Παρακαλώ τη βοήθειά σας


anastandreadou

New Member
29 Αυγούστου 2019
2
1
45
Καλησπερα και καλώς σας βρήκα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το 3 μηνών κουταβάκι μου.
Διαμενω σε πολυκατοικία ως ενοικιαστρια και ημουν ενήμερη οτι δεν θελουν σκυλους. Πριν 20 μέρες μου ζητήθηκε όπως και κανω να φιλοξενήσω ενα κουταβακι. Το συγγενικό μου προσωπο δυστυχως εχει τοσο ξαφνικο και σοβαρο προβλημα υγειας που δεν ξερουμε τι θα γινει στο μελλον..
Αρχικα ακριβως επειδή ηταν για φιλοξενία και για να σεβαστώ τους κανονες της πολυκατοικιας επαιρνα το κουταβακι παντα μαζι μου. Ακομα και στη δουλεια μου και με μεγαλες δυσκολίρς.
Απο την πρωτη στιγμη που καποιος γειτονας το ειδε, ειχαμε γκρινιες για να.μην βαζω το καλαθι και το σκυλι στο ασανσερ για να μην πεφτουν τυχον τρίχες, δενβθελουν κατοικιδια στην πολυκατοικιακλπ κλπ.
Καθώς η κατασταση της υγειας του συγγενικου μου προσωπου ειναι δυστυχως τετοια που δεν ξερουμε το μελλον και σαφως δεν μπορώ να εχω το σκυλακι 24 ωρες μαζι μου αποφάσισα σιγα σιγα να το εκπαιδευσω να μενει καποιες ωρες μονο του.
Ξεκινησα με 15λεπτα και μισαωρα μεχρι χθες που για λογους εργασιας την αφησα στο διαμερισμα μου για 2.30 ωρες. Απο τις 9 το πρωί μέχει τις 11 που τρελαμενη γυρισα πισω απο τα τηλεφωνα του ιδιοκτητη του σπιτιού οτι το σκυλακι κλαιει και θα φωναξουνε την αστυνομια .
Σαφώς και δεν ηταν ωρα κοινης ησυχιας και καταλαβαινω οτι το θεμα της οικογενειακης πολυκατοικιας που μενω ειναι απλα και μονο η υπαρξη του σκυλου.
Επειδή η δουλεια μου ειναι τετοια που δεν μπορώ να την εχω παντα μαζι μου και χρειαζεται να μαθει να μενει καποιες ωρες μονη της, ζητω βοηθεια στο τι να κανω για να αντιμετωπισω αυτον τον απίστευτο πόλεμο
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Τι είσαι διατεθειμένη να κάνεις;

Ο Νόμος είναι υπερ σου. Αρκεί βέβαια, να τηρείς τις διατάξεις για τις ώρες κοινής ησυχίας, αλλά και όλο το 24ωρο, να κάνεις ότι περνάει απ'το χέρι σου, για να κάνει όσο το δυνατόν, λιγότερη φασαρία η μικρούλα. Η αστυνομία δεν μπορεί να σε ενοχλήσει. Ακόμη κι αν πέσεις σε κανέναν υπερενθουσιώδη, αντιφιλόζωο αστυνομικό, το πολύ να προσπαθήσει να σε τρομάξει. Μην τσιμπήσεις.
Ούτε να επιτρέπεις να σου κάνουν bullying. Ξεκαθάρισέ το. Το ασανσέρ το πληρώνεις κι εσύ. Δικαιούσαι να το χρησιμοποιείς, χωρίς να σε ενοχλούν. Αν βέβαια το σκυλάκι κάνει τσίσα ή κακά του, ή αφήνει πάρα πολλές τρίχες, καθάριζέ το. Εύκολο και τίμιο.

Όμως, έχεις αρχίσει ήδη και έρχεσαι σε ρήξη, με τον ιδιοκτήτη/ενοικιαστή σου. Οπότε συνειρμικά, μόλις λήξη το συμβόλαιό σου, ετοιμάσου να φτιάξεις τις βαλίτσες σου, ακόμη κι αν το μικρούλη, ησυχάσει. Δεν το θέλουν έτσι κι αλλιώς.

