Ο σκύλος σας είναι τσιπαρισμένος στο όνομά σας;

Ο σκύλος σας είναι τσιπαρισμένος στο όνομά σας;

  • Ο σκύλος μου φέρει microchip με τα στοιχεία μου

    Votes: 121 80,1%
  • Ο σκύλος μου φέρει microchip χωρίς τα στοιχεία μου

    Votes: 3 2,0%
  • Ο σκύλος μου δεν φέρει microchip

    Votes: 27 17,9%

  • Total voters
    151

l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
ενδιαφέρων θα είχε (αλλά όχι εδώ...ή "κολάει και εδώ?)εάν έχουν οι κτηνίατροι σκανερ...και εάν ναι...πόσοι και πως τα χρησιμοποιούν...


Έχουν όσοι τουλάχιστον έχω πάει εγώ.
Η δική μου απορία είναι άλλη. Γιατί όταν πάει κάποιος για πρώτη φορά με τον σκύλο του σε κάποιο ιατρείο δεν τον καθοδηγεί ο κτηνίατρος ότι πρέπει να τσιπάρει τον σκύλο του εφόσον είναι πλέον και το νόμιμο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.889
Κανονικά έτσι θα 'πρεπε.
Κι οποιανού δεν είναι όχι μόνο τσιπαρισμένο, αλλά και καταχωρημένο, ή άμεση καταχώρηση ή έξω από την πόρτα.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Microchip με τα στοιχεία μου και όπως έχω ξαναπεί, την στιγμή που το τοποθετούσε ο κτηνίατρος στον λαιμό της, ένοιωθα ότι πλέον και τυπικά είναι το σκυλί μου (till death will tears us apart)....
Κάτι σα βέρα δηλαδή;)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κάτι σα βέρα δηλαδή;)
Οχι... είναι ισχυρότερο... πολύ ισχυρότερο!
Είναι σαν να μην έχεις κανένα στον κόσμο, να πάθεις αμνησία... και να έχεις χάσει όλα σου τα έγγραφα ταυτοποίησης...
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τι να πεί η βέρα μπροστά στο microchip!!!!:cool::D

Αν το διαβάσεις (ξέρεις εσύ) πλάκα κάνω ε!!!!:)
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Τσιπάρισμένος ο μικρός κανονικά και με το νόμο με δικά μας στοιχεία.
Μία ερώτηση για τα τατουάζ αυτά τα καταχωρούν σε κάποια βάση δεδομένων;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το τσιπάρισμα είναι ο μόνος νομικός τρόπος να δεσμεύσεις το σκυλί με σένα.
Τυπικά δεν θεωρείται δικό σου χωρίς να αναγράφονται τα στοιχεία του κηδεμόνα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εγώ θα πρόσθετα και ένα άλλο ερώτημα....
κατά πόσο η υψηλή τιμή για την τοποθέτηση του τσιπ σε συνδυασμό με την επι της ουσίας αδιαφορία και την στενομυαλιά που διακατέχει πολλούς κτηνιάτρους δρα ανασταλτικά στην μαζική τοποθέτηση του στα σκυλιά...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
o Τσουφι έχει τσιπ...ο Keagan έχει και τσιπ και τατουάζ και ο μικρός θα τσιπαριστεί τον Σεπτέμβριο...
Μόνο που το τσιπ του Τσούφι μάλλον έχει χαθεί, ο κτηνίατρος που του τοέβαλε το 99....μάλλον δεν έιχε ιδέα ποιο είναι το σωστό σημείο και για πολλά χρόνια το βρίσκαμε όπου να'ναι...το τσιπακι κυκλοφορούσε δεξιά, αριστερά , πάνω και κάτω...Τώρα δεν μπορούμε να το βρούμε πια...!!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Στο Βέλγιο απο το 1998 έγινε η ταυτοποίηση και η καταχώρηση, είτε με τατουάζ, είτε με microchip, υποχρεωτική. Τώρα πλέον δέχονται μόνο το microchip.

Χωρίς microchip δεν μπορείς να βγάλεις βιβλιάριο υγείας, ούτε pedigree. Όλα τα σκυλια πρέπει να τσιπαριστουν μέχρι την ηλικία των 4 μηνών. Μη τσιπαρισμένο σκυλί απαγορεύεται να πουληθεί ή να αλλάξει ιδιοκτήτη και ο πρώτος ιδιοκτήτης πρέπει να δηλώσει την αλλαγή.

Μερικοι δήμοι ελέγχουν κατα περιόδους αν ο σκύλος είναι τσιπαρισμενος και αν έχεις σακουλιτσες για τις ακαθαρσίες τους.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μόνο που το τσιπ του Τσούφι μάλλον έχει χαθεί, ο κτηνίατρος που του τοέβαλε το 99....μάλλον δεν έιχε ιδέα ποιο είναι το σωστό σημείο και για πολλά χρόνια το βρίσκαμε όπου να'ναι...το τσιπακι κυκλοφορούσε δεξιά, αριστερά , πάνω και κάτω...Τώρα δεν μπορούμε να το βρούμε πια...!!
Γνωστό πρόβλημα της πρώτης γενιάς τσιπ, "ταξιδεύουν" στο σώμα του ζώου.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
εγώ θα πρόσθετα και ένα άλλο ερώτημα....
κατά πόσο η υψηλή τιμή για την τοποθέτηση του τσιπ σε συνδυασμό με την επι της ουσίας αδιαφορία και την στενομυαλιά που διακατέχει πολλούς κτηνιάτρους δρα ανασταλτικά στην μαζική τοποθέτηση του στα σκυλιά...
Το τσιπάρισμα στον κτηνίατρο είναι σκέτο κλέψιμο!! Αν σκεφτεί κανείς οτι τον Ντιεγκο τον τσίπαρα με 45 ευρω και την Ρόη με 8..
 








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
εγώ θα πρόσθετα και ένα άλλο ερώτημα....
κατά πόσο η υψηλή τιμή για την τοποθέτηση του τσιπ σε συνδυασμό με την επι της ουσίας αδιαφορία και την στενομυαλιά που διακατέχει πολλούς κτηνιάτρους δρα ανασταλτικά στην μαζική τοποθέτηση του στα σκυλιά...
Πολύ σωστό.
 






panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Είναι τσιπαρισμένη και δηλωμένη με τα στοιχεία μου, κανονικά.
Υ.Γ Αν και είναι του σατανά αυτά τα πράγματα, το έκανα από τις πρώτες επισκέψεις στον γιατρό. Τι να κάνω; Με σας που έμπλεξα!

Sent from my XT910 using Tapatalk 2
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@