβολικά χαλαρός με το θεμα;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η ξηροδερμία μπορείς να οφείλεται σε πάρα πολλά πράγματα, και δε θα φύγει απ' τη μια μέρα στην άλλη, θα χρειαστεί λίγος χρόνος. Το απλούστερο που μπορείς να κάνεις, είναι να πάρεις πόσιμη αλόη και να ψεκαζεις το κουτάβι κάνοντας μασάζ να πάει όσο γίνεται στο δέρμα του. Το επαναλαμβάνεις όσο συχνά θέλεις, μόνο πρόσεξε λίγο να στεγνώσει πριν βγει έξω.

Έχω χρησιμοποιήσεις επίσης αυτές τις βιταμίνες και θεωρώ ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά. Μιας και μιλάς για κουτάβι, θα πρότεινα να ξεκινήσεις με την αλόη, και βλέπεις πως πάει. Αν αποφασίσεις να δώσεις τις βιταμίνες, ρώτα πριν τον κτηνίατρό σου.

Καλώς σταμάτησες το καθημερινό καθάρισμα, ακόμα και αν είναι με σκυλο-προίόντα κατάλληλα και για καθημερινή χρήση. Προτείνω καταρχάς να συμβιβαστείς λίγο με τη βρώμα, και στη συνέχεια χρησιμποίησε απλά μια πετσέτα βουτηγμένη σε σκέτο νερό.
Αν εσύ και ο σκύλος είστε από αυτά τα περίεργα πλάσματα που ανέχονται τη βρώμα του ξιδιού, βούτηξε την πετσέτα σε διάλυμα νερό-μηλόξιδο. Δεν προτιμώ να βάζω μηλόξιδο σε ερεθισμένο δέρμα, για την ώρα θα το απέφευγα ανεξαρτήτως ελεεινής μυρωδιάς.
Α, και δε θυμάμαι αν είπα ότι το μηλόξιδο βρωμάει...
 
  • Like
Reactions: Estranged and GSD92


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Η ξηροδερμία μπορείς να οφείλεται σε πάρα πολλά πράγματα, και δε θα φύγει απ' τη μια μέρα στην άλλη, θα χρειαστεί λίγος χρόνος. Το απλούστερο που μπορείς να κάνεις, είναι να πάρεις πόσιμη αλόη και να ψεκαζεις το κουτάβι κάνοντας μασάζ να πάει όσο γίνεται στο δέρμα του. Το επαναλαμβάνεις όσο συχνά θέλεις, μόνο πρόσεξε λίγο να στεγνώσει πριν βγει έξω.

Έχω χρησιμοποιήσεις επίσης αυτές τις βιταμίνες και θεωρώ ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά. Μιας και μιλάς για κουτάβι, θα πρότεινα να ξεκινήσεις με την αλόη, και βλέπεις πως πάει. Αν αποφασίσεις να δώσεις τις βιταμίνες, ρώτα πριν τον κτηνίατρό σου.

Καλώς σταμάτησες το καθημερινό καθάρισμα, ακόμα και αν είναι με σκυλο-προίόντα κατάλληλα και για καθημερινή χρήση. Προτείνω καταρχάς να συμβιβαστείς λίγο με τη βρώμα, και στη συνέχεια χρησιμποίησε απλά μια πετσέτα βουτηγμένη σε σκέτο νερό.
Αν εσύ και ο σκύλος είστε από αυτά τα περίεργα πλάσματα που ανέχονται τη βρώμα του ξιδιού, βούτηξε την πετσέτα σε διάλυμα νερό-μηλόξιδο. Δεν προτιμώ να βάζω μηλόξιδο σε ερεθισμένο δέρμα, για την ώρα θα το απέφευγα ανεξαρτήτως ελεεινής μυρωδιάς.
Α, και δε θυμάμαι αν είπα ότι το μηλόξιδο βρωμάει...
Όχι ρε, το διάλυμα (πρέπει να) είναι πολύ αραιό, τόσο που ούτε να μυρίζει το μηλοξιδο ιδιαίτερα ούτε να χει θέμα αν πάει σε ερεθισμένο σημείο. Τύπου μια κουταλιά στο λίτρο.

Αλλά παρεμπιπτόντως, το απλό το μηλοξιδο του εμπορίου δεν κάνει κ για πολλά μου πε κτηνίατρος κάποτε. Θέλει το ωμό.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ωμό; Δηλαδή; Και που το βρίσκεις; Είναι άοσμο; Το βάζεις και στο μαρούλι;

... Τύπου μια κουταλιά στο λίτρο...
Τι να σου πω, η πιο αραιή διάλυση που έχω ακούσει είναι 1 προς 3. Μου φαίνεται περίεργο να έχει κάποιο αποτέλεσμα ακόμα πιο αραιωμένο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Ωμό; Δηλαδή; Και που το βρίσκεις; Είναι άοσμο; Το βάζεις και στο μαρούλι;



Τι να σου πω, η πιο αραιή διάλυση που έχω ακούσει είναι 1 προς 3. Μου φαίνεται περίεργο να έχει κάποιο αποτέλεσμα ακόμα πιο αραιωμένο.
Τρώγεται κανονικά ναι, τώρα αυτό που έχω εγώ το χω 5 αιώνες κ δεν ψήνομαι πλέον να το φάω ή να του το βάλω στο φαΐ/νερό - αν κ τι να χει πάθει, να χει ξινίσει σάμπως (χο χο χο, πολύ μέτριο :rolleyes:). Το χρησιμοποιώ μόνο για την τρίχα πλέον.

Άοσμο όχι δεν είναι σε καμία περίπτωση. Απλά μου χε πει η κτηνίατρος παλιαααα ότι δεν είναι το κλασσικό μηλοξιδο αυτό που προτείνεται για τρίχα/πόση, του στυλ ότι το βιομηχανικό είναι faux, δεν έχει καμία από τις ιδιότητες που διαφημίζουν για το μηλοξιδο (είτε για ανθρώπους είτε για σκυλιά). Ότι λέγεται, αφορά το ωμό το απαστεριωτο, το μπρουτάλ το πρόστυχο :ROFLMAO:

1 προς 3 είναι πάρα πολύ ρε συ! Κάνω κ μια κουταλιά στο μισό λίτρο περίπου καμία φορά αλλά όχι πιο πολύ.

Αυτό έχω εγώ, απ'το Βασιλόπουλο το χα πάρει, λογικά κ στα βιολογικά βρίσκεις εύκολα.
IMG_20220221_124403.jpg

(Μη με ρωτήσεις τι εννοεί with mother. Χρόνια τώρα αναρωτιέμαι...)
 
  • Like
Reactions: sis


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Για καθημερινή πλύση παρεμπιπτόντως κι εγώ θα έλεγα μόνο νερό ή αραιό διάλυμα νερού-μηλοξιδου.

Τα μαντηλάκια δεν κάνουν καθόλου καλό στο δέρμα τους, είμαι με το γιατρό κ την προλαλήσασα. Άσε μερικές βδομάδες να δεις αν φύγει η ξηροδερμία κ αν όχι το ξανακοιτάς. Τώρα το πόση τρίχα χάνει εξαρτάται από πάρα πολλά, από το σκυλί το ίδιο, το φαΐ, τις βιταμίνες, τις περιβαλλοντικές συνθήκες εντός κι εκτός σπιτιού. Θα το δεις με τον καιρό.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Το μηλόξιδο πρέπει να είναι ΑΦΙΛΤΡΑΡΙΣΤΟ και καλύτερα βιολογικό...όπως είπαν και οι παραπάνω...κάνει δουλίτσα στη μυρωδιά...εγώ με διάλυμα κάνω και ποδαράκια..
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Σε ήδη ερεθισμένο δέρμα δεν βάζουμε όξινα σκευάσματα (ξύδι).
Η "καθαριστική" αναλογία πάντως (όχι για καθημερινή χρήση) είναι 1 προς 3 ή 4.
Το μηλόξιδο μυρίζει όταν είναι νωπό ακόμη, αλλά η μυρωδιά εξαφανίζεται όταν στεγνώσει.
 


Expecto_patronum

Active Member
15 Δεκεμβρίου 2021
38
26
25
Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις προτάσεις. Από τότε μέχρι και σήμερα δεν του έχω βάλει τίποτα για καθάρισμα, ούτε μαντηλάκια ουτε ξύδι με νερό. Μετά την τελευταία βόλτα τον καθαρίζω με ένα πανάκι νωπό σε πατούσες και μουσουδα. Η ξηροδερμια έχει βελτιωθεί λίγο αλλά ακόμα βγάζει. Νομίζω θα συνεχίσω έτσι μέχρι την επόμενη επίσκεψη στον κτηνίατρο. Για την ώρα η βρώμα παλεύεται Μόλις με το καλό φύγει η ξηροδερμια θα κάνω αυτό με το ξύδι που είπατε και εσείς το οποίο μετανιώνω που δεν έκανα νωρίτερα γιατί δεν θα ειχα βασανισει το μωράκι μου
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Επίσης, μετά πάντα από τη συμβουλή του κτηνιάτρου σας, μου έχουν πει για ένα μικρό ρεβυθάκι νωπή μαγιά ή βιολογικό βούτυρο καρύδας (ΠΡΟΣΟΧΗ για μαγειρική χρήση όχι καλλυντική) ότι βοηθάνε πολύ στα δερματικά..