Πίτμπουλ δάγκωσε το Μουφ!


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Στη μούρη παρακαλώ και μέσα στο Petsmart μόλις! Τελείως απροειδοποίητα! Έγινε φυσικά χαμός, ευτυχώς είχανε κτηνίατρο και κλινική εκεί μέσα και του καθάρισε τις γρατζουνιές, εννοείται τσάμπα, και μου δώσανε και αντιβιοτική αλοιφή. Ο μόνος λόγος που δεν φώναξα την αστυνομία είναι διότι λυπήθηκα το άλλο σκυλί με το μαλάκα αφεντικό του και δεν ήθελα να γίνω αιτία να το θανατώσουν.

Είμαι πάρα πολύ συγχισμένη!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
σε αυτες τις περιπτώσεις δεν πρέπει να κανεις καμια εξέταση σε αυτό που δάγκωσε μήπως και μεταδώσει τίποτα? ή είστε τόσο μπροστά εκεί που είστε τελείως καθαροί??
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
σε αυτες τις περιπτώσεις δεν πρέπει να κανεις καμια εξέταση σε αυτό που δάγκωσε μήπως και μεταδώσει τίποτα? ή είστε τόσο μπροστά εκεί που είστε τελείως καθαροί??

Σκυλί δαγκωμένο.... ποτέ νικημένο.... :D
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Sara λογικό να είσαι συγχυσμένη...
Το Μουφ πώς είναι τώρα κυρίως από πλευράς διάθεσης;

Περαστικά!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το συγκεκριμένο σκατοπίτμπουλ είχε μόλις βγει από τον groomer και ελέγχουν τα εμβόλια σχολαστικότατα. Κι εγώ για κει πήγαινα και μας είχανε ήδη κοιτάξει. Παίρνουνε και τηλέφωνο τον κτηνίατρο του σκύλου για επιβεβαίωση. Θα πάρω τηλέφωνο την κτηνίατρο του Μουφ αύριο να την ρωτήσω αν πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο.

Από διάθεση το Μουφ πάει καλά νομίζω. Την έχει πέσει μπροστά στο αρκουδίσιο και με κοιτάζει.

Τώρα έχω πονοκέφαλο από τα νεύρα!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Την έχει πέσει μπροστά στο αρκουδίσιο και με κοιτάζει.
και εγώ ετσι το λέω το aircondition!
περαστικά σας ρε παιδιά. ίσως να ήταν καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο την κτηνίατρο τηλ πριν κλείσετε εικοσιτετράωρο.δεν το λέω αυτό γνωρίζοντας κάτι συγκεκριμένο απλως τετοια αισθηση εχω:confused:
τα στοιχία του βλάκα τα κράτησες?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σηκώθηκε και έφυγε όσο ήμουν απασχολημένη με το Μουφ. Αν φωνάξω την αστυνομία, μπορούνε να υποχρεώσουνε το Petsmart να δώσει τα στοιχεία διότι αρνηθήκανε σε μένα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
σε αυτες τις περιπτώσεις δεν πρέπει να κανεις καμια εξέταση σε αυτό που δάγκωσε μήπως και μεταδώσει τίποτα? ή είστε τόσο μπροστά εκεί που είστε τελείως καθαροί??
Απ' όσο γνωρίζω εκτός κι αν ο σκύλος είναι λυσσασμένος (που σχεδόν αποκλείεται, αλλά λέμε τώρα), δίνεται μόνο αντιβίωση και όλα οκ.

Περαστικά στο Μουφάκι, Λίζα. Τουλάχιστον δεν είναι τόσο σοβαρό (θα περάσουν γρήγορα οι γρατζουνιές).
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ευχαριστώ. Και ναι, ελπίζω να φύγουν οι γρατζουνιές γρήγορα και δεν νομίζω να του αφήσουν σημάδι. Είναι και ωραίος, τρομάρα του!

Αλλά εξακολουθώ να είμαι συγχισμένη. Μ' αρέσει που το πρωί έλεγα ότι οι Άγγλοι κακώς απαγορεύουν ορισμένες φυλές, συμπεριλαμβανομένων και των πίτμπουλ. Αρχίζω ν' αναρωτιέμαι μήπως ξέρουν περισσότερα επί του θέματος από μένα...
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
...και γιατί να πρέπει πάντα να υπάρχει ένας "κωλόwhatever";... και να μην περνά από το μυαλό μας πως στην ζωή των σκύλων ( αυτών των τετράποδων θηλαστικών με τους κυνόδοντες;...Θυμάστε; ) και μέσα στις τόσες "αφύσικες" και στρεσογόνες καταστάσεις που τα υποβάλουμε, ένας "τσακωμός" και ίσως κάποιο δάγκωμα δεν είναι και κάτι τόσο απίθανο ή τραγικό...:)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Και εν τέλει γιατι δεν λέμε για τον κωλοϊδιοκτητη του πιτμπουλ και μιλάμε για το κωλοπιτμπουλ με τον ιδιοκτητη????
Γιατί αν ήταν κωλομαλτέζ ή κωλοτσιουάουα η ιστορία θα είχε διαφορετικό τέλος;
 
  • Like
Reactions: Orilis and ioanna a


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γιατί αν ήταν κωλομαλτέζ ή κωλοτσιουάουα η ιστορία θα είχε διαφορετικό τέλος;
Δεν ειναι θεμα φυλής... αλλά ιδιοκτητη. Πολλώ δε μάλλον όταν υπαρχει ηδη ποστ που εν μέσω αμφισβητησης εμμεσα δινει βαση στις απαγορεύσεις φυλών.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν ειναι θεμα φυλής... αλλά ιδιοκτητη. Πολλώ δε μάλλον όταν υπαρχει ηδη ποστ που εν μέσω αμφισβητησης εμμεσα δινει βαση στις απαγορεύσεις φυλών.
Οκ, είναι θέμα ιδιοκτήτη, αλλά...

είναι και θέμα φυλής όμως... τα περισσότερα πιτ ειναι επιθετικά με άλλα σκυλιά. Τέλος.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τελικα ηταν κωλοπιτμπουλ ή σκατοπιτμπουλ; Εγω πιστευω οτι πρεπει να απαγορευτουν ολες οι φυλες γιατι πριν μια βδομαδα ενα σκατογιορκι πηγε να μου βουτηξει το γατο
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οκ, είναι θέμα ιδιοκτήτη, αλλά...

είναι και θέμα φυλής όμως... τα περισσότερα πιτ ειναι επιθετικά με άλλα σκυλιά. Τέλος.
γι'αυτο επιμένω στο θεμα ιδιοκτητη. Αν ηταν σωστα διπλα στο σκυλο του, δεν θα ειχε προλάβει να δειξει "επιθετικότητα" προς αλλο σκυλο. Αν είχε το λουρι αερα-πατερα.... γιατι να φταίει το πιτμπουλ που ειναι βασει φυλης -όπως καταλαβαινω ότι εννοείς- επιθετικό με αλλα σκυλια?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τελικα ηταν κωλοπιτμπουλ ή σκατοπιτμπουλ; Εγω πιστευω οτι πρεπει να απαγορευτουν ολες οι φυλες γιατι πριν μια βδομαδα ενα σκατογιορκι πηγε να μου βουτηξει το γατο
Χαχαχα και το γιόρκι πήγε για ράμματα... :sneaky::cool::p
 
  • Like
Reactions: Estranged


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τελικα ηταν κωλοπιτμπουλ ή σκατοπιτμπουλ; Εγω πιστευω οτι πρεπει να απαγορευτουν ολες οι φυλες γιατι πριν μια βδομαδα ενα σκατογιορκι πηγε να μου βουτηξει το γατο
εεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..... κατι εκανε στη μικρή ο γατος, τα γιορκι ειμαστε ήρεμα πλασματα! Και αφού δεν τον βουτηξε, δεν ειναι σκατογιορκι :p
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
γι'αυτο επιμένω στο θεμα ιδιοκτητη. Αν ηταν σωστα διπλα στο σκυλο του, δεν θα ειχε προλάβει να δειξει "επιθετικότητα" προς αλλο σκυλο. Αν είχε το λουρι αερα-πατερα.... γιατι να φταίει το πιτμπουλ που ειναι βασει φυλης -όπως καταλαβαινω ότι εννοείς- επιθετικό με αλλα σκυλια?
Γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι είναι ηλίθιοι... και είναι πολύ πιο εύκολο να απαγορέψεις κάτι παρά να βάλεις μυαλό σε ηλιθίους. Το πιτ σίγουρα δεν είναι για οποιονδήποτε και προσωπικά όποτε βλέπω σκύλο δυναμικής φυλής (όχι μόνο πιτ) θα πάρω άλλο δρόμο γιατί δεν θέλω να εμπιστευτώ ούτε τον σκύλο ούτε τον ιδιοκτήτη.
 
  • Like
Reactions: dnassib