Παρ' ολίγο σοβαρό πρόβλημα, αλλά..


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Θα παρακαλούσα πάντως, να μην συνεχιστεί το μεταξύ μας debate. Είναι ανούσιο και σπατάλη ποστ.
Δεν κανω κανενα debate mareco ουτε σου την "λεω", τωρα εαν εσυ αυτο νομιζεις....
Ρωτησε κατι ο Χρηστος, του απαντησα σε αυτο που ρωτησε και απλα σχολιασα ενα γεγονος που τεινει να γινει εμμονη εδω μεσα (επιθετικοτητα και απαραδεκτη συμπεριφορα σκυλου).
Ισως να μην εγινα κατανοητος στο τι θελω να πω. Π.Χ.... σημερα το πρωι επαιζα με τον δικο μου και μου τραβηξε μια στο χερι απο πανω μεχρι κατω. Τι σημαινει αυτο? Οτι ειναι επιθετικη συμπεριφορα του σκυλου μου? Οχι βεβαια, παιχνιδι ειναι, διαφορα θα συμβουν... Μην τα βλεπουμε ολα σαν επιθετικοτητα και ανησυχουμε αδικα τους ιδιοκτητες σκυλων (με οτι αυτο προκυψει στην συνεχεια).
Δεν ξερω εαν εγινα κατανοητος.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν ξερω εαν εγινα κατανοητος.
Πως να στο πω, όσο πιο ευγενικά μπορώ;
Δεν με απασχολεί να γίνεις εσύ κατανοητός. Δεν με απασχολεί καν, η δική σου περίπτωση που περιγράφεις. Δεν έχει καμμία σχέση, με αυτήν που διαβάζουμε εδώ. Αν θέλεις να ασχοληθούμε με το δικό σου περιστατικό και να σχολιάσουμε αν θεωρείται επιθετική συμπεριφορά ή όχι, άνοιξε αν θέλεις ένα νέο θέμα.

Δεν κανω κανενα debate mareco ουτε σου την "λεω", τωρα εαν εσυ αυτο νομιζεις....
Δεν νομίζω τίποτα. Μεταξύ μας debate, δεν εννοούσα εμένα κι εσένα, αλλά όλων όσων έχουμε ποστάρει τόση ώρα, πλην του Χρήστου, σχετικά με το θέμα που απασχολεί εμένα.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Βρε παιδιά μπορεί όπως μερικές φορές έρχονται τα σκυλιά και σε φιλάνε στο αυτί πχ..να έφυγε το σκουλαρίκι...ας πει ο Χρήστος να μας λύσει την απορία...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Βρε παιδιά μπορεί όπως μερικές φορές έρχονται τα σκυλιά και σε φιλάνε στο αυτί πχ..να έφυγε το σκουλαρίκι...ας πει ο Χρήστος να μας λύσει την απορία...
Σα δε ντρεπεσαι να αφηνεις σκυλια να σε φιλανε στο αυτι?! :p

Ηθελε και κοσμηματα η Φροσαρα:cool:
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Ρωτησε κατι ο Χρηστος, του απαντησα σε αυτο που ρωτησε και απλα σχολιασα ενα γεγονος που τεινει να γινει εμμονη εδω μεσα (επιθετικοτητα και απαραδεκτη συμπεριφορα σκυλου).
Ισως να μην εγινα κατανοητος στο τι θελω να πω. Π.Χ.... σημερα το πρωι επαιζα με τον δικο μου και μου τραβηξε μια στο χερι απο πανω μεχρι κατω. Τι σημαινει αυτο? Οτι ειναι επιθετικη συμπεριφορα του σκυλου μου? Οχι βεβαια, παιχνιδι ειναι, διαφορα θα συμβουν... Μην τα βλεπουμε ολα σαν επιθετικοτητα και ανησυχουμε αδικα τους ιδιοκτητες σκυλων (με οτι αυτο προκυψει στην συνεχεια).
Δεν ξερω εαν εγινα κατανοητος.


Πως να στο πω, όσο πιο ευγενικά μπορώ;
Δεν με απασχολεί να γίνεις εσύ κατανοητός. Δεν με απασχολεί καν, η δική σου περίπτωση που περιγράφεις. Δεν έχει καμμία σχέση, με αυτήν που διαβάζουμε εδώ. Αν θέλεις να ασχοληθούμε με το δικό σου περιστατικό και να σχολιάσουμε αν θεωρείται επιθετική συμπεριφορά ή όχι, άνοιξε αν θέλεις ένα νέο θέμα.
Sorry , αλλα το αν εγινα κατανοητος δεν πηγαινε σε εσενα αλλα γενικα σε οσους διαβαζουν το ποστ.
Μονο το "deebate" ηταν για εσενα και οχι το υπολοιπο μερος του ποστ μου, οπωτε ειναι λιγο ακυρο το αν σε απασχολει η δικη μου περιπτωση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Βάζεις παράθεση δικό μου ποστ και άρα απαντάς σε μένα, αλλά...η απάντησή σου δεν πήγαινε σε μένα...:confused:

Ooooook...δεν θα παρεξηγηθείς φαντάζομαι, αν δεν συνεχίσω αυτό το θέατρο του παραλόγου ε;
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Καθολου δεν θα παρεξηγηθω , μπορεις να εισαι σιγουρη για αυτο. Η παραθεση αν το δεις , αναφερεται μονο στο deebate και οχι πουθενα αλλου..!
Τελως παντων, το ποστ παει να βγει εκτος θεματος. Χρηστοοο περιμενουμε απαντηση σου.
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Βρε Χρήστο...το άθικτο κοτόπουλο σε προβλημάτισε;

Το σκουλαρίκι, όταν λες "της το βούτηξε από το αφτί", τι εννοείς;
Με ποιό τρόπο;

[Προσωπικά...σε τέτοιου μεγέθους σκύλο, για τέτοιου μεγέθους αντικείμενο, δεν νομίζω ότι θα έτρεχα σε γιατρό, να το βγάλω. Εκτός...αν έκλαιγε η μικρή και το ήθελε πίσω :D]
Ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση...
Παίζανε. Καμία επιθετική συμπεριφορά. Της έγλυφε το αυτί και μάλλον έφυγε η ασφάλεια, το κόλλησε στη γλώσσα και την είδα να καταπίνει κάτι. Το σκουλαρίκι στο άλλο αυτί της μικρής ήταν διαφορετικό και δεν μπορούσα να ξέρω τι μέγεθος καρφιού είχε αυτό που έφαγε.

Η μικρή όντως έκλαιγε για το σκουλαρίκι, αλλά εγώ τα είχα παίξει εκείνη την ώρα. Η κτηνίατρος μου είπε από το τηλ. πως είναι πολύ σοβαρό
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Μην σε προβληματίζει. Μέσα σε ένα μήνα δεν έχει προσαρμοστεί η πέψη στα ωμά.
Πόσα γεύματα τρώει και τι κάνει μετά το γεύμα;
Πάντα δύο γεύματα και τουλάχιστον 45' πριν και 2-2,30 ώρες μετά... ΤΙΠΟΤΑ την αφήνω χαλαρά
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Αλλη φορα να την προσεχεις περισσοτερο. Εχει πραγματι σημασια αν ειχε επιθετικη συμπεριφορα ή οχι?

Δεν σε προβληματισε το αρπαξε αυτο που ηθελε απο το προσωπο ενος ανθρωπου? Δηλαδη αν ηθελε την τυροπιτα που μπορει να ετρωγε το κοριτσακι θα του την αρπαζε απο το στομα? Εγω σε αυτο σταθηκα απο ολοκληρο το περιστατικο που περιεγραψες, ουστε στα σκουλαρικια ουτε στις ενεσεις του γιατρου. Το θεωρω σημαντικο ελαττωμα να φερεται ετσι ενα σκυλι και θεωρω πως πρεπει να του δωσεις πολυ μεγαλη προσοχη.

Εχτές η Φροσάρα έπαιζε με ένα κοριτσάκι...
Έτσι ξεκίνησε το ποστ. Ποιος μίλησε για επίθεση;;; Το συγκεκριμμένο κοριτσάκι έχει παίξει άπειρες φορές μαζί του. Αν δεν το πρόσεχα πως είδα ότι το κατάπιε;
Και αν επρόκειτο για επίθεση θα το πέρναγα ντούκου και θα έλεγα για όλα τα άλλα;;;;
Μάλλον λάθος κατάλαβες ή λάθος έδωσα εγώ να καταλάβεις. Ζητώ συγγνώμη...
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Λοιπόν... τώρα τελείωσα το διάβασμα των ποστ. Η λέξη "βούτηξε" μπέρδεψε ίσως κάποιους. Αν "βούταγε" όπως το κατάλαβαν δεν θα με απασχολούσε το σκουλαρίκι, αλλά το αυτί του παιδιού!!
Διάβασα για απαράδεκτη συμπεριφορά του σκύλου κλπ κλπ κλπ. ΔΕΝ ισχύει τίποτα από όλλα αυτά! Είναι ένα πολύ κοινονικοποιημένο σκυλί (βρίσκεται σε ταβέρνα) και όσο είναι με κόσμο (και πάντα μαζί μου) δεν έχει δείξει δείγματα επιθετικής συμπεριφοράς. Μάλλον το ένιωσε στη γλώσσα της να χαλαρώνει και το πήρε.
Ναι εγώ στάθηκα και στην ένεση γιατί η αγωνία μου ήταν μεγάλη για το τι μπορούσε να συμβεί, από τη στιγμή μάλιστα που τίποτα κακό ή περίργο δεν συνέβει.
Ανέφερα όλο το περιστατικό για να το μοιραστώ μαζί σας, αλλά στάθηκα στην τροφή μέσα στο στομάχι, γιατί δεν ανησύχησα για τίποτα άλλο (αφού έβγαλε και το σκουλαρίκι).
Αυτά... και πάλι συγγνώμη για την καθυστέρηση
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
...Δηλαδη αν ηθελε την τυροπιτα που μπορει να ετρωγε το κοριτσακι θα του την αρπαζε απο το στομα? Εγω σε αυτο σταθηκα απο ολοκληρο το περιστατικο που περιεγραψες, ουστε στα σκουλαρικια ουτε στις ενεσεις του γιατρου. Το θεωρω σημαντικο ελαττωμα να φερεται ετσι ενα σκυλι και θεωρω πως πρεπει να του δωσεις πολυ μεγαλη προσοχη.
Συγγνώμη που επανέρχομαι...
Μια και ανέφερες το παράδειγμα της τυρόπιτας, να σου πω ότι η Φρόσω ακόμη κι αν πεινάει και τρως δίπλα στη μούρη της δεν θα διανοηθεί να σε αφήσει να σκεφτείς πως θέλει το φαγητό σου. Εκτός από τους μεζέδες πειβράβευσης και μόνο από εμένα δεν έχει πάρει μεζέ ποτέ από κανέναν και ποτέ από το τραπέζι. Τρώμε, είναι δίπλα και δεν δίνει σημασία.:wink:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Χρήστο κανένα πρόβλημα. Λήξη συναγερμού :)

Πάρε κι ένα ζευγάρι σκουλαρίκια δώρο στην Φροσάρα και όλα καλά :D
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Χρήστο την κουβέντα σου είχαμε χθες (και εκτός φόρουμ) :) Ελπίζω να μην φτερνιζόσουν.
Κάτι σκεφτόμασταν για το καλοκαίρι με το καλό προς τα μέρη σας..
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Χρήστο την κουβέντα σου είχαμε χθες (και εκτός φόρουμ) :) Ελπίζω να μην φτερνιζόσουν.
Κάτι σκεφτόμασταν για το καλοκαίρι με το καλό προς τα μέρη σας..
Μακάρι!!!!!!!!!!!!!
Το μαγαζί είναι dogs friendly ;)
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Χρήστο κανένα πρόβλημα. Λήξη συναγερμού :)

Πάρε κι ένα ζευγάρι σκουλαρίκια δώρο στην Φροσάρα και όλα καλά :D
χαχαχαχα Σίγουρα.
Η απορία για το φαγητό παραμένει. Όσοι πιστοί...
 






mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Μακάρι!!!!!!!!!!!!!
Το μαγαζί είναι dogs friendly ;)
Ναι, αμέ. Θα σου στείλω κάποια στιγμή πμ να μου προτείνεις και dog friendly δωμάτια.

Κάτι άλλο που με προβλημάτισε είναι το εξής. Η Φρόσω τρώει ένα μήνα και παραπάνω τώρα BARF. Κάνει πολύ λίγα κακά και λίγο δύσκολα (χρονικά εννοώ). Ενέργεια, και κιλά... ΣΟΥΠΕΡ. Το μόνο πρόβλημα ήταν το ότι καθυστερεί στην ανάγκη της. Εχτές λοιπόν που έκανε εμετό μετά την ένεση, έβγαλε το ωμό κοτόπουλο ΑΘΙΚΤΟ, ενώ είχε φάει 5-6 ώρες πριν.
Είναι φυσιολογικό αυτό; Με προβλημάτισε πολύ!!!!!!!
Για το κοτόπουλο μην αγχώνεσαι. Υποθέτω ότι, σαν και τη δική μου, ούτε η δική σου μασάει ιδιαίτερα το φαγητό της και οι 5-6 ώρες δεν είναι αρκετές για να το χωνέψει.

Για τα κακά της, μήπως να προσέθετες λίγο λαδάκι για να διευκολυνθεί;