ΠΡΟΣΟΧΗ ! Το Seresto είναι υπεύθυνο για 1.700 θανάτους σκύλων στις Η.Π.Α.


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Να ρωτήσω , τα συνδυάζετε και με το εμβόλιο για το καλαζάρ;
Δεν έχω κάνει μέχρι τώρα το εμβόλιο. Το εμβόλιο δίνει αντισώματα στον οργανισμό, δεν είναι χημικό πρόληψης.
Επ' ευκαιρία στην αναζήτηση βρήκα και αυτό για το bravecto:

Επίσης:
 






vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
seresto vs scalibor vs εμβόλιο vs none

Στο τέλος αναφέρει.

Funding Statement
This study was funded by Bayer Animal Health. Bayer played a direct role in the study design, data collection and analysis, decision to publish and preparation of the manuscript.
Στο δια ταύτα, τι κάνουμε; Το πετάμε το seresto που του φόρεσα πρόσφατα;
(δεν μου έχει δείξει σημάδια ότι τον ενοχλεί, αλλά δεν ξέρω μακροπρόθεση χρήση ή σε συνδιασμό με άλλα όπως vectra).
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
:p Εγώ τι να πω. Πάρε τηλέφωνο τον παρ ολίγον Μωυσή, νέο προσωνύμιο Airon Man ή επί το γνωστό Γουρλοματης.

Σε άλλο φόρουμ ήθελα να το γράψω, άλλα διάβαζα, άλλα σκεφτόμουν. Άσε το έχω κάπου χάσει....
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Στο δια ταύτα, τι κάνουμε; Το πετάμε το seresto που του φόρεσα πρόσφατα;
(δεν μου έχει δείξει σημάδια ότι τον ενοχλεί, αλλά δεν ξέρω μακροπρόθεση χρήση ή σε συνδιασμό με άλλα όπως vectra).
Δε ξερω αν βοηθα, εμενα το φοραει 3 καλοκαίρια σε συνδιασμο με μια αμπουλα ex-spot η advantix τους ζεστους επικινδυνους μήνες. Ακομα εχει 4 μόνο ακρα και ειναι οκ. :LOL:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
:p Εγώ τι να πω. Πάρε τηλέφωνο τον παρ ολίγον Μωυσή, νέο προσωνύμιο Airon Man ή επί το γνωστό Γουρλοματης.

Σε άλλο φόρουμ ήθελα να το γράψω, άλλα διάβαζα, άλλα σκεφτόμουν. Άσε το έχω κάπου χάσει....
O γουρλομάτης θα σου πει να μην βγαίνει ο σκύλος 19:00 μέχρι το πρωί για να μην αρπάξει καλαζάρ. Μένουμε μέσα - αφήνουμε το καλαζάρ έξω.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Στο δια ταύτα, τι κάνουμε; Το πετάμε το seresto που του φόρεσα πρόσφατα;
(δεν μου έχει δείξει σημάδια ότι τον ενοχλεί, αλλά δεν ξέρω μακροπρόθεση χρήση ή σε συνδιασμό με άλλα όπως vectra).
Ίσως. Ανάλογα στοιχεία από την EPA για το Scalibor δεν μπορώ να βρω και δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι. Αν βρει κάποιος ας κάνει ανάρτηση.

Αυτή η κτηνίατρος δεν το συνιστούσε και έχει σχετικό άρθρο το 2017. Δες και στο fb

* Υπήρξαν και εισαγωγές seresto μαϊμού στις ΗΠΑ από Κίνα.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το scalibor προκαλει πολλα περιστατικα ερεθισμου, ακομα και νευρολογικων προβληματων σε ΠΟΛΥ περισσοτερα σκυλια απο οτι το seresto, το οποιο γι αυτο προτεινουν ολο και περισσοτεροι κτηνιατροι.
Με τι στοιχεία διατυπώνεις το παραπάνω ;

Μπορείς να μου βρεις καταγεγραμμένα περιστατικά επίσημα όπως αυτά που δίνει η EPA για το seresto ; Καταγεγραμμένα και όχι λόγια που άκουσα από φίλο του γνωστού κλπ. Σε Ευρωπαϊκό οργανισμό ασφάλειας φαρμάκων ή κάπου αλλού ;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Με τι στοιχεία διατυπώνεις το παραπάνω ;

Μπορείς να μου βρεις καταγεγραμμένα περιστατικά επίσημα όπως αυτά που δίνει η EPA για το seresto ; Καταγεγραμμένα και όχι λόγια που άκουσα από φίλο του γνωστού κλπ. Σε Ευρωπαϊκό οργανισμό ασφάλειας φαρμάκων ή κάπου αλλού ;

οχι, δεν εχω διαβασει τετοια επισημα αρθρα ειναι η αληθεια. μιλαω ομως με βαση το τι εχω ακουσει απο πολλους κτηνιατρους και το τι εχω δει εγω και απο χρηση δικια μου στο πρωτο μου σκυλι, και σε πολλα σκυλια που οι κηδεμονες προτιμανε σκαλιμπορ. καταλαβαινω πως τους κτηνιατρους τους συμφερει να πουλανε το σερεστο λογω της τσουχτερης τιμης του, οποτε φυσικα και θα στραφουν σε αυτο και λογω του κερδους, ομως οντως πιστευω πως βλεπουμε ολο και περισσοτερες περιπτωσεις ερεθισμου απτο σκαλιμπορ. και δεν ειμαι εναντια της αποψης οτι και το σερεστο προκαλει ερεθισμους, εχω πει πολλες φορες πως την πρωτη φορα που το δοκιμασα στον ντελον, μετα απο 4-5 μηνες εφαρμογης, προκαλεσε ερεθισμο. κατα ποσο ηταν λογω του κολαρου δεν το ξερω, αλλα λογικα απο αυτο προκληθηκε. το εβγαλα, δεν το ξαναβαλε για αρκετο καιρο, και τωρα που το ξαναβαλα δεν εχω δει κατι. που και που ριχνει ενα ξυσιμο, αλλα τιποτα περαν του κανονικου. γενικα και εγω νιωθω πιο ανετα με το σερεστο. το σκαλιμπορ παντα το φοβομουν λιγο, δεν ηθελα να το πιασω καταλαθος γιατι μου φερνε και εμενα φαγουρα.
 


Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Καλησπερα!Εγω στον δικο μου φοραω το seresto 5 χρονια τωρα χωρις κανενα απολυτως προβλημα (και ειναι και αρκετα ευαισθητουλης ο τσοπανης μου..). Μαζι με το κολάρο, τους μηνες απο Ιουνιο με Αυγουστο του βαζω και την αμπουλα Vectra 3D καθε μηνα, και καθημερινα τον ψεκαζω (αν με αφησει βεβαια) πριν την βολτα μηλοξιδο αναμεμειγμένο με νερο. Διαβασα και εγω τα νεα αρθρα για το seresto και την επικινδυνότητα του και αγχωθηκα λιγο αλλα αν κρινω απο την δικια μου εμπειρια, ο δικος μου δεν ειχε καμια παρενεργεια..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3