Περί Ορθογραφίας


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Αρχικό μήνυμα απο ICE
Φανταζεσαι να με κατηγορουσε ως Αγενή ;:eek: Θα ειχαμε ''ντράβαλα'' τωρα...:D


Εχεις τόσα ποστς που καποιος ΄μπορεί να έχει διαμορφωμένη άποψη για το "ποιόν" σου, και επομένως να παρεξηγηθεί ή όχι.
Σε μένα, με τον αριθμό απαντήσεων πού έχω, είναι ευκολώτερο να παρερμηνευθούν οι προθέσεις μου.
Οι προθέσεις σου αν είναι να παρερμηνευθούν δεν θα γίνει από τον αριθμό των όσων έχεις γράψει. Όποιος θέλει να το παρεξηγήσει θα το παρεξηγήσει και όποιος δεν ξύνεται για καβγά δεν θα το παρεξηγήσει! Απλό! :)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Σε μένα, με τον αριθμό απαντήσεων πού έχω, είναι ευκολώτερο να παρερμηνευθούν οι προθέσεις μου.
Καταλαβαινω τι λες, αλλα με ενα χαμογελακι:))), θα εκανες σωστα και φιλικα την ''παρατηρηση'' σου. :)
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Καταλαβαινω τι λες, αλλα με ενα χαμογελακι:))), θα εκανες σωστα και φιλικα την ''παρατηρηση'' σου. :)
Σωστά! Άρα εσύ που δεν το έβαλες το χαμογελάκι, έπρεπε να σε πάρω απ' τα μούτρα έτσι για να έχουμε λίγο και..."ντράβαλα"! χαχαχχαχαχαχ :)
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
tip: μπορεις να κανεις ''επεξεργασια'' στο μηνυμα σου τα επομενα 15΄χωρις να χρειαζεται να γραψεις κι αλλο(προλαβαινεις)...
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
tip: μπορεις να κανεις ''επεξεργασια'' στο μηνυμα σου τα επομενα 15΄χωρις να χρειαζεται να γραψεις κι αλλο(προλαβαινεις)...
Όχι, μεσιέ! Δεν το δέχομαι! Είμαι περήφανη για τα λάθη μου εγώ! :) (χαχαχαχαχαχα)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πάντως λέτε κάποιοι οτι "δεν κρίνουμε τον άλλον απο το αν γράφει σωστά ή όχι"..... εγώ έχω να παραδεχτώ οτι, καλώς ή κακώς, αλλιώς αντιμετωπίζω ένα κείμενο ορθογραφημένο και σωστά συνταγμένο, κι αλλιώς ένα του οποίου κάθε δεύτερη λέξη έχει κι απο ένα λάθος (δε λέμε αυτά που ξεφεύγουν μια στις τόσες). Κι ας λένε ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Θα έχετε ίσως παρατηρήσει οτι οι άνθρωποι που γράφουν καλά Ελληνικα (κι εδώ δεν αναφέρομαι μόνο στην ορθογραφία), συχνά έχουν και πιο εμπεριστατωμένες απόψεις.

Το αν σέβεται ο άλλος τη γλώσσα του ή όχι (και μ'αυτό εννοώ το αν μπαίνει στη διαδικασία να τσεκάρει λέξεις για τις οποίες δεν είναι σίγουρος/η, είτε του'ρχεται αυθόρμητα, είτε δυσκολεύεται, όσο χρόνο κι αν του παίρνει) για μένα λέει πολλά πράγματα γι'αυτόν. Αλλωστε δεν είναι υποχρεωτικό να γράφουμε! :) Αν δεν προλαβαίνουμε (πράγμα που συμβαίνει συχνά), διαβάζουμε απλά, και γράφουμε όταν και άν έχουμε χρόνο! :)
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αν δεν προλαβαίνουμε (πράγμα που συμβαίνει συχνά), διαβάζουμε απλά, και γράφουμε όταν και άν έχουμε χρόνο! :)
Ζω από το 1973 στο εξωτερικό και συχνά δεν συμμετέχω σε συζητήσεις επειδή μου παίρνει περισσότερο χρόνο για να εκφραστώ στα ελληνικά.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εχουμε μυαλο ξουραφι και το ξερεις...οπως και καποια ιδιαιτερα ταλεντα, στη τεχνη κλπ;)
Επανερχόμενη στο τεύχος focus Σεπτεμβρίου θα πω αυτά που γράφει :
Η δυσλεξία δεν έχει καμία σχέση με την έλλειψη εξυπνάδας.
Δυσλεκτικοί ήταν ο Αινστάιν, κάποιοι άλλοι (που δεν θυμάμαι) που πήραν Νόμπελ χημείας & φυσικής.
Επίσης η Αγκάθα Κρίστι είχε κάποια μορφή δυσλεξίας (μπέρδευε τις γραμμές) και γιαυτό το λόγο πάντα υπαγόρευε τα βιβλία της σε άλλους.
Επίσης ο Τσώρτσιλ ήταν δυσλεκτικός και παραδεχόταν οτι άργησε να μάθει ανάγνωση
Και τέλος ο Ντα Βίντσι ήταν δυσλεκτικός και αριστερόχειρας.

ΥΓ: εγώ για να είμαι ειλικρινής άμα κάνω κάποιο λάθος ορθογραφικό ....και δεν το διορθώσω ..ντρέπομαι γιατί ακριβώς σκέφτομαι αυτό που λέει η κοπρίτης ...αφενός τι θα σκεφτούν οι άλλοι ...και αφετέρου είχα και υψηλό βαθμό στα Αρχαία και στην Έκθεση το πάλαι ποτέ..
 
Last edited:






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.754
Xωρίς να έχω την διάθεση να υπερασπίσω τα greeklish νομίζω ότι ξεκίνησαν εξ'ανάγκης. Για να δώσω ένα παράδειγμα χρόνια έπαιζα ένα παιχνίδι της blizzard το WoW, στο παιχνίδι αυτό όπως και σε άλλα παρόμοια δεν υπάρχει η δυνατότητα ελληνικών χαρακτήρων οπότε επικοινωνούσαμε μεταξύ μας με greeklish και δεν με χάλαγε και καθόλου, βέβαια δεν ανήκω στη γεννιά που έμαθε πρώτα greeklish και μετά το ελληνικό αλφάβητο οπότε κάπως με έσωσε αυτό. Λόγω των greeklish πολλές φορές χρησιμοποιώ συντομογραφίες όπως δλδ, γμτ, lol, και τέτοια που ειπώθηκαν παραπάνω. O:)

Βέβαια άλλο το chat ενός game και άλλο ένα φορουμ, δεν είπαμε να γίνουμε λογοτέχνες αλλά τουλάχιστον έχουμε την δυνατότητα να εκφραζόμαστε στην γλώσσα μας χωρίς να βγάζουμε τα ματάκια των άμοιρων που θα μας διαβάσουν.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Μα...κι εγώ νομίζω ότι το θέμα του thread είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί, απλώς και μόνο για να μην ...πονάνε τα μάτια μας...
Τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
απλώς και μόνο για να μην ...πονάνε τα μάτια μας...Τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο...
Oχι μόνο γι'αυτό. Αλλά και για να γινόμαστε καλύτερα αντιληπτοί και να εκφραζουμε την άποψη/γνώμη μας με σαφήνεια. :)
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Τελικά αυτό το forum κάνει θαύματα .
Το ότι είμαι ανορθόγραφος το γνωρίζω καλά , αυτό που δεν είχα προσέξει είναι ότι στο ίδιο κείμενο μπορεί να γράψω μια λέξη με διαφορετική ορθογραφία κάθε φορά .
Διαβάζοντας στη συνέχεια κάποια θέματα κάποιων μελλών μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά μου.
Τελικά ΝΑΙ είμαι δυσλεκτικός
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
που ησουνα ρε στην εκθεση|???
παντως παιδια χωρις να περιαυτολογω καποτε γενικα οτι εγραφα ηταν πολυ ορθογραφημενο ενα απο τα λιγα που ημουν πολυ καλος στο σχολειο,απο τοτε με τα sms στα κινητα και τα greeklish εχω ξεχασει να γραφω σωστα!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
που ησουνα ρε στην εκθεση|???
παντως παιδια χωρις να περιαυτολογω καποτε γενικα οτι εγραφα ηταν πολυ ορθογραφημενο ενα απο τα λιγα που ημουν πολυ καλος στο σχολειο,απο τοτε με τα sms στα κινητα και τα greeklish εχω ξεχασει να γραφω σωστα!
ένα θα σου πω : στο σχολείο έλεγαν ο Βαγγέλης με τις κόκκινες εκθέσεις
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.933
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95