ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ


raoulakos

Member
23 Φεβρουαρίου 2009
15
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ο λογος που σας βρικαμε ητανε ψαχνοντας για τροφη για το σκυλο μας, ο ραουλ ειχε προβλημα με το εντερο του και αναγκαστικαμε να του αλλαξουμε 5-6 τροφες και ολες ητανε απο την κατηγορια Α των petshop. Καταληξαμε στην proplan salmon οπου του κολισε ακριβως και εκοψε τις διαροιες.Γενικα ειμαστε ευχαριστημενοι απο την τροφη,αλλα ψαχνοντας μαθαμε για την acana και την origen και γενικα ειμαστε διστακτικοι στο να αλλαξουμε τροφη αν και οι παραπανω ειναι καλυτερες λογω ελλειψης σιτηρων.Ποι αειναι η δικη σας η γνωμη και τι μας προτινετε να κανουμε!

Ο σκυλος ειναι 12 μηνων και 46 κιλα!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Να μην αλλάξετε τροφή σε καμία περίπτωση αφού είστε ευχαριστημένοι. Ήδη έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά ο σκύλος από τις συχνές αλλαγές τροφών.
:)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Να μην αλλάξετε τροφή σε καμία περίπτωση αφού είστε ευχαριστημένοι. Ήδη έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά ο σκύλος από τις συχνές αλλαγές τροφών.
:)
συμφωνω με rottie και απο προσωπικη μου εμπειρια επειδη εχω εναν γ.ποιμενικο με πολυ ευαισθητο πεπτικο,δοκιμασα την ακανα κ οριτζεν ενω ταιζα ροαγιαλ κ ο σκυλος ξεκινησε διαροιες η πολυ μαλακα κοπρανα,αδυνατισε κ εχασε τον ογκο του.τελικα κατεληξα σε μια αλλη τροφη κ ειμαι ευχαριστημενη:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εφόσον είσαι καλά με την τροφή που δίνεις τώρα ,να μείνεις εκεί..

Εχεις κάνει ήδη παρα πολλές αλλαγές..
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Η pro plan salmon & rice ειναι μια μετρια-καλη ξηρα.Και αφου ''δουλευει'' για το σκυλο σας μην την αλλαζετε.Που ξερεις οτι η orijen/acana δεν θα του πεσει βαρια???
Τσαμπα ταλαιπωρια.

Κανει ''δουλεια'' και σε σκυλια με ευαισθητο δερμα.;)

Ναι,οντως,τι προβλημα ειχε με το εντερο του?:rolleyes:
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
συμφωνω με rottie και απο προσωπικη μου εμπειρια επειδη εχω εναν γ.ποιμενικο με πολυ ευαισθητο πεπτικο,δοκιμασα την ακανα κ οριτζεν ενω ταιζα ροαγιαλ κ ο σκυλος ξεκινησε διαροιες η πολυ μαλακα κοπρανα,αδυνατισε κ εχασε τον ογκο του.τελικα κατεληξα σε μια αλλη τροφη κ ειμαι ευχαριστημενη:)
Τι θα κάνουμε εμείς οι ευαίσθητοι; Ουτε ένα μεζεδάκι δεν της δίνω. Αλλοι σκύλοι σαβουριάζουν τον αγλέουρα και δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Αν θέλεις μου στέλνεις με pm την μάρκα της τροφής που δίνεις.
 


raoulakos

Member
23 Φεβρουαρίου 2009
15
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
o σκυλος οτιδηποτε ετρωγε το εκανε διαροια και οπως καταλαβαινετε δεν προλαβαινε και τα εκανε και πολλες φορες μεσα στο σπιτι με την proplan που περνει τωρα τα κοπρανα του ειναι σκληρα και τους τελευταιους 5 μηνες ειναι super!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Aααα...ετυχε να τον πειραζουν οι Α,Β,Γ τροφες,οχι οτι διεγνωσε ο κτηνιατρος κατι?Μαλιστα.
Δεν μου κανει εντυπωση.
Αλλα μιας κ βρηκατε μια που να του ταιριαζει,μην την αλλαζετε.Δεν ξερεις αν η επομενη Χ,Υ του κανει καλο.;)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Για πείτε ρε παιδιά εσείς που ξέρετε, γιατί εμένα μου κάνει εντύπωση. Είναι δυνατόν ο σκύλος με 5-6 τροφές Α κατηγορίας να κάνει διάροια ΤΑ ΠΑΝΤΑ και ξαφνικά με μια άλλη να γίνεται ως εκ θαύματος καλά? Ο γιατρός τι ακριβώς είπε?
 


raoulakos

Member
23 Φεβρουαρίου 2009
15
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Βασικα με τη βοηθεια του κτηνιατρου και παρα πολλες εξετασεις στο πανεπιστημιο θεσσαλονικης και βλεποντας οτι δεν ειχε τιποτα απολυτως και τρελη ταλιαπωρια και για εμας αλλα και για τον σκυλο την λυση μας την εδωσε ο εκπαιδευτης του ραουλ να δοκιμαζαμε την salmon γιατι υποτιθετε οτι ειναι η πιο υποαλεργικη οπου τελικα του εκατσε καλα. Απλα η σκεψη μας ητανε να πηγαιναμε σε μια καλυτερη τροφη ως προς τα συστατικα της και βεβαια οι τροφες Αμερικης και Καναδα ειναι πιο καλες απο τις Ευρωπαικες λογω των νομοθεσιων τους εκει.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εχω ξανα ακουσει για παρομοιο περιστατικο.
Κανισακι,καλη ωρα Λιζα,μετα απο hills,eukanuba,advance με τις οποιες σταθερο σκ@το δεν ειδανε οι ανθρωποι,κατεληξαν στην purina ONE και ολα μια χαρα.
τροφες Αμερικης και Καναδα ειναι πιο καλες απο τις Ευρωπαικες λογω των νομοθεσιων τους εκει.
Αν δεν ειμαι εκει να δω με τα ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ το τι βαζουν μεσα στην οποιαδηποτε ξηρα,δεν πειθομαι με τπτ οτι η Χ καναδεζικη ειναι καλυτερη(?) απο την Υ ευρωπαικη.
Προσωπικη αποψη αυτη βεβαια.
 
Last edited:


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Νομίζω αν κατάλαβα καλά πως τον σκύλο δεν τον πήγε στον γιατρό. Έδινε στον σκύλο κροκέτες από διάφορες μάρκες και ο σκύλος ήταν και είναι κουτάβι ακόμα , έχω καταλάβει καλά ?
Αν Ναι δεν θέλω να υποκαταστήσω τον γιατρό σου αλλά σκέφτηκες πως του έδινες διαφορετικές τροφές με διαφορετική σύσταση η κάθεμια και είσαι σίγουρος για την ημερήσια ποσότητα που χορηγούσες γιατί μου κάνει λίγο ότι 12 μηνών 45 κιλά !!!
Αν έστω του έδινες και 200 γραμμάρια παραπάνω ε τότε Ναι κάνουν όλα τα σκυλιά διάρροιες ή όταν πίνουν και πάρα πολύ νερό ή όταν μένουν σε μέρος με πολύ υγρασία κ.α.
 


raoulakos

Member
23 Φεβρουαρίου 2009
15
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Δοκιμαζαμε τροφες μονο οτι ελεγες ο κτηνιατρος ποτε δεν διναμε οτι θελαμε παντα ακριβως τα γραμαρια της τροφης του βαση των κιλων του ποτε δεν πραξαμε απο μονοι μας παντα με καθοδηγηση απο γνωστες και ειναι 45 κιλα το κτηνακι :)
 


raoulakos

Member
23 Φεβρουαρίου 2009
15
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εχω ξανα ακουσει για παρομοιο περιστατικο.
Κανισακι,καλη ωρα Λιζα,μετα απο hills,eukanuba,advance με τις οποιες σταθερο σκ@το δεν ειδανε οι ανθρωποι,κατεληξαν στην purina ONE και ολα μια χαρα.

Αν δεν ειμαι εκει να δω με τα ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ το τι βαζουν μεσα στην οποιαδηποτε ξηρα,δεν πειθομαι με τπτ οτι η Χ καναδεζικη ειναι καλυτερη(?) απο την Υ ευρωπαικη.
Προσωπικη αποψη αυτη βεβαια.
νομοθεσια Αμερικης περι hacp και πρωτες υλες ειναι πολυ πιο σφιχτες απο ολες της Ευρωπης
 




raoulakos

Member
23 Φεβρουαρίου 2009
15
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αυτός που συστήνει να δοκιμάσεις πολλές τροφές σε rottweiler που αναπτύσσεται μόνο γνώστης δεν είναι, πρόσεχε την "καθοδήγηση" αυτή ... ;)
αυτο το καναμε οταν ητανε μικρουλης οχι τωρα πια γιατι επρεπε να δωθει λυση για τις διαροιες του
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981