Ο Ζαντός, το Ροτβάιλερ!


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Οσο μπορω να καταλαβω απο το ψαχουλεμα δεν εχει κατι αλλο, και επειδη ειναι και σκασμενα το αποδιδω εκει...με κοβω να πινω καφε με το γιατρο στο σπιτι του αυριο...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ρώτησα για τα πλακάκια καθότι λεία έχουν πολύ αναπαυτική αίσθηση στην πατούσα, ίσως εκεί να μην τον ενοχλούσε το σκληρό έδαφος και να μην κούτσαινε καθόλου. Για να σου έφευγε ίσως κάπως η επιφύλαξη το να είναι μόνο ένας ερεθισμός στις πατούσες.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Σπαθόλαδο όντως, και κεραλοιφή όταν είναι οκ για προστασία γενική (πριν βγει σε κρύο ή ζέστη), αν είναι απ'τα πέλματα. Περαστικά!
 
  • Like
Reactions: zenio and vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
κακοδιάθετος ήταν πριν αρχίσει να κουτσαίνει ? ερλιχεια του έκανες μαζί με τις εξετάσεις ? ρίξε μια ματιά στα ούλα του αν είναι χλωμά
 
  • Like
Reactions: zenio


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Και μένα μια χαρά μου φαίνεται η πατούσα. Βρε μήπως έχει χτυπήσει το πόδι; καμία θλάση;
Ο δικός μου όταν ήταν μικρός τις πρώτες φορές που τον πήγα στα χιόνια, σκαγανε οι πατούσες του. Έβλεπα το αίμα πάνω στο χιόνι και οι πατούσες του μετά ήταν όπως της φωτογραφίας. Πότε όμως δεν κουτσαινε η έδειχνε δυσφορία όπως το περιγράφεις. Τσέκαρες μην έχει κάτι άλλο;
Και εμένα μια φορά που είχε κάνει ντου σε μία τριανταφυλλια και είχε σηκωθεί κομμάτι της πατουσας, την είχε σκίσει δηλαδή, δεν κουτσαινε αλλά μια φορά που είχε κάτι σαν μυηκο τραυματισμό κουτσαινε για 2-3 ημέρες. Άστον 2-3 ημέρες και βλέπεις
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τα γλύφει καθόλου?
Έχουν κοκκινάδια μέσα στις ρωγμές?
Έχει και νεκρό υλικό που περισσεύει?
Τόσο ρωγμώδης ήταν πάντα η εικόνα?
Έχει παρουσιάσει καθόλου δερματικά?
 
  • Like
Reactions: zenio and Asmodeus


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Τωρα τον βλεπω, ειναι κανονικα απο διαθεση, φουλ ενεργεια και κουτσαινει ελαφρως λιγοτερο.
Χθες ξεχασα να αναφερω οτι το 90% του προβληματος ειναι γενικα στα μπροστινα ποδια, τα πισω εχουν σχεδον φυσιολογικη εικονα

κακοδιάθετος ήταν πριν αρχίσει να κουτσαίνει ? ερλιχεια του έκανες μαζί με τις εξετάσεις ? ρίξε μια ματιά στα ούλα του αν είναι χλωμά
Οχι, την πρωτη μερα, δηλαδη προχθες, ειχε απλα την ενοχληση και ηταν κανονικα απο διαθεση, και να παιξει και να περπατησει ηθελε και ολα, απλα τον ειχα χαλαρα για να μην τα κανω χειροτερα. Τα ουλα τα κοιταξα μολις και εχουν κανονικο χρωμα. Αιματολογικες και βιοχημικες καναμε...δεν ξερω να σου πω για ερλειχια :oops: Θα μαθω

Τα γλύφει καθόλου?
Έχουν κοκκινάδια μέσα στις ρωγμές?
Έχει και νεκρό υλικό που περισσεύει?
Τόσο ρωγμώδης ήταν πάντα η εικόνα?
Έχει παρουσιάσει καθόλου δερματικά?
Δεν τα γλυφει.
Οχι δεν εχει ουτε κοκκινο, ουτε αιμα, ειναι σκετο ξερο.
Νεκρο υλικο εχει, δλδ ας πουμε οτι ειναι απο πλαστελινη και απο το πατημα φευγει απο το σχημα, δεν ξερω αν το καταλαβαινεις οπως το λεω.
Δεν ηταν παντα τοσο ρωγμωδης, υπαρχει αυξομειωση, το παραξενο ειναι οτι νομιζω οτι τον εχω δει και σε χειροτερη φαση χωρις να ποναει η να κουτσαινει.
Απο δερματικα τιποτα.

Ανεβαζω σε λιγο πρωινες φωτογραφιες
 
  • Like
Reactions: vek


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αν τον ενοχλούσαν οι πατούσες σε βαθμό να κουτσαινει θα τις έγλυφε. Περιόρισε τον 3-4 ημέρες και παρακολουθησε τον. Λογικά κάποιος μυηκος τραυματισμός είναι. Αν επιμείνει πήγενε τον σε γιατρό
 
  • Like
Reactions: zenio


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Επειδη ειπες οτι τον τελευταιο καιρο δεν ειχες χρονο για να τον εκτονωνεις, μηπως βαριοταν και το εριξε στο σκαψιμο;
Γιατι αν ειναι κυριως στα μπροστινα κατι τετοιο μου κανει.
 
