Οδοντόκρεμα




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Η τιμή πρέπει αρχικώς να ειναι φιξ, γιατί την ίδια άκουσα κι εγώ που ρώτησα.
Πιθανών όμως να παίζει, αναλόγως της σχέσης με τον γιατρό και/ή του μεγέθους του προβλήματος, αν δηλαδή υπάρχει και κάτι άλλο, πέρα από απλή πέτρα.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αν γνωρίζεις!!!!
Η χρέωση γίνεται αναλόγως των κιλών, του προβλήματος ή είναι φιξ?
Καλά ερώτηση. Με όσους έχω μιλήσει που έκαναν καθαρισμό πλήρωσαν πάνω κάτω αυτά τα λεφτά ανεξαρτήτως κιλών. Δεν ξέρω τώρα αν έχεις κάποιο σκύλο σε ανθρώπινα κιλά αν η τιμή διαφοροποιείται Όπως θα διάβασες πιο πριν οτιδήποτε χρειαστεί εκτός του καθαρισμού, πχ. εξαγωγές δοντιών, είναι εκτός τιμής. Υπάρχουν βέβαια και επιτήδειοι που ζητούν ότι θέλουν. Είχα μόλις μετακομίσει εδώ που είμαι και ένας μου ζητούσε 180€ για το κάθε σκυλί. Δεν με ξαναείδε γιατί ήξερα ποιες είναι στο περίπου οι τιμές. Βρήκα τον γιατρό που πάω τώρα ο οποίος είναι εξαιρετικός σε όλους τους τομείς, και το λέω με κάθε βεβαιότητα, και εκτός αυτού έχει και λογικές τιμές.
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
'Εχω αρχίσει να ανησυχώ, ο δικός μου είναι 21 μηνών, τα πίσω δόντια τα μεγάλα, έχουν πέτρα (είναι κίτρινα) όλα τα άλλα είναι άσπρα, είναι φυσιολογικό από τόσο μικρό να έχει πέτρα? Δεν του τα πλένω, προσπάθησα όταν το έμαθα, αλλά δεν καθεται, του δίνω μόνο τα κόκαλα που καθαρίζουν τα δόντια, αλλά κάνουν δουλεία? Σε 2 εβδομάδες θα πάμε στο γιατρό για τα εμβόλια και θα ρωτήσω βέβαια, τα προιόντα που είναι για τον καθαρισμό (gel κλπ) τα έχετε δοκιμάσει? έχουν αποτέλεσμα?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
'Εχω αρχίσει να ανησυχώ, ο δικός μου είναι 21 μηνών, τα πίσω δόντια τα μεγάλα, έχουν πέτρα (είναι κίτρινα) όλα τα άλλα είναι άσπρα, είναι φυσιολογικό από τόσο μικρό να έχει πέτρα? Δεν του τα πλένω, προσπάθησα όταν το έμαθα, αλλά δεν καθεται, του δίνω μόνο τα κόκαλα που καθαρίζουν τα δόντια, αλλά κάνουν δουλεία? Σε 2 εβδομάδες θα πάμε στο γιατρό για τα εμβόλια και θα ρωτήσω βέβαια, τα προιόντα που είναι για τον καθαρισμό (gel κλπ) τα έχετε δοκιμάσει? έχουν αποτέλεσμα?
Κάτι που έμαθα πολύ πρόσφατα είναι ότι η σχέση μεγέθους της φυλής με την δημιουργία της πέτρας είναι αντιστρόφως ανάλογη. Δηλαδή όσο μικρότερη φυλή, τόσο μεγαλύτερο το πρόβλημα πέτρας. Όσο για την τροφή θεωρούσα ότι όσο σκληρότερη είναι τόσο καλύτερα θα ήταν για την αποφυγή της δημιουργίας πέτρας. Λοιπόν η διαφορά είναι ελάχιστη. Όσο για τα ειδικά προϊόντα δεν ξέρω αν έχουν αποτέλεσμα. Πάντα θεωρούσα ότι είναι μαρκετίστικα κόλπα αλλά δεδομένου ότι μέσα σε διάστημα 14 μηνών κάνω για δεύτερη φορά καθαρισμό, θα τα δοκιμάσω να δω. Έχω είδη πάρει ένα τζελ και από αύριο αρχίζουμε καθημερινό βούρτσισμα. Όσο για την ηλικία έχω ακούσει για σκύλο 3 ετών με πλασμοκυτταρική στοματίτιδα, αυτές βέβαια είναι ακραίες και σπάνιες περιπτώσεις. Όπως και να έχει θα σε συμβουλέψει ο γιατρός σου γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μην ανησυχείς. Κίτρινα δόντια δεν σημαίνει απαραίτητα πέτρα, μπορεί να είναι απλά χρωστική.
 
Last edited:


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Όσο για την τροφή θεωρούσα ότι όσο σκληρότερη είναι τόσο καλύτερα θα ήταν για την αποφυγή της δημιουργίας πέτρας.

Και εγώ αυτό νόμιζα, παραπλήροφορηση στο full.....


Κίτρινα δόντια δεν σημαίνει απαραίτητα πέτρα, μπορεί να είναι απλά χρωστική.

Χρωστική? Δηλάδη απο που προέρχεται αυτή η χρωστική, απο την ξηρά?? από τα μπισκοτάκια?

