Πήρα το Sharpei από τυχαίο pet-shop γιατί το γούσταρα πολύ


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
αν ειχες ιδεα απο λαγοσκυλα ,κυνηγοσκυλα κλπ θα ηξερες οτι ο μονος που μπορει να σε κατατοπισει ειναι ενας κυνηγος!!!!!!!
ευτηχως που εχω κολητο στην dhi γιατι τα βλεπω να αρχιζουν να μου πεφτουν!!!

κατσε να καταλαβω ? εχεις παρει εργασιακο basset? εψαχνες για εργασιακο κυνηγο-λαγοσκυλο?
σε τι ακριβως θα με καταπισει ενας ελληνας κυνηγος? στο πως να κραταω το σκυλι σε ενα κλουβι? η πως να το παραταω οταν ειναι κροτοφοβικο ή δεν εχει μυτη,αντοχη?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
καταρχην προσεξε μη σου κατσει το κουλουρακι στο λαιμο!
οσο για το ζευγαρωμα εσυ το λες εγω δεν ειπα κατι τετοιο!!!!!!!!!
κ το τι ξερω για τα basset κ αν εινναι καθαρος ο μαγκας μου κανε τον κοπο κ μπες στο blog μου (γιατι δεν νομιζω να το εχεις κοιταξει εστω απο περιεργια!)κ θα μαθεις οτι θελεις για τα basset: http://mybassetdog.blogspot.com
γιατι το πηρα;;;;της εφοριας εισαι;;;;;;;;γιατι τα γουσταρω τρελλα!!!!!!!
Από το blog σου θα δω αν ο σκύλος σου είναι ή όχι αμφιβόλου ποιότητας? Πρωτότυπο! :rolleyes:
Απορώ γιατί όσοι είστε εκτροφείς ασχολείστε σαν κοροΐδα με τις εκθέσεις μορφολογιας και δεν φτιάχνετε ένα blog τζάμπα για να γλιτώσετε τα πήγαν- έλα, τα έξοδα και το κόπο! :p

Σημ. Γνωρίζω ότι εκεί που σταματούν τα επιχειρήματα, αρχίζει το υβρεολόγιο. Φρόντισε να συμπεριφέρεσαι κόσμια, διότι έχεις ήδη ξεπεράσει τα όρια.
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
Δεν το ξέραμε να οργανωθούμε σαν κράτος (δλδ να ασχοληθούν 3-4 σοβαροί εκτροφείς να εκτρέφουν Μπασέ) επειδή εσύ ήθελες οπωδήποτε Μπασε ...

... Ρε τί άλλο θα ακούσουμε ... :maria: :maria:
ξεχασα!!!!!!! στην ελλαδα αναπτυσεται σε χρονο ρεκορ οτι φερνει χρημα κ προκαλει ενδιαφερον.αρα στην ελλαδα πρεπει να υπαρχουν εκτροφεια μονο για ροτβαϊλερ, πιτμπουλ,ντοπερμαν λυκοσκυλα κ γενικα απο καποιο συγκεκριμενο υψος κ πανω!!!!!!!
ενω ενα εκτροφειο τυπου basset; εχεις δικιο! σε τι χρησημευει ο κοντοποδαρος; κ ποιος θα ενδιαφερθει μωρε γιαυτη τη ρατσα;εχεις απολυτο δικιο!!!!
φιλοζωια σημαινει δεν ξεχωριζω τις ρατσες!!!!!!!!!!!!!
κ να ειχες εκτροφειο basset ποτε δεν θα το αγοραζα απο σενα!!!!!!!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Λοιπόν:
1. Είπα "πολυτέλεια" για να αντικρούσω το επιχείρημα περί μείωσης των τιμών των εκτροφέων. Νόμιζα ότι είναι προφανές ρε παιδιά. Αν δεν έχεις 1000 ευρώ δεν έχεις λεφτά για σκύλο.
2. Πήρατε σκύλο από όπου να 'ναι (χωρίς χαρτιά = ημίαιμο) και λέτε ότι ξέρετε τι σας γίνεται. Είδα το μπλογκ και όντως το σκυλί φέρνει σε μπασσέ. Είναι? Ποια είμαι εγώ για να ξέρω ή εσύ ή αυτός που στο πούλησε? Ένας ειδικός επί της μορφολογίας μπορεί να κρίνει μόνο.
3. Κάντε ό,τι θέλετε. Υποστηρίζετε pet shops και εκτροφείς της κακιάς ώρας? Μπράβο σας. Αλλά μην κρύβεστε και πίσω απ' το δάχτυλό σας... Εγώ καπνίζω π.χ και βλάπτω ΚΑΙ τον διπλανό μου. Αν γυρίσω και του πω ότι δεν πρέπει να δυσανασχετεί γιατί του κάνει καλό που τον φλομώνω θα έχει δίκιο να με βρίσει ή όχι? ΓΙ' αυτό λοιπόν κάνω ΜΟΚΟ.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ξεχασα!!!!!!! στην ελλαδα αναπτυσεται σε χρονο ρεκορ οτι φερνει χρημα κ προκαλει ενδιαφερον.αρα στην ελλαδα πρεπει να υπαρχουν εκτροφεια μονο για ροτβαϊλερ, πιτμπουλ,ντοπερμαν λυκοσκυλα κ γενικα απο καποιο συγκεκριμενο υψος κ πανω!!!!!!!
ενω ενα εκτροφειο τυπου basset; εχεις δικιο! σε τι χρησημευει ο κοντοποδαρος; κ ποιος θα ενδιαφερθει μωρε γιαυτη τη ρατσα;εχεις απολυτο δικιο!!!!
φιλοζωια σημαινει δεν ξεχωριζω τις ρατσες!!!!!!!!!!!!!
κ να ειχες εκτροφειο basset ποτε δεν θα το αγοραζα απο σενα!!!!!!!!
δηλαδη( :D:D:D:Dδεν μπορω :D:D:D) φταιει ο ντενις που του αρεσουν τα ροτι και δεν υπαρχει εκτροφειο με basset!
η μηπως υπαρχουν επιδοτουμενα εκτροφεια¨?

θα τρελαθουμε τελειως! και τι σχεση εχει το υψος, η φιλοζωϊα με το γεγονος οτι επειδη βαριωσουν και δεν ειχες τα λεφτα ή την υπομονη πηγες και πηρες σκυλι απο μια ανηθικη κατασταση?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Biti.t αυτά που λες είναι άσχετα με το θέμα μας, αλλά και μεταξύ τους οπότε δεν έχουν και απάντηση. Αν εννοείς ότι φιλοζωία και οργάνωση είναι να έχει κάθε χώρα ένα εκτροφείο για κάθε μία απ' τις εκατοντάδες φυλές σκύλων που έχουν αναγνωριστεί... ε... πάλι δεν έχω απάντηση.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
πλακα κανεις!!!!! καταρχην ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει και να χρειαστει να πας στο κτηνιατρο μεχτρι και για εγχειρηση...δεν εινι και λιγα! εμβολια, τροφες, αξεσουαρ!!!!! ειναι πολλα τα εξοδα! δεν μπορει να εχει ο οποιοσδηποτε σκυλο!
καλά εγώ νίπτω τας χείρας μου γιατί ο οποιοσδήποτε από τη μέση ελληνική οικογένεια που έχω αναφέρει ίσαμε 20 φορές έχει τεράστια διαφορά. Μην τρελαθούμε τώρα εδώ συντηρούνται κάτι σκυλοντυχτομάγαζα της εθνικής οδού και δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους, ένας σκύλος δεν μπορεί να συντηρηθεί; Και το ξαναλέω οτι αναφέροντας τον σκύλο ως είδος πολυτελείας δηλαδή ως είδος που είναι ανέφικτο στην απόκτηση του όπως ορίζεται από τα εννοιολογικά λεξικά είναι σαν να λέμε οτι τα σκυλιά είναι για πλούσιους αποκλειστικά. Δεν είναι έτσι...
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
τα σκυλια πρωτα απ 'ολα ειναι περιττα γιατι ζεις και χωρις αυτα το να τα γουσταρεις δεν τα κανει απαραιτητα αρα ειναι ειδος πολυτελειας

ο σκυλος ειναι για ανθρωπους που θα αφησουν ενα μερος της προσωπικης τους ζωης ως εχει και ενα αλλο θα το αλλαξουν για να εχουν σκυλο

απο εκει και περα ιδιοκτητες σαν εσενα φιλε με το sharpei που ειδαν τον σκυλο και τον πηραν ετσι στα καλα καθουμενα εν μεσω κρισης επιπολαιας λυπησης για τον σκυλο ειναι η χειροτεροι - τα χειροτερα ερχονται και για εσενα και για τον σκυλο

οταν θες εναν σκυλο bili t κανεις υπομονη και περιμενεις , μαζευεις τα λεφτα αν δεν τα εχεις και τα βαζεις στην ακρη και αυτα τα λεφτα θα ειναι μονο για τον σκυλο

εχω προσεξει οτι ολοι οι κραυγαλεα φιλοζωοι μιλατε για τα σκυλια σας λες και ειναι παπουτσια , ειναι λογικο να μην το καταλαβαινετε αλλωστε , αφου ως εκει παει το μυαλο σας εφ ' οσων δεν εχετε την προθεση να δεχτειτε οτι δεν ειστε οι πιο γαματοι στον κοσμο και οτι υπαρχουν αλλοι που ξερουν καλυτερα δεν θα αλλαξετε ΠΟΤΕ δυστηχως
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
φιλοζωια σημαινει δεν ξεχωριζω τις ρατσες!!!!!!!!!!!!!
κ να ειχες εκτροφειο basset ποτε δεν θα το αγοραζα απο σενα!!!!!!!!
Οπως εσύ ας πούμε που πήρες Basset από BYB επειδή ήθελες μόνο αυτό ...

Φιλοζωία και αμπελοφιλοσοφία της κακιάς ώρας ...

Δεν θα αγόραζες γιατί το Basset μου θα κόστιζε 800+ ευρώ αυτό είναι γνωστό. Θα έπαιρνες ένα ίδιο από την ΧΕ όπως και έκανες.
Θα πήγαινε σε στημένες εκθέσεις να μαζέψει κάτι κωλόχαρτα που δεν σε ενδιαφέρουν και θα είχα ψάξει σε πολλούς γιατρούς αν θα σπάσει η μέση του όταν ενηλικιωθεί και βαρύνει, αλλά δεν θα ήξερες τί χρησιμότητα έχει αυτό και δεν θα σε ενδιέφερε ...

Οπως δεν ξέρεις τί είναι το Rottweiler και πώς αναπτύσεται και διατίθεται στην Ελλάδα - όπως δεν ξέρεις τί είναι ο ΚΟΕ και με ένα τηλέφωνο εκεί τα έμαθες όλα, και μπορείς να κρίνεις. Πόσα Basset έχεις δεί στην ζωή σου ? Σίγουρα όχι πάνω από 10. Οταν δείς ΧΙΛΙΑΔΕΣ ίσως να καταλάβεις ότι δεν διαθέτεις Basset.

Μέχρι τότε μπορείς να διαβάζεις αυτό το forum η κάποιο άλλο για να μάθεις πως θα ουρεί το σκυλάκι έξω - και να μην βγάζεις τόση γλώσσα γιατί απλά δείχνεις πόσο στενόμυαλος και ημιμαθής είσαι, γίνεσαι πολύ ρεζίλι και στο τέλος θα γίνεις ban και θα μπαίνεις μόνο σαν επισκέπτης - όταν το σκυλί σου έχει ένα πρόβλημα υγείας θα ψάχνεις αν κάποιος σαν εμένα έχει απαντήσει σε κάποιον με παρεμφερές πρόβλημα κάτι που θα σε βοηθήσει ... ;)
 


dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
Μπορείς να αλλάξεις τον τίτλο του topic και και να βάλεις αντί το ειρωνικό "Sharpei (Γιατί το πήρα από pet-shop) " . Πήρα το Sharpei από τυχαίο pet-shop γιατί το γούσταρα πολύ.
Πριν λίγο μπήκα στο forum και είδα κάτι Post για ευθανασία και πράσινα άλογα. Τι λέτε ρε, ποιος σου είπε ότι έχεις το διακίωμα να κάνεις ευθανασία σε ένα ζώο επειδή έτσι γουστάρεις ή επειδή δεν είναι τέλειο, ή επειδή είναι ημίαιμο. Πάτε καλά ρε. Σε όποιον άνθρωπο δεν είναι τέλειο πρέπει να κάνουμε το ίδιο ? Rottie απορώ για το επίπεδο σου και για το ποιον σε έχει βάλει διαχειριστή εδώ πέρα.
 




ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
Και το ξαναλέω οτι αναφέροντας τον σκύλο ως είδος πολυτελείας δηλαδή ως είδος που είναι ανέφικτο στην απόκτηση του όπως ορίζεται από τα εννοιολογικά λεξικά είναι σαν να λέμε οτι τα σκυλιά είναι για πλούσιους αποκλειστικά. Δεν είναι έτσι...
δεν το εννοησα κι εγω ετσι! αλλα σιγουρα δεν ειναι για ολους!!!με τα σημερινα δεδομενα μια μεση οικογενεια ισα - ισα που τα βγαζει για σκεψου να διαθετει χρηματα και για σκυλο... έξοδα για την «προίκα» του, τη διατροφή του, τα διάφορα αξεσουάρ, στον κτηνίατρο για το αρχικό και ετήσιο κόστος εμβολίων, εξετάσεων, στείρωσης, ιατρικής παρακολούθησης κτλ.
φιλοζωια σημαινει δεν ξεχωριζω τις ρατσες!!!!!!!!!!!!!
κ να ειχες εκτροφειο basset ποτε δεν θα το αγοραζα απο σενα!!!!!!!!
καλα κοροιδευομαστε?? ποσοι απο εδω μεσα ειναι πραγματικα φιλοζωοι?? εχουμε ενα σκυλο και νομιζουμε οτι κατι κανουμε??και που κολλαει αυτο που λες με την ολη σου εξηγηση?? ο denis εχει απολυτο δικιο , ηθελες ενα basset και το ηθελες τωρα, δεν σε ενοιαξε πως και γιατι γι αυτο και κατεληξες να παρεις byb!!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
dsidir δεν καταλαβαίνεις τί διαβάζεις μου φαίνεται.

Βρές την συζήτηση όπου κάποιος προτείνει την ευθανασία για λόγους μή καθαροαιμίας ή ή "τελειότητας" του ζώου. Περιμένω να την παραθέσεις.

Η Rottie δεν είναι διαχειριστής του forum. Το Forum δεν έχει διαχειριστές.
 




dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
Δες τι γράφεις στο δικό σου post παραπάνω

dsidir δεν καταλαβαίνεις τί διαβάζεις μου φαίνεται.

Βρές την συζήτηση όπου κάποιος προτείνει την ευθανασία για λόγους μή καθαροαιμίας ή ή "τελειότητας" του ζώου. Περιμένω να την παραθέσεις.

Η Rottie δεν είναι διαχειριστής του forum. Το Forum δεν έχει διαχειριστές.
 


dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
dsidir δεν καταλαβαίνεις τί διαβάζεις μου φαίνεται.

Βρές την συζήτηση όπου κάποιος προτείνει την ευθανασία για λόγους μή καθαροαιμίας ή ή "τελειότητας" του ζώου. Περιμένω να την παραθέσεις.

Η Rottie δεν είναι διαχειριστής του forum. Το Forum δεν έχει διαχειριστές.
Εσυ δεν το έγραψες αυτό:

"Η ευθεία απάντησή μου είναι ότι ΦΥΣΙΚΑ προτιμάω να πάει για ευθανασία το συγκεκριμένο αλλά και όλα τα πρός τα διάθεση υπό τέτοιες συνθήκες ζώα. "

Όταν λες συγκεκριμένο ενοείς αυτό που ήρθε από οπουδήποτε ακόμη και απο προβληματικούς γονείς. Τι λες ?
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ναι, θα ήταν καλύτερα.
Αν δεν υπήρχε ζήτηση θα πήγαινε ένα κουτάβι για ευθανασία, δυο, τρία, πέντε, δέκα και μετά ο πετσοπας θα συνειδητοποιούσε ότι είναι ασύμφορο το σκυλεμποριο και δεν θα ξανάφερνε κουτάβια στο μαγαζί του.
:confused: :confused:

Είδες πουθενά να προτείνεται η ευθανασία λόγω μη καθαροαιμίας ή τελειότητας ?

Ερωτηθήκαμε αν προτιμούσαμε την ευθανασία των πρός διάθεση κουταβιών που προέρχονται από puppy mills σαν συνέπεια της μή διάθεσής τους (αυθαίρετα καταλήξαμε στην ευθανασία ώς κατάληξη αλλά αυτό είναι άλλο θεμα) - αν την προτιμάμε από την διαιώνιση τέτοιου είδους σκυλεμπορίου. Θεωρητική συζήτηση, μιάς και εγώ προσωπικά δεν επιθυμώ πχ την απαγόρευση πώλησης ζώων από pet-shop. Η απάντηση είναι ναι, και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που μετέφερες.

ΝΑΙ ή ΟΧΙ ?
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
ελα καλα λες οτι να ναι ή Ελληνικα δεν ξερεις ή προφανως πιανεσαι απο οπου μπορεις για να δικαιολογηθεις

ο λογος για την θεση του Ντενις και της Ροττυ ηταν οχι επειδη δεν ειναι καθαροαιμα αλλα επειδη οσο πουλανε θα συνεχισουν να υπαρχουν παππυ μιλλ και ειναι ξεκαθαρο στον τροπο που το γραψαν και οι δυο τους
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Όταν λες συγκεκριμένο ενοείς αυτό που ήρθε από οπουδήποτε ακόμη και απο προβληματικούς γονείς. Τι λες ρε....
Δεν φταίω εγώ αν δεν μπορείς να καταλάβεις τί λέω.

Δεν σε αποκάλεσα ΡΕ. Κάνε edit.
 


dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
Είμαι κατά της ευθανασίας οποιουδήπτε ζώου στον κόσμο το οποίο μπορεί να επιβιώσει μόνο του χωρίς να βασανίζεται. Εσύ προτείνεις το θάνατο στα κουτάβια από puppy mils και στους γονείς τους. Δεν συμφωνώ.
Επίσης δεν πιστεύω ότι η πώληση κουταβιών από pet shop είναι το βασικό στοιχείο για την ύπαρξη Puppy mils. Αυτά θα σταματήσουν μονο αν κυρηχθουν παράμονα από κρατικές αρχές παντού και γίνει εξόρμηση πραγματική για να κλείσουν. Είναι ένα απάνθρωπο θέαμα και ότι και να κάνουμε μεμονομένα δεν έχει σημασία. Λειτουργούν κάτω από την ανοχή κυβερνήσεων, αλλά και ζωοφιλιξκών εταιριών ακόμη. Γιατί δεν έχουν ενεργοποιηθεί δραστικά προς αυτήν την κατέυθυνση?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.315
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12