Οι βόλτες μας


Ariadnemi

Member
23 Δεκεμβρίου 2018
14
6
23
Όταν βγάζω την σκυλίτσα μου έξω δεν μου κατουράει όσες φορές και αν έχω προσπαθήσει να την κάνω να κάνει τσίσα. Μία φορά μου έχει κάνει έξω αλλά τώρα πια όταν την βγάζω βόλτα δεν μου κάνει και με το που γυρνάμε σπίτι πάει και μου κάνει τσίσα στην αυλή. Μήπως ξέρετε πώς μπορώ να της μάθω να πηγαίνει τσίσα όταν την πάω βόλτα? Έχω δει κάτι εκεί πέρα πράγματα στο YouTube που λένε πως να κανεις στο σκύλο σου να κάνει τσίσα αλλά κανένα δεν μου έχει δουλέψει. Θα προσπαθήσω τα πάντα γιατί τώρα στις διακοπές πού μένω στη γιαγιά μου δεν θέλει να κάνει τσίσα στην αυλή της ούτε κακά και της νευριάζει. Θέλω μία γρήγορη λύση άμα μπορείτε αλλά και μία αργία δεν θα με πείραζε.
 
  • Like
Reactions: tsopanaki


tsopanaki

Member
21 Αυγούστου 2018
21
7
24
Όταν βγάζω την σκυλίτσα μου έξω δεν μου κατουράει όσες φορές και αν έχω προσπαθήσει να την κάνω να κάνει τσίσα. Μία φορά μου έχει κάνει έξω αλλά τώρα πια όταν την βγάζω βόλτα δεν μου κάνει και με το που γυρνάμε σπίτι πάει και μου κάνει τσίσα στην αυλή. Μήπως ξέρετε πώς μπορώ να της μάθω να πηγαίνει τσίσα όταν την πάω βόλτα? Έχω δει κάτι εκεί πέρα πράγματα στο YouTube που λένε πως να κανεις στο σκύλο σου να κάνει τσίσα αλλά κανένα δεν μου έχει δουλέψει. Θα προσπαθήσω τα πάντα γιατί τώρα στις διακοπές πού μένω στη γιαγιά μου δεν θέλει να κάνει τσίσα στην αυλή της ούτε κακά και της νευριάζει. Θέλω μία γρήγορη λύση άμα μπορείτε αλλά και μία αργία δεν θα με πείραζε.
Οταν κανει κακα στην αυλη της γιαγιας σου απλα μαζεψε τα και πετατα, νομίζω είναι αργα πλέον να της μάθεις να τα κάνει εξω Θέλει πολυ χρονο
 
  • Like
Reactions: Ariadnemi


Ariadnemi

Member
23 Δεκεμβρίου 2018
14
6
23
Οταν κανει κακα στην αυλη της γιαγιας σου απλα μαζεψε τα και πετατα, νομίζω είναι αργα πλέον να της μάθεις να τα κάνει εξω Θέλει πολυ χρονο
Έχει σχέση η ηλικία της? Είναι σχεδόν 5 μηνών και άρχισε να μπορεί να πάει βόλτες πριν 2 εβδομάδες. Ο κτηνίατρος μας έχει την ίδια ράτσα και μου είπε ότι είναι έξυπνη. Ελπίζω πάντως να έχω τουλάχιστον λίγο χρόνο να της το μάθω. Θα ακούσω όλες τις απαντήσεις φυσικά γιατί νομίζω ότι όλοι έχετε πιο μεγάλη εμπειρία με τις βόλτες.
 
  • Like
Reactions: tsopanaki


tsopanaki

Member
21 Αυγούστου 2018
21
7
24
Έχει σχέση η ηλικία της? Είναι σχεδόν 5 μηνών και άρχισε να μπορεί να πάει βόλτες πριν 2 εβδομάδες. Ο κτηνίατρος μας έχει την ίδια ράτσα και μου είπε ότι είναι έξυπνη. Ελπίζω πάντως να έχω τουλάχιστον λίγο χρόνο να της το μάθω. Θα ακούσω όλες τις απαντήσεις φυσικά γιατί νομίζω ότι όλοι έχετε πιο μεγάλη εμπειρία με τις βόλτες.
Φυσικά και γίνεται απλα το σκυλι έχει μαθει να κανει τις αναγκες του στην αυλη και ειναι δυσκολο να το ξεμαθει. Για να το μαθεις πρέπει να βρεις πρόγραμμα και να το ακολουθείς πιστα. Εγω θα σου προτεινα 3 βολτες την μερα μιση ωρα μετα απο καθε γευμα . Να το πηγαινεις σε ενα συγκεκριμενο μερος και να το αφήνεις να μυριζει περιττώματα άλλων σκυλων . Αυτο ειχα κανει εγω αλλα μετα τον αφησα να τα κανει στην αυλη γιατι είναι κουραστικο να πηγαινεις το σκυλί βόλτα 3 φορές τη μέρα και να μαζεύεις τα κακα του Τωρα απλα τα μαζευω μια φορα το μηνα απο την αυλη
 
  • Like
Reactions: Ariadnemi


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Πόσος σουρεαλισμός σε ένα κείμενο αλλά και οι απαντησεις σου @tsopanaki εξαιρετικες.
Βρίσκεις ένα σκυλί 5 μηνών "μεγάλο" και θεωρεις ότι πλέον θα αργησει πολύ να μάθει να τα κανει έξω??
Προτείνεις σε έναν νεο σκυλοιδιοκτητη να αφήνει το σκυλί του να τα κάνει στην αυλή και να τα μαζεύει μια φορά το μηνα?? Δηλαδή για ονομα.
Και θεωρεις και κουραστική τη βόλτα τρεις φορές την ημέρα ε???Μήπως πήρες σκυλί λίγο βιαστικα?

@Ariadnemi καταρχάς χαλαρωσε.
Το σκυλί σου είναι ΚΟΥΤΑΒΙ και όπως μόνη σ είπες ξεκίνησε τις βόλτες πριν δύο εβδομαδες.
Θα χρειαστεις υπομονη και ΜΕΓΑΛΕΣ βόλτες,και 1,2,3 ώρες...Έχει μαζί σου κάποια λιχουδια η κάποιο άλλο μέσο επιβράβευσης.
Τη πρώτη φορά που θα κάνει την ανάγκη της έξω ,αντεδρασε σαν να πήρε πτυχιο.
Πολλά μπράβο και πολλές λιχουδιες η όποιον άλλο τρόπο έχεις ως επιβράβευση.


Υ.Γ τη ρατσα(ιού) είναι που την έχει κ ο κτηνίατρος??
 


tsopanaki

Member
21 Αυγούστου 2018
21
7
24
Πόσος σουρεαλισμός σε ένα κείμενο αλλά και οι απαντησεις σου @tsopanaki εξαιρετικες.
Βρίσκεις ένα σκυλί 5 μηνών "μεγάλο" και θεωρεις ότι πλέον θα αργησει πολύ να μάθει να τα κανει έξω??
Προτείνεις σε έναν νεο σκυλοιδιοκτητη να αφήνει το σκυλί του να τα κάνει στην αυλή και να τα μαζεύει μια φορά το μηνα?? Δηλαδή για ονομα.
Και θεωρεις και κουραστική τη βόλτα τρεις φορές την ημέρα ε???Μήπως πήρες σκυλί λίγο βιαστικα?

@Ariadnemi καταρχάς χαλαρωσε.
Το σκυλί σου είναι ΚΟΥΤΑΒΙ και όπως μόνη σ είπες ξεκίνησε τις βόλτες πριν δύο εβδομαδες.
Θα χρειαστεις υπομονη και ΜΕΓΑΛΕΣ βόλτες,και 1,2,3 ώρες...Έχει μαζί σου κάποια λιχουδια η κάποιο άλλο μέσο επιβράβευσης.
Τη πρώτη φορά που θα κάνει την ανάγκη της έξω ,αντεδρασε σαν να πήρε πτυχιο.
Πολλά μπράβο και πολλές λιχουδιες η όποιον άλλο τρόπο έχεις ως επιβράβευση.


