Ο σκύλος σας από πού "πήρε" το όνομά του;


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Δεν μπορούσα να φωνάζω άλλο το κουτάβι "ψιτ, μπεμπέ!".
εγώ πριν καταλήξουμε συνήθιζα να τον φωνάζω "άντρα μου" (όταν τον πρωτοφώναξα έτσι γύρισε ο άντρας μου και με κοίταξε, του λέω δε μιλάω σε σένα, και τα ....ψιλοπήρε, που λέει ο λόγος!!!!)

και τώρα αν τον φωνάξω "άντρα μου" γυρίζει.....
ο άρης....
όχι ο άντρας μου :)
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
... τέταρτος γιατί λούκι στα γαλλίκα είναι ο τυχερός( αν δεν κάνω λάθος....) το τελευταίο εκφράζει την επιθυμία μας να είναι πάντα τυχερός στη ζωή του!!
λάθος κάνεις, lucky στ'αγγλικά σημαίνει τυχερός. στα γαλλικά μπορείς να πεις tu as de la chance (=έχεις τύχη), υπάρχει και η λέξη chanceux αλλά δεν πολυχρησιμοποιείται. (με τις φτωχές μου γνώσεις εις την γαλλικήν!!!!)
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Εγω οταν ακομα την περιμενα να ερθει, αναρωτιομουν το ονομα και μια μερα στην παραλια ακουω ενα σκυλο να τον φωναζουν "μυθο". Ειπα σιγα μη τον φωναζανε και αμστελ αλλα μου κολλησαν τα ονοματα απο ποτα και ετσι μια μερα στο σουπερμαρκετ ειδα ενα Αβανα Κλουμπ και φωτιστηκα! "Αβάνα"!!! Τωρα τα κουταβια της επειδη ειναι δυο αρσενικα θα τα φωναζω "Τζακ" και "Ντανιελ".
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Εγω οταν ακομα την περιμενα να ερθει, αναρωτιομουν το ονομα και μια μερα στην παραλια ακουω ενα σκυλο να τον φωναζουν "μυθο". Ειπα σιγα μη τον φωναζανε και αμστελ αλλα μου κολλησαν τα ονοματα απο ποτα και ετσι μια μερα στο σουπερμαρκετ ειδα ενα Αβανα Κλουμπ και φωτιστηκα! "Αβάνα"!!! Τωρα τα κουταβια της επειδη ειναι δυο αρσενικα θα τα φωναζω "Τζακ" και "Ντανιελ".
αχαχαχχαχα ωραία ιδέα για τα κουταβάκια!
όμως
off topic εσύ θα τα κρατήσεις και τα 2?
 








vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Οταν βρηκα τη Λαρα ηταν μια περιοδος που ειχαμε φαει κολλημα με τη Λαρα Κροφτ στο play station. Το προηγουμενο βραδυ η τηλεοραση επαιζε το Δρ. Ζιβαγκο, επομενως δεν ηθελε και πολυ. Τωρα η Ισις πηρε το ονομα της ετσι απλα, αρεσε στη γυναικα μου. Οσο για τη Μασκα τι να πω, ειναι σαν να φοραει μασκα.
 
Last edited:


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Θα τα δωσω αλλα μεχρι να τα δωσω γιατι να μην τα χαρω? Προς το παρον ειναι Θεσσαλονικη και θα τα παρω στις 3 απριλιου που θα φερει τη σκυλα μου μαζι με τα κουταβια ο εκτροφεας της για μια εκθεση. Παντως μεχρι τωρα δεν εχουν πουληθει οποτε ισως να προλαβω να τα χαρω λιγο.
Εδω που τα λεμε, θελω πολυ να κρατησω εστω και ενα, αλλα αν το κανω μαλλον με βλεπω αστεγο αγκαλια με το κουταβι στο απεναντι παρκακι και τη γυναικα μου με το σκουποξυλο!
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Τζακ και Ντάνιελ! άπαιχτος!!! Σκέψου και το Χοσέ και Κουέρβο!:D
Ω ναιιιιιιι!!!!!!!!!!!
Επομενη γεννα, αν βγουν 2 αρσενικα και ενα θηλυκο θα εχω τους "χοσε", "κουερβο" και την "τεκιλα"!!!!
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
αλλα αν το κανω μαλλον με βλεπω αστεγο αγκαλια με το κουταβι στο απεναντι παρκακι και τη γυναικα μου με το σκουποξυλο!
μπααα, μην το λες...
κι εγώ έτσι έλεγα στον άντρα μου, ότι "ή σκυλί ή εμένα", αλλά τελικά εγώ είμαι αυτή που δεν ξεκολλάω από τα ...κοπρόσκυλα!!!!!!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Ω ναιιιιιιι!!!!!!!!!!!
Επομενη γεννα, αν βγουν 2 αρσενικα και ενα θηλυκο θα εχω τους "χοσε", "κουερβο" και την "τεκιλα"!!!!
Αυτός είσαι!!!! Έτσι εξωτικά και ζόρικα!!!;)
 




manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
μπααα, μην το λες...
κι εγώ έτσι έλεγα στον άντρα μου, ότι "ή σκυλί ή εμένα", αλλά τελικά εγώ είμαι αυτή που δεν ξεκολλάω από τα ...κοπρόσκυλα!!!!!!
Μπαααα......
Εδω ηδη με κοιταει με μισο ματι που θα τα εχω σπιτι και αυτα μεχρι να πουληθουν! Ο μονος που θα χαρει θα ειναι ο γιος μου που θα εχει δυο ακομα "μπαμπού" (ετσι λεει το σκυλο) για να παιζει με αυτα!
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Ένα μόνο έχω να πώ ως εισαγωγή: καταπληκτικό πόστ, και πολλοί από εσάς είστε άπαιχτοι με τα ονόματα - θα με συγχωρήσετε αν ομολογήσω αδυναμία σε εκείνα των Agathe, lara, rigo, radionuclide, και manolis6 ; :D:D
Mareco και Milva με συγκινήσατε ... :):)
Συμπροεδρίνα μου, κατά την γνώμη μου το Άρης είναι 1.000.000 φορές πιό κατάλληλο για ποιμενικό. Υπάρχουν δύο Πλίνιοι, ο πρεσβύτερος και ο νεώτερος - εμείς ξέρουμε ποιανού το όνομα είχε ο κούκλος σου ; Σε κάθε περίπτωση, το Άρης είναι πολύ πιό ωραίο ... όχι που θα μας κάνουν τους μάγκες οι Ρωμαίοι ! :mad:
Λοιπόν, τον δικό μου τον έβγαλα Έκτορα λόγω επαγγελματικής (αρχαιολογικής) διαστροφής. Μακάρι να είχα μία αστεία ιστορία να σας διηγηθώ, αλλά δυστυχώς είμαι τόόόόσο προβλέψιμη. :(
Ά, με αυτό κάτι μπορεί να γίνει. Έχουμε και παρατσούκλι - Χωρικός ή Χώρης (χαϊδευτικά), γιατί ήταν αδέσποτος στην εξοχή και τον σνόμπαραν τα πρωτευουσιάνικα σκυλιά της γειτονιάς. Μέχρι που του ρίχτηκε ένα, έφαγε δύο-τρία σκαμπίλια (από τον Έκτορα - μα τί σκεφτήκατε ;;;)), και μετά κυκλοφόρησε ότι "ο επαρχιώτης ο καινούργιος δεν είναι χαϊβάνι, για αυτό προσέχετε", οπότε ηρεμήσαμε.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
επιτέλους!!!!!!!!!!!!!!


Υπάρχουν δύο Πλίνιοι, ο πρεσβύτερος και ο νεώτερος - εμείς ξέρουμε ποιανού το όνομα είχε ο κούκλος σου ;
πλάκα κάνεις, ναι;;;;;;;
φαντάζεσαι; πλίνιος τζούνιορ:D:D
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Έχουμε και παρατσούκλι - Χωρικός ή Χώρης (χαϊδευτικά), γιατί ήταν αδέσποτος στην εξοχή και τον σνόμπαραν τα πρωτευουσιάνικα σκυλιά της γειτονιάς. Μέχρι που του ρίχτηκε ένα, έφαγε δύο-τρία σκαμπίλια (από τον Έκτορα - μα τί σκεφτήκατε ;;;)), και μετά κυκλοφόρησε ότι "ο επαρχιώτης ο καινούργιος δεν είναι χαϊβάνι, για αυτό προσέχετε", οπότε ηρεμήσαμε. [/COLOR]
κι εμείς λέμε τον άρη βλαχάκο επειδή είναι απ'τα γιάννενα (με την καλή έννοια)....
εμείς οι πρωτευουσιάνοι!!!!!!
 


masouraki

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2008
58
0
Athens, Gerakas
η Λήτρα λέγεται κανονικά (και έχει καταχωρηθεί ως...) Αλήτρα καθώς μας βρήκε σε υπαίθριο ουζερί και μας υιοθέτησε μετά απο μερικά καραφάκια...(που ήπιαμε εμείς χικ!).Αν αποκτήσω και το αρσενικό Βαϊμάρης που θέλω θα ονομαστεί Καϊζερ ή Παρασκευάς απο τον φίλο του Ροβινσώνα Κρούσσου.Καλησπέρες......
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3