Ο BRUNO έγινε 1 χρόνου!


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Ερωτηση .. ποτε σταματαω να του δινω puppy τροφη? η γιατρος ειπε στους 14-16 μηνες, τοτε ωριμαζει ο ΕΠ..αλλα τετοιο γομαρι να τρωει puppy? ελεος...και επισης..θα μεγαλωσει κι αλλο?
Oι ποιμενικοί έχουν θέμα με δυσπλασίες; Αν ναι έπρεπε ήδη να έχεις σταματήσει την puppy.
Είναι κούκλος το θηριάκι σου, να είναι πάντα γερός!
 


tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
δυσπλασια δεν εχει, καναμε εξετασεις! αν και, πρεπει να κανουμε καποιες ακομα σε λιγους μηνες, οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες! Απλα, επειδη ενηλικιωνεται στους 14-16 μηνες, θεωρητικα, μεχρι τοτε δεν ειναι adult, ειναι puppy.ΚΑι ναι, ως μεγαλοσωμο, εχει ενα θεματακι με δυσπλασιες, οχι οπως τα Γερμανικα βεβαια..
Τωρα τρωει ακανα large puppy, αλλα βλεπω οτι εχει αρχισει να παιρνει κιλα, αν και του δινω ΑΥΣΤΗΡΑ την δοση που λεει η τροφη...ισως να παω σε μια πιο λαιτ τροφη, η , οπως σκεφτηκα, να αρχισω την τροφη για ενηλικα...η να ελαττώσω την ποσοτητα..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Να σου ζήσει!
Ο σκύλος σου θα συνεχίσει για αρκετό καιρό ακόμα να μεγαλώνει και ψυχικά και σωματικά, ύψος μπορεί να μην πάρει άλλο, ίσως 1-2 cm, αλλά θα αλλάξει πολύ η σωματοδομή του, το κεφάλι του και θα πάρει αρκετά κιλά μέχρι 3 χρονών, μπορεί και λίγο παραπάνω!

Για την τροφή,υπάρχουν αυτοί που λένε ότι αυτού του τύπου οι φυλές πρέπει να περνάνε γρήγορα, μπορεί και νωρίτερα των 8 μηνών σε τροφή ενηλίκου, και φυσικά, για να μην είναι η ζωή κανενός εύκολη, υπάρχει και η άλλη θεωρία ότι επειδή είναι φυλές αργής ανάπτυξης πρέπει να συνεχίζουν την κουταβίσια μέχρι τους 18 μήνες.....
Εγώ μάλλον είμαι κάπου στην μέση, με μια κλίση προς την πρώτη.....
 






tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
Γεγονος ειναι οτι ακομα εχει κουταβοφατσα, δλδ σιγουρα θα αλλαξει η φατσα του, θα "σοβαρεψει" ..Ψυχικα Σιγουρα θελει ακομα πολυ για να ωριμασει, ακομα ειναι ενα βλαμμενο κουταβακι παρα τον ογκο του! να σκεφτειτε οτι πριν ενα μηνα σηκωσε ποδι στο κατουρημα...

Δειτε τον Μπαμπα μας, τον Τζονι (γνωστος τσοπανης στον βορειο Εβρο)



Φοιβο και εγω συμφωνω με τη θεωρια του να περνας σε τροφη για ωριμα νωρις (κοντα στο χρονο δλδ),αλλα η γιατρος μας ειπε οχι..μεχρι 16-18 μηνων λεει...βλεπω ομως οτι εχει αρχισει και παχαινει...
 
Last edited:




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Πολύχρονος!!!
Πρόσεχε με τις αναγραφόμενες δοσολογίες της Acana. Είναι μάλλον υπερβολικές.
 




tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
mAthosalas ξεχασα να στα πω και τα δικα σου!!! να χαιρεσαι τον κουκλο σου, εστω και (κυριολεκτικα) κατόπιν εορτής!!!

ptF εγω το σκεφτηκα οτι ισως να υπερβάλουν στις δοσολογιες...λεω να το γυρισω σε τροφη για ενηλικα πλεον...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.924
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95