Υ.Γ τη ρατσα(ιού) είναι που την έχει κ ο κτηνίατρος??
Δεν ειπα οτι ενα σκυλι 5 μηνων ειναι μεγαλο αλλα γενικα οτι οταν εναενα σκυλι εχει μαθει κατικατι ανεξαρτητου ηλικιας θελει περισσοτερο χρονο για να μαθει κατι αλλο,που ειναι γεγονος. Επισης κουραστικό εννοούσα οτι ειναι το να πηγαινεις βολτα τον σκυλο και να πρέπει να μαζεύεις και τα κακα του προτιμω να πηγαινω το σκυλο μου μια μεγαλη βολτα καθε μερα (2ωρες) αντι να τον βγαζω δεκα λεπτα μονο για να κανει κακα. Εχω μεγαλη αυλη ο σκυλος παει σε μια συγκεκριμενη περιοχη και εκει κανεις τις αναγκες του και τα μαζευω μια φορά το μηνα δεν το θεωρώ κατακριτέο.Ακομα, το γεγονος οτι δεν ειμαι κατάλληλος για αποκτηση σκυλου απο που το συμπαιρενες?Επειδή αφήνω να κανει κακά μεσα στην αυλη? Εγω το θεωρω πιο σωστο απο να πηγαινω το σκυλι εξω και να μην τα μαζευω μετά
 
  • Like
Reactions: Ariadnemi


Ariadnemi

Member
23 Δεκεμβρίου 2018
14
6
23
Πόσος σουρεαλισμός σε ένα κείμενο αλλά και οι απαντησεις σου @tsopanaki εξαιρετικες.
Βρίσκεις ένα σκυλί 5 μηνών "μεγάλο" και θεωρεις ότι πλέον θα αργησει πολύ να μάθει να τα κανει έξω??
Προτείνεις σε έναν νεο σκυλοιδιοκτητη να αφήνει το σκυλί του να τα κάνει στην αυλή και να τα μαζεύει μια φορά το μηνα?? Δηλαδή για ονομα.
Και θεωρεις και κουραστική τη βόλτα τρεις φορές την ημέρα ε???Μήπως πήρες σκυλί λίγο βιαστικα?

@Ariadnemi καταρχάς χαλαρωσε.
Το σκυλί σου είναι ΚΟΥΤΑΒΙ και όπως μόνη σ είπες ξεκίνησε τις βόλτες πριν δύο εβδομαδες.
Θα χρειαστεις υπομονη και ΜΕΓΑΛΕΣ βόλτες,και 1,2,3 ώρες...Έχει μαζί σου κάποια λιχουδια η κάποιο άλλο μέσο επιβράβευσης.
Τη πρώτη φορά που θα κάνει την ανάγκη της έξω ,αντεδρασε σαν να πήρε πτυχιο.
Πολλά μπράβο και πολλές λιχουδιες η όποιον άλλο τρόπο έχεις ως επιβράβευση.


Υ.Γ τη ρατσα(ιού) είναι που την έχει κ ο κτηνίατρος??
Έχω το πρόβλημα όμως ότι εδώ έχουν πολλά σκυλιά και είναι άγρια και την τρομάζουν και είναι μόνο ένας δρόμος που μπορώ να την πάω που έχουν μόνο 3 σκυλιά. Έχω προσπαθήσει να την πάω από εκείνους τους δρομους αλλά ούτε κουνιέται! Η μέγιστη ώρα που μπορώ να την έχω έξω είναι μισή ώρα γιατί την χρονιά που την πηρα του ήρθε να κάνει ψοφο! Η ράτσα της είναι γκριφόν και είναι πάρα πολύ έξυπνη γιατι είχε δύσκολη ζωή μέχρι που την πήραμε. Ήδη ξέρει να πάει στην αυλη και δεν κάνει μέσα στο σπίτι την ανάγκη της και είμαι πολύ υπερήφανη. Απλώς νιώθω ότι πρέπει να της μάθω τα πράγματα από μικρή για να τα ξέρει καλά.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: tsopanaki


tsopanaki

Member
21 Αυγούστου 2018
21
7
24
Έχω το πρόβλημα όμως ότι εδώ έχουν πολλά σκυλιά και είναι άγρια και την τρομάζουν και είναι μόνο ένας δρόμος που μπορώ να την πάω που έχουν μόνο 3 σκυλιά. Έχω προσπαθήσει να την πάω από εκείνους τους δρομους αλλά ούτε κουνιέται! Η μέγιστη ώρα που μπορώ να την έχω έξω είναι μισή ώρα γιατί την χρονιά που την πηρα του ήρθε να κάνει ψοφο! Η ράτσα της είναι γκριφόν και είναι πάρα πολύ έξυπνη γιατι είχε δύσκολη ζωή μέχρι που την πήραμε. Ήδη ξέρει να πάει στην αυλη και δεν κάνει μέσα στο σπίτι την ανάγκη της και είμαι πολύ υπερήφανη. Απλώς νιώθω ότι πρέπει να της μάθω τα πράγματα από μικρή για να τα ξέρει καλά.
Είναι λογικό να φοβάται καθώς ξεκίνησε πρόσφατα τις βόλτες. Πρέπει πρώτα να την κοινωνικοποιήσεις,δηλαδή να την φέρνεις σε επαφή με αλλά σκυλιά. Αν αυτά τα σκυλιά που σο δημιουργούν πρόβλημα δεν ορμάνε τότε μη φοβάσε και αν σας γαβγίζουν μην φεύγεις αν δει το σκυλί ότι δεν φοβάσαι δεν θα φοβάται ούτε αυτό
 
  • Like
Reactions: Ariadnemi


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Δεν ειπα οτι ενα σκυλι 5 μηνων ειναι μεγαλο αλλα γενικα οτι οταν εναενα σκυλι εχει μαθει κατικατι ανεξαρτητου ηλικιας θελει περισσοτερο χρονο για να μαθει κατι αλλο,που ειναι γεγονος. Επισης κουραστικό εννοούσα οτι ειναι το να πηγαινεις βολτα τον σκυλο και να πρέπει να μαζεύεις και τα κακα του προτιμω να πηγαινω το σκυλο μου μια μεγαλη βολτα καθε μερα (2ωρες) αντι να τον βγαζω δεκα λεπτα μονο για να κανει κακα. Εχω μεγαλη αυλη ο σκυλος παει σε μια συγκεκριμενη περιοχη και εκει κανεις τις αναγκες του και τα μαζευω μια φορά το μηνα δεν το θεωρώ κατακριτέο.Ακομα, το γεγονος οτι δεν ειμαι κατάλληλος για αποκτηση σκυλου απο που το συμπαιρενες?Επειδή αφήνω να κανει κακά μεσα στην αυλη? Εγω το θεωρω πιο σωστο απο να πηγαινω το σκυλι εξω και να μην τα μαζευω μετά
Θα το πάρω από το τέλος προς την αρχή.
Εγώ θεωρώ πιο σωστό να πηγαινεις τον σκύλο έξω και να τα μαζευεις.
Δε σ λεω να τύχει κάτι κάποιες φορές και να μην μπορεις,άλλο αυτο.

Το συμπέρανα από τις συμβουλές σου.

Ναι το θεωρω κατακριτεο να αφήνεις ακαθαρσίες ενός ολόκληρου μήνα χύμα στο κυμα.

Το σκυλί δεν τον βγάζουμε μόνο για κατούρημα και χέσιμο 10 λεπτά,τον βγάζουμε για να αλληλεπιδρα με τον υπόλοιπο κοσμο.

2 ώρες βολτα συνεχομενη δε το βρίσκω τόσο καλή ιδέα.
Βεβαια σε αυτό μιλάω καθαρά με υποθεσεις γιατί δεν γνωρίζω ούτε τι σκύλο εχεις (φυλή,ηλικια,υγεια ) ούτε τι εννοείς με τον ορο βολτα.
Αλλά ένα pug,french,bulldog δε θα ευχαριστηθεί μια 2ωρη βολτα.
Σίγουρα θα προτιμησει 3 45λεπτες.

Το ίδιο και ένα γ.π μαλλινουα κλπ που θα προτιμήσουν 3 έντονα 45λεπτα παρά ένα 2ωρο περπάτημα το οποίο δύσκολα θα τα εκτονωσει.
Τα παραπάνω βέβαια είναι προσωπικες απόψεις οπότε δεν είναι απαραίτητα σωστες.

Ένα κουτάβι 5 μηνών που ξεκίνησε τις βόλτες πριν 2 βδομάδες με μια πρωτάρα σκυλοιδιοκτητρια δεν έχει μάθει τίποτα και δεν είναι καθόλου δύσκολο να το ξεμαθει,είναι σαν πλαστελίνη.
Βέβαια καλό θα ήταν να μαθαίναμε λίγα παραπάνω πράγματα για το σκυλί
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Έχω το πρόβλημα όμως ότι εδώ έχουν πολλά σκυλιά και είναι άγρια και την τρομάζουν και είναι μόνο ένας δρόμος που μπορώ να την πάω που έχουν μόνο 3 σκυλιά. Έχω προσπαθήσει να την πάω από εκείνους τους δρομους αλλά ούτε κουνιέται! Η μέγιστη ώρα που μπορώ να την έχω έξω είναι μισή ώρα γιατί την χρονιά που την πηρα του ήρθε να κάνει ψοφο! Η ράτσα της είναι γκριφόν και είναι πάρα πολύ έξυπνη γιατι είχε δύσκολη ζωή μέχρι που την πήραμε. Ήδη ξέρει να πάει στην αυλη και δεν κάνει μέσα στο σπίτι την ανάγκη της και είμαι πολύ υπερήφανη. Απλώς νιώθω ότι πρέπει να της μάθω τα πράγματα από μικρή για να τα ξέρει καλά.
Πώς την τρομάζουν δηλαδή?κάνουν κατι??
Το ότι μπορείς να την έχεις μόνο μισή ώρα εξω ποιος στο είπε??
Θες να μας πεις πως αποκτήσατε το σκυλι??

Καλά νιώθεις,όντως πρέπει να μάθει κάποια πράγματα τώρα που ειναι μικρη
 


tsopanaki

Member
21 Αυγούστου 2018
21
7
24
Θα το πάρω από το τέλος προς την αρχή.
Εγώ θεωρώ πιο σωστό να πηγαινεις τον σκύλο έξω και να τα μαζευεις.
Δε σ λεω να τύχει κάτι κάποιες φορές και να μην μπορεις,άλλο αυτο.


Το συμπέρανα από τις συμβουλές σου.

Ναι το θεωρω κατακριτεο να αφήνεις ακαθαρσίες ενός ολόκληρου μήνα χύμα στο κυμα.

Το σκυλί δεν τον βγάζουμε μόνο για κατούρημα και χέσιμο 10 λεπτά,τον βγάζουμε για να αλληλεπιδρα με τον υπόλοιπο κοσμο.

2 ώρες βολτα συνεχομενη δε το βρίσκω τόσο καλή ιδέα.
Βεβαια σε αυτό μιλάω καθαρά με υποθεσεις γιατί δεν γνωρίζω ούτε τι σκύλο εχεις (φυλή,ηλικια,υγεια ) ούτε τι εννοείς με τον ορο βολτα.
Αλλά ένα pug,french,bulldog δε θα ευχαριστηθεί μια 2ωρη βολτα.
Σίγουρα θα προτιμησει 3 45λεπτες.

Το ίδιο και ένα γ.π μαλλινουα κλπ που θα προτιμήσουν 3 έντονα 45λεπτα παρά ένα 2ωρο περπάτημα το οποίο δύσκολα θα τα εκτονωσει.
Τα παραπάνω βέβαια είναι προσωπικες απόψεις οπότε δεν είναι απαραίτητα σωστες.

Ένα κουτάβι 5 μηνών που ξεκίνησε τις βόλτες πριν 2 βδομάδες με μια πρωτάρα σκυλοιδιοκτητρια δεν έχει μάθει τίποτα και δεν είναι καθόλου δύσκολο να το ξεμαθει,είναι σαν πλαστελίνη.
Βέβαια καλό θα ήταν να μαθαίναμε λίγα παραπάνω πράγματα για το σλκυλί
Στη πολη μου οσους ιδιοκτητες βλέπω δεν τα μαζευουν και μερικοι μαλιστα τα αφηνουν και στα παρκα και ειναι πραγματικα ενοχλητικο. Οταν καποιος θελει να μαθει τον σκυλο του να τα κανει εξω πρεπει να ξερει οτι συνεπάγεται να τα μαζευει.
Σχετικα με τις βολτες εννοείται δεν περπαταω με τον σκυλο 2 ωρες αλλα τον παω σε μεγαλα μερη για να τρεξει να μυρίσει να παίξει κτλ
Τα κακα τα μαζευω μια φορα το μηνα γιατι τότε αρχίζουν να φαίνονται πιο έντονα με το μάτι το παω
Τωρα για τις «συμβουλες» που έδωσα στη κοπελα μπορεί οντως να μην ειναι σωστες ο σκύλος μου θεωρητικα ειναι ο πρωτος και δεν εχω μεγάλη εμπειρια ότι ξέρω απο το φορουμ τα εχω διαβασει συγγνώμη αν ειπα κάτι λάθος και ευχαριστώ που με διορθωνεις
 
  • Like
Reactions: Ariadnemi


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Στη πολη μου οσους ιδιοκτητες βλέπω δεν τα μαζευουν και μερικοι μαλιστα τα αφηνουν και στα παρκα και ειναι πραγματικα ενοχλητικο. Οταν καποιος θελει να μαθει τον σκυλο του να τα κανει εξω πρεπει να ξερει οτι συνεπάγεται να τα μαζευει.
Σχετικα με τις βολτες εννοείται δεν περπαταω με τον σκυλο 2 ωρες αλλα τον παω σε μεγαλα μερη για να τρεξει να μυρίσει να παίξει κτλ
Τα κακα τα μαζευω μια φορα το μηνα γιατι τότε αρχίζουν να φαίνονται πιο έντονα με το μάτι το παω
Τωρα για τις «συμβουλες» που έδωσα στη κοπελα μπορεί οντως να μην ειναι σωστες ο σκύλος μου θεωρητικα ειναι ο πρωτος και δεν εχω μεγάλη εμπειρια ότι ξέρω απο το φορουμ τα εχω διαβασει συγγνώμη αν ειπα κάτι λάθος και ευχαριστώ που με διορθωνεις
Νομιζω ότι τώρα έχουμε μια κοινή γραμμή πλεύσης,αν και συγγνώμη δε χρειάζεται να Μ ζητάς ,όλοι κάνουμε λαθη.
Αυτοί οι σκυλοιδιοκτητες που βλέπεις είναι το κακο παράδειγμα και είναι αυτοί που δίνουν το κακό παράδειγμα σε όλους τους νεους.
 


Ariadnemi

Member
23 Δεκεμβρίου 2018
14
6
23
Πώς την τρομάζουν δηλαδή?κάνουν κατι??
Το ότι μπορείς να την έχεις μόνο μισή ώρα εξω ποιος στο είπε??
Θες να μας πεις πως αποκτήσατε το σκυλι??

Καλά νιώθεις,όντως πρέπει να μάθει κάποια πράγματα τώρα που ειναι μικρη
Της γαυγιζουν ασταμάτητα και όλα τους είναι κάτι τεράστια σκυλιά που είναι λυσασμενοι φυλακες και μας τρομάζουν και τις δύο. Χθες και σήμερα την πήρα αγκαλιά μέχρι ένα μακρύ δρόμο χωριχ σκυλιά (πριν κάνει κακά έξω) και τα καταφέρει μεχρι να γυρισουμε μπήκαμε μέσα και μετά από 2 λεπτά μου κατουρισε! Ε και εγώ τι να κάνω 1 ώρα έξω και απλώς δεν έκανα τίποτα. Η μικρή μου γεννήθηκε στον δρόμο και βρέθηκε από μία κυρία μόνη της με ένα νεκρό αδερφάκι της το την πήρε και την έδωσε σε έναν θείο μου και ο θείος μου δεν μπορούσε να την κρατήσει και μου την έδωσε. Ήταν σε χάλια κατάσταση η ουρά της ήταν ματωμένη και το τρίχωμά της ήταν βρώμικο εμείς την πήραμε όταν έκλεισε τα ενός μηνών (την βρήκαν όταν ήταν 15 ημερών)και τώρα είναι υγιέστατη και το τρίχωμά της είναι καθαρό και η ουρά της δεν είχε κάτι απλώς είχε γρατζουνιστεί κακά
 
  • Like
Reactions: spyv and tsopanaki


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Χθες και σήμερα την πήρα αγκαλιά μέχρι ένα μακρύ δρόμο χωριχ σκυλιά
Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι ιδιοκτήτες μικρόσωμων σκύλων είναι αυτό. Προσπάθησε να μην την παίρνεις αγκαλιά. Δημιουργεί νευρικότητα στο σκυλί γιατί δεν του αρέσει να χάνει την επαφή του με το έδαφος και να μην έχει τον έλεγχο των κινήσεών του. Το κάνει να αντιδράει σε οτιδήποτε έκανε τον ιδιοκτήτη του να το σηκώσει και να γίνεται εχθρικό.

Στο θέμα μας. Δεν υπάρχουν μαγικά ραβδάκια με τα σκυλιά. Χρειάζεται υπομονή, επιμονή και χρόνος. Το σκυλάκι σου, από όσα λες, μου μοιάζει φοβισμένο στους χώρους που το πας και ένα στρεσαρισμένο σκυλί δεν είναι δυνατόν να κάνει τις ανάγκες του (ούτε κι εμείς μπορούμε να τις κάνουμε υπό πίεση). Γιαυτό όταν επιστρέφετε σπίτι ηρεμεί και τις κάνει.
Ξεκίνα με συχνές, μικρές βόλτες λίγο έξω από την αυλή σας (δε χρειάζεται να είναι μεγάλη η απόσταση) μέχρι να αρχίσει να νιώθει άνετα έξω από το σπίτι-αυλή και σταδιακά (πολύ σταδιακά όμως) μεγάλωνε την απόσταση της βόλτας.

Πάνω από όλα χαλάρωσε εσύ. Το στρεσάρισμά σου περνάει και αγχώνει τη σκυλίτσα σου. Είναι σαν όλα εκείνα τα πράγματα που μας φαίνονται βουνό αλλά μετά από λίγα χρόνια τα θυμάσαι και γελάς μαζί τους
 


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Επίσης να σου πω και κάτι άλλο για να ηρεμήσεις λίγο περισσότερο.
Κανένας ενήλικος σκύλος με "σώας τας φρένας" δηλ. που έχει τα λογικά του (εάν δεν τα έχει κινδυνεύουν ακόμη και οι ιδιοκτήτες του που σημαίνει ότι πρέπει να αξιολογηθεί και πιθανόν να πρέπει να του γίνει ευθανασία - όλο αυτό το γράφω για να καταλάβεις πόσο ακραία περίπτωση είναι αυτή) δεν πρόκειται να επιτεθεί σε ένα θηλυκό κουτάβι 5 μηνών διότι ακόμη δεν έχει ορμόνες ( αρσενικές ή θηλυκές) ώστε ο ενήλικος σκύλος να νιώθει ότι απειλείται ή να θέλει να δείξει την κυριαρχία του.
Μη φοβάσαι λοιπόν τόσο πολύ όταν συναντάς άλλους σκύλους. Η δική σου ηρεμία θα μεταδίδεται και στη σκυλίτσα σου.
Καλή Χρονιά
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki