Οδοντόκρεμα


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω ανθρώπινη οδοντόκρεμα για μερικές φορές, όχι μόνιμα, στα δόντια του σκύλου; Θα πάθει τίποτα αν την καταπιεί;
 






maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
οχι βεβαια ,εμεις κανει να τη καταπιουμε? ποσο μαλλον αυτο που δεν σχεδιαστηκε για δικη του χρηση, εχει ειδικα προιοντα για αυτο.αν παλι δε θελεις να αγορασεις βουρτσισε με σκετο νερο (αν κατσει):p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Είναι σίγουρο ότι τα ξέρει ο vasgial όλα αυτά που του λέτε.
Θα έχει συγκεκριμένο λόγο, για να ρωτάει...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το ξέρω πως υπάρχουν ειδικές για σκυλιά. Εκείνες είναι σχεδιασμένες για να μπορούν να τις καταπιούν γιατί δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά. Ο σκύλος βλέπετε δεν μπορεί να κάνει μπουκώματα και να το ξεπλύνει. Αυτό που ρώτησα λοιπόν είναι αν γνωρίζει κάποιος τεκμηριωμένα να μου πει τι θα γίνει αν καταπιεί μια μικρή ποσότητα ανθρώπινης οδοντόκρεμας μερικές φορές.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Στην χειρότερη των περιπτώσεων, εμετούς ή διάρροια.
Με την ελάχιστη ποσότητα, για ελάχιστες φορές έτσι;
Προσωπικά εικάζω πως...τίποτα δεν θα πάθει.
 


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
πάντως για τα δόντια του σκύλου, εγώ προτείνω άμα δεν του αρέσει και του ίδιου να μην το "τυραννάς" με οδοντόβουρτσες και κρέμες.
Υπάρχουν πλέον σπρέι για την αναπνοή τους ή ακόμα καλύτερα υγρά διαλύματα που τα προσθέτεις μέσα στο νερό και καταπολεμούν σε μεγάλο βαθμό και την πέτρα στα ούλα και την δυσοσμία.

εγώ χρησιμοποιούσα το vet aquadent της virbac και είδα καλούτσικα αποτελέσματα.
αν και τώρα το έχω σταματήσει λόγο μερικών εμετών πριν καιρό (που δεν έμαθα που οφείλονταν τελικά) και λογικά θα το ξανα βάλω στο πρόγραμμα τώρα τον χειμώνα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ όσες φορές το χρησιμοποίησα, δεν είδα κανένα αποτέλεσμα.
Πεταμένα λεφτά.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Στην χειρότερη των περιπτώσεων, εμετούς ή διάρροια.
Με την ελάχιστη ποσότητα, για ελάχιστες φορές έτσι;
Προσωπικά εικάζω πως...τίποτα δεν θα πάθει.
Και εγώ έτσι νομίζω. Για μικρή ποσότητα μιλάμε ασφαλώς. Και δυο κτηνιάτρους που ρώτησα δεν ήξεραν να μου πουν με βεβαιότητα. Αλλά σκέφτομαι ότι και εμείς αν καταπιούμε οδοντόκρεμα δεν θα πάθουμε τίποτα και από την άλλη τα σκυλιά μπορούν να φάνε αηδίες που αν τις τρώγαμε εμείς θα μνας έτρεχαν για πλύση από την πρώτη μπουκιά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κάπως έτσι το υποθέτω κι εγώ.
Δεν μας λες κιόλας, προς τι η έρευνα, γιατί η φαντασία έχει φουντώσει; :p
 


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
Εγώ όσες φορές το χρησιμοποίησα, δεν είδα κανένα αποτέλεσμα.
Πεταμένα λεφτά.
εμένα την οδοντόκρεμα δεν την πάει καθόλου, οπότε δεν είχα άλλη επιλογή

