Πήρα το Sharpei από τυχαίο pet-shop γιατί το γούσταρα πολύ


dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
ελα καλα λες οτι να ναι ή Ελληνικα δεν ξερεις ή προφανως πιανεσαι απο οπου μπορεις για να δικαιολογηθεις

ο λογος για την θεση του Ντενις και της Ροττυ ηταν οχι επειδη δεν ειναι καθαροαιμα αλλα επειδη οσο πουλανε θα συνεχισουν να υπαρχουν παππυ μιλλ και ειναι ξεκαθαρο στον τροπο που το γραψαν και οι δυο τους
Να δικαιολογηθώ για ποιο λόγο?
Δεν έχω λόγο να δικαιολογηθώ για τίποτα και ειδικά σε εσένα...Μάλλον λάθος κατάλαβες. Ξέρω πολύ καλά τι γράφω.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
μιλας χωρις στοιχεια λες οτι να ναι γενικοτερα

πως θα συνεχισουν να υπαρχουν αν δεν βρισκεται κανεις να αγορασει απο πετ σοπ ; για εξηγησε το

ποιες φιλοζωικες τους επιτρεπουν να υπαρχουν ; και αυτο να το εξηγησεις με στοιχεια
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oχι δεν προτείνω αυτό.

ΞΑΝΑ

Λέω μην αγοράζεις να σταματήσει.

Μου λένε προτιμάς αυτά που είναι τώρα στην βιτρίνα να πάνε ευθανασία? (Αυθαίρετο ηθικό δίλημμα εγώ σου λέω - θεωρητικά ότι θα χαριστούν γιατί έχει λιγότερο κόστος - πάντα θεωρητικά μιλάμε εξάλλου γιατί πάντα κάποοι θα αγοράζουν)

Λέω ναι. Αν πάρεις αυτά θα έρθουν άλλα.

ΣΤΟ ΙΔΙΟ post παραπάνω παραθέτω πολλούς τροπους που ζώα πεθαίνουν ΔΙΠΛΑ σε αυτά που αγοράζεις, με πολύ χειρότερους τρόπους από ευθανασία.

ΔΕΝ το διαβάζεις αλλά διαβάζεις ΛΑΘΟΣ ότι προτείνω ευθανασία επειδή δεν έχουν χαρτια και δεν ξέρω εγώ τί.

ΑΠΑΙΤΩ να παραδεχθείς ότι διάβασες λάθος και να ζητήσεις συγγνώμη για να συνεχιστεί η συζήτηση. Επίσης ΑΠΑΙΤΩ να ζητήσεις συγγνώμη για το ΡΕ. Αν δεν το κάνεις έτσι κι αλλιώς το θέμα θα κλειδωθεί και θα γίνεις ban.
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
απ οτην ριζα πρεπει να σταματησει το κακο!!!!! κι οχι να καταδικασουμε χιλιαδες αθωες ψυχες που πουλουνται στα πετ σοπ!!! θα πρεπει να απαγορευτει απο τα πετ σοπ να φερνουν σκυλια τοποθετωντας τα σε γυαλες!!! οπου περνα ο καθε μ@@@@@@ και χτυπαει τ τζαμι (προχθες που χρειαστηκε να παω απο το πετ σοπ ηταν μια ανεγκεφαλη που χτυπουσε με δυναμη και επιμονα το τζαμι για να της δωσει σημασια το σκυλακι, ηταν για πολλα μπατσα) και επιπλεον το φαινομενο...ω!!!! κοιτα τι γλυκουλι, αχ το θελω ετσι θ αρχισει να εξαλειφεται το φαινομενο παπι μιλς, εκει στηριζεται το καθε πετ σοπ!!! στην απειρισκεπτη αγορα που κανουν ασυνειδητοι! καποιος συνηδειτοποιημενος σαφως και δεν θα προτιμησει να παρει απο πετ σοπ...
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αυτά θα σταματήσουν μονο αν κυρηχθουν παράμονα από κρατικές αρχές παντού και γίνει εξόρμηση πραγματική για να κλείσουν.
Κι αν γίνει αυτό από πού θα αγοράζεις σκυλιά?
Και μη μου πεις ότι είσαι "κατά".
Στην πράξη τους πλήρωσες/ενίσχυσες.
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
???!!!! αυτο δεν το γνωριζα! και πως μεγαλες αλυσιδες πετ σοπ διαθετουν??? μπορουμε να τους καταγγειλουμε??? φτιαχτηκε κανουργιο πετ σοπ μεγαλης αλυσιδας στο πειραια και περνωψντας απ εξω μια επιασε η ψυχη μου!!! μια τεραστια βιτρινα κι αραδιασμενα κουταβια στη σειρα μεσα σε ""γυαλες""!!!θλιβεροτατο θεαμα!!:(
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
Κι αν γίνει αυτό από πού θα αγοράζεις σκυλιά?
Και μη μου πεις ότι είσαι "κατά".
Στην πράξη τους πλήρωσες/ενίσχυσες.
ειναι για να τους κατακρινουμε?? και ποιος δεν τα λυπαται εκει μεσα!:( δεν δινω δικιο αλλα ουτε και αδικο! αθωες ψυχες ειναι κι αυτες... η κινητοποιηση αλλιως πρεπει να γινει...σαφως και ολος ο κοσμος θα ηταν κατα αν γνωριζε και παλι ομως δεν θα σταματουσε να αγοραζει απο πετ σοπ..
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Το θέμα είναι οτι αν δεν γίνει κάτι από δημόσιο φορέα, δεν θα αλλάξει ποτέ αυτή η νοοτροπία. Πόση δύναμη έχεις να ακουστείς μέσα από ένα φόρουμ. Ρωτάς αν μπορεί η κάθε κυρία 40 ετών να έχει πρόσβαση στο Internet ή θα κάθεσαι τώρα να εξηγείς σε κάθε γιαγιά πως και τι; Ή θα το εξηγήσεις σε κάτι κυρίους τεχνοκράτες που δεν έχουν ώρα ούτε για φαί με την οικογένεια τους; Η στον μικροαστό μέσο έλληνα που τον έχει πρήξει η γυναίκα του για σκύλο και λέει πάρτον να τελειώνουμε άσε με να δω το ποδόσφαιρο. Μιλάμε για πληθώρα κοινωνικών ομάδων και οικονομικών τάξεων. Πρώτος εσύ ναι αλλά μήπως δεν υπάρχει δεύτερος;
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!

Με εντελως πολιτικαντικο και αυθαιρετο τροπο μετατεθηκε η συζητηση απο την αρχικη της ουσια στο απολυτο ΧΑΟΣ!!

Αν καποιος που ΓΝΩΡΙΖΕΙ πως καταληγουν τα κουταβια(σημερα) στα pet shops καταληξει να αγορασει ενα τετοιο κουταβι,ειναι η οχι ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ κατα την αντιληψη σας????

Τα περι ευθανασιας η οχι,αφορουν αλλη συζητηση και μας απομακρυνουν απο την ουσια του παραπανω ερωτηματος.
Ειναι αναγκη να ειμαστε επικεντρωμενοι αν θελουμε να καταληξουμε καπου
και εδω νομιζω πως χαθηκαμε....
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
Γεωργία, εσύ γιατί δίνεις λεφτά σε πετσοπ που πουλάει σκυλιά σε γυάλα?
γτ δυστηχως ολα τα πετ σοπ που ειναι σχετικα κοντα μ διαθετουν ''γυαλες'' απο το μικροτερο στο μεγαλυτερο!!! :(
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
Αν καποιος που ΓΝΩΡΙΖΕΙ πως καταληγουν τα κουταβια(σημερα) στα pet shops καταληξει να αγορασει ενα τετοιο κουταβι,ειναι η οχι ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ κατα την αντιληψη σας????
με εντελως εμμεσο τροπο ναι ειναι!!! αλλα καταδικαζεις μ αυτο τον τροπο εκατονταδες αθωες ψυχες οι οποιες πωλουνται στα πετ σοπ...δεν θ αγοραζα προσωπικα απ[ο πετ σοπ αλλα δεν μ αφηνει κι αδιαφορη το θεμα, πως ν αποτρεψεις καποιον να το κανει αν ξερεις πως η καταληξη αυτου του ζωου αν δεν αγοραστει θα ειναι ο θανατος...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Για μένα ναι, είναι συνένοχος, όπως είναι κι αυτός που συντηρεί αυτά τα πετσοπ αγοράζοντας άλλα προιόντα απ'αυτούς...

Αλλος τρόπος πίεσης εκτός από το να μην αγοράζει κανείς σκυλιά απο γυάλα είναι να μην αγοράζουν οι κάτοχοι σκύλων (που υποτίθεται οτι μπορει να είναι πιο ενημερωμένοι.... λεμε τώρα....) κανένα προιόν.
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
δυστηχως ολα τα πετ σοπ που ειναι σχετικα κοντα μ διαθετουν ''γυαλες'' απο το μικροτερο στο μεγαλυτερο!!!
αυτο ακριβως εννοουσα οταν ειπα πως ο μονος τροπος για να αλλαξουμε το συμπαν ειναι να αλλαξουμε πρωτα τον εαυτο μας!!

Αν συμφωνεις με την αποψη, πως ειναι σωστο και δικαιο να μπουκοταρεις εκεινα τα pet shops που πουλανε κουταβια,με το να μην αγορασεις ΤΙΠΟΤΕ απο αυτα,εστω θυσιαζοντας κατι απο εσενα (χρονος,αποσταση,χρηματα,ευκολια,..),
τοτε ΟΦΕΙΛΕΙΣ να το κανεις.Με το βρισκουμε δικαιολογιες για τον εαυτο μας(ειναι μακρια,δεν οδηγω,ειναι πιο φτηνο,...)τοτε απλα μεταθετουμε την ευθυνη για την λυση του προβληματος σε αλλους.
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
δεν γινεται αυτο που λες! νομιζεις εγω δεν το εχω σκεφτει ετσι?? προσωπικα δεν εχω δει πετ σοπ που να μην εχει και μια τουλαχιστον γυαλα!!! οποτε τι πρεπει να κανω?? :confused: :confused:
 




tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
προσωπικα δεν εχω δει πετ σοπ που να μην εχει και μια τουλαχιστον γυαλα!!! οποτε τι πρεπει να κανω??
Να ξεβολευτεις!
Υπαρχουν ΠΟΛΛΑ τετοια pet shop.
Ειναι αναγκη να τα αναζητησεις,ΑΝ πιστευεις πως ετσι βοηθας στην κατευθυνση του να λυθει το προβλημα.
 


nick!

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
125
0
Θα παω αυριο να αγορασω ναρκωτικα και να τα πεταξω,για να μην τα παρει καποιο παιδι:D.Θα τρελαθουμε τελειως?Ετσι θα βοηθησω?Ρε ημαρτον ρε ημαρτον!!!!!
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Θα παω αυριο να αγορασω ναρκωτικα και να τα πεταξω,για να μην τα παρει καποιο παιδι:D.Θα τρελαθουμε τελειως?Ετσι θα βοηθησω?Ρε ημαρτον ρε ημαρτον!!!!!
:confused::confused::confused::confused:
ειπα κατι παρομοιο και δεν το καταλαβα???
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.315
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12