Ο σκύλος μου γαυγίζει ακατάπαυστα στην θέα άλλων σκυλιών


DimitraVeli

New Member
3 Οκτωβρίου 2021
1
0
28
Καλησπέρα σε όλ@ :)
Έχω έναν σκυλάκο 1 έτους, ημίαιμο 26 κιλά (στειρωμένος πλέον). Είναι ένα εξαιρετικό πλάσμα, του έχω κάνει εκπαίδευση βασικής υπακοής και αγαπιόμαστε αθεράπευτα.

Αντιμετωπίζω μόνο ένα ζήτημα: μόλις δει άλλο σκυλί, γαυγίζει με μανία για να το προσεγγίσει, τόσο που ακούγεται επιθετικός (να σημειώσω εδώ πως μέχρι τώρα έχει 1 φίλη σκυλίτσα που συναντιούνται τακτικά και τα πάνε μέλι γάλα). Αν εν τέλει έρθει σε επαφή με το σκυλί, παίζουν και φαίνεται τρις ευτυχισμένος.

Έχω συζητήσει με τον εκπαιδευτή, ο οποίος είναι κάθετος στην μη επαφή του σκυλιού μου με άλλα σκυλιά. Μπορώ να καταλάβω γιατί, αλλά δεν είμαι και απόλυτα σύμφωνη.

Συνήθως φεύγω απο καφετέριες ή όπου βρίσκομαι και καθόμαστε, γιατί μόλις δει σκυλί, σεληνιάζεται.. Στην βόλτα, είναι καλύτερος κι εγώ προσπαθώ να μην μυρίζει και προσεγγίζει ανεξέλεγτα άλλα σκυλιά αλλά με μέτρο και όχι συνεχώς ( φυσικά με την συγκατάθεση και του άλλου ιδιοκτήτη).

Ό,τι και να κάνω όμως όταν καθόμαστε σε καφετέρια - πλατείες (οπουδήποτε), δεν μπορώ να τον ηρεμίσω με τίποτα στην θέα άλλου σκυλιού - η μόνη λύση είναι να απομακρυνθούμε.

Επειδή θα περάσουμε μια ζωή η μαζί, η σκέψη πως δεν θα μπορώ να τον έχω μαζί μου πουθενά, με στρεσάρει και με απογοητεύει πάρα πολύ (γνωρίζω πως είναι ακόμα μικρός..)

Θα χαρώ να ακούσω οποιαδήποτε άποψη, γνώμη και συμβουλή σχετικά :).
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.089
20
Πάτρα
Έχω συζητήσει με τον εκπαιδευτή, ο οποίος είναι κάθετος στην μη επαφή του σκυλιού μου με άλλα σκυλιά.
Εγώ λέω να ακούσεις την συμβουλή του εκπαιδευτή σου.

Όταν τον πηγαίνεις κοντά μαθαίνει πως με αυτή τη συμπεριφορά παίρνει αυτό που θέλει.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
816
929
27
εγω παλι λεω να ΜΗΝ ακουσεις την συμβουλη του εκπαιδευτη σου. εαν θελεις το σκυλι σου να μαθει να χαιρεταει σωστα, μπορεις να του το μαθεις. εφοσων ο σκυλος σου γαυγιζει απο ενθουσιασμο, και οχι στρες ή επιθετικη διαθεση προς τα αλλα σκυλια, ΜΠΟΡΕΙ να μαθει πως να διαχειριζεται την ενεργεια του καλυτερα. δεν υπαρχει λογος να ειμαστε απολυτοι και να λεμε μην πλησιαζεις ποτε το σκυλι σου σε αλλα σκυλια.
ισχυει ομως πως οταν κανει σαν τρελο και εσυ τον πλησιαζεις, τον επιβραβευεις. ποτε δεν τους κανουμε την χαρη οταν δεν εχουν δειξει την συμπεριφορα που θελουμε.
 
  • Like
Reactions: GSD92 and Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.089
20
Πάτρα
εγω παλι λεω να ΜΗΝ ακουσεις την συμβουλη του εκπαιδευτη σου. εαν θελεις το σκυλι σου να μαθει να χαιρεταει σωστα, μπορεις να του το μαθεις. εφοσων ο σκυλος σου γαυγιζει απο ενθουσιασμο, και οχι στρες ή επιθετικη διαθεση προς τα αλλα σκυλια, ΜΠΟΡΕΙ να μαθει πως να διαχειριζεται την ενεργεια του καλυτερα. δεν υπαρχει λογος να ειμαστε απολυτοι και να λεμε μην πλησιαζεις ποτε το σκυλι σου σε αλλα σκυλια.
ισχυει ομως πως οταν κανει σαν τρελο και εσυ τον πλησιαζεις, τον επιβραβευεις. ποτε δεν τους κανουμε την χαρη οταν δεν εχουν δειξει την συμπεριφορα που θελουμε.
Ναι ναι! Έχεις δίκιο… Εννοούσα κυρίως να τα φέρνει σε επαφή μόνο όταν ο σκύλος έχει μάθει να χαιρετάει σωστά.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
το να μην βλέπει άλλα σκυλιά, θα με έβρισκε σύμφωνο, αν κατά τα άλλα είχε μια φυσιολογική συμπεριφορά στη θέα άλλων σκύλων.
πέρα από αυτό, ο εκπαιδευτής σου τι είπε... για να μπορέσεις να διορθώσεις τη συγκεκριμένη συμπεριφορά.
αν δεν γνωρίζει είτε αρνήθηκε να σε βοηθήσει, τότε συνεχίζουμε τη κουβέντα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εξαρτάται τι στόχους έχεις για το σκυλί.

Εγώ που μου είναι αδιάφορο να ασχολείται με άλλα σκυλιά θα διορθωνα. Ούτε εντολή, ούτε να αποσπάσω προσοχή. Είναι συμπεριφορά που την θέλω πάντα οπότε δεν χρειάζεται να το ζητάω. Γαυγιζεις σε άλλο σκυλί, μια ψυχρή διόρθωση. Όπως δεν έχω εντολή να μη βγει από την ανοιχτή πόρτα ή εντολή να φάει κάτι από το πάτωμα. Είναι συμπεριφορά που θέλω πάντα, δεν χρειάζεται να το ζητάω.

Όπως είπα εξαρτάται τι θες από το σκυλί. Άλλες απαιτήσεις κάποιος που βιάζεται να βγάλει το σκυλί 5κιλων για μια ανάγκη και άλλος (για παράδειγμα εγώ) που θέλει το μικρό του κοριτσάκι να κρατάει το λουρί ενός σκύλου 40κιλων στην πλατεία
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Έχεις δίκιο στο τι θέλει ο καθένας από το σκυλί. Εγώ θέλω να συμπεριφέρεται και σαν σκυλί.

Στο σκυλί μπορώ* να επιβάλλω την συμπεριφορά που θέλω ( όπως λέει και ένας φίλος εδώ δεν έχει δημοκρατία ). Στην συμβία και στο παιδί μου κομματάκι δύσκολο.

* Το μπορώ σχετική έκφραση.
 
  • Like
Reactions: Orjo


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
το θέμα όμως δεν είναι το τι θα καναμε εμεις ή τι κανουμε με τα σκυλιά μας
το θέμα είναι τι θα κάνει ο φίλος μας και το μεγα ζήτημα εφοσον έχει μιλησει με τον εκπαιδευτή του...
Τι του έχει προτείνει ο εκπασιδευτής για το συγλκεκριμένο....
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν είναι όλοι οι εκπαιδευτές ίδιοι. Ούτε έχουν τις ίδιες εμπειρίες. Κάποιοι μάλιστα είναι πολύ περιορισμένοι. Άλλοι μόλις ζητήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο σηκώνουν χέρια ψηλά.
Πιο πολλα έμαθα από "χομπίστες" παρά από επαγγελματίες εκπαιδευτές.

Στο θέμα του φίλου τώρα, η λύση είναι απλή απλά κάποιοι πνίγονται σε μια σταγόνα νερού. Δοκιμάζουν "μοντέρνες" τεχνικές, μη στρεσαρουμε το ζώο, δώστε του λιχουδιές και λέγε του μπράβο. Όλα αυτά θα πάνε περίπατο μόλις ρίξει το γαύγισμα και ένα περαστικό παιδάκι τρομάξει. Μόλις μία απότομη κίνηση και απλά ακουμπήσει έναν άνθρωπο κατά λάθος.
Οι ντεφακτο καθημερινές συμπεριφορες συμβίωσης ΔΕΝ έχουν γκρίζες ζώνες. Είναι απόλυτες και όταν μάθουν ότι είναι απόλυτες τότε όλα πάνε καλά. Ο σκύλος είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να πάει όπου γουστάρει μαζί σου.
 
  • Like
Reactions: theodss1 and GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.752
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π