Οι 13 χειρότερες τροφές του 2019






Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Δεν έβαλε τις "grain-free" γεμάτες αρακάδες και λοιπές βλακείες που έχουν μείνει στον τόπο τόσα σκυλιά. Και αυτές αξίζουν να μπουν στη λίστα.
Οχι μονο αυτο αλλα τις χρεωνουν και πανακριβες τις φακες τους...
Και οι καινουριες που βγαινουν εχουν σχεδον ολες αρακαδες, ρεβυθια, φακες κτλ...
Οι τροφες αυτες(αν εξαιρεσεις την τιμη) ειναι ιδανικες για γουρουνια, οχι για σκυλια.
 
  • Like
Reactions: stefanosk and Berna


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Πρέπει να αντιληφθούμε ότι όλες μα όλες ανεξαιρέτως οι ξηρές τροφές χρειάζονται άμυλο προκειμένου να "δέσει" η κροκέτα. Αν δεν υπάρχει άμυλο η κροκέτα θα διαλυθεί και άμυλο υπάρχει σε ικανές ποσότητες μόνο στα δημητριακά, στα όσπρια, στον αρακά, καλαμπόκι και στην πατάτα (κ γλυκοπατάτα). Άρα ποτέ δεν θα δούμε ξηρά τροφή που να μην έχει τουλάχιστον 2 ή 3 από αυτά τα συστατικά.
Επίσης ποτέ δεν θα δούμε ξηρά τροφή με πραγματικό ποσοστό κρέατος (μετά δηλαδή τη διαδικασία παραγωγής) άνω του 50-60% (και πολύ μπορεί να λέω) γιατί μετά τα (τεράστια λόγω έλλειψης υγρασίας) επίπεδα πρωτεΐνης και λίπους θα στείλουν το σκύλο αδιάβαστο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πρέπει να αντιληφθούμε ότι όλες μα όλες ανεξαιρέτως οι ξηρές τροφές χρειάζονται άμυλο προκειμένου να "δέσει" η κροκέτα. Αν δεν υπάρχει άμυλο η κροκέτα θα διαλυθεί και άμυλο υπάρχει σε ικανές ποσότητες μόνο στα δημητριακά, στα όσπρια, στον αρακά, καλαμπόκι και στην πατάτα (κ γλυκοπατάτα). Άρα ποτέ δεν θα δούμε ξηρά τροφή που να μην έχει τουλάχιστον 2 ή 3 από αυτά τα συστατικά.
Επίσης ποτέ δεν θα δούμε ξηρά τροφή με πραγματικό ποσοστό κρέατος (μετά δηλαδή τη διαδικασία παραγωγής) άνω του 50-60% (και πολύ μπορεί να λέω) γιατί μετά τα (τεράστια λόγω έλλειψης υγρασίας) επίπεδα πρωτεΐνης και λίπους θα στείλουν το σκύλο αδιάβαστο.
Ακριβώς. Αλλά δεν χρειάζεται να βάλουν αρακάδες και άλλα ας βάλουν γλυκοπατάτα. Οχι όμως να πουλάνε ακριβά αυτές τις βλακείες που έχει αποδειχτεί πως τα σκυλιά παθαίνουν DCM και πεθαίνουν. Αλλά $$$$$ ...
 


Mia_Mary

Member
2 Αυγούστου 2019
5
7
33
Περιττό να σας πω ότι έπαθα τρία εγκεφαλικά όταν είδα την Royal Canin στην λίστα! Ανέκαθεν την επέλεγα γιατί θεωρούσα ότι ήταν μια ποιοτική επιλογή... :cautious:
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Σοκ οχι για αυτες παραπανω αλλα για καποιες αλλες του πανακριβου που βρηκα σε αλλη λιστα! Και ενδιαφερον το αρθρο σχετικα με την ταύρινης που αναρωτιόμουν σε άλλο ποστ!
 
  • Like
Reactions: Mia_Mary and spyv


Mia_Mary

Member
2 Αυγούστου 2019
5
7
33
Σοκ οχι για αυτες παραπανω αλλα για καποιες αλλες του πανακριβου που βρηκα σε αλλη λιστα! Και ενδιαφερον το αρθρο σχετικα με την ταύρινης που αναρωτιόμουν σε άλλο ποστ!
Δύο από τις τροφές που είναι στην λίστα σκεφτόμουν ως επόμενη επιλογή (Acana και Nutro). Απογοητεύτηκα τελείως.
 


nteminio

New Member
7 Αυγούστου 2019
4
0
42
Σοκ οχι για αυτες παραπανω αλλα για καποιες αλλες του πανακριβου που βρηκα σε αλλη λιστα! Και ενδιαφερον το αρθρο σχετικα με την ταύρινης που αναρωτιόμουν σε άλλο ποστ!

παιδια εγω με ολα αυτα που διαβασα στο αρθρο, ειμαι σε πληρες αδιεξοδο για το τι ξηρα τροφη θα του αγορασω. Για να σας προλαβω, πολυ θα ηθελα να του δινω φρεσκια τροφη καθημερινα , αλλα είναι αδύνατον.

Οπότε που καταλήγουμε τελικά? grain free ? low grain? με προσθηκη ταυρινης ή όχι?
 


tasioskis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2019
56
57
39
Καλησπερα παιδια , εφτασε τελικα ο καιρος που θα παραλαβω το κουταβακι μου , ο εκτροφεας μου ζητησε οτι θα πρεπει να το ταισω με το royal canin starter for mother and babydogs διοτι με αυτο το ταιζει και εκεινος, εδω βλεπω οτι η royal canin καατασεται στις χειροτερες , εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη τροφη? Ετσι ωστε σταδιακα να ξεφυγω απο την royal?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3