Ο Ορφεας (Bull terrier)


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Ο υπέρηχος, αν πρέπει να τον κάνει, δεν θα τον ταλαιπωρήσει ρε συ.
Μπορεί να του αρέσει κιόλας :)

Για το Bravecto έχω αρχίσει και ακούω κάτι πολύ δυσάρεστα τον τελευταίο καιρό, αλλά το λέω με μεγάλη επιφύλαξη.
 
  • Like
Reactions: spyv


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Για το Bravecto έχω αρχίσει και ακούω κάτι πολύ δυσάρεστα τον τελευταίο καιρό, αλλά το λέω με μεγάλη επιφύλαξη.
Για πες... έστω και σαν ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες, να έχουμε τον νου μας κι εμείς που το παίρνουμε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Κάτι για πολλούς θανάτους εξαιτίας του και λόγω αυτών, ότι έχουν αρχίσει σε διάφορες χώρες και το απαγορεύουν. Τέτοια πράγματα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Για το Bravecto έχω αρχίσει και ακούω κάτι πολύ δυσάρεστα τον τελευταίο καιρό, αλλά το λέω με μεγάλη επιφύλαξη.
Kαι εγώ άκουσα τελευταία για επιληπτικές κρίσεις σε σκυλιά που πήραν bravecto. Ειδικά για σκυλιά που ζουν σε αστικό περιβάλλον και διαμερίσματα δεν βλέπω το λόγο γιατί να το δίνουν με τέτοιο ζήλο. Ήθελα να 'ξερα τι ποσοστό κέρδους έχει και το δίνουν οι κτηνίατροι έτσι ελαφρά τη καρδία.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Ξέρεις τι...ακούω πολλές πλέον περιπτώσεις, που δεν δουλεύουν οι συνηθισμένες αμπούλες και τα κολλάρα. Εχουν πάθει ανοσία οι σκνίπες και τα τσιμπούρια; Δεν ξέρω. Σκυλιά πάντως, "πνιγμένα" στο χημικό, παρόλα αυτά, τσιμπιούνται. Μάλλον γι'αυτό το προτείνουν.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ξέρεις τι...ακούω πολλές πλέον περιπτώσεις, που δεν δουλεύουν οι συνηθισμένες αμπούλες και τα κολλάρα. Εχουν πάθει ανοσία οι σκνίπες και τα τσιμπούρια; Δεν ξέρω. Σκυλιά πάντως, "πνιγμένα" στο χημικό, παρόλα αυτά, τσιμπιούνται. Μάλλον γι'αυτό το προτείνουν.
Καταρχήν το bravecto έχει ένα σοβαρό μείον - δεν δουλεύει για σκνίπα (που η μάστιγά μας είναι το καλαζάρ και όχι η ερλείχια στα δεσποζόμενα αστικά σκυλιά). Πάω λοιπόν και φορτώνω το καναπεδόσκυλο με το χημικό καρατούμπανο, που είναι και καινούργιο και δεν έχεις δει ακόμη έρευνες με παρενέργειες, που για να σκοτώνει τα πάντα για τρεις μήνες εκ των έσω σκέψου τι σκατά πυρηνικό όπλο είναι και που αλλού μπορεί να "χτυπάει" γιατί... για να μην κολλήσει τσιμπούρια ο σκύλος από τον καναπέ;;; Αν ζούσα στη ύπαιθρο που τα τσιμπούρια και οι ψύλλοι κάνουν πάρτυ, ναι θα το έδινα.
Helloooo vet... use your brain!
(το οφτοπιάσαμε)
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Άκου να δεις…

Η αλήθεια είναι ότι αν ο γιατρός σου δεν έχει εξοπλισμό και εμπειρία στον υπέρηχο και σε παραπέμψει αλλού, μια ψιλομανούρα είναι… Και οι εξετάσεις του Ορφέα βέβαια είναι μια χαρά. Αλλά… είπαμε εδώ δεν συζητάμε για φυλή. Εδώ έχουμε να κάνουμε με creature…(καρδιά, νεφρά). Μια καλή επιλογή στην περιοχή σου είναι ο Φερλέμης. Μια απόφαση είναι. Ένα ραντεβού, όλα καλά και τέλος για πάντα…

Την Bianca τελευταία φορά σε υπέρηχο της χαϊδεύαμε την κοιλιά και στην εξέταση την πήρε ο ύπνος.
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ξέρεις τι...ακούω πολλές πλέον περιπτώσεις, που δεν δουλεύουν οι συνηθισμένες αμπούλες και τα κολλάρα. Εχουν πάθει ανοσία οι σκνίπες και τα τσιμπούρια; Δεν ξέρω. Σκυλιά πάντως, "πνιγμένα" στο χημικό, παρόλα αυτά, τσιμπιούνται. Μάλλον γι'αυτό το προτείνουν.
Τα περασμένα 2 καλοκαίρια δεν μπορούσα να απαλλαχτώ απο τους ψύλλους. Ειδικά η μικρή που έχει ψυλλομαγνήτη κάθε μα κάθε φορά που έβγαινε βόλτα μάζευε ψύλλους απο παντού είτε στην πόλη είτε εδώ στην εξοχή. Έφτασα να βάζω αμπούλες κάθε 15 μέρες με δυνατά φάρμακα και στο μπάνιο κάθε φορά έβγαιναν με τη μαλλακτική καναδυό ψύλλοι. Μόνο με το Bravecto ηρέμησα. Τα άκουσα κι εγώ αυτά τα άσχημα που λες αλλά η κτηνίατρος μου είπε ότι αν είχε κάποια δυσανεξία θα το είχε δείξει. Πραγματικά είναι δίκοπο μαχαίρι όπως με πολλά άλλα που φορτώνουμε στα σκυλιά μας.

