ΠΕΡΙΟΔΟΣ


Pampos

Active Member
6 Φεβρουαρίου 2016
38
0
38
Καλησπερα! Τελικα τη στειρωσα 8 μηνων πριν της ερθει η 1η περιοδος και της κόψαν σχεδον ολο το δερμα απ το 1 ποδι να περασουν τον καφετηρα(την αφησα 2 μερες εκει γιατι ειπαν καλο ειναι να την επιβλεπουν γιατι περνει αντιβιωση) και μου ειπαν να ξαναπαω σε καμια 10-15 μερες να κοψει ο κτηνιατρος τα ραμματα. Το σκυλι εχει πεσει σε καταθλιψη..Ολα αυτα ειναι φυσιολογικα; Πολλες μου φαινοντε 15 μερες..
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Mηπως εννοεις ξυρισαν το τριχωμα για να περασουν τον φλεβοκαθετηρα?
 


Pampos

Active Member
6 Φεβρουαρίου 2016
38
0
38
Ναι αυτο εννοω. Ειναι φυσιολογικο 15 μερες τα ραμματα; Δε δενουν μονα τους; πρεπει να πας στον κτηνιατρο;
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Προφανως δεν χρησιμοποιησε ραμματα που απορροφουνται αρα θα πρεπει να πας να τα κοψει.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Καλησπερα! Τελικα τη στειρωσα 8 μηνων πριν της ερθει η 1η περιοδος και της κόψαν σχεδον ολο το δερμα απ το 1 ποδι να περασουν τον καφετηρα(την αφησα 2 μερες εκει γιατι ειπαν καλο ειναι να την επιβλεπουν γιατι περνει αντιβιωση) και μου ειπαν να ξαναπαω σε καμια 10-15 μερες να κοψει ο κτηνιατρος τα ραμματα. Το σκυλι εχει πεσει σε καταθλιψη..Ολα αυτα ειναι φυσιολογικα; Πολλες μου φαινοντε 15 μερες..
Εμένα η δικιά μου τις πρώτες 3 ούτε που έτρωγε καλά καλά...Όλη μέρα κοιμόταν..Εκεί που την άφηνες εκεί και έμενε. Δεν είχε όρεξη για τίποτα. Μετά κατσίκιασε πάλι. Ίσως να πονάει κιόλας, δεν ξέρω. Περαστικά σας :)
 


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Καλησπέρα σε όλους. Θα ηθελα να ρωτησω κατι μήπως εχει συμβει σε κάποιον απο εσας για να ξερω αν πρέπει να ανησυχώ. Η πρώτη περίοδος του κοριτσιού μου εχει περασει εδω και 1 - 1,5μηνα. Σήμερα παρατηρησα οτι αφησε κατι υγρα το κορίτσι μου εκει που ειχε ξαπλώσει καφε κιτρινα. Οχι ποσότητα βεβαια και δεν μυριζαν.θα πάρω βεβαια και τη γιατρό μας αυριο πρωι πρωί γιατί αγχώθηκα. Ευχαριστώ
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλησπέρα!

Μπορεί να μην είναι κάτι ιδιαίτερο, αλλά μπορεί και να είναι κάποια λοίμωξη ή και πυομήτρα π.χ.

Παρακολούθησε την για άλλα συμπτώματα όπως πολυδιψία π.χ. (αν πίνει περισσότερο νερό από ότι συνήθως και όχι επειδή ζεσταίνεται απλά). Επίσης, πολυουρία, ανορεξία και λήθαργος και γενικά υποτονική συμπεριφορά.

Αν κρίνεις πως "κάτι τρέχει" τότε εννοείται πως μια επίσκεψη στον κτηνίατρο είναι απαραίτητη.
 


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Η αλήθεια ειναι πως την παρατηρώ, ισως να ειμαι και υπερβολικη. Τρωει κανινικοτατα, παιζει χοροπηδάει και κανει σαν παρδαλό κατσικι οταν ερθει η ωρα της βολτας. Μιλησα ομως και με την κτηνίατρο και αν δω κατι και σήμερα αυριο θα πάμε να τη δει για να μου φυγει η ιδέα. Ευχαριστώ παρα πολυ όμως!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.750
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π