Οδικό ταξίδι διέλευση από Σερβία


OinoxoosGR

Member
28 Ιουλίου 2010
8
0
Καλημέρα σας,

θα ταξιδέψω στην Κροατία οδικώς και θα διασχίσω την Σερβία η οποία είναι χώρα όπου σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή οδηγία θα πρέπει να κάνω τεστ αντισωμάτων στο σκυλί μας πριν την έξοδο από την Ελλάδα ώστε να μπορέσει να επιστρέψει στον ευρωπαϊκό χώρο.
Το σκυλί είναι 14 ετών πλήρως εμβολιασμένο κατά της λύσσας.
Αν επέστρεφα Ελλάδα δεν θα ανησυχούσα αλλά φοβάμαι ότι μόλις φτάσω Κροατία θα έχω θέμα. Αν ήταν μικρό σκυλί, γράφει η οδηγία ότι αρκεί δήλωση του υπεύθυνου ότι το ζώο δεν έχει έρθει σε επαφή με άλλο ζώο.
Κάνω λοιπόν την κανονική διαδρομή ή τελικά θα πρέπει να επιλέξω Ελλάδα-Βουλγαρία-Ρουμανία-Ουγγαρία-Κροατία προκειμένου να μην πατήσουμε στην ΣΕρβία?

Υ.Γ. Μόνο που διαβάζω την δεύτερη διαδρομή νοιώθω κουρασμένος τόσο εγώ όσο και ο γεράκος μας...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Τυχερός/ή είσαι. Υπάρχει μέλος που σίγουρα θα ξέρει να σε ενημερώσει καθότι κάνει το Σερβία-Ελλάδα μετά σκύλου (αν και δεν κατάλαβα το πιθανό πρόβλημα με το όταν φτάσεις Κροατία που λες). Ελπίζω να το δει.

@Berna
 
  • Like
Reactions: mareco and Berna


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κάνε τεστ αντισωμάτων σε εργαστήριο αναγνωρισμένο από την ΕΕ. Ο κτηνίατρός σου θα γνωρίζει. Δεν είναι σπουδαία διαδικασία. Εάν έχεις κάνει το τεστ ήδη και ο σκύλος εμβολιάζεται τακτικά το τεστ κρατάει εφ' όρου ζωής.
 
  • Like
Reactions: mareco


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τυχερός/ή είσαι. Υπάρχει μέλος που σίγουρα θα ξέρει να σε ενημερώσει καθότι κάνει το Σερβία-Ελλάδα μετά σκύλου (αν και δεν κατάλαβα το πιθανό πρόβλημα με το όταν φτάσεις Κροατία που λες). Ελπίζω να το δει.

@Berna
Χαχα με πρόλαβες :LOL:
 
  • Like
Reactions: Estranged


OinoxoosGR

Member
28 Ιουλίου 2010
8
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, πιέζει ο χρόνος για αυτό ρωτώ. Το τεστ από Θεσσαλονίκη για Αθήνα θα πάρει 20-30 μέρες όπως μου είπανε στο μοναδικό κέντρο αναγνωρισμένο από ΕΕ στην Ελλάδα.
Μάλλον θα πάω το απόγευμα στον κτηνίατρο να τρέχει η διαδικασία και αν δω ότι τα αποτελέσματα δεν έχουν φτάσει πρωτού φύγουμε θα επιλέξω τον μακρύ δρόμο διασχίζοντας μόνο κράτη ΕΕ.
 


OinoxoosGR

Member
28 Ιουλίου 2010
8
0
Berna από Σερβία μπαίνοντας Ελλάδα σου έλεγξαν ποτέ το διαβατήριο του σκυλάκου σου? Γιατί εμάς όταν ήμουν Ρουμανία ποτέ στα σύνορα δεν μας το είχαν κάνει.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Berna από Σερβία μπαίνοντας Ελλάδα σου έλεγξαν ποτέ το διαβατήριο του σκυλάκου σου? Γιατί εμάς όταν ήμουν Ρουμανία ποτέ στα σύνορα δεν μας το είχαν κάνει.
Ναι, μου έχουν ζητήσει, και όταν έμπαινα Ελλάδα, και στη FYROM, και όταν γύριζα Σερβία (αν και ο σκύλος έχει σερβικό διαβατήριο) και όταν γύριζα από Ρουμανία (αυτή με είχε πρήξει αν και ο σκύλος είχε όλα τα χαρτιά γιατί δε γνώριζε πως μόνο το εμβόλιο κατά της λύσσας απετείται από το νόμο). Αλλες φορές περνούσαμε χωρίς να μου ζητήσουν τίποτα σε όλες αυτές τις χώρες + Βουλγαρία και Βοσνία. Βασικά εξαρτάται από τη διάθεση του υπαλλήλου. Προσωπικά δεν το ρισκάρω να ταξιδέψω μεγάλη διαδρομή και να με γυρίσουν πίσω.

Ρουμάνια μπήκατε από Σερβία ή από Βουλγαρία; Μεταξύ τους, χώρες της ΕΕ δεν ζητάνε.
 




OinoxoosGR

Member
28 Ιουλίου 2010
8
0
Ναι, μου έχουν ζητήσει, και όταν έμπαινα Ελλάδα, και στη FYROM, και όταν γύριζα Σερβία (αν και ο σκύλος έχει σερβικό διαβατήριο) και όταν γύριζα από Ρουμανία (αυτή με είχε πρήξει αν και ο σκύλος είχε όλα τα χαρτιά γιατί δε γνώριζε πως μόνο το εμβόλιο κατά της λύσσας απετείται από το νόμο). Αλλες φορές περνούσαμε χωρίς να μου ζητήσουν τίποτα σε όλες αυτές τις χώρες + Βουλγαρία και Βοσνία. Βασικά εξαρτάται από τη διάθεση του υπαλλήλου. Προσωπικά δεν το ρισκάρω να ταξιδέψω μεγάλη διαδρομή και να με γυρίσουν πίσω.

Ρουμάνια μπήκατε από Σερβία ή από Βουλγαρία; Μεταξύ τους, χώρες της ΕΕ δεν ζητάνε.
από Ρουμανία μπαίναμε οπότε όπως λες δεν υπήρχε πρόβλημα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf