Ο σκύλος μου ενώ τρώει, χάνει βάρος και κάνει πολλά κακάκια.


Swiftakias7

Member
5 Νοεμβρίου 2016
7
0
31
Καλησπέρα !!!!
Εχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με τον ροκι!!
Ο ροκι είναι ένα ντόπερμαν 17 μηνών ! Τον υιοθέτησα όταν ήταν 7 μηνών ! Το χειμώνα κάναμε όλες τις εξετάσεις και ήταν υγιέστατος , έχω αλλάξει παρά πολλές ξηρές τροφές αλλά καμία δεν του κάθεται καλά. Με τις περισσότερες είχε διάρροια ή πολύ μαλακα κακά , με αποτέλεσμα το σκυλί να χάνει συνέχεια βάρος ! Έχει φτάσει 34 κιλά ενώ τον προηγούμενο μήνα ήταν 36 έχουν αρχίσει να φαίνονται τα κόκαλα του ! Ο γιατρός πριν 20 μέρες που τον πήγα μου είπε ότι είναι καθαρά θέμα θέμα τροφής αλλά δεν ξέρω τι να κάνω ! Είναι παντός γεμάτος ενέργεια , πολύ όρεξη για παιχνίδι και πολύ φαγανός! Τελευταία τροφή που το είχα πάρει ήταν η Canagan αρνί. καποια βοήθεια σας παρακαλώ για να λυθεί το θέμα με τα κιλά πρώτα από όλα και μετά τη διάρροια! Αποπαρασίτωση κάναμε πριν 1 μήνα !!!!
 




Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Καλησπέρα !!!!
Εχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με τον ροκι!!
Ο ροκι είναι ένα ντόπερμαν 17 μηνών ! Τον υιοθέτησα όταν ήταν 7 μηνών ! Το χειμώνα κάναμε όλες τις εξετάσεις και ήταν υγιέστατος , έχω αλλάξει παρά πολλές ξηρές τροφές αλλά καμία δεν του κάθεται καλά. Με τις περισσότερες είχε διάρροια ή πολύ μαλακα κακά , με αποτέλεσμα το σκυλί να χάνει συνέχεια βάρος ! Έχει φτάσει 34 κιλά ενώ τον προηγούμενο μήνα ήταν 36 έχουν αρχίσει να φαίνονται τα κόκαλα του ! Ο γιατρός πριν 20 μέρες που τον πήγα μου είπε ότι είναι καθαρά θέμα θέμα τροφής αλλά δεν ξέρω τι να κάνω ! Είναι παντός γεμάτος ενέργεια , πολύ όρεξη για παιχνίδι και πολύ φαγανός! Τελευταία τροφή που το είχα πάρει ήταν η Canagan αρνί. καποια βοήθεια σας παρακαλώ για να λυθεί το θέμα με τα κιλά πρώτα από όλα και μετά τη διάρροια! Αποπαρασίτωση κάναμε πριν 1 μήνα !!!!
Με τι κρέας τροφές έδινες; γιατί μπορεί να μην μπορεί να αφομοιώσει κάποιο κρέας σωστά ή να του δημιουργεί διάρροια. ΠΧ η δικιά μου μόλις φάει ελάχιστη γαλοπούλα έχουμε καταστάσεις mayday mayday:p

Μπορεί να είναι από διάφορα πράγματα το πρόβλημα όπως να ταΐζεις παραπάνω από ότι πρέπει, δεν αφομοιώνει σωστά, δεν του κάνει απλά, του δίνεις και κάτι άλλο εκτός της τροφής που αυτό του δημιουργεί θέμα.

Κιλά όλα χάνουν τώρα το καλοκαίρι ετοιμάζονται για παραλία(λόγος ζέστης), τόσα ακριβώς χάνει και εμένα από 23-23,5 πάει 20-21 το καλοκαίρι.


Πρόταση από εμένα είναι αυτές οι δύο

Κοτόπουλο
https://acana.com/our-foods/heritage/cobb-chicken-greens/

Και σε αρνή
http://natureapetfoods.com/el/naturals/adult-lamb/
 
  • Like
Reactions: noni_papa




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@Swiftakias7

Ο σκύλος μου είχε πρόβλημα με τα κόπρανα σε ποσότητα και ποιότητα, κι έτσι είχα δοκιμάσει διάφορες τροφές και κωδικούς (acana, naturea, platinum, aatu), είχα βρει μέχρι και μία τροφή με γαλοπούλα και χωρίς γλουτένη... Την ποσότητα της τροφής τη ζύγιζα μήπως δε μετρούσα καλά με το δοσομετρητή τους, και τη μείωνα αρκετά κάτω απ' τη συνιστώμενη ποσότητα.
Από ξηρά τροφή πάντως οι μόνες που του έκατσαν σχετικά - και σίγουρα καλύτερα από acana και συναφή - ήταν η farmina team breeder, η purina tonus και μια RC.

Αν έχεις τη δυνατότητα δώσε μαγειρευτό, καθώς θα μπορείς να ελέγχεις καλύτερα τα συστατικά και τον συνδυασμό τους. Επίσης μπορείς πάντα να δοκιμάσεις την ωμή διατροφή. (Ο δικός μου τα πάει καλά και με τα δύο)

Απόκλεισε πάντως τυχόν πρόβλημα υγείας που δε φαίνεται στις συνηθισμένες αιματολογικές/ βιοχημικές, για παράδειγμα κάντε εξέταση θυρεοειδή ή κοπράνων αν δεν έχετε ήδη κάνει- συζήτησε γενικώς με τον κτηνίατρό σου για πιο εξειδικευμένες εξετάσεις.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αυτη δινω και γω αλλα το κοτοπουλο. Δεν εχω κανενα παραπονο αν και τη φοβομουν για διαρροια. Κατι μου λεει οτι δε θα βοηθησει η αλλαγη μιας ξηρας με μια αλλη. Θα δοκιμαζα μαγειρευτο μεχρι να στρωσει τουλαχιστον.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Swiftakias7

Member
5 Νοεμβρίου 2016
7
0
31
Επειδή δουλεύω περίεργες ώρες και είναι λίγο μικρή η κατάψυξη , είναι δύσκολο να δίνω μπαρφ! Για αυτό και έχω επιλέξει την ξηρά ! Μαγειρευτά δίνω που κ που ότι περισσέψει από τα δικά μας μαζί με λίγες κροκέτες φυσικά! Εξέταση κοπρανον δεν έχει κάνει ακόμα , ούτε για θυρεοειδή! Θα κάνω όμως μέσα στο μήνα !
Από ξηρά είχα δώσει και σολομό και ψάρι και κοτόπουλο και αρνί , και ολεσ Καλές τροφές ! Από 70-75€ το 12 κιλό κι πάνω.Με όλες είχε θέμα !!!
Ναι σύμφωνο ότι το καλοκαίρι είναι φυσικό να χάνει κιλά αλλά μέσα σε 4 μήνες 8 κιλά , είναι πολλά και ειδικά όταν ο σκύλος είναι ακόμα στην ανάπτυξη !!! Από εκεί που ψωνίζω ξηρά μου έχει πει να κοιτάω πάντα να έχει μεγάλη ποσότητα σε πρώτο συστατικό καθαρό κρέας και να μην έχει καθόλου Αλευρά και σιτηρά ! Για αυτό και είχα φτάσει στο σημείο να δίνω 96€ το 12 κιλό ,Canagan αρνί , αλλά μ φαίνονται κάπως υπερβολικά!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Γενικα δεν πρεπει να αλλαζεις τροφες συχνα. Πολλα σκυλια εχουν διαρροιες. Η κτηνιατρος οταν της ειπα οτι κανει ως και τρεις φορες κακα, οτι αφου ειναι σταθερα και καλοσχηματισμενα να μην με αποσχολει καθολου και να κανω παρτυ. Θα μου πεις γιατι ενω πολλα σκυλια κανουν διαρροιες, οι κτηνιατροι επιμενουν σε ξηρα;; χμμμ

Βεβαια, δεν χανουν τοσο βαρος. Θα κοιταζα ξανα το θεμα υγειας. Τα ντομπερμαν ειναι ευαισθητα γμτ. Με το καλο να επανελθει.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το θέμα είναι η τροφή να ταιριάξει στο σκύλο και να τον βοηθά να διατηρείται υγιής, όχι μόνο να δώσουμε την καλύτερη τροφή που μπορούμε να αγοράσουμε. Ας έχω όλη την καλή διάθεση να ταϊζω την καλύτερη ξηρή του γαλαξία που στοιχίζει 4 ευρώ η κροκέτα, άμα τον σκύλο τον πηγαίνει πανί τί να το κάνω; :(

Πάρε μια τροφή με χαμηλή πρωτεϊνη μέχρι 22-24% μήπως σας κάνει διαφορά, κι ας έχει ρύζι σε δεύτερο συστατικό. Μαγειρευτό εννοώ να μαγειρεύεις για το σκύλο, όχι ό,τι περίσσεψε από σένα ανακατεμένο με κροκέτα, σίγουρα όχι σε σκύλο που δείχνει να έχει κάποια ευαισθησία.
Οχτώ κιλά σε τέσσερις μήνες μου φαίνονται κάπως πολλά για τη σωματοδομή του, κάντε μια συζήτηση ακόμα με τον κτηνίατρο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο γιατρος κοίταξε την υγεία του με εξετάσεις; Έκανε αίματος βλέποντας την τόσο μεγάλη απώλεια βάρους;
Η διάροια με την απώλεια έχουν άμεση σχέση. Αν δεν σταματήσει την διάροια δεν πρόκειται να βάλει κιλά.
Αποκλείστε πρώτα πρόβλημα υγείας και μετά καταλήξτε σε μια ξηρή με χαμηλή πρωτείνη και συμφωνώ κι εγώ ας μην είναι από τις εντυπωσιακές στα συστατικά αρκεί να του ταιριάξει και να παίρνει βάρος.
 




Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια !
Θα ξανά πάω από το γιατρό μια βόλτα το μικρό να τον ξανά δει κι θα του πάρω αυτήν εδώ να δω πως θα πάει και θα σας ενημερώσω!
https://www.petdeals.gr/trofes-skul...ner-plus-performance-18kg-ksira-trofi-skulou/
Συγνώμη αλλά έτσι όπως την είδα αυτή είναι διάρροια από μόνη της. Μόνο χλωρίνη δεν έχει μέσα.
 
  • Like
Reactions: Swiftakias7


Swiftakias7

Member
5 Νοεμβρίου 2016
7
0
31
Συγνώμη αλλά έτσι όπως την είδα αυτή είναι διάρροια από μόνη της. Μόνο χλωρίνη δεν έχει μέσα.
Χαχαχαχαχα
Ρώτησα τον εκπαιδευτή και μου τη σύστησε ανεπιφύλακτα ! Αυτή δίνει και στο δικό του
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Πηγαινε παρε ενα κοτόπουλο κ βάλτο στην πιο μεγαλη κατσαρολα σου
Βραστο σε μπολικο νερο,
βγαλτο κ ξεψαχνισε το ολο,
στο ιδιο νερο ριξε ρυζακι,
ανοιξε το ψυγειο σου,
δες τι εχεις,κολοκυθακια?πιπεριες?καροτα?αρακα?κουνουπιδι?μπρόκολο?(διαβασε τι κανει κ τι δεν κανει να φαει,δεν μπορουν να φανε απτα δικα μας φαγητα,ειδικα στην μεσογειακη που χρησιμοποιουμε πολυ κρεμμυδι) κοψτα ολα μικρα μικρα κομματακια ή αμα βαριεσαι περνα τα στο μουλτι
Ριξτα κ αυτα μέσα
Ριξε κ τα κομματακια το κοτοπουλο με λιγο ηλιελαιο,
αστο να κρυωσει
Κ δωστο στο σκυλι.
Αναλογως την κατσαρολα (εμενα η δικη μου φτανει για να ταισει εναν λόχο) θαχεις φαΐ απο 2 μερες εως 5 (αναλογα κ ποσες φορες ταιζεις)
Πηγαινε παρτου κ κανα πρόβειο γιαουρτακι,βραστου κανα αυγουλακι...
Εαν οι εξετασεις δειχνουν οτι ειναι υγιής ησυχασε,αλλα πρωτα φροντισε να το χεις ψαξει απο παντου ωστε να το αποκλεισεις
Μην αλλαζεις καθε τρεις κ λιγο τροφη,θελει σταδιακα
Μην ανακατευεις μαγειρευτο με ξηρα,έχουν αλλους χρονους
Ολες οι ξηρες δεν καθονται το ιδιο σε ολα τα σκυλια,αυτη που εμενα μου κατσε κουτι εσενα μπορει να σας παει αιμα
Οτι μια ξηρα ειναι πανακριβη δε παει να πει οτι ειναι κ η καλυτερη
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
Εαν ξεκινήσεις μαγειρευτο θα έλεγα καλύτερα να ξεκίνησεις αρχικά μόνο με κοτοπουλο χωρις πέτσες ,λίπη και λίγο ρύζι που είναι συσφικτικο (πολυ καλά βρασμένο και ξεπλυμένο) και βάλε σταδιακά κάθε εβδομάδα ενα πράγμα, ωστε να καταλαβαίνεις και τι τον πειράζει.
 
  • Like
Reactions: elverg and vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Όχι λαχανικά, ούτε λάδι και λίπη σε σκυλί με διάρροιες. Τις ευνοούν ή και επιδεινώνουν.
Βραστό κοτόπουλο χωρίς πέτσες και ρύζι πολύ καλά βρασμένο (να χει λασπώσει τελείως σα λαπάς.).
 
  • Like
Reactions: Orilis and elverg


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Η παραπανω "συνταγη" δεν ηταν για να θεσει under control μια διάρροια,
Σαφεστατα κ αν εκει αποσκοπει πρωτίστως θα λαβει πολυ σοβαρα υποψη του αυτο που λεει η @vrmode
Αλλα για να επιληφθεί τα του "τρωει κ παρολαυτα χανει κιλα",
τιποτα σαν το μαγειρευτο!
I should know,I have a fatass bitch (quite literally...)
 


akis1323

Active Member
28 Απριλίου 2017
29
18
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια !
Θα ξανά πάω από το γιατρό μια βόλτα το μικρό να τον ξανά δει κι θα του πάρω αυτήν εδώ να δω πως θα πάει και θα σας ενημερώσω!
https://www.petdeals.gr/trofes-skul...ner-plus-performance-18kg-ksira-trofi-skulou/
Αυτή ίσως να μην κάτσει καλά στον σκύλο. δοκίμασε την Winner plus Large breed. Στο δικό μου ηταν μια χαρά.
 


akis1323

Active Member
28 Απριλίου 2017
29
18
Επίσης θα σου έλεγα να κοιτάξεις το πάγκρεας του σκύλου. Έχω ξαναδεί τέτοια περίπτωση και υπάρχει πιθανότητα να είναι αυτό.
 


Despina Mis

Member
21 Νοεμβρίου 2015
20
5
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εντέλει εγώ μετά από ενάμιση χρόνο και αφού δοκίμασα σχεδόν όλες τις ξηρές τροφές και έκανα όλες τις εξετάσεις κατέληξα σε barf. Θέλει όμως πολύ ψάξιμο για να βρεις σωστή πιστοποιημένη τροφή. Αν δε βρεις καλύτερα ξεκίνα να του μαγειρεύεις. Το σκυλί μου άλλαξε. Τρώει με όρεξη, κάνει λίγα κακά χωρίς να ζορίζεται, το στόμα του δε μυρίζει, το τρίχωμά του γυαλίζει, έχει περισσότερη ενέργεια και όρεξη για παιχνίδι.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf