Πίτμπουλ δάγκωσε το Μουφ!


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Εγώ βρε Estrangled όπως τον περιγράφεις δεν καταλαβαίνω τίποτα επιθετικό στην συμπεριφορά του, ακούγεται σαν ένα σκυλάκι που θέλει να παίξει αλλα φοβάται δικαίως γιατί όποιος βρεί ευκαιρία το κάνει πατσαβούρι.
Το να πηγαίνει έρπειν ή να κοιτάει όπως θέλει καθιστός εφ όσον δεν γρυλλίζει και δεν σηκώνει τρίχες ή δεν δείχνει δόντια δεν είναι κατα την γνώμη μου σε καμμία περίπτωση πρόκληση και δεν δικαιολογεί επίθεση. Το οτι το κάθε ανεκπαίδευτο και κακομαθημένο τον βρίσκει βολικό και τον κάνει πατσαβούρι δεν σημαίνει οτι έκανε κάτι κακό ο δικός σου και τον προκάλεσε.
Ούτε το να χοροπηδάει στο λουρί και να γαυγίζει σε άλλα σκυλιά είναι πάντα επιθετικότητα. Συνήθως είναι απλή ανασφάλεια και προσπάθεια να τα διώξει, αλλά μπορεί και να είναι ανυπομονησία και πρόσκληση για παιχνίδι. Ούτε αυτό απο μόνο του δικαιολογεί κατα την γνώμη μου επίθεση.
Σημείωσε οτι πολλά επιθετικά σκυλιά επιτίθενται μόνο σε αυτό που βλέπουν φοβισμένο, και ίσως αυτό να είναι που εκπέμπει ο δικός σου και τραβάει τις επιθέσεις.
Νομίζω θα κάνει πολύ καλό και σε αυτόν και σε εσένα αν μπορείς να βρείς χώρο να παίζει πού και πού με μεγάλα, δυνατά, αξιόπιστα σκυλιά για να τονωθεί η αυτοπεποιθησή του.
 
  • Like
Reactions: d-friend


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.571
7.009
Παρεξήγησες. Ποιος είπε ότι δε σηκώνει τρίχα και δε δείχνει δόντια (βασικά σπάνια σηκώνει τρίχα και η τρίχα για μένα ΕΙΝΑΙ εκδήλωση φόβου)? Αν τον δεις να λυσσάει θα νομίσεις ότι είναι ο Κούτζο σε μίντιουμ. Φοβισμένο δεν τον βλέπουν σε καμία περίπτωση, δε δείχνει ποτέ φοβισμένος, είναι από τις περιπτώσεις (υπάρχει και σε σκύλους όπως και σε ανθρώπους και άλλα είδη) που τον φόβο τον εκδηλώνουν ως αγριάδα. Όχι μόνο ως προς τα σκυλιά - εννοώ όταν ήταν μικρός όταν του λεγα μη και ανέβαζα ένταση φωνής γαύγιζε σαν τρελός, τώρα έμαθε ότι η μανούλα είναι αξιόπιστη και ευγενική :rolleyes:. Επιθετικότητα σε άλλη μορφή ζωής εκτός από σκυλιά ευτυχώς δεν έχει εκδηλώσει.

Υπάρχουν φορές που γαυγίζει στο λουρί και καταλαβαίνω τη διαφορά στο γαύγισμα ότι είναι κλάμμα γιατί θέλει να πάει στο άλλο σκυλί και άλλες φορές γαύγισμα επιθετικό. Ανεπαίσθητη η διαφορά στους 3ους. Τρέχοντας φεύγουν.

Επίσης με τα μεγάλα σκυλιά τα πάει καλύτερα από ότι με τα μικρά. Αν υπήρχε χώρος στα πέριξ να παίζει με αξιόπιστα σκυλιά δεν θα είχε αναπτύξει ούτε το μισό της επιθετικότητάς του.
 
Last edited:


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Έτσι δυστυχώς... μόνο όταν επιτρέπεται να πλησιάσει, και ευτυχώς έχει αρχίσει να το περιορίζει. To κάνει παιδιώθεν, και όχι μόνο σε σκυλιά (γάτες, περιστέρια), αν και πλεόν το έχει σχεδόν κόψει εντελώς σε άλλα ζωντανά και λιγουλάκι κάνουμε πρόοδο και στα σκυλιά. Ευτυχώς τα σκυλιά που τον ξέρουν δεν τρώνε παππά πλέον, ξέρουν ότι θα πλησιάσει απλά και μετά θα παίξουν ως συνήθως.

Πώς θα αντιδρούσατε? Εξαρτάται πώς αντιμετωπιζετε εσύ κι ο σκύλος σου την απειλή. Οι αντιδράσεις είναι δύο: οπισθοχώρηση και τρόμος στο βλέμμα (σκύλου και ιδιοκτήτη) ή επίθεση (αρσενικού σκύλου). Και δεν είναι τόσο το σούρσιμο όσο το σκέτο βλέμμα.

...και μαρσάρει και αρχίζει να τον δαγκώνει, αρχίζουμε εμείς να χορεύουμε γύρω γύρω και έρχεται τρέχοντας ο ιδιοκτήτης του να το διώξει με τύπου κλωτσιές (δεν το κλωτσούσε αλλά τεσπά με τα πόδια προσπαθούσε να το απωθήσει). Ξέρεις (όχι εσύ προσωπικά ραν ταν πλαν, στον άγνωστο αναγνώστη πάει) πόσες φορές σκυλιά, λυτά βεβαίως βεβαίως, που τους πιστεύω τους ιδιοκτήτες τους ότι ήταν η πρώτη φορά που ορμούσαν του έχουν επιτεθεί ενώ αυτός είναι έτσι καθιστός μακριά τους? Μέεεετρα μακριά τους. Μόνο από αυτό το βλέμμα που τα προκαλεί. Αυτός είναι κατά βάση ο λόγος που άρχισε να γαυγίζει και να γίνεται επιθετικός και αυτός. Έχει δεχτεί πολλές επιθέσεις από 6-7 μηνών. Φοβάται.

Μπορώ να κάθομαι να τα εξηγώ όλα αυτά σε όποιον συναντάμε στο διάβα μας? Όχι, γι'αυτό κάνω κυκλάαααρες για να μην ενοχλώ κανένα...Φταίω εγώ να υποθέσω που δεν έχω φίμωτρο για ν του δικού μου? Οκ. Φταίω.
Βρε Estranged, με άγχωσες. Τι τα παίρνεις και εσύ τόσο κατάκαρδα? Εχεις ένα σκύλο, με άγνωστης προέλευσης (αδέσποτο), προβλήματα συμπεριφοράς. Κάνεις ό,τι μπορείς. Πρέπει να πληρώνεις τίμημα άγχους κάθε μέρα, επειδή έσωσες ένα αδέσποτο? Από ό,τι κατάλαβα, είσαι υπεύθυνος άνθρωπος, με το παραπάνω. Θα τον στρώσεις,που θα πάει. Σιγά σιγά γίνονται όλα. Προσπάθησε να είσαι κατά το δυνατόν, σε ίδιες διαδρομές, γιά να μην έχεις εκπλήξεις κάθε μέρα. Το σαμαράκι, θα σε βοηθήσει πολύ στον έλεγχο του. Και κάνε σε άγνωστους, ένα σήμα σαν ΣΤΟΠ, με παντομίμα, "θα σας εξηγήσω".
Τι σκ@τ@ ήθελα και εγώ να θίξω το θέμα? Αλλά δεν είχα διαβάσει τίποτα. Να χαίρεσαι το αδεσποτάκι σου!! Δεν φταίς σε τίποτα, όπως τα περιγράφεις!(y)(y)
 
  • Like
Reactions: d-friend


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Εμ, ναι, παρεξήγησα, αφού κρύβεις λόγια :p
Προσπάθησε όμως να βρείς ένα κατάλληλο σκυλί να παίζει πού και πού αν μπορείς, έστω και μια φορά τον μήνα ή το τρίμηνο θα τον βοηθήσει νομίζω πολύ. Δεν είναι για εκτόνωση, για μάθημα είναι, να αποκτά αυτοπεποίθηση και καλύτερους τρόπους. :)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.571
7.009
Πρέπει να πληρώνεις τίμημα άγχους κάθε μέρα
Ακριβώς αυτή ήταν η απορία μου και η διαφωνία ας πούμε με τον @Piou και άλλα λεγόμενα επί του θέματος περί υποχρεώσεων και αμέλειας σε αντιδιαστολή με στοιχειώδη λογική και στοιχειώδη ευγένεια. Αυτό το άγχος έχω εγώ κάθε μέρα για να μην αγχώσω τον απέναντι. Και επίσης το πληρώνω διπλά γιατί το περνάω και στο σκύλο και οξύνω το πρόβλημα.

Τόσο πολύ καταπατάει τα δικαιώματά σου αγαπητέ απέναντι που θέλεις να βολτάρεις αμέριμνος να περάσεις ένα μέτρο πιο πέρα με λιγο πιο κοντό λουρί, να βάλεις το σώμα σου ανάμεσα στο σκύλο σου και το δικό μου όχι για να μη γίνουν τα δικά μου χέρια και του δικού μου σκύλου η τραχεία λάστιχο, άντε αυτό είναι το θέμα ευγενείας, αλλά γιατί πού ξέρεις τι σκυλί προσπερνάς για να τα φέρεις μούρη με μούρη και να μην αφήσεις 2 εκατοστά για ένα τίναγμα, για μια κακή στιγμή? Αυτό είναι στοιχειώδης νοημοσύνη.

Εμ, ναι, παρεξήγησα, αφού κρύβεις λόγια :p
Προσπάθησε όμως να βρείς ένα κατάλληλο σκυλί να παίζει πού και πού αν μπορείς, έστω και μια φορά τον μήνα ή το τρίμηνο θα τον βοηθήσει νομίζω πολύ. Δεν είναι για εκτόνωση, για μάθημα είναι, να αποκτά αυτοπεποίθηση και καλύτερους τρόπους. :)
Αυτό κάνουμε έτσι κι αλλιώς. Δεν έχουμε στάνταρ ραντεβουδάκια απλά λόγω υποχρεώσεων.

Παρεμπιπτόντως, δεν είναι μόνο η δικιά μας περίπτωση. Είναι πάμπολλοι εδώ μέσα που ζουν χειρότερα. Απροβλημάτιστος κι αμέριμνος να είσαι λοιπόν, αλλά να ζυγιάζεις κι αν η δικιά σου χαλαρότητα είναι καταπιεστική και επιζήμια εμμέσως στον απέναντί σου.
 
Last edited:






Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Και η δική μας περίπτωση δεν είναι τόσο διαφορετική, έχει βελτιωθεί πολύ τον τελευταίο χρόνο αλλα είτε με τον έναν σκύλο είτε με τον άλλον χαλαροί και χύμα δεν είμαστε ποτέ.
Ο Πίου έχει πολύ αδύναμα νεύρα και μπορεί να ξεκινησει καυγά με ξένο σκύλο για ψύλου πήδημα, θέλει προσοχή, και ο Μπόμπι έχει μεν ατσάλινα νεύρα και δεν ξεκινάει καυγάδες αλλά αν του κολλήσει κανείς άσχημα μπορεί να τον σκορπίσει στον δρόμο, δεν χαρίζει.
Και οι δύο περιπτώσεις, είναι κατα την γνώμη μου δικό μου πρόβλημα και μόνον. Δεν μπορεί ο άλλος ούτε να ξέρει ούτε να καταλάβει ούτε να προβλέψει το τί θα κάνουν τα δικά μου σκυλιά, ούτε δικαιούμαι υπο καμμίαν έννοια να μου κάνει χώρο επειδή εμείς έχουμε πρόβλημα. Να μην είχα σκύλο αν δεν μπορώ να τον ελέγξω.
Το να έχουμε έναν σκύλο με ότι προβλήματα αυτό συνεπάγεται είναι επιλογή μας. Δεν είναι ανάγκη, δεν είναι ζωτικό, και οι άλλοι δεν έχουν κατα την γνώμη μου καμμία υποχρέωση να παραχωρήσουν οτιδήποτε προς εξυπηρέτηση ή απάλυνση των προβλημάτων που προκύπτουν απο το οτι εμάς μας φάνηκε καλή ιδέα να πάρουμε σκύλο.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.664
19.909
Το να έχουμε έναν σκύλο με ότι προβλήματα αυτό συνεπάγεται είναι επιλογή μας. Δεν είναι ανάγκη, δεν είναι ζωτικό, και οι άλλοι δεν έχουν κατα την γνώμη μου καμμία υποχρέωση να παραχωρήσουν οτιδήποτε προς εξυπηρέτηση ή απάλυνση των προβλημάτων που προκύπτουν απο το οτι εμάς μας φάνηκε καλή ιδέα να πάρουμε σκύλο.
Δεν είναι πάντα επιλογή μας. Και σ'αυτή την περίπτωση, sorry αλλά κι εγώ απαιτώ να με σέβονται και να με υπολογίζουν διπλά και τριπλά. Οπως ακριβώς κάνω κι εγώ, ακριβώς εξαιτίας του σκύλου που έτυχε να έχω.
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Και οι δύο περιπτώσεις, είναι κατα την γνώμη μου δικό μου πρόβλημα και μόνον. Δεν μπορεί ο άλλος ούτε να ξέρει ούτε να καταλάβει ούτε να προβλέψει το τί θα κάνουν τα δικά μου σκυλιά, ούτε δικαιούμαι υπο καμμίαν έννοια να μου κάνει χώρο επειδή εμείς έχουμε πρόβλημα. Να μην είχα σκύλο αν δεν μπορώ να τον ελέγξω.
Δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα(y) Το πρόβλημα είναι μας όχι τους ..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.664
19.909
Να μας επιβάλλεται, από τίποτα.
Να το βρούμε, να το μαζέψουμε επειδή γουστάρουμε και να μας βγει τεφαρίκι, ευκολάκι.
Που σου φαίνεται ακατανόητο; Ειδικά, όταν το σχόλιο, στο κάνω εγώ;
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Και αυτό, mareco, το να μαζέψουμε απο τον δρόμο ή να υιοθετήσουμε ένα σκυλάκι κι ότι βγεί, είναι καθαρή επιλογή μας. Ξέρουμε απο πριν τους κινδύνους και τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν απο την υιοθεσία ενός αγνώστου προέλευσης ζώου και τα αναλαμβάνουμε συνειδητά. Και καλά κάνουμε, γούστο μας. Αν δεν ρωτήσαμε και δεν ξέρουμε και το αποφασίσαμε επιπόλαια, και πάλι επιλογή μας είναι, απλά κάκιστη σε αυτή την περίπτωση.
Και στην μία περίπτωση και στην άλλη, τα προβλήματα που ίσως προκύψουν είναι προιόντα της δικής μας επιλογής, οπότε κατα την γνώμη μου μονο δικά μας προβλήματα. Δεν είναι νομίζω λογικό να περιμένουμε, πόσο μάλλον να απαιτούμε απο τους άλλους να μοιραστούν αυτά τα προβλήματα, τις όποιες συνέπειες της ελεύθερης επιλογής μας.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.662
7.777
Μιας και το θέμα άλλαξε σε κωλόσκυλα και όχι σε κωλοπιτ εγώ θα σας πω ότι όταν έρχεται λυτό σκυλι κατά πάνω μας και είμαι με τον Τζιμάκο δεν θα του ξεριζώσω την τραχεία για να αποφύγω διένεξη. Θα μπω ανάμεσα και αν παρόλα αυτά το λυτό φιλικό σκυλάκι βρει πέρασμα και περάσει στον δικό μου θα ζητήσω απλώς με χαμόγελο στον κηδεμόνα του φιλικού σκυλακίου να το μαζέψει και αν προλάβει καλώς..για μένα δεν είναι απαγορευτικό να αφήνεις τον σκύλο σου ελεύθερο αρκεί να μην είναι ανεξέλεγκτο. Γιατί κι εγώ έχω φιλικό σκύλο που αν τον αφήσω ελεύθερο δεν θα πειράξει κανέναν αλλά θα τρέξει σε οτιδήποτε σκύλο υπάρχει και πολύ απλά δεν τον αφήνω για να προστατεύσω πάνω από όλα τον σκύλο μου.
 
  • Like
Reactions: irma and Estranged


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.664
19.909
Και στην μία περίπτωση και στην άλλη, τα προβλήματα που ίσως προκύψουν είναι προιόντα της δικής μας επιλογής, οπότε κατα την γνώμη μου μονο δικά μας προβλήματα. Δεν είναι νομίζω λογικό να περιμένουμε, πόσο μάλλον να απαιτούμε απο τους άλλους να μοιραστούν αυτά τα προβλήματα, τις όποιες συνέπειες της ελεύθερης επιλογής μας.
Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
Μάλλον πολύ θεωρητικά μιλάς και δεν το 'χω.
Προφανώς και δεν θα κάτσω να αναλύσω, ποιανού ευθύνη είναι, το να μαζέψεις έναν σκύλο και να μην σου βγει, όπως ίσως θα ευχόσουν. Τα προβλήματα που ίσως τον συνοδεύουν, δεν είναι καθόλου, προιόν δικής σου επιλογής. Δική σου επιλογή, είναι μόνο η προσπάθεια που κάνεις, να τα συμμαζέψεις. Αν και όσο, το καταφέρεις. Δεν απαιτώ από κανέναν να μοιραστεί κανένα δικό μου πρόβλημα. Δεν ενοχλώ κανέναν. Ο σκύλος, που θα περάσει από δίπλα μου, σε απόσταση αναπνοής, ενώ έχει εναλλακτική, την στιγμή που εγώ συγχρόνως, θα έχω κάνει τα πάντα, για να ελέγξω το "δικό μου πρόβλημα" και θα έχει και την έμπνευση, να έχει υφάκι, είναι πρόβλημα του εαυτού του και του ιδιοκτήτη του. Οχι δικό μου. Το ότι δύο χρόνια τώρα, δεν έχει ξεριζωθεί τρίχα, από καμμία μεριά, μάλλον σημαίνει ότι κάτι κάνω καλά. Αυτό λοιπόν που θέλω, είναι να μην ενοχλούν, με κανέναν τρόπο. Αλλιώς, εγώ μια χαρά, μπορώ να χειριστώ το "δικό μου πρόβλημα". Για τους άλλους, τους τολμηρούς, όχι τους αφελείς, δεν με νοιάζει.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.571
7.009
Δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα(y) Το πρόβλημα είναι μας όχι τους ..
Και γω δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω καλύτερα. Το πρόβλημα είναι μας, όχι τους, ΑΚΡΙΒΩΣ. Αλλά για όλες τις πλευρές.

Απλό παράδειγμα χωρίς πρόβλημα επιθετικότητας του "προσέχω για να έχω"? Χθες έκανα τα πάντα για να αποφύγω έναν με ένα καθόλα φιλικότατο λυτό σκυλί και ο ιδιοκτήτητς του επέμενε να μην κόψει καν ταχύτητα και να στρίβει μονίμως κατά πάνω μας ενώ έβλεπε τι κυκλάρες έκανα για να τους αποφύγω. Κάποια φάση το σκυλί του πήρε πρέφα τον Άρη και ήρθε και τον χαιρέτησει ενώ κουνούσα χέρια πόδια στο αφεντικό του να μην πλησιάσει (που δε βλεφάριασε), είπα και σ'αυτό να μην έρθει (πουου). Τελικά ήταν και θηλυκό, όλα καλά, γνωρίστηκαν, μυρίστηκαν, παίξανε, όσο με πλησίαζε ο άλλος για να με ρωτήσει "τι μου έλεγες?"

Το μόνο που του είπα όταν τελικά πλησίασε ήταν "μεγειά το kennel cough".

Ας πρόσεχε.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μιας και το θέμα άλλαξε σε κωλόσκυλα και όχι σε κωλοπιτ εγώ θα σας πω ότι όταν έρχεται λυτό σκυλι κατά πάνω μας και είμαι με τον Τζιμάκο δεν θα του ξεριζώσω την τραχεία για να αποφύγω διένεξη. Θα μπω ανάμεσα και αν παρόλα αυτά το λυτό φιλικό σκυλάκι βρει πέρασμα και περάσει στον δικό μου θα ζητήσω απλώς με χαμόγελο στον κηδεμόνα του φιλικού σκυλακίου να το μαζέψει και αν προλάβει καλώς..για μένα δεν είναι απαγορευτικό να αφήνεις τον σκύλο σου ελεύθερο αρκεί να μην είναι ανεξέλεγκτο. Γιατί κι εγώ έχω φιλικό σκύλο που αν τον αφήσω ελεύθερο δεν θα πειράξει κανέναν αλλά θα τρέξει σε οτιδήποτε σκύλο υπάρχει και πολύ απλά δεν τον αφήνω για να προστατεύσω πάνω από όλα τον σκύλο μου.
εγω εχω αλλη τακτική.... όταν βάλω τη μικρή από πισω μου καθώς ερχεται τρέχοντας αλλο σκυλι κατα πάνω μας, το αλλο αφού δεν μπορεί να πάει γύρω γύρω -κανω πιρουέτες λες και ειμαι στα Μπολσόι- παει να χώσει το κεφάλι του αναμεσα στα πόδια μου να περασει από εκει. Ε με το που περάσει το κεφάλι το ακινητοποιώ και βρίζω τον ιδιοκτητη αν δεν εχει ήδη προλάβει να το μαζέψει! Νέα τακτική που εκμεταλλεύομαι 4 μέρες τώρα με ιδανικά αποτελεσματα. Ευτυχως δεν εχω πεσει σε μεγαλύτερου βάρους σκυλο από εμενα, να με παρει παραμάζωμα.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Προφανώς και δεν θα κάτσω να αναλύσω, ποιανού ευθύνη είναι, το να μαζέψεις έναν σκύλο και να μην σου βγει, όπως ίσως θα ευχόσουν. Τα προβλήματα που ίσως τον συνοδεύουν, δεν είναι καθόλου, προιόν δικής σου επιλογής. Δική σου επιλογή, είναι μόνο η προσπάθεια που κάνεις, να τα συμμαζέψεις. Αν και όσο, το καταφέρεις.
Όχι, αγαπητή mareco, το απο πού και πώς θα επιλέξεις σκύλο και τί προβλήματα θα επωμιστείς απο την επιλογή σου και θα διαιωνίσεις με αυτήν είναι δική σου ευθύνη. Σύ είπας.
Αναλύεις συχνά τα προβλήματα των άλλων ως προιόντα της δικής τους επιλογής. Σωστό, δεν διαφωνώ, αλλα προπάθησε να δείς και τα όποια δικά σου προβλήματα υπο το ίδιο πρίσμα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.664
19.909
Ποιά είναι τα δικά μου προβλήματα, που πρέπει να αναλύσω;
Για δώσε βοήθεια.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
γιου αρ ταϊρινγκ ιτ σε απταιστα αγγλικα,κοινως το κουραζετε ανευ αντικειμενου κατ εμε...

τα πραγματα ειναι απλα...του φευγατου η μανα ποτε δεν εκλαψε...αποφευγετε εγγυτητες,οπως πολυ σωστα κανετε κι οταν καποιος πλησιαζει λετε ενα "δαγκωνει" και τελος...

εαν συνεχισει , οι συνεπειες ειναι αποκλειστικα υπ ευθυνη του...

στο κομματι προσεγγισης και συραξης προσωπικα δεν μπαινω ποτε μπροστα στο σκυλι μου ουτε τον κοβω εαν δεν δω οτι ο αλλος σκυλος δεν κανει πισω...περαν της ψυχολογιας του ζωου,καλυτερα να παει ο αλλος κτηνιατρο παρα ο δικος μου...

but that's just me...