Περί εκτροφέων λαμπραντόρ


mylab

Member
24 Αυγούστου 2011
10
0
Ζάκυνθος
Γεια σε όλη τη σκυλοπαρέα!!
Είμαι νέα στο φόρουμ και αποφάσισα να γραφτώ μετά από πολύ σκέψη και έρευνα πάνω στο θέμα της απόκτησης σκύλου.
Εδώ και ένα χρόνο περίπου βρίσκομαι στη φάση "ψάχνω - διαβάζω" αλλά έχω καταλήξει στο θέμα της ράτσας: λαμπραντόρ ριτρίβερ. Θεωρώ ότι μου ταιριάζει περισσότερο από κάθε άλλη ράτσα όσον αφορά την προσωπικότητα και τον χαρακτήρα (ανθρωποκεντρικό, εύκολο στην εκπαίδευση, φιλικό, δραστήριο, χαρούμενο) - αλλά δεν βιαζόμαστε, έχουμε πολύ δρόμο ακόμα!!
Αυτό που με απασχολεί τώρα τελευταία είναι το θέμα των εκτροφέων. Μετά από αναζήτηση στο google εντόπισα τρία εκτροφεία (amalthea, m.c. of palmhill, aqua posidonio). Επειδή όμως για μένα η απόκτηση ενός συντρόφου που θα είναι μαζί μου για τουλάχιστον 12-13 χρόνια είναι πάρα πολύ σοβαρή υπόθεση, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με αυτά τα εκτροφεία ειδικά αν έχετε αποκτήσει κουτάβι δικής τους εκτροφής.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! :D:D:D
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αφού δεν βιάζεσαι
και είναι σημαντικό θέμα όπως πολύ σωστά επισημαίνεις
μην αρκεστείς σε απόψεις τρίτων ποτέ

θυμήσου ότι η ανωνυμία του ίντερνετ επιτρέπει σε κακόβουλους να γράψουν ότι μπούρδα νά ναι προκειμένου να εξυπηρετήσουν τους σκοπούς τους

ένα απλό παράδειγμα
παίρνω σβάρνα τα ίντερνετ καφέ ανοίγοντας διάφορους λογαριασμούς και λέγοντας απο τον καθένα "το τάδε εκτροφείο είναι καταπληκτικό" κλπ κλπ



πήγαινε στην έκθεση του ΚΟΕ τον άλλο μήνα
πήγαινε και στα 3 εκτροφεία ή και σε περισσότερα αν τυχών υπάρχουν
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Η δικια μου ειναι Αιγινιτισα. :)

Αλλα -απ' αυτα που εχω δει και διαβασει- και τα 3 εκτροφεια κανουν καλη δουλεια.
Αν θες τη γνωμη μου επελεξε τους γονεις που θα σου αρεσουν πιο καλα αναμεσα στα 3 εκτροφεια και διαλεξε ετσι.
Μη ξεχασεις να ρωτησεις επισης για δυσπλασιες, ιστορικα καρκινου και pedigree.

H τιμη επισης μπορει να διαφερει λιγο απο εκτροφειο σε εκτροφειο.
Τελος, ενδιαφερεσαι για καποιο συγκεκριμενο χρωμα ή δε σε πολυνοιαζει;

Πάντως η συγκεκριμενη φυλη χρειαζεται αρκετη εκτονωση καθημερινα (μιλαμε για τουλαχιστον 90' περπατημα + κανα 10' τρέξιμο).
To χεις;;
 
Last edited:






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο δικος μου είναι απο mcpalmhill. Aκριβως επειδή είναι πολυ σοβαρό εμα η απόκτηση ενός λαμπ θα συμφωνήσω με Scarlett επισκεψου και τα 3 εκτροφεια πριν καταλήξεις.
Και πριν καταλήξεις στη φυλή λάβει σοβαρά υπόψη σου ότι σου είπε ο lovey!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αν έχεις θάλασσα κοντά
με ένα μπαλάκι είσαι άρχοντας
το κολύμπι είναι καταπληκτική άσκηση και στα λαμπραντόρ είναι η αγαπημένη τους
(απο τους φίλους στο φόρουμ που το λένε δηλαδή-δεν είχα ποτέ μου λαμπ)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Μη το γελας. Πλεον πρωϊ και βραδυ ενα 10λεπτο τζοκιν με τη μικρη το χω...
Κανει καλο και στη καρδια.. χα χα :)
oχι οχι! Δεν το γελω καθολου! κι εγω τα ιδια κανω σε μια εξ'ισου ενεργητικη φυλη!
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Κουβαλαμε και μια μουρλα.. Δεν ειναι τυχαιο οτι η 2η αγαπημενη μου φυλή ειναι τα κοκερ. Μες στη σπιντα!!! :D
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Κουβαλαμε και μια μουρλα.. Δεν ειναι τυχαιο οτι η 2η αγαπημενη μου φυλή ειναι τα κοκερ. Μες στη σπιντα!!! :D
εεετσι!!!
Το σιγουρο ειναι οτι ο ιδιοκτητης δεν πρεπει να ειναι του καναπεως, του τηλεκοντρολ και του ατελειωτου Lap top.... - κι αυτα φυσικα, αλλαμε μετρο - αλλα να του αρεσει το περπατημα, η φυση και να μη βαριεται να παιρνει το αμαξι για πιο μακρυνες μετακινησεις....
χμμ....τωρα που το σκεφτομαι εχοντας τα περισσοτερα σκυλια πρεπει να εισαι τετοιος τυπος...
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
παραειμαι... και αν δεν δουλευα και 12 ωρες τη μερα θα ημουν και περισσοτερο.
Τηλεοραση εχω ν' ανοιξω πριν απο τον Αυγουστο. Τωρα με το ευρωμπασκετ βλεπω λιγο.
Κανω οτι μπορω για να μη χαζεψω. :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ε?
τι?
άρχισε το ευρωμπάσκετ?????
καλά που μπαίνω και στο φόρουμ και ενημερώνομαι
θα βάλω και την κρητικά να δεί μπάς και έχει ταλέντο και σε αυτό!!!!!!!!!
 


mylab

Member
24 Αυγούστου 2011
10
0
Ζάκυνθος
Όσον αφορά την άσκηση το έχουμε. Ζω σε νησί (Ζάκυνθος), σε χωριό με άπλετο χώρο για άσκηση και με θάλασσα πολύ κοντά ;). (Και για αθλητικά παπούτσια εννοείται σκοπεύω να εφοδιαστώ - να κάνουμε λίγη άσκηση και εμείς μαζί με το σκυλί γιατί τα παίρνουμε εύκολα τα κιλάκια μας :p).
Για χρώμα ή φύλο δεν έχω καμία ιδιαίτερη προτίμηση (αν και μου αρέσουν λίγο περισσότερο τα μαύρα-έχουν κάτι πολύ γοητευτικό πάνω τους*agapoylas*).
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι υγειές το σκυλί, να έχει ισορροπημένο χαρακτήρα και γενικότερα να ανταποκρίνεται στο πρότυπο της φυλής. Και εννοείται ότι θα επισκεφτώ τους εκτροφείς πριν μπω σε οποιαδήποτε άλλη διαδικασία - να γνωρίσω και τους μελλοντικούς γονείς! :grin:
Υ.Σ.: Ξέχασα να επισημάνω ότι η τιμή είναι από τα τελευταία πράγματα που με νοιάζουν - ξέρω ότι το να παίρνεις σκυλί είναι σαν να αποκτάς μωρό - και τα 1000 ευρώ που ίσως δώσω αρχικά δεν θα είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που θα χαλάσω στην πορεία της ζωής του, γιατί είπαμε ότι θεωρείται μέλος της οικογένειας και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται (μη με παρεξηγήσετε, δεν είμαι ούτε σπάταλη αλλά ούτε και μου τρέχουν από τα μπατζάκια)!!!
 
Last edited:


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Η δικια μου ειναι απο το palmhill, απ το οποιο ειμαι απολυτα ευχαριστημενη

Θα συμφωνησω κι εγω με τα παιδια..περνα απο τα εκτροφεια, ζητα να δεις τα σκυλια τους. Ρωτα για ασθενειες, κυριως για ακτινογραφιες δυσπλασιας. Ρωτα αν οι γονεις εχουν συμμετοχες σε εκθεσεις, και τις διακρισεις τους.
Αν τους δεις να σου κανουν πολλες ερωτησεις, μη στραβωσεις, ειναι θετικο σημαδι
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Άντε με το καλό τοτε mylab, εφόσον οι προυποθέσεις υπάρχουν καλή επιλογή σου εύχομαι..
Τους πέντε μήνες που έχω τον Ελβις έχω πάθει τρελό έρωτα με τα λαμπ, αφού να φανταστείς λιγουρευόμουν ένα 8.5 ετών που βρέθηκε ξαφνικά χωρίς σπίτι αλλά δυστυχώς δεν έχω χώρο για τρίτο σκύλο!
 


mylab

Member
24 Αυγούστου 2011
10
0
Ζάκυνθος
Έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που άνοιξα το θέμα, αλλά αγχώθηκα κάπως στην πορεία διαβάζοντας σε διάφορα θέματα του φόρουμ ότι εκτροφείς λαμπ δεν δίνουν κουτάβια τους σε υποψήφιους ιδιοκτήτες γιατί δουλεύουν οκτάωρο...:( Καταλαβαίνω ότι ένα τέτοιο ωράριο είναι απαγορευτικό ειδικά εάν δεν υπάρχει κανένας να φροντίζει το σκυλί ενδιάμεσα (φαγητό, τουαλέτα). Αν όμως αυτές οι ώρες μειωθούν σε 5-6 και εφόσον ο ιδιοκτήτης πάρει το κουτάβι στο σπίτι του σε περίοδο άδειας (να έχει δηλαδή στη διάθεση του 1-2 μήνες ελεύθερους αποκλειστικά για το κουτάβι μέχρι να μάθει τα βασικά) - τότε γίνεται κάτι;
Και γενικότερα εσείς πόσες ώρες αφήνετε μόνο του το σκύλο στο σπίτι και ποια η άποψή σας επί του θέματος; :-k:-k
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Εγω του δικου μου του χα πει 5-6 ωρες και μου το δωσε. Και τοσο μενει πραγματικα.
Ξερω και καποιους που δεν θα το διναν.
Παντως λιγο υπερβολικο μου φαινεται να μην αποκτας σκυλο επειδη θα λειπεις 6-8 ωρες απο το σπιτι.
Αρκει βεβαια οι υπολοιπες 16 να ειναι ποιοτικες και παρεα. Αλλιως οντως υπαρχει μεγαλο προβλημα... Ο σκυλος θα ειναι δυστυχης.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Εφόσον θα έχεις άδεια τον πρώτο καιρό (ιδανικό για εμένα),
δεν νομίζω πως θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Για ενα κουταβι 2-2.5 μηνων ειναι παρα πολλες οι 8 ωρες. Για μεγαλυτερα σκυλια ειναι οκ

Αν το παρεις 2.5 μηνων, και παρεις κι αδεια οπως λες 1 μηνα, πιστευω θα σαι οκ

Παντως τα Λαμπ πρεπει να ξερεις οτι ειναι πολυ ανθρωποκεντρικα και δε θελουν καθολου να ναι μονα τους. Η δικη μου, οταν μενει 3-4 ωρες ειναι οκ. παραπανω ομως την πειραζει και μου κανει ζημιες καποιες φορες, οποτε οταν ειναι να λειψω κανα 6ωρο9ευτυχως οχι συχνα), τη βαζω στο crate.