Αλλά σκέφτομαι ότι και εμείς αν καταπιούμε οδοντόκρεμα δεν θα πάθουμε τίποτα
ανάλογα την ποσότητα.
αν καταναλωθεί αρκετή ποσότητα, κινδυνεύουμε απο εσωτερικά εγκαύματα.
μερικές το γράφουν και απο πίσω αν θυμάμαι καλά
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Κάπως έτσι το υποθέτω κι εγώ.
Δεν μας λες κιόλας, προς τι η έρευνα, γιατί η φαντασία έχει φουντώσει; :p
Έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σκυλοοδοντόκρεμες και είναι όντως πεταμένα λεφτά. Από την άλλη η Λαρα σήμερα έδειχνε να μην τρώει με όρεξη και είδα ότι έχει κάνει λίγο ουλίτιδα, το είχε πάθει και στο παρελθόν όταν την είχα αφήσει λίγες μέρες σε κένελ και μετά της πέρασε αφού επέστρεψε στην κανονική της διατροφή. Τώρα δεν ξέρω από τι το έπαθε αλλά επειδή έχω μια ειδική φαρμακευτική οδοντόκρεμα για ουλίτιδα να δοκίμαζα μήπως ανακουφιστεί γρηγορότερα.
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Μήπως να της έδινες κανένα κόκαλο?? Εγώ πάντα χρησιμοποιούσα και δεν είχα πότε θέμα με δόντια.
Για οδοντόκρεμα δεν εχω άποψη, δεν χρησιμοποίησα ποτέ

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μήπως να της έδινες κανένα κόκαλο?? Εγώ πάντα χρησιμοποιούσα και δεν είχα πότε θέμα με δόντια.
Για οδοντόκρεμα δεν εχω άποψη, δεν χρησιμοποίησα ποτέ

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δίνω κόκαλα αλλά αυτή τη στιγμή τα ούλα της είναι ερεθισμένα.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
η ουλιτιδα δημιουργειται απο τη πετρα.εχεις ρωτησει τον κτηνιατρο σου για καθαρισμο με υπερηχους?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
η ουλιτιδα δημιουργειται απο τη πετρα.εχεις ρωτησει τον κτηνιατρο σου για καθαρισμο με υπερηχους?
Πέρσι έκαναν καθαρισμό και οι δυο. Είναι και άλλοι παράγοντες που μπορεί να προκαλέσουν ουλίτιδα.
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
πάντως για τα δόντια του σκύλου, εγώ προτείνω άμα δεν του αρέσει και του ίδιου να μην το "τυραννάς" με οδοντόβουρτσες και κρέμες.
Υπάρχουν πλέον σπρέι για την αναπνοή τους ή ακόμα καλύτερα υγρά διαλύματα που τα προσθέτεις μέσα στο νερό και καταπολεμούν σε μεγάλο βαθμό και την πέτρα στα ούλα και την δυσοσμία.

εγώ χρησιμοποιούσα το vet aquadent της virbac και είδα καλούτσικα αποτελέσματα.
αν και τώρα το έχω σταματήσει λόγο μερικών εμετών πριν καιρό (που δεν έμαθα που οφείλονταν τελικά) και λογικά θα το ξανα βάλω στο πρόγραμμα τώρα τον χειμώνα!
@ippotis τα σπρει καθως κ τα υγρα καθαρισμου στοματικης κοιλοτητας κατοικιδιων κ δη σκυλων αν δεις τα συστατικα περιεχουν γλυκερινη (σαπουνι κοινως, λογικα σε μικρες ποσοτητες ωστε να μην εχουν "ιδιαιτερες" παρενεργειες) κ σιγουρα εγω δεν θα εδινα κατι τετοιο στον μικρο..
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ναι ακομα και θυροειδής μπορεί να είναι η αιτία.

Η ανθρώπινη οδοντοπαστα δεν είναι λύση. Oravet υπάρχει;

Πάντως θέλει προσοχή, μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα στα νεφρά, καρδιακές βαλβίδες, ...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ναι ακομα και θυροειδής μπορεί να είναι η αιτία.

Η ανθρώπινη οδοντοπαστα δεν είναι λύση. Oravet υπάρχει;

Πάντως θέλει προσοχή, μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα στα νεφρά, καρδιακές βαλβίδες, ...
Θυροειδής δεν νομίζω γιατί κάναμε πριν μια εβδομάδα βιοχημικές και υποθέτω πως κάτι θα έδειχναν. Τα προβλήματα που αναφέρεις τι μπορεί να τα προκαλέσει γιατί δεν κατάλαβα.