Ο σκύλος σας είναι τσιπαρισμένος στο όνομά σας;

Ο σκύλος σας είναι τσιπαρισμένος στο όνομά σας;

  • Ο σκύλος μου φέρει microchip με τα στοιχεία μου

    Votes: 121 80,1%
  • Ο σκύλος μου φέρει microchip χωρίς τα στοιχεία μου

    Votes: 3 2,0%
  • Ο σκύλος μου δεν φέρει microchip

    Votes: 27 17,9%

  • Total voters
    151

ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Μιας και θεωρώ την ύπαρξη microchip με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη σημαντικό "όπλο" στη μείωση των εγταταλλειμένων σκύλων, ας δούμε λίγο τη δική μας στατιστική.
 
Last edited:








giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
δεν έχει αλλά μέσα στον ιούλιο θα βάλουμε οπωσδήποτε και εννοείται ότι θα είναι στο όνομα μου!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
H μικρη έχει αλλά όχι στο ονομά μου (την τσιπαρησαν στο puppy mill) , ο μεγάλος θα βάλει στην επόμενη επίσκεψη στον κτηνίατρο στο όνομά μου, την ίδια μέρα θα περάσουμε στο ονομά μου και τη μικρή :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Kαι τα τρία είναι τσιπαρισμένα στο όνομα μου, μάλιστα την πρώτη μου σκύλα την τσίπαρα 7 ετών όταν την πήρα δηλαδή και αντιμετώπισα τις κατηγόριες της οικογένειας "τι σου φταίει το σκυλί και του βάζεις τέτοια πράγματα επειδή είσαι εσύ τρελή. " και τέτοια!
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Έχει μικροτσίπ αλλά δεν έχει τα στοιχεία μου.
Γίνεται να βάλω τα στοιχεία μου τώρα;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εχει τσιπάκι με τα στοιχεία μου, βεβαίως..

Το κακό είναι όμως πως λίγοι είναι αυτοί που θα μπουν στον κόπο να πάνε το σκύλο στον κτηνίατρο, οπότε του έχω ταμπελάκι με το όνομά του και το τηλέφωνό μου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Έχει μικροτσίπ αλλά δεν έχει τα στοιχεία μου.
Γίνεται να βάλω τα στοιχεία μου τώρα;
Ότι ώρα θες πας στον κτηνίατρο και στέλνει τα στοιχεία σου μαζί με τον αριθμό τσιπ στον κτηνιατρικό σύλλογο.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Και τα δυο τα εχω τσιπαρισμενα.
Άλλωστε τόσα σκυλιά έχουν χαθει και ξαναγύρισαν στους ιδιοκτήτες επειδή ήταν τσιπαρισμένα.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ενδιαφέρων θα είχε (αλλά όχι εδώ...ή "κολάει και εδώ?)εάν έχουν οι κτηνίατροι σκανερ...και εάν ναι...πόσοι και πως τα χρησιμοποιούν...


 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Σαφώς και είναι τσιπαρισμένα και τα 2 σκυλιά μας... και με τα πλήρη στοιχεία μας.

Ότι ώρα θες πας στον κτηνίατρο και στέλνει τα στοιχεία σου μαζί με τον αριθμό τσιπ στον κτηνιατρικό σύλλογο.
Αυτό είναι μιά αιώνια απορία που έχω, εδώ και χρόνια...
Να θυμηθώ, στην επόμενη επίσκεψη, να τσεκάρω αν ο γιατρός μας έχει στείλει τα στοιχεία στον Κτηνιατρικό Σύλλογο!

ενδιαφέρων θα είχε (αλλά όχι εδώ...ή "κολάει και εδώ?)εάν έχουν οι κτηνίατροι σκανερ...και εάν ναι...πόσοι και πως τα χρησιμοποιούν...

Οσοι γνωρίζω εγώ (4-5), έχουν σκάνερ...
Και εκείνος που χρειάστηκε να το κάνει (και στα 2 σκυλιά) για να τσεκάρουμε αν διαβάζεται το τσιπ, τα κατάφερε χωρίς πρόβλημα...

 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
ενδιαφέρων θα είχε (αλλά όχι εδώ...ή "κολάει και εδώ?)εάν έχουν οι κτηνίατροι σκανερ...και εάν ναι...πόσοι και πως τα χρησιμοποιούν...
Τι εννοείς "πως τα χρησιμοποιούν" ;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Αυτό είναι μιά αιώνια απορία που έχω, εδώ και χρόνια...
Να θυμηθώ, στην επόμενη επίσκεψη, να τσεκάρω αν ο γιατρός μας έχει στείλει τα στοιχεία στον Κτηνιατρικό Σύλλογο!
Μπορείς να πάρεις και μόνος σου, απευθείας τον σύλλογο και να ρωτήσεις.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μπορείς να πάρεις και μόνος σου, απευθείας τον σύλλογο και να ρωτήσεις.
Thanks,

Δίνω το όνομά μου, ή τον αριθμό του τσιπ και μου λέει σε ποιόν ανήκει?
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Thanks,

Δίνω το όνομά μου, ή τον αριθμό του τσιπ και μου λέει σε ποιόν ανήκει?
Δίνεις τον αριθμό του chip, ρωτάς αν είναι καταχωρημένο, σου λέει "βεβαίως κύριε", λες "στο τάδε όνομα;" και ελπίζεις να σου πει "ναι" ;)
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Microchip με τα στοιχεία μου και όπως έχω ξαναπεί, την στιγμή που το τοποθετούσε ο κτηνίατρος στον λαιμό της, ένοιωθα ότι πλέον και τυπικά είναι το σκυλί μου (till death will tears us apart)....
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU