Παιχνίδι και καβαλημα


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
Καλησπέρα σας. Είμαι νέα σκύλομανα ενός ημιαιμου κουταβου 7μηνων. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι ο μικρός έχει καταλάβει τι παίζει με την φύση του και αρχικά άρχισε να καβαλάει το κρεβάτι του πράγμα που του το έκοψα χωρίς μαλωμα αλλά με ψυχραιμία. Όταν του λέω άστο (γιατί δαγκώνει το κρεβάτι πριν το... Φύκι φύκι) και τέλος, σταματάει αλλά με κοιτάει με παράπονο και κάνει έναν ήχο σαν κλάμα παράπονο. Τελευταία μετά από παιχνίδι που παίζουμε μαζί τον πιάνει έντονα η επιθυμία να καβαλήσει κάτι είτε εμένα είτε το κρεβάτι του. Είναι κάτι που πρέπει να το σταματήσω όταν το κάνει η να τον αφήνω προφανώς όχι όταν θέλει να καβαλήσει εμένα αλλά το κρεβάτι του είναι οκ.? Είναι φυσιολογικό όλο αυτό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλημέρα, μάλλον το σκυλί σου χρειάζεται παραπάνω εκτόνωση, αύξησε το χρόνο της βόλτας και του παιχνιδιού. Αυτή η συμπεριφορά δεν έχει να κάνει με τη σεξουαλικότητα. Το σκυλί εξιτάρεται υπερβολικά και δεν ξέρει πώς να βγάλει την ενέργεια του!
 


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
Καλημέρα σας, ευχαριστώ για την απάντηση. Η βόλτα μας και το παιχνίδι μας είναι αρκετή (θεωρώ εγώ δλδ μπορεί να κάνω λάθος) . Πηγαίνουμε σε μια πλατεία συγκεκριμένα το πρωί και καθόμαστε τουλάχιστον 2 ώρες παίζουμε με άλλα σκυλιά η με τα κουκουνάρια μας. Το βράδυ πάλι βόλτα κανένα 40λετπο. Και κανένα 5λεπτο παιχνίδι το μεσημέρι στο σπίτι. Τι άλλες ώρες κοιμόμαστε. Μήπως τον κουράζω αρκετά?
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Το πολυωρο παιχνίδι σε σκυλοπάρκο με άλλα σκυλιά και μάλιστα καθημερινά, δεν ενδείκνυται ως σωστός τρόπος εκτόνωσης, ειδικά για κουτάβια που είναι ακόμα υπό εκπαίδευση. Εξιτάρεται πολύ παραπάνω απ' όσο πρέπει/χρειάζεται. Θα στο πει ο κάθε εκπαιδευτής που θα ρωτήσεις!
Καλύτερα να κάνετε μεγαλύτερο περίπατο και να παίζεται οι δυό σας.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτή η συμπεριφορά δεν έχει να κάνει με τη σεξουαλικότητα
Δεν είμαι τόσο σίγουρος πως δεν σχετίζεται με τις ορμές του, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ισχύει το ίδιο για όλα τα σκυλιά και όλες τις περιπτώσεις.
Ο ένας ο δικός μου για παράδειγμα, έχει ένα μαξιλαράκι που πηγαίνει και εκτονώνεται κανονικότατα. Τον αφήνω, δεν με ενοχλεί, αν εξαιρέσεις τους λεκέδες που αφήνει στο μαξιλάρι :p
Από μικρός ήταν έτσι, φαινόταν η μαλακια. :ROFLMAO:

Από την άλλη, ο άλλος που έχω, είναι εντελώς χαλβάς στο συγκεκριμένο θέμα.
Εδώ στύση έχει και κοκκαλωνει, δεν ξέρει τι να κάνει... :unsure::eek:

Στο παιχνίδι μεταξύ τους, θα καβαλήσει ο ένας τον άλλον, αλλά ποτέ αυτό το καβαλημα δεν συνοδεύεται από στύση.
Τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Άρα υποπτεύομαι πως υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα σε καβαλημα και καβαλημα.
 


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
Το πολυωρο παιχνίδι σε σκυλοπάρκο με άλλα σκυλιά και μάλιστα καθημερινά, δεν ενδείκνυται ως σωστός τρόπος εκτόνωσης, ειδικά για κουτάβια που είναι ακόμα υπό εκπαίδευση. Εξιτάρεται πολύ παραπάνω απ' όσο πρέπει/χρειάζεται. Θα στο πει ο κάθε εκπαιδευτής που θα ρωτήσεις!
Καλύτερα να κάνετε μεγαλύτερο περίπατο και να παίζεται οι δυό σας.
Ναι καταλαβαίνω απόλυτα τι λέτε. Όταν πάμε κάπου μόνοι μας έξω προσπαθώ να τον παρακινησω να παίξουμε μαζί αλλά έχουμε προς το παρών απόσπαση προσοχής από διάφορα, μυρωδιές και λοιπά. Δεν έχω βρει κάτι ακόμη που θα τον κάνει να "τρέξει" για να παίξουμε πχ μπαλακι κτλπ. Μόνο με τα κουκουνάρια τρελαίνεται αλλά και αυτά του τα πετάω τρέχει το παίρνει και πάει αλλού για να το δαγκώνει. Το φέρνει μόνο αν του δείξω την λιχουδιά που αποφεύγω να το κάνω. Επίσης ίσως έχει καταλάβει την φύση του γιατί σήμερα είχε ένα κορίτσι οίστρο και τράβαγε να πάει αλλά και κλαψουριζε.
 


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
Δεν είμαι τόσο σίγουρος πως δεν σχετίζεται με τις ορμές του, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ισχύει το ίδιο για όλα τα σκυλιά και όλες τις περιπτώσεις.
Ο ένας ο δικός μου για παράδειγμα, έχει ένα μαξιλαράκι που πηγαίνει και εκτονώνεται κανονικότατα. Τον αφήνω, δεν με ενοχλεί, αν εξαιρέσεις τους λεκέδες που αφήνει στο μαξιλάρι :p
Από μικρός ήταν έτσι, φαινόταν η μαλακια. :ROFLMAO:

Από την άλλη, ο άλλος που έχω, είναι εντελώς χαλβάς στο συγκεκριμένο θέμα.
Εδώ στύση έχει και κοκκαλωνει, δεν ξέρει τι να κάνει... :unsure::eek:

Στο παιχνίδι μεταξύ τους, θα καβαλήσει ο ένας τον άλλον, αλλά ποτέ αυτό το καβαλημα δεν συνοδεύεται από στύση.
Τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Άρα υποπτεύομαι πως υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα σε καβαλημα και καβαλημα.
Χαχαχαχα είναι και ανάλογα τον χαρακτήρα. Σίγουρα υπάρχει διαχωρισμός μπορεί να είναι παιχνίδι ή κυριαρχία η ορμές είναι πολλά. Εμένα πάει στο κρεβάτι του αλλά του το κόβω. Η τον πάω κάπου απομονωμένα που δεν μπορεί να πιάσει κάτι και ηρεμεί.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Τα σκυλοπάρκα που στήνονται αυθόρμητα σε πάρκα, πλατείες, εξοχές, είναι πολύ κακή ιδέα τόσο για κουτάβια όσο και για ενήλικα. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, θα βρεις πολλές ιστορίες τρόμου, που όλες ξεκίνησαν με αγνές προθέσεις και σκυλιά που απλα ξεκίνησαν να παίξουν!
Εκτόνωση μπορεί να είναι πολλά πράγματα, η σωματική άσκηση, η εξερεύνηση, το μύρισμα, οι καινούργιες διαδρομές... Προσπάθησε όσο μπορείς να συμμετέχεις στο παιχνίδι, είναι κάτι που θα σου φανεί πολύ χρήσιμο και στο μέλλον.
Δεν αρέσουν σε όλους τους σκύλους τα ίδια παιχνίδια, οπότε θέλει και λίγο πειραματισμό. Το κουκουνάρι μπορείς να το ανταλλάξεις με ένα μπαλάκι, ή με ένα άλλο κουκουνάρι. Η ένα κουκουνάρι/μπαλάκι/ξύλο.... που έδεσες με σπάγγο και το τραβάς.
Άνοιξε κι ένα θέμα να μας συστήσεις το νεαρό. Την ιστορία της ζωής σας, πως συναντηθήκατε, φωτογραφίες ... τέτοια πράγματα!
 


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
Τα σκυλοπάρκα που στήνονται αυθόρμητα σε πάρκα, πλατείες, εξοχές, είναι πολύ κακή ιδέα τόσο για κουτάβια όσο και για ενήλικα. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, θα βρεις πολλές ιστορίες τρόμου, που όλες ξεκίνησαν με αγνές προθέσεις και σκυλιά που απλα ξεκίνησαν να παίξουν!
Εκτόνωση μπορεί να είναι πολλά πράγματα, η σωματική άσκηση, η εξερεύνηση, το μύρισμα, οι καινούργιες διαδρομές... Προσπάθησε όσο μπορείς να συμμετέχεις στο παιχνίδι, είναι κάτι που θα σου φανεί πολύ χρήσιμο και στο μέλλον.
Δεν αρέσουν σε όλους τους σκύλους τα ίδια παιχνίδια, οπότε θέλει και λίγο πειραματισμό. Το κουκουνάρι μπορείς να το ανταλλάξεις με ένα μπαλάκι, ή με ένα άλλο κουκουνάρι. Η ένα κουκουνάρι/μπαλάκι/ξύλο.... που έδεσες με σπάγγο και το τραβάς.
Άνοιξε κι ένα θέμα να μας συστήσεις το νεαρό. Την ιστορία της ζωής σας, πως συναντηθήκατε, φωτογραφίες ... τέτοια πράγματα!
Πραγματικά στο μυαλό μου έχω παρά πολλά νέα μέρη που θέλω να πάω με τον μικρό αλλά δυστυχώς μας περιορίζει το lockdown και έχουμε γυρίσει όλη την περιοχή μας. Τώρα τελευταία πάμε σε μια πλατεία στην οποία μαζευόμαστε καθημερινά σχεδόν τα ίδια άτομα. Τον μικρό τον έχω μαζί μου και όχι ελεύθερο και πραγματικά παίζουν πολύ ωραία και δείχνει να το χαίρεται πολύ ίσως αυτό με παρασέρνει και ξεχνάω ότι πρέπει πρώτα να γίνει το προσωπικό δέσιμο μαζί του. Θα δοκιμάσω την ιδέα σας με τον σπαγκο! Που μπορώ να ανοίξω αυτό το θέμα? Σε ποια κατηγορία?
 






ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Καλά θα ξεφύγει λίγο το θέμα αλλά δεν μπορώ να μην το πω όπως το σκέφτομαι..

Όταν βλέπω ειδικά άντρες να σχετιζουν το καβαλημα του σκύλου αποκλειστικά και μόνο με τις σεξουαλικες ορμές τρελαίνομαι.
Δεν ξέρω πως να το συνεχίσω χωρίς να γίνω χυδαία..
αλλά όλοι οι εκπαιδευτές και ειδικοί συμπεριφοράς γνωρίζουμε ανεξαρτήτως φύλου πως δεν σχετίζεται συνήθως με αυτό...
Εσείς εμπειρικά έστω θα έπρεπε να το ξέρετε.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Καποιες φορες σχετιζεται... σπανια και σιγουρα οχι οταν αποτελει συχνη δραστηριοτητα .
Ο Ντιεγκο δεν καβαλουσε ποτε εμας, αλλους ανθρωπους, τις μαξιλαρες του (ηταν και 50 κιλα θα ηταν αστειο), τα αλλα σκυλια κλπ . Οταν η Ηρα ηρθε σε οιστρο τις πρωτες μερες απλα την ειχε απο κοντα, ειχε γινει η σκια της... οταν εφτασε η μερα να δεχεται επιβαση, την πηραμε σε αλλο σπιτι... μολις γυρισαμε μας καβαλουσε ασταματητα κλαιγοντας για 2 μερες. Δεν μπορουσαμε καν να τον διορθωσουμε γιατι καταλαβαιναμε τον πονο του :p:D
Η Joy (6κιλο σκατο) επισης δεν καβαλαει ποτε μαξιλαρια, ανθρωπους αλλα οταν η Θαλεια ειναι σε οιστρο και φτανει η μερα επισης που δεχεται, την ξεσκιζει για 2-3 μερες :ROFLMAO::eek:

Εαν ο σκυλος μου το εκανε χωρις να μεσολαβει οιστρος ζωου θα του το εκοβα αποσποντας του την προσοχη με κατι αλλο για αρχη... Για μενα ειναι μια συμπεριφορα προβληματικη, ελλειψη εκτονωσης, αγχος που εκτονωνεται με αυτο τον τροπο ή τροπος επιβολης.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Άλλο είναι η πράξη αυτή καθεαυτή και άλλο είναι ο λόγος που οδηγεί σε αυτή την πράξη.

Στην πράξη (και όσον αφορά την δική μου περίπτωση) αυτό που βλέπω είναι συγκεκριμένο και δεν παρερμηνευεται. Είναι προφανές τί κάνει.
Καβαλάει ένα μαξιλάρι, έχει στύση και στο τέλος εκσπερματωνει. Η πράξη δηλαδή δεν μπορεί να παρερμηνευτει.
Αυτοϊκανοποιειται.

Από που προέρχεται όλο αυτό, είναι άλλο θέμα. Δηλαδή τι είναι αυτό που τον ωθεί στην συγκεκριμένη πράξη.
Μύρισε κάτι;
Έχει στρες;
Βαριέται;
Ιδέα δεν έχω.

Θα τον ρωτήσω την άλλη φορά και θα σας πω τι μου είπε :)
Ρωτήστε και τους δικούς σας να δούμε αν υπάρχει κάτι κοινό.

Μεχρι να πάρουμε απάντηση από τους ίδιους, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να εικάζουμε από που προέρχεται όλο αυτό και όταν φυσικά εκφράζεται με συγκεκριμένο τρόπο.
 
  • Haha
Reactions: Tony91 and Vania


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Άλλο είναι η πράξη αυτή καθεαυτή και άλλο είναι ο λόγος που οδηγεί σε αυτή την πράξη.

Στην πράξη (και όσον αφορά την δική μου περίπτωση) αυτό που βλέπω είναι συγκεκριμένο και δεν παρερμηνευεται. Είναι προφανές τί κάνει.
Καβαλάει ένα μαξιλάρι, έχει στύση και στο τέλος εκσπερματωνει. Η πράξη δηλαδή δεν μπορεί να παρερμηνευτει.
Αυτοϊκανοποιειται.

Από που προέρχεται όλο αυτό, είναι άλλο θέμα. Δηλαδή τι είναι αυτό που τον ωθεί στην συγκεκριμένη πράξη.
Μύρισε κάτι;
Έχει στρες;
Βαριέται;
Ιδέα δεν έχω.

Θα τον ρωτήσω την άλλη φορά και θα σας πω τι μου είπε :)
Ρωτήστε και τους δικούς σας να δούμε αν υπάρχει κάτι κοινό.

Μεχρι να πάρουμε απάντηση από τους ίδιους, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να εικάζουμε από που προέρχεται όλο αυτό και όταν φυσικά εκφράζεται με συγκεκριμένο τρόπο.
Καθε ποτε γινεται αυτο? Εχει ζευγαρωσει ο σκυλος ποτε?
Καταλαβαινω οτι η περιπτωση αυτη δεν εχει σχεση με το καβαλημα ενος σκυλου που βλεπουμε συχνα να συμβαινει, ειδικα σε νεαρα σκυλια.
Το να ζευγαρωνει με το μαξιλαρι επειδη ξυπνησε με πως να το πω μια διαθεση σεξουαλικη μου φαινεται παντως περιεργο γιατι θα επρεπε τοτε οι σκυλοι να ζευγαρωνουν και για ευχαριστηση:cool:
 


Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
Ο δικός μου (στειρωμένος) το κάνει στο κρεβάτι του όταν είναι χαρούμενος, πχ όταν του λέμε ότι θα πάμε βόλτα. Δεν το έχει κάνει ποτέ σε εμάς ή σε άλλο αντικείμενο τέλος πάντων. Ποιος ξέρει...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καθε ποτε γινεται αυτο? Εχει ζευγαρωσει ο σκυλος ποτε?
Δεν έχει ζευγαρωσει ποτέ.
Το κάνει πάντα βραδινές ώρες (ποτέ τα πρωινά) και λίγο πριν κοιμηθεί.
Όχι όμως κάθε βράδυ. Δεν έχω εντοπίσει τι είναι αυτό που το πυροδοτεί ή κάποιο λόγο γιατί το κάνει κάποιες φορές και όχι κάθε βράδυ πχ. Το κάνει πολλά χρόνια.
Ποτέ δεν το έχει κάνει πάνω μας.
Επίσης αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως το κάνει όταν είναι ιδιαίτερα χαρούμενος - ευδιάθετος (αντε τώρα να το εξηγήσεις αυτό) και συχνά φέρνει το μαξιλάρι του πάνω στον άλλον. Δεν το κάνει πάνω στον άλλον, αλλά στο μαξιλάρι του πάνω στον άλλον.
Δηλαδή κοιμάται ο Σανυ στην φωλιτσα του και πάει ο Μαρβιν με το μαξιλάρι στην τσουτσου του από πάνω του και κάνει ό,τι κάνει. Ο Σανυ είναι φορές που αντιδρά φεύγοντας και ο άλλος συνεχίζει κανονικά.
Τελειώνει μόνο μετά την εκσπερματωση.
Το τσιγάρο του λείπει :p

Ο συγκεκριμένος σκύλος είναι πολύ κοινωνικός με σκύλους και ανθρώπους και πολύ καλά κοινωνικοποιημενος.
Δεν έχει φοβίες ή κάτι τέλος πάντων στην συμπεριφορά του που να προβληματίζει. Αντιθέτως είναι ίσως ένα από τα καλύτερα σκυλιά που είχα ποτέ, όσον αφορά τον χαρακτήρα του.

Με τα θηλυκά (σκυλιά) είναι ιδιαίτερα πιεστικος (όχι επιθετικός) από μικρός.
Αντίθετα ο άλλος που έχω, δεν ασχολείται καν.
Ούτε με τα θηλυκά, ούτε με το συγκεκριμένο σπορ.

γιατι θα επρεπε τοτε οι σκυλοι να ζευγαρωνουν και για ευχαριστηση
Η αναπαραγωγικη διαδικασία από κάτι πυροδοτειται και πρέπει να προσφέρει κάτι καλό και όχι κάτι κακό.
Η λογική λέει πως πρέπει να προσφέρει και ευχαρίστηση (μέσω της ανακούφισης των ορμών μας) αλλιώς δεν θα γινόταν.
Επομένως γιατί το αποκλείουμε σαν πιθανότητα;
Γιατί δηλαδή πρέπει να είμαστε το μοναδικό είδος στη φύση που η αναπαραγωγικη διαδικασία προσφέρει ικανοποίηση;
:unsure:
 
  • Like
Reactions: Vania and sis


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ποτέ δεν το έχει κάνει πάνω μας.
Επίσης αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως το κάνει όταν είναι ιδιαίτερα χαρούμενος - ευδιάθετος (αντε τώρα να το εξηγήσεις αυτό) και συχνά φέρνει το μαξιλάρι του πάνω στον άλλον. Δεν το κάνει πάνω στον άλλον, αλλά στο μαξιλάρι του πάνω στον άλλον.
Το ίδιο ακριβώς κάνει ένας σκύλος μου, όταν είναι ευχαριστημένος από φαγητό του. Δηλαδή συχνά :p
Ενίοτε θα το κάνει κι όταν υπάρχει ένταση, πολύ λιγότερο όμως απ' ότι λόγω... ευτυχισμένου στομάχου!
Είναι πολύ ξεκάθαρη η διαφορά με τους άλλου δύο σκύλους που θα καβαλήσουν εμένα (και όχι άλλον άνθρωπο) ή άλλο σκύλο (δικό μου ή ξένο).

Γιατί δηλαδή πρέπει να είμαστε το μοναδικό είδος στη φύση που η αναπαραγωγικη διαδικασία προσφέρει ικανοποίηση; :unsure:
Εντελώς πρόχειρα μου έρχονται στο μυαλό κάποιες έρευνες που μιλούσαν για δελφίνια και κάποια πρωτεύοντα θηλαστικά των οποίων η σεξουαλική συμπεριφορά δεν περιορίζεται στην αναπαραγωγή, οπότε θα συμφωνήσω ότι το κίνητρο δεν εξαντλείται στη διαιώνιση του είδους.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θεωρώ πως δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Δεν είναι όλα τα καβαληματα ίδια, ούτε έχουν μια εξήγηση που να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις.

Όπως είχα γράψει και στο πρώτο μήνυμα, έχει τεράστια διαφορά το καβαλημα μεταξύ τους που γίνεται πάνω σε παιχνίδι. Έχω δει σε άλλα σκυλιά και άλλου τύπου καβαληματα, ακόμα και σε ανθρώπους. Υπάρχει δηλαδή τεράστιο ρεπερτόριο αυτής της συμπεριφοράς.

Το ερώτημα που παραμένει είναι τί πυροδοτεί αυτή την συμπεριφορά σε περιπτώσεις αυτοϊκανοποίησης (κρίνοντας από την ίδια την πράξη, την έντασή της και φυσικά το αποτέλεσμα). Θεωρητικά αυτή η συμπεριφορά (με βάση τουλάχιστον όσα γνωρίζουμε) χρειάζεται κάποιο ερέθισμα για να εκφραστεί.
Ποιό είναι αυτό το ερέθισμα;;;;
Οεο :unsure:

Θηλυκό σκύλο στο σπίτι δεν έχω, να πεις πως είχε οίστρο πχ και το πυροδότησε.
Να μύρισε κάποια σκυλίτσα στον δρόμο;
Τόσο συχνά, μάλλον απίθανο.

Μία θεωρία που μου έρχεται στο μυαλό (η οποία παραμένει θεωρία και δεν μπορώ να αποδείξω) είναι να πυροδοτήθηκε αρχικά με φυσιολογικό "κάλεσμα", να εκτονωθηκε κατά αυτόν τον τρόπο και να συνεχίστηκε μετά σε φάσεις που ο ίδιος νοιώθει ευδιάθετος. Δεν μπορώ να το αποκλείσω σαν πιθανότητα.
 
  • Like
Reactions: Vania and noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μία θεωρία που μου έρχεται στο μυαλό (η οποία παραμένει θεωρία και δεν μπορώ να αποδείξω) είναι να πυροδοτήθηκε αρχικά με φυσιολογικό "κάλεσμα", να εκτονωθηκε κατά αυτόν τον τρόπο και να συνεχίστηκε μετά σε φάσεις που ο ίδιος νοιώθει ευδιάθετος. Δεν μπορώ να το αποκλείσω σαν πιθανότητα.
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Αν σκεφτούμε ότι ο σκύλος λειτουργεί με συνδέσεις και τείνει να επαναλαμβάνει πράξεις που φέρνουν ένα ευχάριστο αποτέλεσμα (και αντίστοιχα να αποφεύγουν επαναλήψεις πραγμάτων που δεν είχαν καλό αποτέλεσμα), ίσως και αυτού του είδος το καβάλημα (αποκλείοντας πρώτα βέβαια να έχει μυρίσει θηλυκό σε οίστρο ή να είναι θέμα κυριαρχίας) να γίνεται επειδή, την πρώτη φορά που έγινε ο σκύλος για κάποιο λόγο ήταν μετά ευχαριστημένος (εκτόνωση ορμών; έντασης; σαν παιχνίδι;) να το επαναλαμβάνει πλέον χωρίς απαραίτητα κάποιο ερέθισμα. Αυτό γίνεται μόνο όταν είναι χαρούμενος; Ή έχει τύχει και σε στιγμές που ίσως ένιωθε πιο στρεσαρισμένος;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3