Οικονομική κρίση, σκύλος κ εξωτερικό


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μήπως τελικά δε δίνω σωστές αρχές στα παιδιά;Μήπως να φύγω;Μήπως τα χρήματα του λογαριασμού να είναι για να εξασφαλιστεί η μονιμη διαμονή μου εκεί;Μήπως...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κατά την προσωπική μου άποψη δεν έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε την απόφαση της κοπέλας αν θα δώσει τον σκύλο της για να μείνει ή όχι. Για τον απλό λόγο ότι δεν μας ρώτησε παιδιά τι να κάνω, να δώσω τον σκύλο ή να ξενιτευτώ; Μας ζήτησε απλά τις εμπειρίες μας ή τις γνώσεις μας για κάποιες άλλες χώρες. Το ότι θα κρατήσει τον σκύλο της είναι μια απόφαση που έχει ήδη πάρει και εγώ προσωπικά την σέβομαι ιδιαίτερα για αυτό.
Skylakos θα σου στείλω pm για Σουηδία .
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
αν είναι να παραθέσουμε απλές γνώσεις και εμπειρίες τότετες έχω να σου πω τα εξής:
1.Η Αγγλία είναι ακριβή να ζείς και ο μισθός των καθηγητών μικρός. Αν αλλάζει για τους δασκαλέους δεν ξέρω
2.Η Νορβηγία είναι πολύ ακριβή και δεν ξερω καθόλου μιστούς και συναφή
3.Γερμανία έζησα τρια χρόνια, κυνόφιλη και οργανωμένη και κλεινουν σχολεία και μειώσανε τα μιστά και μην τα δώσεις σε γερμανούς ρεεεε (λέω εγώ)
4.Στην αφρική εχει λιοντάρια
5.....δε μου ρχεται κατι άλλο, α ναι....
6. Μην πας Αίγυπτο διοτι ναι μεν λεφτά, δεν αγαπούν τα σκυλιά ομως. ούτε καν σε μούμιες....
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Πραγματικά δεν ξέρω πλέον εάν είναι καλύτερα κάπου στο εξωτερικό, από ότι είναι εδώ. Παντού όλα αλλάζουν, δυστυχώς όχι προς το καλύτερο. Θα σου προτείνω να το σκεφτείς πολύ καλά, και επίτρεψε μου να σου αφιερώσω ένα ποίημα του Γιάννη Ρίτσου, το οποίο έγραψε το 1968, ελπίζοντας ότι θα σε βοηθήσει...είναι επίκαιρο όσο ποτέ.

Υστατος Οβολός

Γιάννης Ρίτσος

Δύσκολες ὧρες, δύσκολες στὸν τόπο μας. Κι αὐτὸς ὁ περήφανος,
γυμνός, ἀνυπεράσπιστος, ἀνήμπορος, ἀφέθηκε νὰ τὸν βοηθήσουν·
ἐγγράψαν ὑποθῆκες πάνω του· πῆραν δικαιώματα· ἀξιώνουν·
μιλᾶνε γιὰ λογαριασμό του· τοῦ ρυθμίζουν τὴν ἀνάσα, τὸ βῆμα·
τὸν ἐλεοῦν· τὸν ντύνουν μ᾽ ἄλλα ροῦχα ξέχειλα, χαλαρωμένα·
τοῦ σφίγγουν μ᾽ ἕνα καραβόσκοινο τὴ μέση. Ἐκεῖνος,
μέσα στὰ ξένα ροῦχα, οὔτε μιλάει κι οὔτε πιὰ χαμογελάει
μὴ καὶ φανεῖ ποὺ ἀνάμεσα στὰ δόντια του κρατάει (ὣς καὶ τὴν ὥρα τοῦ ὕπνου)
σφιχτὰ–σφιχτά, σαν ὕστατο ὀβολό του, (μόνο τώρα βιός του)
γυμνό, ἀπαστράπτοντα κι ἀνένδοτο, τὸ θάνατό του.
ΚΙΓΚΛΙΔΩΜΑ 7.XI.68
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
όπου και να πας -για τον σκύλο σου- θα είναι καλύτερα απ΄ότι εδώ......