  • Like
Reactions: zenio


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Επειδη ειπες οτι τον τελευταιο καιρο δεν ειχες χρονο για να τον εκτονωνεις, μηπως βαριοταν και το εριξε στο σκαψιμο;
Γιατι αν ειναι κυριως στα μπροστινα κατι τετοιο μου κανει.
Αυτο το ειχαν πει και ο γιατρος και ο εκτροφεας το χειμωνα, αλλα οχι, δεν εχει σκαμμενο τιποτα πουθενα, ουτε τωρα ουτε τοτε.

Αν τον ενοχλούσαν οι πατούσες σε βαθμό να κουτσαινει θα τις έγλυφε. Περιόρισε τον 3-4 ημέρες και παρακολουθησε τον. Λογικά κάποιος μυηκος τραυματισμός είναι. Αν επιμείνει πήγενε τον σε γιατρό
Αν δεν τον παω σημερα μετα παει Τριτη, δεν θελω να ενοχλησω Μ.Σαββατο, τωρα θα μου πεις, τι Σαββατο τι Παρασκευη... Δεν νομιζω οτι ειναι μυικο
 


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Περαστικα και ευχομαι να μην ειναι τπτ και τσαμπα η ανησυχια.
(Τα μπροστινα ποδια ειναι αυτα που στηριζουν κυριως το βαρος του σκυλου. Τα πισω ισορροπουν και δινουν την ωθηση για την κινηση)
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Τωρα τι να πω για το κοπροσκυλο; Τρεχει....και μετα κουτσαινει παλι

Πρωινες φωτογραφιες, οι 3 πρωτες ειναι απο τα πισω
20180406_095705.jpg 20180406_095707.jpg 20180406_095716.jpg 20180406_095241.jpg 20180406_095333.jpg 20180406_095334.jpg 20180406_095336.jpg 20180406_095625.jpg 20180406_095648.jpg 20180406_095652.jpg
 
  • Like
Reactions: Mava




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Πηγαμε σημερα. Ολα οκ λεει ο ντοκ.

Εχει και εγω δεν ξερω ποσες μερες που παιζει τρεχει ολα κανονικα. Μαλακωσαν παρα πολυ οι πατουσες αλλα εχει "ραγισματα" ακομα.

Τη βαζελινη την ετρωγε οποτε βαλαμε καποιες φορες και βαλσαμολαδο.

45 κιλα σημερα.

Ειχαμε κ ενα γρυλισμα σε συγγενικο προσωπο την ωρα που τον χαιδευε, μαλλον γιατι ειχε το μπαλακι στο στομα.

:cautious:
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Σημαντικότερο απ όλα στον σκυλοχώρο είναι η εμπειρία, και αυτή δυστυχώς δεν έρχεται με διάβασμα και ερωτήσεις, αλλά με σπασμένα μούτρα. Το textbook του σωστού σκυλοιδιοκτήτη έχει γίνει προσάναμμα στα τζάκια πολλών ξεψειριστών της μαιμούς μπροστά σε ένα κουτάβι που "δεν είναι τελικά ακριβώς αυτό που έψαχνα"
@sea-mol
17 Δεκεμβρίου 2016
 




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Το βραδυ αναλυτικα, το μονο που θα πω (ξεκινωντας αναποδα, απο τα φρεσκα νεα) ειναι οτι παμε για χειρουργειο, ρηξη χιαστων και εχω τις μαυρες μου

Απο πριν τις γιορτες ειχα σκοπο να γραψω, απλα τωρα ετρεξε παραδιπλα το θεμα του @charpan και ειπα να ποσταρω τις κουβεντες του σιμολ που τις εχω παντα υποψιν, και που λες και και επικοινωνησε τηλεπαθητικα η @sis εγραψε αυτο το υπεροχο ποστ 32 που ειναι η αναπτυξη του ποστ του σιμολ για μενα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Αντε καλέ και μας τρόμαξες!
Εκτός αν θα ακούσουμε κι άλλα θέματα, εκτός της ρήξης.
Περιμένουμε την ανάλυση!
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Αντε καλέ και μας τρόμαξες!
Εκτός αν θα ακούσουμε κι άλλα θέματα, εκτός της ρήξης.
Περιμένουμε την ανάλυση!
Τοσο κλαιν δλδ η ρηξη;
Οχι κατα τα αλλα ολα μπομπα, για να κανω και σποιλερ σε οσους βαρεθουν να διαβασουν τα σεντονια που επονται
:whistle:
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ωωω, καλώς το αγόρι το όμορφο - και καταλαβαίνεις ότι αναφέρομαι στον Ζαντό :p

Όλα καλά θα πάνε, το ξέρω, το θέλω, κι έτσι θα γίνει! Άμα βάλεις φωτογραφίες για καροτάκι, θα το διαβάσουμε το πανωσέντονο!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf