Πήγαμε για κούρεμα αλλά τελικά..


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Ανοίγω νέο ποστ εδώ και αν γίνεται @admin σβήσε το από αυτό το λινκ http://www.dogforum.gr/community/threads/Πως-προφυλασσετε-τον-σκυλο-σας-απο-τον-καυσωνα.10474/page-2

Λοιπόν ...
Αρχικά να πω ότι είμαι κατά του κουρέματος αλλά η κτηνίατρος μου είπε να την κουρέψω λίγο ..Τεσπα το απέφευγα ώσπου σήμερα έκλεισα ραντεβού κοντά στο σπίτι μου σ'ένα κτηνιατρείο που έχει και άτομο για κούρεμα.

Πάω και μου λέει ότι δεν θα μπορεί να με πάρει μέσα που θα κουρεύει το σκυλί .Πήγαινε για ένα καφέ λέει ή περίμενε και θα την πάρω να την κουρέψω.Της είπα ότι θέλω να είμαι μαζί 1ον γιατί το σκυλί μπορεί να φρικάρει αν δεν είμαι εγώ και να κλαίει ,δεύτερον ήθελα να επιβλέπω..

Επέμενε εκείνη ,επέμενα κι εγώ,ώσπου πήρα το σκυλί κι έφυγα.Έχω διαβάσει τόσα εδώ μέσα για ναρκώσεις ,για φωνές και για μέλη που πήραν τα σκυλιά τους και γουλί και τρομαγμένα και δεν το σκέφτηκα ,την πήρα...Ποια είναι η γνώμη σας για το όλο σκηνικό?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οτι εκανες αριστα που την πηρες και εφυγες!
Δεν αφηνεις ποτέ και σε κανεναν το σκυλι σου να το "αναλαβει".
Και επισης μην την κουρεψεις... χτένισε την συχνά να φευγει το νεκρο τρίχωμα (δεν ξερω τι σκυλι/τριχωμα εχεις) και μπορείς να τη δροσίζεις εσυ είτε με νερό στην κοιλιτσα, πατουσες κλπ είτε με βρεγμενες πετσετες... ακόμα και με πισινα φουσκωτη (το χει κανει φιλη μου με μεγαλη επιτυχία)
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Οτι εκανες αριστα που την πηρες και εφυγες!
Δεν αφηνεις ποτέ και σε κανεναν το σκυλι σου να το "αναλαβει".
Και επισης μην την κουρεψεις... χτένισε την συχνά να φευγει το νεκρο τρίχωμα (δεν ξερω τι σκυλι/τριχωμα εχεις) και μπορείς να τη δροσίζεις εσυ είτε με νερό στην κοιλιτσα, πατουσες κλπ είτε με βρεγμενες πετσετες... ακόμα και με πισινα φουσκωτη (το χει κανει φιλη μου με μεγαλη επιτυχία)
Εννοείται ότι δεν θα την άφηνα,ειδικά όταν μου είπε ότι θα την κουρέψει σ'ενα δωμάτιο από πίσω (από πίσω που?) και δεν μπορεί να με έχει κι εμένα εκεί...

Μάλλον θα καταλήξω στο να μην την κουρέψω τελικά...Γιατί το συστήνουν οι κτηνίατροι δεν καταλαβαίνω...Όλο αυτό που βλέπεις είναι τρίχα ,όταν την κάνω μπάνιο φαίνεται ότι είναι ένα αδύνατο σκυλί ..

 
  • Like
Reactions: ioanna a


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πατα της συχνό και καλό χτένισμα!
Οι κτηνιατροι συνηθως σου λένε και "ελα μωρε, φερε την να της τα παρουμε λιγο".... και στις περισσοτερες των περιπτώσεων εχουν συνεργαζόμενο "groomer"
 




kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Ναι το σκέφτηκα.. αλλά η δικιά μου δεν κουρεύει απ'όσο ξέρω και όταν της είπα ότι θα την κουρέψω τελικά δεν μου πρότεινε να την πάω κάπου (n)
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
γλώσσα εξω θα εχει και τώρα και κουρεμένη... ετσι εξισορροπούν τη θερμοκρασία σωματος

Αλλά κουρεμένη θα ειχε και κινδυνο εγκαυματων κλπ...

Κανε λοιπόν συχνά χτενισματα να αραιώνεις το τρίχωμα από τις νεκρές τρίχες και να αερίζεται καλύτερα το δέρμα.
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
γλώσσα εξω θα εχει και τώρα και κουρεμένη... ετσι εξισορροπούν τη θερμοκρασία σωματος

Αλλά κουρεμένη θα ειχε και κινδυνο εγκαυματων κλπ...

Κανε λοιπόν συχνά χτενισματα να αραιώνεις το τρίχωμα από τις νεκρές τρίχες και να αερίζεται καλύτερα το δέρμα.
To ξέρω και το είπα κιόλας ότι θα είναι επιρρεπής και εκτεθειμένη σε πολλά...Καλύτερα που έγινε αυτό,απ την αρχή δεν ήθελα...
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος λέτε οτι θελετε- εγω εχω δει με τα ιδια τα ματια μου παααρα πολλα σκυλια που αισθανονται πιο καλα, μολις κουρευτουν και απαλαχτουν απο αρκετη περιτη τριχα!
Και δεν το λεεω, επειδη ειμαι Groomer!
Και βασικα εχει και διαφορες απο το "κοντο κουρεμα" στο "κοντο κουρεμα". Δεν χρειαζεται να ειναι παντα "δερμα γουλι"!!!

Και ενα πολυ καλο παραδειγμα εχουμε και εμεις εδω στο σπιτι! Το μαυρο Αμερικανικο Κοκερ μας ηταν εδω και μια εβδωμαδα μονιμος με την γλωσσα μεχρι το πατομα! Δεν εβρισκε ησυχια, ξαπλωνε μια εδω -μια εκει και δεν ηρεμουσε ποτε για πολλη ωρα. Σε βαθμο που ανησυχουσαμε, οτι κατι επαθε!!
Δεν εχει υποτριχωμα να αφαιρεσεις- για να γινει "πιο λιγο και αναλαφρο" το μαλλι. Δεν μπαινει σε πισινουλα, οπος οι δικες μου.
Προχθες κουρευτικε! Οχι "γουλι", αλλα πολυ κοντα ( 7mm σε ολο το σωμα και στα σημεια που κουρευεται ετσι και αλλιως παντα, ακομα πιο κοντα, οπος συνηθος). Δεν παθαινει εγκαυματα απο τον ηλιο με αυτο το μηκος ( που ετσι και αλλιως παντα το αποφευγει), μπορεις να το βρεξεις και στεγνωνει ευκολα και πολλα αλλα.
Το σκυλι αλλαξε ΑΜΕΣΟΣ συμπεριφορα! Ηρεμησε, εγινε πολυ πιο ζωηρο παλι, παιζει παλι, περπαταει παλι και δεν χαχαλαει ολη την ημερα ασταματητα! Μεχρι και στον καναπε ανεβηκε παλι! Αισθανεται φανερα πιο καλα!

Επισης δεν ισχυει για της περισσοτερες φυλες και το παραμυθη, οτι το τριχωμα δεν ενανερχεται ποτε, οταν κουρευτει! Ειμαι 15 χρονια Groomer και μεχρι τωρα δεν εχω δει ουτε εναν σκυλο, που επαθε καποια "ζημεια" το τριχωμα του απο το κουρεμα! Ολα επανηλθαν οπος ηταν πριν!
Μονο στης φυλες που θελουν κανονικα stripping, αλλαζει η υφη του τριχωματος, γινεται πιο μαλακο το τριχωμα και χανει το χρωμα του.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Frenchie εγώ έχω δει ζημιά σε ημίαιμο χάσκυ, στην Λούση μου, που από τα πολλά κουρέματα αν πλέον δεν κουρευτεί υποφέρει τρελά το καλοκαίρι.
Την κούρευε η θεία μου που την είχε από κουτάβι κάθε καλοκαίρι. Δεν ξέρω αν έχει καταστραφεί το υπόστρωμα ή όχι, ένας γκρούμερ μου είπε πως έχει αλλά δεν είμαι σίγουρη. Ξέρω ότι μόλις κουρευτεί, όχι γουλί, της αφήνω ένα εκατοστό τρίχα, γίνεται άλλος σκύλος. Ανεβαίνει πάλι στους καναπέδες, παίζει και δεν υποφέρει.

Την έχω 6 χρόνια τώρα και μέχρι πέρσι δεν την κούρευα γιατί διάβαζα και άκουγα παντού ότι δεν πρέπει. Μέχρι που πέρσι μέσα στον Αύγουστο την πήγα για κούρεμα και είδα μεταμόρφωση στον σκύλο. Φέτος την έχω κουρέψει ήδη.
Μπορεί να φταίει ότι κουρευόταν χρόνια, μπορεί και ότι δεν είναι καθαρόαιμο χάσκυ εννοείται οπότε δεν ξέρω αν έχει αυτή την περιβόητη "μόνωση" που έχουν.
 
  • Like
Reactions: kasi


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ πάντως, σε άνθρωπο που δεν ξέρω 1000% τι είδους ιδιοκτήτης είναι, δεν θα έλεγα ποτέ...."ναι καλέ...μπορείς να το κουρέψεις, αλλά να προσέξεις να είναι τόσους πόντους το κούρεμα, για να μπορεί μεν να αναπνέει καλύτερα, αλλά και να μην πάθει η υγεία του...κλπ, κλπ, κλπ"...

Πιστεύω ότι θα γέμιζε ο τόπος, καραφλά σκυλιά.
 
  • Like
Reactions: dnassib


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Και βασικα εχει και διαφορες απο το "κοντο κουρεμα" στο "κοντο κουρεμα". Δεν χρειαζεται να ειναι παντα "δερμα γουλι"!!!
Βασικά συμφωνώ με αυτό. Το έχω δει και εγώ σε σκυλιά.
Επίσης πιστεύω ότι την πρώτη άποψη σε αυτό την έχει πάντα κάποιος ειδικός δλδ groomer, που όμως θα εμπιστευόμουν την γνώμη του.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
συμφωνω κι εγω με τον stelios.
δε βλεπω το λογο να κουρευτει ο σκυλος. η τριχα που εχει αποκλειεται να του δημιουργει προβλημα και στο κατω-κατω ειναι και ανοιχτοχρωμος.

πολυ καλα εκανες κατα τη γνωμη μου που πηρες το σκυλο και εφυγες.

μηπως τα σημαδια που βλεπεις οφειλονται στην υγεια του; αν υπαρχει κατι δηλαδη.
 
  • Like
Reactions: kanarini


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Το γουλί και το κοντό κούρεμα σε σκυλιά με γούνα δεν ενδείκνυται καθόλου διότι τα σκυλιά με γούνα έχουν προστασία από τον ήλιο και αν τα "κουρέψεις" το πιθανότερο είναι μετά είτε να μην μπορείς να βγάλεις το σκυλί έξω με ήλιο ή αν το βγάλεις να πάθει δερματικά προβλήματα ή επίσης αργότερα να μην μπορεί να ξανά βγει παντού το τρίχωμα του. Το καλύτερο για το σκυλί είναι ένα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ βούρτσισμα να φύγει ΟΛΗ η νεκρή τρίχα και το σκυλί θα είναι μια χαρά. Την γλώσσα θα την βλέπετε ΟΛΟ το καλοκαίρι έξω, αναπνέουν ποιο πολύ μιας και τα σκυλιά δεν έχουν πόρους σαν εμάς τους ανθρώπους για να δροσιστούν ή να ιδρώσουν και με τις γρήγορες ανάσες που κάνουν και την γλώσσα έξω κρατάνε την θερμοκρασία τους σε επιθυμητά επίπεδα. Αν θέλετε να βοηθήσετε το σκυλί μπωρείτε να του έχετε κρύο νερό κοντά του πάντα ή να του έχετε κάποια παιδική πισίνα με νερό να μπαίνει μέσα να ξαπλώνει, επίσης υπάρχουν και στρώματα/μαξιλάρες νερού για σκυλιά που μπωρείς να έχεις εκει μέσα παγωμένο νερό και το σκυλί να ξαπλώνει εκεί και να δροσίζετε συνέχεια.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Πάντως, εγω που ξεκίνησα να κουρεύω τη Μίλβα (κόκερ) επειδή είχε ένα προβληματάκι με την ποιότητα της τρίχας και ουσιαστικά δεν απέβαλε ποτέ το "μωρουδίστικο" τρίχωμα, το μετάνιωσα απο μια άποψη. Απο πλευράς αισθητικής. Γιατί τελικά δεν άλλαξε ιδιαίτερα η ποιότητα, όπως μου είπαν, και εκεί που ήταν μακρύ μέχρι κάτω στο πάτωμα το τρίχωμα και πάρα πολύ όμορφο, τελικά δεν είναι πια το ίδιο. Βέβαια απο την άλλη, δε νομίζω ότι μπορώ ν αποφύγω το κούρεμα. Φανταστείτε ότι τη χτενίζουμε κάθε μέρα και παρ όλα αυτά στη βόλτα ή στο παιχνίδια γεμίζει τζίβες σε μια μέρα λόγω του "ελαττωματικού τριχώματος". (Είναι σαν μαλλί της γριάς ειδικά προς τα μέσα). Και πάλι όμως, την κουρεύω ίσα ίσα, όχι με την ψιλή..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πάντως, εγω που ξεκίνησα να κουρεύω τη Μίλβα (κόκερ) επειδή είχε ένα προβληματάκι με την ποιότητα της τρίχας και ουσιαστικά δεν απέβαλε ποτέ το "μωρουδίστικο" τρίχωμα, το μετάνιωσα απο μια άποψη. Απο πλευράς αισθητικής. Γιατί τελικά δεν άλλαξε ιδιαίτερα η ποιότητα, όπως μου είπαν, και εκεί που ήταν μακρύ μέχρι κάτω στο πάτωμα το τρίχωμα και πάρα πολύ όμορφο, τελικά δεν είναι πια το ίδιο. Βέβαια απο την άλλη, δε νομίζω ότι μπορώ ν αποφύγω το κούρεμα. Φανταστείτε ότι τη χτενίζουμε κάθε μέρα και παρ όλα αυτά στη βόλτα ή στο παιχνίδια γεμίζει τζίβες σε μια μέρα λόγω του "ελαττωματικού τριχώματος". (Είναι σαν μαλλί της γριάς ειδικά προς τα μέσα). Και πάλι όμως, την κουρεύω ίσα ίσα, όχι με την ψιλή..

Τα κοκερ κανονικα δεν κουρευονται- αλλα στριπαρονται! Τουλαχιστον στην πλατη, στο κεφαλι και το μαλλι στα ποδια τους αραιονεται με στριππινκ- και ψαλιδι. Η Μιλβα σου ειναι στειρομενη??? Επειδη, ειδικα στα Κοκερ, η στειροση επιδρα πολυ αρνητικα στο τριχωμα τους! Γινεται βαμπακερο και μαλακο!

Τωρα για την μονοση του πολυ χωντρο τριχωματος- πιστευω οτι ειναι και λιγο υπερβολη!
Ναι μεν τα σκυλια δεν εχουν ιδροποιους πορους- αλλα αυτο δεν λεει, οτι οτι δεν δροσιζεται και το σωμα τους, με τον αερα του περιβαλλοντος, οταν αυτος ειναι πιο κατω απο την θερμοκρασια σωματος τους. Και οταν ο μανδυας ειναι υπερβολικα πυκνος, αυτο δεν γινεταται, επειδη δεν φτανει καν στο σωμα, απο το πυκνο μαλλι.
Φανταστειτε να πατε για Jogging το καλοκαιρι και μολις φταστε σπιτι να βαλετε το μαλλινο παλτο σας- ποση ωρα θα χρειαστει να δροσιζεσται?? Ενα τετοιο πραγμα τραβαει και ο σκυλος με διπλο μανδυα, ειδικα στην ελλαδα, οπου το κλιμα ειναι ιδιαιτερα ζεστο!
 
  • Like
Reactions: irma and kasi