...για μένα φύγε και σκέψου πολύ σοβαρά αν πρέπει να ξαναγυρίσεις...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Συμφωνώ με ΤΑΡΑ. Αλλά έχω να προσθέσω οτι το που θα ήταν καλύτερα για το σκύλο, για μένα προσωπικά θα ήταν πολύ χαμηλά στη λίστα των κριτηρίων.... υπάρχουν δεκάδες άλλα πράγματα που θα μ'απασχολούσαν περισσότερο.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Είναι τοσο σημαντικο το πού είναι το βελτιστο για τον σκυλο την στιγμη που μιλαμε για επβιωση? Εδώ τι επαθε τοσα χρονια δηλαδη?

Με προσεκτικες κινησεις και λιγο παραπανω κοπο, τα εξοδα, ακομα κι ενός μεγαλοσωμου σκυλου, μπορουν να μειωθουν δραματικα, σε σημειο που να μην επηρεαζουν ιδιαιτερα τον προϋπολογισμο μας, αρκει να μην τυχει καποιο εκτακτο σοβαρο θεμα υγειας.
Φυσικα θα υπαρχει καποια μειωση του επιπεδου διαβιωσης του, αλλά πιστευω όχι τοσο σημαντικη ώστε να του κοψει χρόνια.

Ελενη μου, περιμενε πρωτα λιγους μηνες να δουμε πώς θα εξελιχτει το εγχωριο, ευρωπαϊκο αλλά και παγκοσμιο σκηνικο.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ολλανδια παντως ειναι καλα.
οι σκυλοι πανε παντου.
οι μισθοι γενικα ειναι πολλοι καλοι ακριβως δεν γνωριζω αλλα καθηγητης που συζηταγαμε μου χε πει οτι δουλευε 4 μερες τη βδομαδα,
τις 3 πληρωνε ολα του τα εξοδα-δανεια σπιτιου κτλ και την τεταρτη μαζευε λεφτα για τις διακοπες του.1 μηνα χριστουγγενα,1 πασχα και παει λεγοντας(εκτος ολλανδιας οι διακοπες παντα).
τα ενοικια ειναι ακριβα
το σουπερ μαρκετ φτηνοτερα απο δω
ρουχα και φτηνα και ακριβα βρισκεις
το φαι εξω τσιμπαει
το πιομα ειναι τσαμπα σχεδον.
το spijkenise ειναι πολυ ωραιο προαστιο εξω απο το ροτερνταμ.
το μετρο και το τρενο πανε παντου
κ για το σκυλο παραδεισος
 










mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
skylako κανε αυτο που σου λεει το ενστικτο σου , οι Ελληνες αλλωστε απο αρχαιοτατων χρονων προοδευσανε και εκτος ελλαδος ,σαν μεταναστες
κατι για να εχω ακουσει να σε βοηθησω δεν εχω ,εκτος απο ολλανδια και βελγιο, θα ελεγα και ελβετια αλλα απο ξερω ειναι πολυ ακριβα
οτι και να αποφασισεις καλη τυχη
syperman ξερεις απο ολλανδια?πληροφοριες ψαχνω
 










lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
για ποιο λογο να μενεις εκει ,δεν μπορω να καταλαβω....αφου το πανε ελα το χεις στο μπαμ....βεβαια η αληθεια ειναι πως...ενταξη....επικινδυνα εκει ψηλα,πολυ κινηση,ειδικα τα καλοκαιρια...αλλα...ρε μηπως εισαι μουφα?εχεις χαρτια?

τρισιμπιτερ!!!!!
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ρε μη νομιζεις πριν γινω σουπερμαν εκανα και αλλες δουλειες
3 χρονια δουλευα νιντζα στην ιαπωνια
2 χρονια εκανα τον ισκιο του λουκυ λουκ στην αγρια δυση
1 χρονο(ναι ειναι αληθεια εγω ημουν η στρουμφιτα).
και πολλα αλλα
τωρα με το σουπερμανιλικι κανω παραλληλα και τον σωληναμαν