Μετά την επίσκεψη στο γιατρό αν μου συστήσει κάτι θα το πάρω, για δοκιμή και βλέπουμε, δεν θέλω να χειροτερέψει η κατάσταση από δική μου αμέλεια.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το σκύλο μας το στειρώσαμε σε ηλικία περίπου 20 μηνών. Επειδή είχε μαζέψει κάμποση πέτρα, κι επ'ευκαιρείας της ολικής νάρκωσης του κάναμε καθαρισμό. Καλά, χαμόγελο διαφήμισης, όντως μετά από τον καθαρισμό. Όμως ξαναέπιασε πέτρα πολύ σύντομα (σε λιγότερο από έξι μήνες ήταν ήδη αρκετά ορατή η διαφορά). Με κεφαλάκι αμνοεριφίου, μία φορά την εβδομάδα, από την άνοιξη μέχρι πριν ένα-ενάμιση μήνα και με πλατάρια ανά τρείς μέρες έκτοτε, η πλάκα έχει μειωθεί σημαντικά και όλο και λιγοστεύει...

Για κανένα μήνα περίπου χρησιμοποιήσαμε και vet aquadent αλά δεν είδαμε κάποια ιδιαίτερη διαφορά, οπότε το σταματήσαμε για να μην επιβαρύνουμε το σκύλο με έξτρα χημικά. Ήδη μου φαίνονται πολλά αυτά που "λούζεται"
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Χρωστική? Δηλάδη απο που προέρχεται αυτή η χρωστική, απο την ξηρά?? από τα μπισκοτάκια?

Μετά την επίσκεψη στο γιατρό αν μου συστήσει κάτι θα το πάρω, για δοκιμή και βλέπουμε, δεν θέλω να χειροτερέψει η κατάσταση από δική μου αμέλεια.
Ότι σου πει ο γιατρός σου. Εδώ απλά κάνουμε συζήτηση. Σε καμία περίπτωση δεν είναι ευαγγέλιο. Απλά μετά από πολύ καλό φιλτράρισμα, όπως και σε κάθε φόρουμ, μπορεί και να ωφεληθεί κάποιος.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Για κανένα μήνα περίπου χρησιμοποιήσαμε και vet aquadent αλά δεν είδαμε κάποια ιδιαίτερη διαφορά, οπότε το σταματήσαμε για να μην επιβαρύνουμε το σκύλο με έξτρα χημικά. Ήδη μου φαίνονται πολλά αυτά που "λούζεται"
Όντως, πεταμένα λεφτά.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Δοκιμασε την Dentastix, αν θες .
Εμεις τον γλιτωσαμε τον καθαρισμο με την χρηση αυτης.. δεν μπορω να σου εγγυηθω οτι θα εχεις σιγουρα αποτελεσματα.. επειδη ομως εχω δοκιμασει 3-4 με αυτη ειδα διαφορα. και σε σκυλια που την εχω δωσει επισης.
Επειδη την dentastix δεν την βουρτσιζεις, αλλα την βαζεις το βραδυ πριν πας για υπνο και παιρνεις το νερο.. (η θεωρεια μου ειναι οτι ) το βουρτσισμα να γινεται με οδοντικα παιχνιδια ή κοκαλα
..και τα κεφαλακια.. σιγουρα πραγματα.
 




ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
"Θα πάθει τίποτα αν την καταπιεί;"

εγω πιτσιρικας ετρωγα παντως την οδοντοκρεμα και δεν φενετε να οφειλονται εκει τα προβληματα μου
:confused:...
αν χρειαζοταν θα το εκανα αλλα με μια παιδικη... αν και εγω τις τα βουρτσιζω οποτε θυμαμαι!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τι προιόν είναι η Dentastix;
Φαντάζομαι κάτι άλλο από το γνωστό dentastix της pedigree, έτσι; Πρέπει να είναι κάποια πάστα ή κάποιο τζελ. Πήρα και εγώ τώρα ένα τζελ που λέει ότι δρα και χωρίς βούρτσισμα, το tropiclean fresh breath το οποίο όμως αν θες μπορείς και να το χρησιμοποιείς μαζί με οδοντόβουρτσα για γρηγορότερα αποτελέσματα. Από σήμερα ξεκινάμε.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εγω τωρα της δινω oral bar της royal, ενα καθε μερα. Αλλα μαζι με αλλα πραγματα που ηθελα, παρηγγειλα και οδοντοκρεμα οποτε απο βδομαδα που θα ρθει, θ αρχισω μ αυτη. Πιστευω οτι ειναι το καλυτερο


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Συγνωμη , τωρα ειδα τις ερωτησεις.. οχι καμια σχεση με τα pedigree . Ναι παστα ειναι. (σαν κολα φαντασου το.)
Ειναι ειναι κτηνιατρικο προιον, απο εκει το προμηθευομαι.. κοστιζει περιπου 10 ευρω αν θυμαμαι καλα..
δεν περαζει να την καταπιει εννοειται.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Συγνωμη , τωρα ειδα τις ερωτησεις.. οχι καμια σχεση με τα pedigree . Ναι παστα ειναι. (σαν κολα φαντασου το.)
Ειναι ειναι κτηνιατρικο προιον, απο εκει το προμηθευομαι.. κοστιζει περιπου 10 ευρω αν θυμαμαι καλα..
δεν περαζει να την καταπιει εννοειται.

Φυσικα καμια σχεση με το pedigree ... γιατι δεν λεγετε dentastix.... :confused:
Κολησε το μυαλο μου.... (οσο εχει μεινει.. :p )

ΛΕΓΕΤΑΙ [h=1]Dentisept Adhesive Dental Paste for Cats & Dogs[/h]
Συγνωμη για το λαθος... :(
 








rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Έκανε καθαρισμό το παιδί μου, του το έκανα δώρο γενεθλίων.!!!!;)
Το χαμογελό του αστραφτερό, 40 λεπτά υπόθεση και η τιμή 35Ε
Μου σύστησε ο γιατρός το PLAQUEOFF, είναι από φύκια σε σκόνη, το βάζεις στο φαγητό του καθημερινά και είναι για την καταπολέμηση και την αποφυγή τρυγίας και πλάκας.
Το έχετε δοκιμάσει???