Ξύσιμο στο πόδι


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μοιραστώ ένα πρόβλημα που έχω μήπως το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος από εδώ. Ο σιντακος πριν κάποιους μήνες είχε κάνει μια μυκητιαση και είχε δύο σημαδάκια στο πόδι. Κάναμε θεραπεία όλα καλά. Απλά το θέμα είναι πως από τότε, δεν έχουν ξαναμεγαλωσει οι τρίχες σε αυτά τα σημεία!!! Πήγα στο κτηνίατρο και μου είπε πως "δεν είναι θέμα δερματιτιδας κτλπ γιατί έχει βγάλει τρίχες, απλά δαγκώνεται συνέχεια και δεν τις αφήνει να μεγαλώσουν. Αυτό το κάνει σε στιγμές στρες ή βαρεμάρας, γιατί του έμεινε κουσούρι από τότε που τον έτρωγε."
Τον μαλωνω εννοείται κάθε φορά που πάει να τα πειράξει, αλλά όταν κοιμάμαι ή όταν λείπω, εκεί είναι που το κάνει συνήθως... Και έχουμε καταλήξει να έχουμε ακόμα τα σημάδια και μη πω ότι μεγάλωσαν κιόλας απτό ξύσιμο, εδώ και 2 μήνες.
Οποιαδήποτε συμβουλή είναι χρήσιμη! Ευχαριστώ.
 








paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Ειναι σιγουρο οτι περασε η μυκητιαση?
Εμένα μια φορα που ειχε ο μπιμ ενα σημαδακι στο ποδι κρατησε καπου τριμηνο η θεραπια και τριχες φανηκαν τον τελευταιο μηνα..εσεις τι θεραπεια κανατε?
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Ειναι σιγουρο οτι περασε η μυκητιαση?
Εμένα μια φορα που ειχε ο μπιμ ενα σημαδακι στο ποδι κρατησε καπου τριμηνο η θεραπια και τριχες φανηκαν τον τελευταιο μηνα..εσεις τι θεραπεια κανατε?
Ναι είναι σίγουρο. Έβαζα κενακομπ και ντακταριν κρέμες. Τον ρώτησα μήπως έχει μείνει κάτι, αλλά μου εξήγησε ότι η τρίχα έχει βγει, απλά ο μικρός την κόβει με τα δόντια του και δεν μεγαλώνει. Αν είχε μείνει ακόμα μύκητας, θα ήταν ακόμα σκέτο το δέρμα. Τώρα είναι κοντή τρίχα σα τα γένια μου που τα παίρνω με την μηχανή π.χ.
 


Louffy

New Member
4 Φεβρουαρίου 2020
2
0
36
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μοιραστώ ένα πρόβλημα που έχω μήπως το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος από εδώ. Ο σιντακος πριν κάποιους μήνες είχε κάνει μια μυκητιαση και είχε δύο σημαδάκια στο πόδι. Κάναμε θεραπεία όλα καλά. Απλά το θέμα είναι πως από τότε, δεν έχουν ξαναμεγαλωσει οι τρίχες σε αυτά τα σημεία!!! Πήγα στο κτηνίατρο και μου είπε πως "δεν είναι θέμα δερματιτιδας κτλπ γιατί έχει βγάλει τρίχες, απλά δαγκώνεται συνέχεια και δεν τις αφήνει να μεγαλώσουν. Αυτό το κάνει σε στιγμές στρες ή βαρεμάρας, γιατί του έμεινε κουσούρι από τότε που τον έτρωγε."
Τον μαλωνω εννοείται κάθε φορά που πάει να τα πειράξει, αλλά όταν κοιμάμαι ή όταν λείπω, εκεί είναι που το κάνει συνήθως... Και έχουμε καταλήξει να έχουμε ακόμα τα σημάδια και μη πω ότι μεγάλωσαν κιόλας απτό ξύσιμο, εδώ και 2 μήνες.
Οποιαδήποτε συμβουλή είναι χρήσιμη! Ευχαριστώ.
Οι τρίχες κάνουν πολύ καιρό να ξαναβγούν απ' ότι μου είχε πει η δική μου κτηνίατρος!! Πάντως αν δαγκώνει και τις πατούσες του είναι ένδειξη αλλεργίας!!
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Οι τρίχες κάνουν πολύ καιρό να ξαναβγούν απ' ότι μου είχε πει η δική μου κτηνίατρος!! Πάντως αν δαγκώνει και τις πατούσες του είναι ένδειξη αλλεργίας!!
Όχι δε τις δαγκώνει πάλι καλά. Τρίχα έχει βγει κανονικά απλά είναι πολύ κοντή γιατί δεν τν αφήνει να μεγαλώσει, κόβεται απτό δάγκωμα του που ξύνεται.
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Επαναφέρω λίγο το θέμα. Του αγόρασα κολάρο και τις πρώτες μέρες όλα εντάξει... Έλα όμως που τώρα βρήκε το κόλπο και κατάφερε να γυρίσει 180μοιρες και να φτάσει το πόδι του και πάλι τα ίδια.
Αυτό το κάνει όταν λείπω απτό σπίτι εννοείται, γιατί ξέρει ότι τον μαλωνω. (τον βλέπω απτην κάμερα)
Μπορεί και γυρνάει γιατί είναι μακρύς, από μάνα τεκελ, οπότε καταλαβαίνετε.

Τι άλλο να του κάνω δλδ; έχω φρικάρει!
Να πάω να του πάρω ΚΑΙ φιμωτρο;;;; απαυτα με τα καγκελακια μπροστά να μν το δαγκώνει;
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Υπάρχουν και κολάρα που προεξέχουν πολύ, οπότε ίσως να το δοκίμαζες κι αυτό. Θα θυμίζει λίγο λαμπατέρ ο σκύλος, αλλά η δουλειά μας νοιάζει να γίνει. :LOL:
 
  • Like
Reactions: Tony91