Καταρχήν το bravecto έχει ένα σοβαρό μείον - δεν δουλεύει για σκνίπα (που η μάστιγά μας είναι το καλαζάρ και όχι η ερλείχια στα δεσποζόμενα αστικά σκυλιά). Πάω λοιπόν και φορτώνω το καναπεδόσκυλο με το χημικό καρατούμπανο, που είναι και καινούργιο και δεν έχεις δει ακόμη έρευνες με παρενέργειες, που για να σκοτώνει τα πάντα για τρεις μήνες εκ των έσω σκέψου τι σκατά πυρηνικό όπλο είναι και που αλλού μπορεί να "χτυπάει" γιατί... για να μην κολλήσει τσιμπούρια ο σκύλος από τον καναπέ;;; Αν ζούσα στη ύπαιθρο που τα τσιμπούρια και οι ψύλλοι κάνουν πάρτυ, ναι θα το έδινα.
Helloooo vet... use your brain!
(το οφτοπιάσαμε)
Νομίζω ότι φέτος πρόσθεσαν και την σκνίπα στην ετικέτα τους.
 
  • Like
Reactions: mareco


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
σε δευτερη σκεψη, εχετε δικιο και μπορει την πρωτη φορα που το χρησιμοποιησα, αν τα γνωριζα, να το σκεπτομουν περισσοτερο.αλλα μεχρι σημερα ο ορφεας ειναι καλα και δεν ειχαμε καποια ασχημη κατασταση (απο τσιμπηματα εννοω).
ποιος μπορει να με βεβαιωσει οτι δεν το οφειλω (και) στο bravecto;

περαν αυτου, οφειλω να ακουω και να εμπιστευομαι τη γιατρο του. και δεν ειμαι καποιος που κανω ο,τι μου λεει.

δεν με πειραζουν τα off-, feel free to post :).
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Σπύρο έχετε μια καλύτερη πλέον, μετά από τόσο καιρό που τον ζεις, εκτίμηση για την ηλικία του Ορφέα;
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
την προηγουμενη εβδομαδα που τον ειδε η γιατρος, ειπε οτι πιστευει πως ειναι μικροτερος των οχτω ετων που ειχε δωσει σαν τη μεγαλυτερη πιθανη μετα της εξατασης των δοντιων του.
στην εξεταση που καναμε τον δηλωσε 7 ετων.

εγω απο τις φωτογραφιες τον εκανα γυρω στα 5 με 6 χρονων. και συνεχιζω να πιστευω το ιδιο μεχρι σημερα.

η συμπεριφορα του με αλλα (αγνωστα) σκυλια ειναι ακρως κουταβισια. ακραια κουταβισια ειναι πιο σωστο. χοροπηδαει και κανει λες και (ξανα)συνανταει τον καλυτερο του φιλο.
οσοι τον συναντουν με σκυλο τον περνανε για κουταβι :). ανθρωποι που δε γνωριζουν τη φυλη ομως.

ειναι αδυνατο για μενα ο ορφεας, με τετοια συμπεριφορα και τετοιο ενθουσιασμο που δειχνει απεναντι σε αλλα σκυλια να ειναι ηλικιωμενος, οσο καλος και χαρουμενος σκυλος κι αν ειναι. κανενα ηλικιωμενο σκυλι δε φερεται ετσι, ή τουλαχιστον δεν εχω συναντησει απο κοντα ποτέ εως τωρα.
 












HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
meanwhile in piraeus...

View attachment 63956 View attachment 63957 View attachment 63959

στην πρωτη φωτο εχει στο στομα του το καινουργιο του παιχνιδι: http://www.bamagroup.com/it/giochi-cani-tuttomio-tuttomio.html

Τι παιχνίδι είναι αυτό; Απ ότι διάβασα επιπλέει και έχει ελαστικότητα σε σημείο να αναπηδά. Του αρέσει; Είναι ανθεκτικό; Βοηθάει στην οδοντοστοιχία;
 
  • Like
Reactions: medusa and spyv


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
σας ευχαριστουμε!

@HolywoodBrn , ναι ειναι ελαστικο και για καμια εβδομαδα που το εχει εχει αποδειχτει και ανθεκτικο.

στα δοντια δεν κανει τιποτα, ειναι απλα κατι για να ασχολειται και για να παιζουμε. μου χρησιμευει και για να τον τραβολογαω μες το σπιτι :D.

τα πλεονεκτηματα του ειναι οτι ειναι πολυ ελαφρυ, αθορυβο και απ' ο, τι γραφει η συσκευασια του επιπλεει στο νερο. δεν το εχουμε δοκιμασει αυτο ομως :).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU