Παρ' ολίγο σοβαρό πρόβλημα, αλλά..


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Λάδι βάζω. Όχι εντόσθια. Εδώ δεν βρίσκω παρά μόνο πατσά καθαρισμένο και συκωτάκια πουλιών. Με τα συκωτάκια κάνει σχεδόν διάρροια.
Κι εγώ πιστεύω πως τα κακά είναι σφιχτά από τα κόκκαλα.
Σήμερα την τάισα μόνο βράδι.
Δίνω και λαχανικά πολτοποιημένα και λίγο ρύζι.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το ρύζι δεν ειναι απαραιτητο. Εντόσθια ομως από διαφορα ζωα και σε μικρες ποσότητες πρέπει να δίνεις. Συκώτι, καρδια, νεφρα, γλώσσα, μυαλό, ορχεις, ...
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Δίνω αρνίσιες καρδιές και μπορώ να βρω εδώ μοσχαρίσια καρδιά και γλώσσα. Επίσης μπορώ να βρω κατεψυγμένες γλώσσες αρνιού. Είναι εντάξει;
Ευχαριστώ για το χρόνο σου Alexia
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εντάξει είναι, αλλά γενικά ισχύει όσο περισσότερη ποικιλία τόσο καλύτερα. Λίγο συκώτι προσπάθησε να της δώσεις σε γεύμα με περισσότερα κόκαλα. Επίσης όταν βρίσκεις κεφάλι, μάγουλα, ...

Στην μπαρφ εντόσθια είναι ότι δεν προέρχεται από το μυικό σύστημα που ελέγχει τις κινήσεις του σώματος.
Συνολικά τα εντόσθια δεν πρέπει να υπερβαίνουν το 15-20% της διατροφής του σκύλου.

Τι λάδι δίνεις;
 




christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Εντάξει είναι, αλλά γενικά ισχύει όσο περισσότερη ποικιλία τόσο καλύτερα. Λίγο συκώτι προσπάθησε να της δώσεις σε γεύμα με περισσότερα κόκαλα. Επίσης όταν βρίσκεις κεφάλι, μάγουλα, ...

Στην μπαρφ εντόσθια είναι ότι δεν προέρχεται από το μυικό σύστημα που ελέγχει τις κινήσεις του σώματος.
Συνολικά τα εντόσθια δεν πρέπει να υπερβαίνουν το 15-20% της διατροφής του σκύλου.

Τι λάδι δίνεις;
Α..... Εγώ έδινα ένα γεύμα πχ μόνο εντόσθια!!!! :(
 




bellaciao

Member
28 Φεβρουαρίου 2013
8
0
Θα προσπερασω το γεγονός του σκουλαρικιού και θα σχολιάσω τα ωμα. γνωρίζεις με πιο τρόπο σκοτώνονται τα μικρόβια που υπάρχουν στο κρέας ? τι κινδυνους διατρέχει το ζωο σου από αυτή τη διατροφή?Εχω δει ζώο που το έντερό του ειχε αρχίσει να νεκρώνεται εξαιτίας αυτής της διατροφής.Η δυσκοιλιότητα ειναι το λιγότερο που μπορεί να πάθει...
 


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Εγώ γιατί συνεχίζω να κολλάω στο ότι ένα σκυλί έβαλε το στόμα του σε μέλος προσώπου ενός μικρού παιδιού και το προσπερνάμε έτσι;

Ίσως θα πρέπει να δώσουμε λίγο παραπάνω σημασία σε αυτό...

Επίσης , νομίζω πως ο κτηνίατρος έκανε στο σκύλο σου ένεση ατροπίνης για να έρθει ο εμετός... Το να κάνει εμετό ενώ έχει φάει κάτι αιχμηρό (όπως γυαλί συνήθως, ή τώρα σκουλαρίγκι όπως είπες) ίσως κόψει άσχημα κάποιο εσωτερικό όργανο του ζώο καθώς ανεβαίνει ο εμετός... Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν η σωστότερη επιλογή...
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@ bellaciao

Χρήσιμο θα ήταν να μας συστηθείς.
Επίσης, χρήσιμο θα ήταν, να κάνεις λίγη υπομονή και να διαβάσεις πρώτα μερικά θέματα, πριν μπουκάρεις επιθετικά. Δεν είσαι σε ποδηλατικό φόρουμ, για να πέφτεις απ'τα σύννεφα, όταν ακούς έναν ποδηλάτη, να ταίζει τον σκύλο του ωμά.


@ ΜάρκοςΓΔ

Η Φροσάρα είναι ενήλικο μπαμπάτσικο rottweiller. Δύσκολο να πάθει ζημιά, από ένα τόσο δα παιδικό σκουλαρικάκι, σε οποιοδήποτε εσωτερική διαδρομή κι αν αυτό κάνει :)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
H Cindy μας απο μικρη εχει το συνηθειο να καταλειφει τον αντρα μου σε ολη τη μουρι, οταν ερχεται σπτι!


Ηταν πολυ κουταβι τοτε ακομα- αντε 4-5 μηνων το πολυ. Ουτε που ειχε καταλαβει ο αντρας μου οτι ελειπε το σκουλαρικι του= και καταλαβαμε οτι λειπει και τι απεγινε οταν το βρηκαμε καρφομενο σε μια κουραδιτσα!!
 






mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
παιδιά χαλαρώστε λίγο...κι εμενα ο συγχωρεμένος ο bobby μια μέρα μου έγλυφε το αυτi
και με την γλωσσάρα του μου έβγαλε το σκουλαρίκι το κατάπιε κι ούτε γάτα ούτε ζημια...
γιατί πάντα πρέπει να τα ξεχειλώνουμε όλα!!!

το οποιο δεν έψαξα να σας πω την αλήθεια να το βρω στα κακάκια του (βλέπε ταινία marley)

το σκουλαρίκι το επιστρέψατε??? :p

περί barf δεν γνωρίζω δεν απαντώ
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εγώ γιατί συνεχίζω να κολλάω στο ότι ένα σκυλί έβαλε το στόμα του σε μέλος προσώπου ενός μικρού παιδιού και το προσπερνάμε έτσι;

Ίσως θα πρέπει να δώσουμε λίγο παραπάνω σημασία σε αυτό...

Επίσης , νομίζω πως ο κτηνίατρος έκανε στο σκύλο σου ένεση ατροπίνης για να έρθει ο εμετός... Το να κάνει εμετό ενώ έχει φάει κάτι αιχμηρό (όπως γυαλί συνήθως, ή τώρα σκουλαρίγκι όπως είπες) ίσως κόψει άσχημα κάποιο εσωτερικό όργανο του ζώο καθώς ανεβαίνει ο εμετός... Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν η σωστότερη επιλογή...
Αν πρόσεξες ειδικά το θέμα της επαφής με το παιδί ΔΕΝ το προσπεράσαμε καθόλου...αντιθέτως μάλλον μείναμε αρκετά μέχρι ο Χρήστος να μας δώσειτις λεπτομέρειες.
Όσο για το θέμα της ατροπίνης ....μη λέμε διάφορα .....ειδικά όταν το συγκεκριμένο φάρμακο πχ από τους αναισθησιολόγους μπορεί να δωθεί στους ανθρώπους για την αποφυγή μετεγχειρητικών εμέτων και μείωση των βρογχικών εκκρίσεων.:confused:
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Μπήκα να δω περισσότερο τις απαντήσεις για την BARF. Προσέχω πάρα πολύ και τελευταί έφτιαξε και τοωράριό της στα κακά. Τα κατάλαβα όλα από τον εμετό και τις συμβουλές πιο έμπειρων στο φόρουμ.
Όσο για την επαφή του σκύλου με τη μούρη του παιδιού για τελευταία φορά θα πω τα εξής...
Το κοριτσάκι γνώριζε το σκυλί (αμφίδρομο).
Ξέρετε πολλά σκυλιά πυ όταν τους παίζει ένα παιδί δεν το γλύφουν σε όλο το πρόσωπο;
Τέσπα.... Θέμα επίθεσης ή υποψίας ή κακόβουλης επαφής ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ, Ούτε είπα ποτέ κάτι τέτοιο (άλλωστε το ξεκαθάρισα).
Τέλος... ανησύχησα και φώναξα την κτηνίατρο γιατί δεν ήθελα να ρισκάρω ούτε το 5%. Είναι κακό;
Αυτά... ουφ!!!!!!! :rolleyes: