Ομιλείτε σκυλιακά; :-p


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Για πες λοιπόν... Εσύ μιλάς στο σκύλο σου; - και δεν εννοώ τα 'κάτσε', 'έλα', 'μείνε', 'πάμε', 'μπράβο'! Κάνετε συζητήσεις; (σοβαρά τώρα....) Και αν ναι, τι τύπου; Όταν είστε μόνοι του λες για την ημέρα σου, πόσο τον αγαπάς, κτλ; Στη βόλτα; Οταν κοιμάται; Και του μιλάς σαν σε ενήλικα, σαν παιδάκι ή σαν σκύλο; Ε;
 




Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
χαχαχαχα εννοείται ότι του μιλάω, συνήθως σαν ενήλικα!!
Αλλά πάλι, πάντα μίλαγα στα ζώα, τα έντομα κτλ .... χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
στιγμές προσωπικές
στιγμές μοναδικές
στιγμές που δεν μοιράζονται
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
εννοείται πως της μιλάω διαρκως, για τα πάντα. Για τη δουλειά, για το πόσο την αγαπάω, οτι συνάντησα αλλά σκυλια "αλλά ΚΑΝΕΝΑ δεν ειναι σαν εσένα" και τετοια χαζοχαρούμενα. Και παντα με ηρεμο χαρούμενο τονο ομιλίας!
Αλλά περα από την ομιλια, ενα πράγμα με λιώνει οταν κανει... οταν βγάζει μια βαθιά ανάσα καθώς εχει κολλησει δίπλα μου και την παιρνει ο ύπνος. Ξεφυσά και την παιρνει ο υπνος και κάαααααθομαι και τη χαζεύω.
Ναι ειμαι ερωτευμένη!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τους μιλάω πολύ σαν να είναι ανθρωπάκια. Τους λέω το πόσο τ'αγαπώ, πως βρέθηκαν μαζί μου, ότι θα τα φροντίζω πάντα, ότι θα τα πάω μεγάλες βόλτες να είναι ευτυχισμένα, τους μιλάω στην βόλτα και βλέπω στην φατσούλα τους την αγάπη τους και την αθώα ψυχούλα τους και λιώνω.
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Εννοείτε πως του μιλάω!Σαν να είναι ενήλικος άνθρωπος, κανονικότατα! Αφού όταν αναφέρω την λέξη "σκυλί" ή "σκυλάκι" 9 στις 10 φορές σηκώνεται και πάει κοιτάει στο μπαλκόνι να δει το σκυλάκι! Δεν έχει συνειδητοποιήσει μάλλον ότι κι αυτός είναι σκύλος :D Έχω την εντύπωση ότι καταλαβαίνει τα πάντα, γιατί όταν του μιλάω σηκώνει τα αυτιά και με κοιτάει στα μάτια μέχρι να σταματήσω, και μετά αρχίζει να "μουρμουράει" κι αυτός, σαν να απαντάει... Ανεκτίμητη συντροφιά!!!!!!!!!!!!
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ωραιο θεμα.. αν και εγω νομιζω ο τιτλος πρεπει να παει αντιστροφα...
σας μιλαει ο σκυλος σας ανθρωπινα ? :tel: εμεις μιλαμε συνεχεια,σαν να ειναι ανθρωπος..απο την πρωτη στιγμη.. πχ.. δεν του ελεγα : που σε που σε που σε.. αλλα που χε πουχε πουχε.. ε μετα που πηγε σχολειο και εμαθε το ελληνικο αλφαβητο..ειχαμε καλυτερη επικοινωνια ! :mrgreen:

τωρα ειμαστε στο κεφαλαιο να τον πεισω, αν ειναι, να πει στα αλλα σκυλια οτι ειναι σκυλοαλεπου..το παμε βολτα,ελα να φας,πεινας,παμε στο γηπεδο,ειναι οι ατακες του.. :cool:

νομιζω ομως οτι εχουμε πιο ποιοτικη επαφη...με τα ματια,με τις κινησεις,με το σωμα.. μηπως να τον παω στον Σφακ ? :nono:
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Μα και βεβαια,αναλογα τη περισταση .πχ οταν ειναι να φαει ...αχουυυ πεινασε το μωρο μου μωρε;;;; Τι θα του βαλει να φαει η μαμα; ...δουκαααααααα. Τιιιιι εκανες;;;;; Θα σε σκισω. Θα σου βγαλω τα αυτια και θα στα δωσω να τα φας. Κοπροσκυλο. Αλητη. .......θα σε ψησω ,θα παρω ηλεκτρονικο κολαρο να γινεις,,,ανθρωπος!.......δουκα σκασε ,σταματα να γαυγιζεις ,γατα ηταν ,οκ μας εσωσες και σημερα απο τους κλεφτες φτανει αγορι μου . Μα τι ατρομητος φυλακας εισαι εσυ (σπαζοκλαμπανια)
 




Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
To φλας δεν ειναι οτι τους μιλας....ειναι οτι καταλαβαινουν και τι λες...
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Φυσικά και μιλάμε. Καταλαβαίνει από το τον τόνο της φωνής και κάποιες λέξεις. Της αρέσει μάλιστα πολύ να της μιλάω όταν είμαστε στο αυτοκίνητο. Μιλάμε μεταξύ μας ή και με γνωστούς μέσα από το Skype. Οταν τηλεφωνεί κάποιος στο σπίτι έρχετε και στήνει αυτί και θέλει να ακούσει και αναγνωρίζει όλες τις φωνές από μακρυά όπου υπάρχει η ανάλογη αντίδραση. Το πιο τρυφερό όμως είναι όταν την ρωτάω κάτι και τότε αυτή σηκώνει τα αυτιά της και γέρνει από την μία πλευρά με βλέμα απορίας.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τους μιλάω αρκετά. Ο τόνος της φωνής και το λεξιλόγιο είναι αυτό που θα χρησιμοποιούσα σε ενήλικα άνθρωπο. Αυτό γίνεται από τότε που ήταν κουτάβια. Δεν είναι σαν να καταλαβαίνουν τα πάντα, καταλαβαίνουν τα πάντα.
Αν μιλάτε με το σκύλο για χρόνια μαθαίνει λέξεις, είναι λογικό από ένα σημείο και πέρα να κάνει λογικούς συνειρμούς. Μόνο που δεν μιλάνε.
Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι ασχολείται κάποιος με το σκύλο και πως μοιράζεται ποιοτικό χρόνο μαζί του.
Για παράδειγμα οι δικές μου αν ήταν να δώσω σε κάποιον να καταλάβει το πόσο καταλαβαίνουν θα έλεγα πως έχουν την αντίληψη ενός ανθρώπου τουλάχιστον τριών ετών χωρίς την παραμικρή διάθεση υπερβολής.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Της μιλαω συνεχεια, αλλες φορες γλυκα, αλλες φορες κανονικα και με κοιταει με βλεμμα αποριας γυρνωντας το κεφαλι της ποτε απο τη μια και ποτε απο την αλλη πλευρα.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Της μιλάω συνέχεια, γυρνάει το κεφάλι πέρα δώθε προσπαθώντας μάλλον να καταλάβει,θεωρώ οτι καταλαβαίνει πάρα πολλά απο τον τόνο της φωνής μου αλλα φαίνεται να ξεχωρίζει και αρκετές λέξεις, και μετα μου απαντάει με κάτι παράξενες κραυγές...Νομίζει οτι μιλάει και αυτη, και προσπαθει να μιμηθει την φωνή μου!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Εννοείταιιιιιι!! Στη Μίλβα όποια λέξη και να πω, πάει τρέχοντας στην κουζίνα και περιμένει να της δώσω μπισκότο. Αυτό είναι το κακό :p Καταλαβαίνει άψογα τις λέξεις "πεινάς", "φαΐ", "ταΐζω" (σε όλους τους χρόνους παρακαλώ), καθώς και όλα τα "τα τάισες τα σκυλιά", "το έχεις ταΐσει το σκυλί" κλπ. Επίσης μπερδεύει νομίζω το "μ'αγαπάς" με το "πεινάς" και όλα τα σε -ας, αλλά οκ. Όταν κλαίω όμως (και καλά τώρα) και βάζω τα χέρια στο πρόσωπο, με ξύνει με τις νυχάρες της για να τα κατεβάσω και να μου δώσει φιλάκια. Δε μπορώ να πω..:p

Με το κουτάβι από την άλλη, ότι και να της πω, μάλωμα, συζήτηση, χαρούλες, κουνάει την ουρά της και δίνει φιλάκια. Δεν έχει σημασία αν υψώνω ή αν γλυκάνω τη φωνή μου. Έχει την ίδια αντίδραση ακριβώς.. Τρελαίνομαι πάντως όταν τους μιλάς και κουνάνε το κεφάλι δεξιά αριστερά. Αυτό που λέει και το συλβόσκυλο. Σα να προσπαθούν να καταλάβουν τι θες να τους πεις.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Καθε βραδυ του λεω για το προγραμμα της επομενης μερας,δεν θελω να αγχωνεται και να μην ξερει τι του ξημερωνει.



Μα και βεβαια,αναλογα τη περισταση .πχ οταν ειναι να φαει ...αχουυυ πεινασε το μωρο μου μωρε;;;; Τι θα του βαλει να φαει η μαμα; ...δουκαααααααα. Τιιιιι εκανες;;;;; Θα σε σκισω. Θα σου βγαλω τα αυτια και θα στα δωσω να τα φας. Κοπροσκυλο. Αλητη. .......θα σε ψησω ,θα παρω ηλεκτρονικο κολαρο να γινεις,,,ανθρωπος!.......δουκα σκασε ,σταματα να γαυγιζεις ,γατα ηταν ,οκ μας εσωσες και σημερα απο τους κλεφτες φτανει αγορι μου . Μα τι ατρομητος φυλακας εισαι εσυ (σπαζοκλαμπανια)
χαχαχα τα ιδια λεμε εκτος απο το θα σκισω,του λεω θα σε ΤΣΑΚΙΣΩ :cool:
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Εγώ πάντως, μετά από πρόσφατη συζήτηση για το αν φιλάμε τα σκυλιά μας και την ατάκα γιαγιάς (νομίζω?) I. Kyveli's ότι θα πάθει σκουλαμέντο αν φιλάει το σκυλί, της τραγουδάω πλέον συχνά-πυκνά άσμα/αφιέρωση ' μικρό μου σκου-λα-μέν-τοοοοοοοοοο - γλυκό μου σκου-λα-μέν-τοοοοοοοοοο ' και τρελαίνομαι! (κυρίως εγώ, εκείνη όχι και τόσο, αλλά κάνει αυτό με τα γουρλωμένα μάτια και κεφάλι δεξιά-αριστερά, τύπου 'πάει, την χάνουμε την μαμάκα μας.....')

 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
εγω χρησιμοποιω αγνωστες λεξεις επιτηδες για να τον κανω να γερνει το κεφαλι του.
επισης θα τον αρχισω αγγλικα απο βδομαδα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981