Μπορείς με λίγη γαλυφιά, να προσπαθήσεις να το γυρίσεις υπερ σου. Λέμε τώρα! Τύπου, το σκυλάκι θα μας προστατεύει από τυχόν κλέφτες, γαβγίζοντας μόλις τους ακούσει και διάφορα τέτοια. Ειδικά αν είναι μεγάλοι άνθρωποι. Αν είναι μεγάλοι "άνθρωποι", άστο καλύτερα.

Αν σε παίρνει οικονομικά, σκέψου μήπως μπορείς, τις ώρες που λείπεις, να την αφήνεις σε κάποιο σκυλοπάρκο. Η σε κάποιον φίλο; Αν και, πρέπει να εκπαιδευτεί, να μένει και μόνη της.
 
  • Like
Reactions: anastandreadou


anastandreadou

New Member
29 Αυγούστου 2019
2
1
45
Τι είσαι διατεθειμένη να κάνεις;

Ο Νόμος είναι υπερ σου. Αρκεί βέβαια, να τηρείς τις διατάξεις για τις ώρες κοινής ησυχίας, αλλά και όλο το 24ωρο, να κάνεις ότι περνάει απ'το χέρι σου, για να κάνει όσο το δυνατόν, λιγότερη φασαρία η μικρούλα. Η αστυνομία δεν μπορεί να σε ενοχλήσει. Ακόμη κι αν πέσεις σε κανέναν υπερενθουσιώδη, αντιφιλόζωο αστυνομικό, το πολύ να προσπαθήσει να σε τρομάξει. Μην τσιμπήσεις.
Ούτε να επιτρέπεις να σου κάνουν bullying. Ξεκαθάρισέ το. Το ασανσέρ το πληρώνεις κι εσύ. Δικαιούσαι να το χρησιμοποιείς, χωρίς να σε ενοχλούν. Αν βέβαια το σκυλάκι κάνει τσίσα ή κακά του, ή αφήνει πάρα πολλές τρίχες, καθάριζέ το. Εύκολο και τίμιο.

Όμως, έχεις αρχίσει ήδη και έρχεσαι σε ρήξη, με τον ιδιοκτήτη/ενοικιαστή σου. Οπότε συνειρμικά, μόλις λήξη το συμβόλαιό σου, ετοιμάσου να φτιάξεις τις βαλίτσες σου, ακόμη κι αν το μικρούλη, ησυχάσει. Δεν το θέλουν έτσι κι αλλιώς.

Μπορείς με λίγη γαλυφιά, να προσπαθήσεις να το γυρίσεις υπερ σου. Λέμε τώρα! Τύπου, το σκυλάκι θα μας προστατεύει από τυχόν κλέφτες, γαβγίζοντας μόλις τους ακούσει και διάφορα τέτοια. Ειδικά αν είναι μεγάλοι άνθρωποι. Αν είναι μεγάλοι "άνθρωποι", άστο καλύτερα.

Αν σε παίρνει οικονομικά, σκέψου μήπως μπορείς, τις ώρες που λείπεις, να την αφήνεις σε κάποιο σκυλοπάρκο. Η σε κάποιον φίλο; Αν και, πρέπει να εκπαιδευτεί, να μένει και μόνη της.
Η μικρη κυκλοφορεί σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους για να μην ενοχλήσει ακόμα σε καλαθι, αλλα δεν μας παίρνει πια. Ειναι Akita Inu που σημαίνει μεγαλόσωμο και δεν θα μπορώ να την κουβαλαω πλεον. Απ οτι διαβασα και έψαξα ξερω οτι μπορω να εχω το σκυλακι μαζί μου, το θεμα ειναι κτι δεν περίμενα τόση άρνηση και κακοήθια απο ανθρώπους για τα κατοικίδια. Ναι, θα μπορουσα να στελνω κάποιον να την προσέχει αλλα το θεμα ειναι να εκπαιδευτεί όσο ακομα ειναι μικρή να μενει λιγες ωρες μονη. Δςν ειναι δυνατον να εχει καποιον μαζι της ολο το 24ωρο..
Σ ευχαριστώ πάντως
 
  • Like
Reactions: mareco


3 Ιανουαρίου 2018
9
2
41
Σαφώς και δεν ηταν ωρα κοινης ησυχιας και καταλαβαινω οτι το θεμα της οικογενειακης πολυκατοικιας που μενω ειναι απλα και μονο η υπαρξη του σκυλου.
Καλησπέρα σου και καλή υπομονή στις δύσκολες στιγμές του συγγενή σου. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
Όσων αφορά το κατοικίδιο και για δική σου προστασία από τους ιδιοκτήτες/ ενοίκους καλό είναι να γνωρίζεις ότι τα κατοικίδια δεν έχουν ώρες κοινής ησυχίας. Εμπίπτουν στο 24ωρο.... που σημαίνει αν ενοχλεί μπορούν να καλέσουν την αστυνομία οποιαδήποτε ώρα και αν τυχόν διαπίστωση παράβαση τότε αυτεπάγγελτα μπορεί να κόψει πρόστιμο 500€.
Τους σχετικούς νόμους μπορείς να τους βρεις σε προηγούμενα παρόμοια θέματα.
Προσπάθησε να πάρεις όσα μέτρα γίνεται ώστε να αποφύγεις μελλοντικά προβλήματα.
 


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Καλησπέρα
Το πρόβλημα σου το έχουν πολλοί δυστυχώς όταν είναι σε ενοίκιο. Έχει να κάνει και με ανθρώπους που δε αγαπάνε τα ζώα και και με ιδιοκτήτες που κάνουν ιδιοκατοικηση και θεωρούν τους ενοικιαστές υποδιαιστερους.
Ο νόμος λέει ότι ακόμα και το καταστατικό της πολυκατοικίας να απαγορεύει τα κατοικίδια, εσύ δικαιούσαι μα έχεις μέχρι 2 αρκεί να μην ζουν σε κοινόχρηστο χώρο ή στα μπαλκόνια σου.
Υποθέτω ότι ακόμα και να μη κάνει θόρυβο το κουτάβι, θα κάνουν πως ακούνε θόρυβο με τη γνώση και μόνο της ύπαρξης του στο διαμέρισμα σου.
Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις υπέρ σου αυτό κάνοντας έξυπνη κουβέντα αν σου φέρουν την αστυνομία να αναδείξεις την γενικά αρνητική γνώμη της πολυκατοικίας για τα κατοικίδια. Θα καταλάβουν οι αστυνομικοί. Δε είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία δυστηχως.
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Έχουμε κι εμείς πρόβλημα με τον γείτονά μας που μένει ακριβώς δίπλα.

Τον πρώτο καιρό μας έπιασε και μας έλεγε για καταστατικό πολυκατοικίας κλπ, του είπαμε πως έχει ο νόμος, τσακώθηκε μόνος του.
Μετά από λίγο καιρό, κόλλησε χαρτί στο ασανσέρ "οι ένοικοι της πολυκατοικίας να μην χρησιμοποιούν το ασανσέρ για τη μετακίνηση των κατοικιδίων τους", τον γράψαμε (και να θέλαμε δηλαδή να κάνουμε αλλιώς, δε μπορούσαμε, στον 8ο όροφο μένουμε, έλεος). Δεν έπιασε κι αυτό.
Το επόμενο βήμα του ήταν να πει στη συνέλευση των ιδιοκτητών (εμείς λείπαμε ως ενοικιαστές) να μαζέψουν υπογραφές, για να φύγει ο σκύλος. Αυτός κι άλλοι δύο υπέγραψαν από τους 16. Δεν έπιασε ούτε κι αυτό.
Μετά μας έφερε την αστυνομία, με επιχειρήματα ότι είναι επιθετικός ο σκύλος, ότι τα κάνει μέσα στην πολυκατοικία και ότι κάνει φασαρία. Ευτυχώς πέσαμε σε λογικό άνθρωπο και κατάλαβε όταν του είπαμε πως ούτε επιθετικός είναι, ούτε τα έχει κάνει ποτέ στην πολυκατοικία, και γαβγίζει μόνο όταν χτυπάει το κουδούνι. Μας ζήτησε φωτοτυπία του βιβλιαρίου του και του χαρτιού του τσιπ.
Ένα χρόνο τώρα δεν έχει ξανακάνει κάτι, απλά ψεκάζει με dettol το ασανσέρ κάθε φορά που βλέπει ότι μπήκε ο σκύλος.:cautious: Και εννοείται δεν καταδέχεται να μπει στο ασανσέρ μαζί μας, ακόμα κι αν δεν είναι ο σκύλος μαζί.

Για να καταλήξω, κανείς δε μπορεί να σου πει και να σου κάνει τίποτα αν εσύ είσαι εντάξει... Πρέπει να μάθει να μένει ήσυχο μόνο του το κουτάβι, και φυσικά να έχει το βιβλιάριό του με όλα του τα εμβόλια και τσιπάκι.

Τον πρώτο καιρό κι εγώ ανησυχούσα πολύ με όλα αυτά, θα δεις σιγά σιγά ότι θα αναισθητοποιηθείς στους ηλίθιους!
 


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Τον πρώτο καιρό κι εγώ ανησυχούσα πολύ με όλα αυτά, θα δεις σιγά σιγά ότι θα αναισθητοποιηθείς στους ηλίθιους!
[/QUOTE]

εγω θα ελεγα να εισαι σε επιφυλακη.
2 υπογραψαν απο συμπαθεια στον διαχειριστη; η απο αποψη;
επισης οι αλλοι 13 απλα απειχαν η δεν θελανε να βαλουν υπογραφη;
υπαρχουν και οι θρασυδειλοι που μπορει να δοκιμασουν κατι κακο.
δεν θελω να σου προξενησω αυπνιες αλλα θα προσεχα στη θεση σου .
εχει τυχει σε φίλο να του ριξουν μεσα στο μπαλκονι φολα και απλα η φολα επεσε σε φυτό και δε
το εφτανε το σκυλι και ετσι γλιτωσε.
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
εγω θα ελεγα να εισαι σε επιφυλακη.
2 υπογραψαν απο συμπαθεια στον διαχειριστη; η απο αποψη;
επισης οι αλλοι 13 απλα απειχαν η δεν θελανε να βαλουν υπογραφη;
υπαρχουν και οι θρασυδειλοι που μπορει να δοκιμασουν κατι κακο.
δεν θελω να σου προξενησω αυπνιες αλλα θα προσεχα στη θεση σου .
εχει τυχει σε φίλο να του ριξουν μεσα στο μπαλκονι φολα και απλα η φολα επεσε σε φυτό και δε
το εφτανε το σκυλι και ετσι γλιτωσε.
Δεν είναι διαχειριστής, αλλά και πάλι, αυτός κι άλλος ένας είναι ο τρελός, ο τρίτος απλώς αδιάφορος. Οι υπόλοιποι στην πολυκατοικία είναι μια χαρά άνθρωποι, μπαίνουν με το σκύλο στο ασανσέρ, του μιλάνε.

Είμαστε στον 8ο όροφο, και τα μπαλκόνια μας είναι κοντά μόνο με του γείτονα.. όλες οι υπόλοιπες πολυκατοικίες είναι μακριά. Δεν είναι χαζός να ρίξει κάτι στο μπαλκόνι, θα είναι προφανές ότι το έκανε αυτός. Έξω από την πολυκατοικία έτσι κι αλλιώς έχω το νου μου μη φάει κάτι, και για τον μπιπ τον γείτονα και για τον κάθε μπιπ που κυκλοφορεί.
 
  • Like
Reactions: mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3