Ο οίστρος στις σκύλες






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
άκου έγινε γυναίκα:D:D:D

εκτός του αίματος
κατα τα λοιπά όλα ίδια ή όχι?

δηλ
τροφή
υπακοή
διάθεση???
κάτι να προσέξω? (εκτός απο αρσενικούς εννοείται)

για βρακάκι δεν μας έχω-θα δούμε- προς το παρών τα καθαρίζει μόνη της

Ποίοί??Ποιά??

Εσείς οι Αθηναίοι!!:p:p

εγώ αθηναίος???δεν θα σαι καλά παιδάκι μου...:)

και πώς το λένε? της ήρθε οίστρος...της ήρθαν

εντελώς φιλικά ε
είμαι απο χουρίό...δεν με χεις ξανακούσει να το λέω:)?

κοντά δεν είναι αλλά δεν είμαι και σε κανα βουνό της βόρειας Ελλάδας...
Νότιος ναι -αθηναίος όχι. χωρίς παρεξήγηση απο τους πρωτευουσιάνουν οι οποίοι και αυτοί ελάχιστοι κατάγονται απο την Αθήνα
 
Last edited by a moderator:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
χαλάσαμε το τόπικ
και είναι και σοβαρό:cool:


μπορείτε να μου απαντήσετε στα πιό ουσιώδη της ερώτησης όπως αλλαγές στην συμπεριφορά/διατροφή και αν χρειάζεται κάτι εκ μέρους μου πλήν τάνγκα δαντελωτού???όπως π.χ. υπομονή ή συχνότερα συκώτι στην διατροφή :confused::confused::confused:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
καθε σκυλα ειναι διαφορετική

αλλες επηρεάζοντε από τις ορμόνες άλλες όχι

αυτό θα το δεις εσύ και θα ξερεις για τις επόμενες φορές

αλλαγή στην διατροφή όχι δεν χρειάζετε
 




kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
αν χρειάζεται κάτι εκ μέρους μου πλήν τάνγκα δαντελωτού???όπως π.χ. υπομονή
Λιγο υπομονη θα χρειαστει, οπως επισης και καλη γνωση της σφουγγαριστρας, εκτος αν ειναι προκομενη κοπελα σαν τη δικια μου και τα μαζευει μονη της:D.
Θελει επισης προσοχη μην ξελογιαστει και αποπλανηθει απο κανα σκυλομαντραχαλο, τους οποιους θα τραβαει σαν το μαγνητη, καθως και προσοχη τους επομενους μηνες για ψευδοκυηση.
Πες μας τι αλλαγες στη συμπεριφορα θα παρατηρησεις στην Αργω, αν υπαρξουν βεβαια.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το λοιπόν
έρχεται ένας κάλός φίλος στο σπίτι (πρίν λίγο έφυγε)
Η Αργώ έχει αρχίσει να γαυγίζει βέβαια απο που πάτησε το πρώτο σκαλί μας
τον χαιρετώ και η Αργώ σταματάει να γαυγίζει και αρχίζει να τον μυρίζει έντονα
καθόμαστε στον καναπέ και η Αργώ επιμένει να τον μυρίζει περισσότερο απο ότι συνήθως
ανεβαίνει στον καναπέ και αρχίζει να του γαυγίζει-παράξενο αυτό /και με παράξενο ήχο.
αυτός απλώνει το χέρι του να την χαιδέψει στο στέρνο κι αυτή σηκώνεται στα πισινά πόδια πιάνει αγκαλιά το χέρι του

και αρχίζει να κουνιέται ρυθμικά μπρός πίσω σαν ξέρετε τι:p:p:p

:eek::eek::eek:

παίρνει το χέρι του΄προκειμένου να σταματήσει
κι αυτή τον πλακώνει στο γαυγισμα
ξαναβάζει το χέρι όπως πρίν κι αυτή τα ίδια πάλι -μπρός πίσω η λεκάνη:eek::eek::eek:


τι συμβαίνει??? υπερβολική δόση οιστρογόνων???
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Συνήθως σημαίνει:
Α. Ενθουσιάστηκα
Β. Έχω στρες
Γ. Εγώ είμαι ο αρχηγός

Ξέρω σκύλες που φέρονται έτσι συχνά. Δε γνωρίζω αν έχει να κάνει με το ότι είναι σε οίστρο, καθώς αυτές που ξέρω είναι στειρωμένες...
 




coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα & χρόνια πολλα.Χρειαζομαι τη βοήθεια σας.Η coco ειναι 16 μηνων και ειναι η τριτη φορα που αδιαθέτησε.Την πρωτη ήταν 6.5 μηνών και τη δέυτερη 11.5.Δεν μου εχει κάνει ποτέ ψευδοκύηση.Τί μπορει να συμβαίνει?Απ'όσο ξέρω το σωστο είναι να αδιαθετουν κάθε 6 μήνες.
 




coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Όχι γιατί χθες της ήρθε.Την δεύτερη φορά δεν το θεώρησα πρόβλημα.Τώρα με προβλημάτισε γιατι λογικά έπρεπε να της έρθει το Φεβρουάριο.:rolleyes:
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Έχει οίστρο δηλαδή κάθε πεντέμισι μήνες αντί για έξι. Δε μου φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα, η δικιά μου έχει οίστρο κάθε εξίμισι με εφτά μήνες.

Πάντως για κάθε ενδεχόμενο μπορείς να το συζητήσεις και με το γιατρό σου
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Θα συμφωνίσω με την Σοφία.
Ισως να είναι σε οίστρο λίγο πιο νωρίς απ'το κανονικό χωρίς να υπάρχει πρόβλημα.
 


coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Θα του τηλεφωνούσα, απλά ήθελα και τη γνώμη σας γιατι ψιλοαγχώθηκα.Έτσι όπως το λες δεν έχεις άδικο.Ευχαριστώ πολύ πάντως.
 




coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Για ζευγάρωμα δεν υπάρχει περιπτωση όποτε το ποιο πιθανό είναι στείρωση.Θα περιμένω και τον επόμενο οίστρο και βλεπουμε..
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
η σκυλιτσα με την οποια συνηθιζει καθημερινα να παιζει ο λενον ειχε το πρωτο της οιστρο πριν μια εβδομαδα περιπου...η συμπεριφορα μεταξυ τους δεν εχει αλλαξει και παιζουν σαν να μην συμβαινει τιποτα...ουτε μια φορα δεν αποπηραθηκε ο δικος μου να την καβαλησει...ειναι γυρω στους 8 μηνες και τα δυο...υπαρχει περιπτωση να συμβει τπτ...? ειδα το πρωτο σου ποστ ροτιε οπου διαπιστωσα οτι η σκυλιτσα προς το παρον βρισκεται σε προοιστρο και σε λιγες μερες απο τωρα θα εχει οιστρο οποτε μηπως θα επρεπε να απομακρυνουμε το ενα απο το αλλο γι αυτο το διαστημα που κραταει??!! καπου διαβασα οτι στη περιπτωση που καβαλησει το αρσενικο το θηλυκο και ξεκινησει η διαδικασια δεν κανει ν απομακρυνεις το ενα απο το αλλο...ισχυει?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oχι μπορείς και πρέπει να τα απομακρύνεις.
Η σκυλίτσα είναι σε προοίστρο και ίσως η πρώτη περίοδος δεν τραβήξει έτσι κι αλλιώς τον αρσενικό,οοποίος είναι επίσης πολύ μικρός. Καλό είναι όμως να έχετε τον νού σας,γιατί την "καλή" μέρα μπορεί να γίνει ζευγάρωμα - αστραπή ... :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU