Παιδιά βοήθεια !!


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Λοιπόν έχω ενα Γαλλικό μπουλντόγκ το οποίο εδω και λίγες ώρες και αφότου γύρισα σπίτι δεν μπορεί να κρατηθεί στα πόδια του μετά βίας έρχεται κοντά μου ,τρέμει και κάθεται κάτω λες και πάει κάποιος να το χτυπήσει!! επίσης ξεροκαταπίνει σαν να φοβάται κάτι!!

Το μεσημέρι σήμερα του έδωσε στο στόμα μια φίλη μου Donut, όταν το είδα από μακριά ήταν πλέον αργά το είχε καταβροχθήσει!!

Τώρα τα συμπτώματα είναι : τρέμουλο -δύσπνοια με ροχαλητό- μύτη ξηρή - μάτια κόκκινα όχι στο βολβό-πυρετό δεν έχει -έχει φοβερά αέρια-δυσοσμία-κάθεται μέσα στο kennel του στο βάθος και δεν κουνιέται βαριανασαίνοντας!!

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ή υποψιάζεται κάτι ας το πεί .
Είναι και προχωρημένη ωρα και δεν απαντάει και κανένας κτηνίατρος.

Ευχαριστώ.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Ήταν σπίτι μόνο του??Μπορεί να έφαγε κάτι περίεργο-κακό πχ χάπια ή κάτι πλαστικό ??Ηλικία?
Καμία κλινική υπάρχει??
Δε νομίζω να φταίει το ντόνατ.
Γράψε νέα.
 


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Ηταν στο σπίτι μόνο του,δηλαδή απομονωμένο από την κυρίως οικία και μπορεί να κινηθεί σε ταράτσα -σκάλα και αποθήκη κάτω απ αυτήν.
Δεν έχει φάει κάτι άλλο και δεν έχει έρθει σε επαφή με αντικείμενα πιθανά για δηλητηρίαση,το μόνο που θέλω να πιστεύω είναι μήπως είναι κάποιο βαρυστομάχιασμα, τίποτα άλλο δεν θέλω να πιστεύω.
Η σκύλα είναι 4 ετών παχουλή και λαίμαργη όσο δεν φαντάζεστε τρώει τα πάντα.
Κλινική εδω δεν υπάρχει και προσπαθώ να επικοινωνήσω με κτηνιάτρους τίποτε, με φίλους εκτροφείς τίποτε, αν έχει κάποιος κάτι να πεί μπορεί να στείλει και ΠΜ με τηλ και καλώ εγώ
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Αν έχει πάθει δηλητηρίαση (ήτανε σοκολατένιο το ντόνατ; ) τότε:

Δηλητηρίαση από σοκολάτα.
Η σοκολάτα μπορεί να σκοτώσει το σκύλο. Δύο βασικές της ουσίες, η καφεϊνη και η θεοβρωμίνη, παραλύουν το νευρικό σύστημα του σκύλου.
Τα συμπτώματα της δηλητηρίασης περιλαμβάνουν εμετό, ανησυχία, αυξανόμενους παλμούς στην καρδιά και κώμα.

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε όταν αντιληφθείτε ότι ο σκύλος σας έχει φάει μεγάλη ποσότητα σοκολάτας, είναι να προκαλέσετε με κάποιο τρόπο εμετό.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Κατάρρευση.
Ο σκύλος σωριάζεται χάμω και μένει ξαπλωμένος μπρούμυτα ή στο πλευρό του , αρνούμενος να σηκωθεί. Συχνά παρατηρείται δύσπνοια. Συμβουλευτείτε τον κτηνίατρό σας αμέσως. Μεταφέρετε το σκύλο πάνω σε ένα στρώμα ή μια κουβέρτα και φροντίστε να είναι ζεστός. Βρέχετε το στόμα με διάλυμα γλυκόζης ή ζάχαρης και νερού, αλλά μην τον αναγκάσετε να καταπιεί. Μην τον αφήνετε ξαπλωμένο στο ένα πλευρό πάνω από 20 λεπτά.



Διάλυμα γλυκόζης ή ζαχαρόνερο δίνουνμε για να ανακτήσει δυνάμεις, αλλά με υποψία για δηλητηρίαση από σοκολάτα καλού κακού ΔΕ θα έδινα (όχι ότι το λέω με σιγουριά, αλλά θα το φοβόμουνα).
Για καλό και για κακό όμως, μην την αφήνεις στο ίδιο πλευρό για ώρα.
 
Last edited:


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Πώς είοναι το σκυλί;

Δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά επειδή εγώ είμαι ψυχάκιας με τη σκυλα μου, καρδιοαναπνευστική ανάνηψη και καρδιακές μαλάξεις ξέρεις να κάνεις; Θέλεις να σου στείλω οδηγίες;
 


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Όντως ήταν από σοκολάτα, το έφαγε όμως στις 4 το απόγευμα !!
Τώρα η σκυλίτσα κάθεται ήρεμη στο kennel της μέσα και δεν βγαίνει με τίποτε, την αφήνω αν και έχει πέσει η θερμοκρασία λόγω κρύου, νομίζω πως νιώθει πιο ασφαλής εκεί.

Τώρα να πω πως επικοινώνησα και με κάποιο φίλο που μου είπε πως αν είχε δηλητηριαστεί ή κάτι τέτοιο θα έκανε εμετούς - αυτό δεν έχει γίνει ως τώρα και ελπίζω να ξημερωθούμε έτσι.

Χαρακτηριστικό είναι πως έχει τρέμουλο έντονο σαν να κρυώνει !!

Μακάρι να είναι κανένα κρύωμα στομάχου ή κάτι τέτοιο
 


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Πώς είοναι το σκυλί;

Δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά επειδή εγώ είμαι ψυχάκιας με τη σκυλα μου, καρδιοαναπνευστική ανάνηψη και καρδιακές μαλάξεις ξέρεις να κάνεις; Θέλεις να σου στείλω οδηγίες;
Τι να μη με τρομάξεις που τό κανες ήδη.
Στείλε αν μπορείς.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Αν δεν υπήρχε η υποψία για τη σοκολάτα θα ελεγα να της δώσεις ζαχαρόνερο, αλλά το φοβάμαι γμτ.
Ρίξτης καμιά κουβέρτα, κράτα την ζεστά αλλά χωρίς υπερβολές. Δηλ μην της κολλήσεις και κανένα αερόθερμο στη μούρη, μια κουβέρτα όμως, κανένα φλις, κάτι τέτοιο.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
ΚΑΡΔΙΟΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΗ ΑΝΑΝΗΨΗ.

Η τεχνητή αναπνοή είναι μια διαδικασία που ακολουθούμε σε έκτακτες ανάγκες προκειμένου να βοηθήσουμε το σκύλο, που δεν έχει πια τις αισθήσεις του, να αναπνεύσει.
Καρδιακές μαλάξεις κάνουμε όταν δεν μπορούμε ούτε να ακούσουμε ούτε και να νιώσουμε τον παλμό του σκύλου.
Οι δύο αυτές πρακτικές σε συνδυασμό, αποτελούν τη μέθοδο της καρδιοαναπνευστικής ανάνηψης.

Καθώς τη διακοπή της αναπνοής σύντομα ακολουθεί η διακοπή της καρδιακής λειτουργίας και αντίστροφα, η καρδιοαναπνευστική ανάνηψη συχνά μπορεί να σώσει τη ζωή του σκύλου μας. Οι μαλάξεις στην καρδιά διασφαλίζουν τόσο την κίνηση του αέρα όσο και την άντληση του αίματος. Για καλύτερα αποτελέσματα συνδυάζουμε τις μαλάξεις με την στόμα με στόμα αναπνοή. Για αυτό χρειάζονται δύο άτομα, ένας να αναλάβει τις μαλάξεις και ένας την στόμα με στόμα αναπνοή.

Έκτακτα περιστατικά στα οποία πιθανόν να χρειαστεί να γίνει τεχνητή αναπνοή ή/και μαλάξεις στην καρδιά.
• Δηλητηρίαση
• Παρατεταμένη κρίση
• Κώμα
• Τραυματισμός στο κεφάλι
• Ηλεκτροπληξία
• Φραγμένη αναπνευστική οδός (πνιγμός)
• Αιφνίδιος θάνατος.

Στην τεχνητή αναπνοή δύο μέθοδοι χρησιμοποιούνται:
1. Η συμπίεση του στήθους, όπου εφαρμόζουμε πίεση στα θωρακικά τοιχώματα, πιέζοντας έτσι τον αέρα και επιτρέποντας τον θώρακα με μια ελαστική αντεκτίναξη να τραβήξει και πάλι αέρα. Αυτό είναι κάτι πολύ εύκολο στην εφαρμογή του.
2. Η στόμα με στόμα βεβιασμένη αναπνοή, που την εφαρμόζουμε όταν η πίεση στο στήθος δε φέρνει αποτέλεσμα ή όταν το στήθος είναι τραυματισμένο.

:!: Τεχνητή αναπνοή:
Θωρακική πίεση:
• Αναζητούμε για χτύπο καρδιάς ή παλμό.
• Βγάζουμε το κολάρο και οτιδήποτε μπορεί να πιέζει το λαιμό του σκύλου.
• Ανοίγουμε το στόμα του.
• Πιάνουμε τη γλώσσα και την τραβάμε έξω για να είναι ανοιχτή η δίοδος του λαιμού.
• Απομακρύνουμε ξένα σώματα, βρωμιές, βλέννα ή αίμα που πιθανόν υπάρχουν. Αν υπάρχει ξένο σώμα που φράζει τη δίοδο του λαιμού του ζώου και δεν μπορούμε να το αφαιρέσουμε, εφαρμόζουμε τη λαβή Heimlich.
• Αν υπάρχουν υγρά στο στόμα λόγω πνιγμού, πιάνουμε το σκύλο από τα πίσω πόδια και τον σηκώνουμε στον αέρα ανάποδα, το πολύ για μισό λεπτό.
• Τοποθετούμε το σκύλο σε ίσια και σταθερή επιφάνεια, ξαπλωμένο στο πλάι, στη δεξιά του πλευρά.
• Και με τα δυο μας χέρια στο στήθος του, πιέζουμε απότομα και δυνατά απελευθερώνοντας γρήγορα. Αν το κάνουμε σωστά, θα πρέπει να μπορούμε να ακούσουμε τον αέρα να μπαίνει και να βγαίνει από τους πνεύμονες του ζώου. Αν δεν τον ακούμε, σταματάμε και συνεχίζουμε με στόμα με στόμα βεβιασμένη αναπνοή.
• Συνεχίζουμε μέχρι το ζώο να μπορεί να αναπνέει μόνο του, ή για όσο χτυπάει η καρδιά του.


Στόμα με στόμα βεβιασμένη αναπνοή:
• Βγάζουμε το κολάρο και οτιδήποτε μπορεί να πιέζει το λαιμό του σκύλου.
• Ανοίγουμε το στόμα του.
• Πιάνουμε τη γλώσσα και την τραβάμε έξω για να είναι ανοιχτή η δίοδος του λαιμού.
• Απομακρύνουμε ξένα σώματα, βρωμιές, βλέννα ή αίμα που πιθανόν υπάρχουν. Αν υπάρχει ξένο σώμα που φράζει τη δίοδο του λαιμού του ζώου και δεν μπορούμε να το αφαιρέσουμε, εφαρμόζουμε τη λαβή Heimlich.
• Με την γλώσσα τραβηγμένη έξω από το στόμα, κλείνουμε προσεκτικά το στόμα του σκύλου και, φράζοντας με το ένα μας χέρι τα χείλια του, βάζουμε το στόμα μας στη μύτη του και εκπνέουμε δυνατά για 3 περίπου δευτερόλεπτα. Παρατηρούμε το στήθος για να δούμε αν φουσκώνει που πάει να πει ότι πράγματι μπαίνει αέρας στους πνεύμονες. Απομακρυνόμαστε για να βγει ο αέρας από τους πνεύμονες.
• Επαναλαμβάνουμε (εκπνέουμε δηλ με δύναμη στη μύτη του σκύλου) κάθε 10 δευτερόλεπτα.
• Συνεχίζουμε μέχρι το ζώο να μπορεί να αναπνέει μόνο του, ή για όσο χτυπάει η καρδιά του.

:!: Καρδιακές μαλάξεις.
Σε μικρόσωμα σκυλιά και κουτάβια:
• Βγάζουμε το κολάρο και οτιδήποτε μπορεί να πιέζει το λαιμό του σκύλου.
• Ανοίγουμε το στόμα του.
• Πιάνουμε τη γλώσσα και την τραβάμε έξω για να είναι ανοιχτή η δίοδος του λαιμού.
• Απομακρύνουμε ξένα σώματα, βρωμιές, βλέννα ή αίμα που πιθανόν υπάρχουν. Αν υπάρχει ξένο σώμα που φράζει τη δίοδο του λαιμού του ζώου και δεν μπορούμε να το αφαιρέσουμε, εφαρμόζουμε τη λαβή Heimlich.
• Ξαπλώνουμε το σκύλο στο πλάι από τη δεξιά του πλευρά. Τοποθετούμε τον αντίχειρα μας στη μια πλευρά του στέρνου και τα υπόλοιπα δάχτυλα στην άλλη πλευρά. Ακριβώς πίσω από τους αγκώνες.
• Πιέζουμε το στήθος σθεναρά και σταθερά 6 φορές. Περιμένουμε 5 δευτερόλεπτα επιτρέποντας έτσι στο στήθος να «ανοίξει» και επαναλαμβάνουμε.
• Συνεχίζουμε μέχρι η καρδιά να χτυπάει από μόνη της ή μέχρις ότου να μην αντιλαμβανόμαστε καρδιακό παλμό για πέντε συνεχόμενα λεπτά.

Σε μεγαλύτερα σκυλιά:
• Βγάζουμε το κολάρο και οτιδήποτε μπορεί να πιέζει το λαιμό του σκύλου.
• Ανοίγουμε το στόμα του.
• Πιάνουμε τη γλώσσα και την τραβάμε έξω για να είναι ανοιχτή η δίοδος του λαιμού.
• Απομακρύνουμε ξένα σώματα, βρωμιές, βλέννα ή αίμα που πιθανόν υπάρχουν. Αν υπάρχει ξένο σώμα που φράζει τη δίοδο του λαιμού του ζώου και δεν μπορούμε να το αφαιρέσουμε, εφαρμόζουμε τη λαβή Heimlich.
• Ξαπλώνουμε το σκύλο στο πλάι από τη δεξιά του πλευρά.
• Τοποθετούμε το μετακάρπιο του χεριού μας στο θώρακα, στα πλευρά ακριβώς πίσω από τον αγκώνα (πάνω στην καρδιά).
• Πιέζουμε το στήθος σθεναρά και σταθερά 6 φορές. Περιμένουμε 5 δευτερόλεπτα επιτρέποντας έτσι στο στήθος να «ανοίξει» και επαναλαμβάνουμε.
• Συνεχίζουμε μέχρι η καρδιά να χτυπάει από μόνη της ή μέχρις ότου να μην αντιλαμβανόμαστε καρδιακό παλμό για πέντε συνεχόμενα λεπτά.

Πηγή: http://www.doctordog.com/dogbook/dogartres.html
 
Last edited:
  • Like
Reactions: StellitsaD


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Κοίτα, εγώ φημίζομαι για την υπερβολή μου και την παράνοια μου όταν πρόκειται για σκυλί δικό μου, οπότε μην τρομάζεις.
Ευκαιρία να βρεις πώς θα περάσει η ώρα όσο ξενυχτάς για να την προσέχεις. Θα διαβάζεις για τις πρώτες βοήθειες!;)
 




Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Λοιπόν την έβαλα μέσα στον καναπέ την εχω τυλήξει με μια φλις μπλούζα μου και γέρνει το κεφάλι της εμπρός σε κατηφορική στάση - μάλλον την ανακουφίζει , παρατήρησα τώρα τσίμπλες στα μάτια περιμετρικά των βλεφαρίδων- μπορεί να είναι άσχετο αυτό!
Επίσης δεν σαλεύει αλλά δείχνει σαν να ανακουφίζεται.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
''εφαρμόζουμε τη λαβή Heimlich.''....τι είναι πάλι τούτο;:eek:

Μαximus κράτα μας ενήμερους για την σκυλίτσα σου.Δεν δοκιμάζεις να πάρεις ένα τηλ. στο Νοσοκομείο Ζώων,εκεί πάντα κάποιος κτηνίατρος εφημερεύει για να σου πεί μια γνώμη έστω απο τηλ.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
''εφαρμόζουμε τη λαβή Heimlich.''....τι είναι πάλι τούτο;:eek:
ΔΕ μας χρειάζεται στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι για πνιγμό από κατάποση αντικειμένου.


Λαβή Heimlich, εφαρμογή σε σκύλους.





Δυστυχώς είναι σύνηθες για ένα σκύλο να πνιγεί μια και συχνά καταπίνουνε διάφορα που δε θα έπρεπε, όπως παιχνίδια και κόκαλα.
Πώς θα καταλάβαιτε ότι ο σκύλος σας πνίγεται: θα αρχίσει να βήχει δυνατά, θα γουρλώσει τα μάτια του και επίμονα θα βάζει το πόδι του στο στόμα του.

Για να τον σώσετε από τον πνιγμό, υπάρχουν πολλά που μπορείτε να κάνετε.
1.
• Αρχικά, ανοίξτε το στόμα του και ψάξτε για το αντικείμενο που φράζει τη δίοδο του λαιμού. Βάλτε το ένα χέρι σας στην πάνω σιαγόνα με τον αντίχειρα στη μια πλευρά και τα υπόλοιπα δάχτυλα στην άλλη.
• Με το άλλο χέρι πιέστε προς τα κάτω την κάτω σιαγόνα διατηρώντας ελεύθερο το δείκτη ώστε να μπορείτε να τον βάλετε μέσα στο στόμα του.
• Αν βλέπετε το αντικείμενο που τον πνίγει, αφαιρέστε το.
• Αν έχετε κάποιον να σας βοηθήσει, ο ένας κρατάει ανοιχτό το στόμα του σκύλου και ο άλλος βλέπει μέσα σε αυτό και ψάχνει για το αντικείμενο που τον πνίγει.
2.
Αν δεν καταφέρετε να αποφράξετε το λαιμό του με τα παραπάνω, και αν το σκυλί είναι μικρόσωμο, πιάστε το και γυρίστε το ανάποδα με την ουρά του να κοιτά προς το πρόσωπο σας. Βάλτε τα χέρια σας γύρω από την χαμηλή κοιλιακή χώρα για 30 δευτερόλεπτα και πιέστε.
3.Αν και πάλι δεν καταφέρετε να αφαιρέσετε το αντικείμενο που φράζει τη δίοδο του λαιμού του, ξαπλώστε το σκύλο στο πλάι σε σκληρή επιφάνεια, και τοποθετείστε το σώμα του σε κλίση με το κεφάλι προς τα κάτω και τα καπούλια του προς τα πάνω. Πχ βάλτε κάτω από τα καπούλια του ένα μαξιλάρι ή μια τυλιγμένη πετσέτα προκειμένου να εξασφαλίσετε ότι το μπροστινό μέρος του σώματος του είναι πιο χαμηλά από το πίσω.
• Αν έχετε μικρόσωμο σκύλο ή κουτάβι, βάλτε το ένα ένα χέρι σας στην πλάτη του για να μπορείτε να ελέγχετε ότι το ζώο θα στέκεται σταθερά, και με το άλλο χέρι κάτω από το τόξο που σχηματίζουν τα πλευρά του πιέστε απότομα προς τα μέσα και προς τα πάνω (προς το κεφάλι) 4-5 φορές.
• Αν έχετε μεγαλόσωμο σκύλο, θα χρειαστεί να πιέσετε και με τα δυο σας χέρια. Γι' αυτό τοποθετείστε και τα δυο σας χέρια κάτω από το τόξο που σχηματίζουν τα πλευρά και πιέστε απότομα προς τα μέσα και προς τα πάνω (προς το κεφάλι) 4-5 φορές.
Αν κρίνετε ότι δεν έχετε περιθώριο χρόνου να ξαπλώσετε το σκύλο σας στο πλάι σταθείτε όρθιος από πάνω του ή γονατίστε δίπλα του. Χουφτώστε τον στη βάση του τόξου που σχηματίζουν τα πλευρά του. Πιέστε σταθερά και απότομα. Επαναλάβετε 2-5 φορές.

Προσοχή! Μόλις καταφέρετε να αφαιρέσετε το αντικείμενο που φράζει τη δίοδο του λαιμού του σκύλου σας και σταματήσει να πνίγεται, μπορεί να προσπαθήσει να σας δαγκώσει!


Πηγή: http://www.spca.org/site/DocServer/PIC-Heimlich_Maneuver_for_Dogs-English.pdf?docID=2605
 






Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Λοιπόν την έβαλα μέσα στον καναπέ την εχω τυλήξει με μια φλις μπλούζα μου και γέρνει το κεφάλι της εμπρός σε κατηφορική στάση - μάλλον την ανακουφίζει .
Αυτό καλό μου ακούγεται (δηλ δε θα με ανησυχούσε) γιατί το κάνουμε και σε περίπτωση που το σκυλί έχει πάθει σοκ, ανασηκώνουμε δηλ το πίσω μέρος του σώματος του.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Κλινικές που σταθερά λειτουργούν όλο το εικοσιτετράωρο:

ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ - ΑΓΓΕΛΟΣ Ν. ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ

Κτηνίατρος, 24ΩΡΟ, Πολυιατρείο Ζώων Εθνικής Οδού, Αθηνών - Λαμίας . Ζωοτροφές, Φάρμακα. ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΕΙ 21:00 - 09:00. ΣΑΒ/ΚΥΡΙΑΚΑ ΚΑΙ ΑΡΓΙΕΣ 24 ΩΡΕΣ.
Θεσσαλονίκης 38 (στον παράδρομο της Εθνικής Οδού, είσοδος μπροστά από το βενζινάδικο BP), Νέα Φιλαδέλφεια Αττική, 210 2525590, 210 2286781

Νοσοκομείο Ζώων Αθηνών

21 ΧΛΜ. Λεωφόρου Μαραθώνος
Τ.Τ. 19009 - Πικέρμι - Αττικής
Τηλ. 210-6038023,
210-6038024,
210-6038028
Fax: 210-6039493
http://www.vetnet.gr/

Μήπως να δοκίμαζες να πάρεις σε αυτά τηλ?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22