Περί κοινωνικοποίησης


Phantom11

Active Member
10 Μαρτίου 2014
29
3
Ωραια κουταβακια!!
και απ οτι λες εχουν πολυ καλη συμπεριφορα, μηπως να ελεγες στον ιδιοκτητη του θυληκου να τους βρει σπιτι. Ειναι αμαρτια να ειναι στο δρομο.:(

Υ.Γ:το ενα εχει ακριβως την ιδια συμμετρια ασπρου-μαυρου με τον δικο μου, αλλα δε θυμαμαι να εχουμε περασει απο εκει :lol:
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αυτό βγάλ'το ένα βίντεο κάποια στιγμή γιατί πολύ θα μ'ενδιέφερε να δω πώς το κάνει.

Ίσως τα μικρά πηγαίνουν προς το παρόν επειδή τα φωνάζει, αλλά σταδιακά συνδέουν το κάλεσμα με τ'αυτοκίνητο φαντάζομαι και απομακρύνονται..
Για βίντεο θα προσπαθήσω αν και θα δυσκολευτώ να το ανεβάσω στο φόρουμ.

Και εγώ κάπως έτσι το φαντάζομαι.

Ωραια κουταβακια!!
και απ οτι λες εχουν πολυ καλη συμπεριφορα, μηπως να ελεγες στον ιδιοκτητη του θυληκου να τους βρει σπιτι. Ειναι αμαρτια να ειναι στο δρομο.:(

Υ.Γ:το ενα εχει ακριβως την ιδια συμμετρια ασπρου-μαυρου με τον δικο μου, αλλα δε θυμαμαι να εχουμε περασει απο εκει :lol:
Ψάχνεται να τα δώσει. Με είχε ρωτήσει αν θέλω κανένα.

Ο μπαμπάς είναι δεμένος στο δίπλα σπίτι. είναι ακριβώς ίδιος με το ασπρόμαυρο.

Και μια απορία πάνω σε αυτό:
Αν αφήσεις τοκετοομάδα μαζί μέχρι πολύ αργά θα δεις μετά από κάποιο σημείο ότι αναπτύσσονται ­έως και αρνητικές, για συμβίωση, συμπεριφορές!
Σήμερα είδα ένα από τα μεγαλόσωμα κουτάβια να διεκδικεί ένα παιχνίδι από τον πρωταγωνιστή της ιστορίας. Το μικρο μαύρο που πρέπει να είναι το τελευταίο της γέννας.

Η όλη κυριαρχικοτητα μήπως αντιδράει αρνητικά στο υποτακτικό;

Μήπως το κάνει φοβικό;

Μήπως αντιδράει αρνητικά και στο μεγάλο κάνοντας το αρκετά κυριαρχικό, ώστε αργότερα να βγάλει αρνητικές συμπεριφορές;

Ποιο από τα δυο πρέπει να απομακρυνεται νωρίτερα από την μάνα;

Τι ισχύει τελικά;;;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σήμερα είδα ένα από τα μεγαλόσωμα κουτάβια να διεκδικεί ένα παιχνίδι από τον πρωταγωνιστή της ιστορίας. Το μικρο μαύρο που πρέπει να είναι το τελευταίο της γέννας.

Η όλη κυριαρχικοτητα μήπως αντιδράει αρνητικά στο υποτακτικό;

Μήπως το κάνει φοβικό;

Μήπως αντιδράει αρνητικά και στο μεγάλο κάνοντας το αρκετά κυριαρχικό, ώστε αργότερα να βγάλει αρνητικές συμπεριφορές;

Ποιο από τα δυο πρέπει να απομακρυνεται νωρίτερα από την μάνα;

Τι ισχύει τελικά;;;
Θα έχει αντίκτυπο και στο επιφυλακτικό κουτάβι και στο κυριαρχικό!

Ο εκτροφέας απομακρύνει και τα δύο και τα δουλεύει ξεχωριστά!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Η μάνα παρεμβαίνει στα παιχνίδια - διαμάχες των κουταβιών; Και αν ναι μέχρι ποια ηλικία;
 


simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
τα σκυλια δεν ειναι ανθρωποι.....και δεν θα ηθελαν ποτε να γινουν.
μην δινετε ανθρωπινες συμπεριφορες σε αυτα...δεν τις εχουν και δεν θα τις αποκτησουν ποτε.
καμια σκυλο μαμά δεν διορθώνει τα κουτάβια για ενα παιχνιδι ουτε φυλαει σκοπια για ποτε περνανε αυτοκίνητα.
εξάλλου κανενα σκυλι δεν μπορει να νιωσει κίνδυνο απο το αυτοκινητο γιατι αυτο δεν προβαλει ενεργεια,ειναι ενα άψυχο πραγμα και ως αψυχο το αναγνωριζουν.
δυστυχώς μονο αν παθουν θα μαθουν και πολλα αδεσποτα το παθαινουν αρκετες φορες στην ζωη τους.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
σας κανει εντυπωση η συμπεριφορα μερικων λεπτων σε κατι συγκεκριμμενο... κι οχι η συνολικη συμπεριφορα στη μετεπειτα ζωή τους...
υπαρχουν απειρα αδεσποτα .. προφανως μεγαλωμενα απο την μητερα τους με θεματα προβληματικων συμπεριφορων... οχι μονο στα ζωα αλλα σε οτιδηποτε...
η κοινωνικοποιηση ενος κουταβιου.. πρεπει να γινεται με μετρο και αναλογως την ηλικια τους σε διαφορετικα σταδια...
η δε ανθρωπινη παρεμβαση γινεται απο τον εκτροφεα τους απο την πρωτη ημερα γεννησης τους...
από την μητέρα τους πρέπει και μπορεί να σταματήσει απο την 60η μερα ζωής τους...
η δε απομακρυνση των κουτβιων μεταξύ τους για την αρνητική αλληλεπίδραση χρειάζεται αναλόγως της φυλής απο την 50η ημέρα κι επειτα.....
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
τα σκυλια δεν ειναι ανθρωποι.....και δεν θα ηθελαν ποτε να γινουν.
μην δινετε ανθρωπινες συμπεριφορες σε αυτα...δεν τις εχουν και δεν θα τις αποκτησουν ποτε.
καμια σκυλο μαμά δεν διορθώνει τα κουτάβια για ενα παιχνιδι ουτε φυλαει σκοπια για ποτε περνανε αυτοκίνητα.
εξάλλου κανενα σκυλι δεν μπορει να νιωσει κίνδυνο απο το αυτοκινητο γιατι αυτο δεν προβαλει ενεργεια,ειναι ενα άψυχο πραγμα και ως αψυχο το αναγνωριζουν.
δυστυχώς μονο αν παθουν θα μαθουν και πολλα αδεσποτα το παθαινουν αρκετες φορες στην ζωη τους.
Φυσικά και δεν είναι άνθρωποι. Αν ήταν άνθρωποι, θα ήταν απλούστερο να ερμηνεύσουμε συμπεριφορές. Επειδή δεν είναι, άνοιξα αυτό το θέμα ώστε να ερμηνεύσουμε συμπεριφορές (σκυλίσιες και όχι ανθρώπινες) και να μάθουμε κάποια πράγματα εμείς που δεν γνωρίζουμε. Αυτός είναι και ο λόγος που έχω κάνει τόσες ερωτήσεις - απορίες πάνω σε αυτά που βλέπω από την οικογένεια της ιστορίας.

Πάντως τα μικρά έχουν μάθει να προσέχουν τα αμάξια χωρίς να πάθουν και δεν βγαίνουν (μέχρι τώρα) στον κεντρικό δρόμο που είναι στα 50 μέτρα.

σας κανει εντυπωση η συμπεριφορα μερικων λεπτων σε κατι συγκεκριμμενο... κι οχι η συνολικη συμπεριφορα στη μετεπειτα ζωή τους...
υπαρχουν απειρα αδεσποτα .. προφανως μεγαλωμενα απο την μητερα τους με θεματα προβληματικων συμπεριφορων... οχι μονο στα ζωα αλλα σε οτιδηποτε...
η κοινωνικοποιηση ενος κουταβιου.. πρεπει να γινεται με μετρο και αναλογως την ηλικια τους σε διαφορετικα σταδια...
η δε ανθρωπινη παρεμβαση γινεται απο τον εκτροφεα τους απο την πρωτη ημερα γεννησης τους...
από την μητέρα τους πρέπει και μπορεί να σταματήσει απο την 60η μερα ζωής τους...
η δε απομακρυνση των κουτβιων μεταξύ τους για την αρνητική αλληλεπίδραση χρειάζεται αναλόγως της φυλής απο την 50η ημέρα κι επειτα.....
Φαντάζομαι πως παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας και η κοινωνικοποιηση της μητέρας. Καθώς και τα βιώματα των κουταβιών στον μετέπειτα χαρακτήρα τους. Μιλάω για αδέσποτα και όχι για εκτροφικα όπου εκεί είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
φυσικα για τα αδεσποτ αμιλαγα κι εγω στο θεμα κοινωνικοποιησης το συγκεκριμεενοποιησα μονο...
και αυτη η μητερα απο καπου αδεσποτη θα προερχεται παλι...
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ωραια κουταβακια!!
και απ οτι λες εχουν πολυ καλη συμπεριφορα, μηπως να ελεγες στον ιδιοκτητη του θυληκου να τους βρει σπιτι. Ειναι αμαρτια να ειναι στο δρομο.:(
Σήμερα συνάντησα τυχαία τον ιδιοκτήτη, και μου είπε ότι έχει δώσει τα 5 και έχουν μείνει άλλα 3.

-------------------------------------------------------

Τα κουτάβια που έχουν απομείνει πλέον έχουν μεγαλώσει αρκετά και η μάνα τους ασχολείται μαζί τους ελάχιστα. Τα κουτάβια έμαθαν ότι έπρεπε να μάθουν από αυτήν και πλέον η κοινωνικοποιηση τους και ο χαρακτήρας τους εξαρτάτε μόνο από τα βιώματά τους και την ζωή που θα έχουν από δω και πέρα.
Μοιραία κάπου εδώ σταματάω να τα παρατηρώ και να μαθαίνω από αυτά.
Τα ευχαριστώ για τα μαθήματα που μου προσέφεραν και ήταν η αφορμή να ψαχτω για αρκετά πράγματα περί σκύλου.
Μοιραία κάπου εδώ τελειώνουν και οι ερωτήσεις - απορίες μου.

Τελειώνουν ως την επόμενη φορά, γιατί κάτι μου λέει ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στην ζωή της σκυλίτσας οπότε σε κάνα εξάμηνο θα έχουμε νέα γεννητούρια.

Αλλά ίσως και να έχω την ευκαιρία για νέες παρατηρήσεις νωρίτερα, καθώς μια άλλη σκυλίτσα στην γειτονιά, που κάνει την ίδια ζωή και που λέω μέρες τώρα στους ιδιοκτήτες της να την μαζέψουν γιατί έχει οίστρο, την είδα πριν από λίγο ''κολλημένη'' με ένα αρσενικό.

Αυτοί είμαστε. Δεν υπάρχει σωτηρία. Δυστυχώς :mad: :?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μοιραία κάπου εδώ τελειώνουν και οι ερωτήσεις - απορίες μου.

Τελειώνουν ως την επόμενη φορά, γιατί κάτι μου λέει ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στην ζωή της σκυλίτσας οπότε σε κάνα εξάμηνο θα έχουμε νέα γεννητούρια.
Εκτός...και αν ενδιαφερθείς εσύ και ψαχτείς για δωρεάν στείρωση και επανατοποθέτηση στην περιοχή!:rolleyes:
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Εκτός...και αν ενδιαφερθείς εσύ και ψαχτείς για δωρεάν στείρωση και επανατοποθέτηση στην περιοχή!:rolleyes:
Εχει καποιος δικαιωμα να παρει τον σκυλο καποιου και να τον στειρωσει?
(για μενα εχει και παραεχει εφοσον ουτε τσιπαρισμενος θα ειναι ουτε καν μεσα στο σπιτι τον εχει)
Αλλα δε ξερω...ειναι τοσο ευκολο να παρεις τον σκυλο (θεωρητικα) καποιου να τον στειρωσεις?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εχει καποιος δικαιωμα να παρει τον σκυλο καποιου και να τον στειρωσει?
(για μενα εχει και παραεχει εφοσον ουτε τσιπαρισμενος θα ειναι ουτε καν μεσα στο σπιτι τον εχει)
Αλλα δε ξερω...ειναι τοσο ευκολο να παρεις τον σκυλο (θεωρητικα) καποιου να τον στειρωσεις?
Ε τώρα πόσο σκύλος "κάποιου" είναι ένας σκύλος που είναι ημι-αδέσποτος είναι απορίας άξιο!

Αν ο σκύλος δεν έχει και chip ας πάει να κουρεύεται ο άλλος...
Ρε 'σεις δεν ξέρετε να λειτουργείτε...η δουλειά μπορεί να γίνει και "βράδυ". ;)

Σάμπως θα καταλάβει ποτέ το βλήμα που θέλει να λέγεται ιδιοκτήτης αν η σκύλα είναι στειρωμένη?
Θα την πηδάν οι αρσενικοί και θα απορεί ο ιδιοκτήτης γιατί δεν γεννάει...:p
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εκτός...και αν ενδιαφερθείς εσύ και ψαχτείς για δωρεάν στείρωση και επανατοποθέτηση στην περιοχή!:rolleyes:
Δεν είναι αδέσποτη. Έχει αφεντικό. Ζει σαν αδέσποτη. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να του πω κάποια πράγματα μπας και καταλάβει.
Όσο για δωρεάν στειρώσεις στην περιοχή, το μόνο που έχω υπόψιν μου, η φιλοζωική πριν κάποιους μήνες είχε ένα πρόγραμμα για τα αδέσποτα.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Σάμπως θα καταλάβει ποτέ το βλήμα που θέλει να λέγεται ιδιοκτήτης αν η σκύλα είναι στειρωμένη?
Θα την πηδάν οι αρσενικοί και θα απορεί ο ιδιοκτήτης γιατί δεν γεννάει...:p
ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΡΦΑ, ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΡΦΑ

. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να του πω κάποια πράγματα μπας και καταλάβει.
ΧΑΧχαχααΧαΧχΑχΑΧα
ΚΑΛΟ.
ψηφιζω την βραδινη απαγωγη του Στελιου.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ε τώρα πόσο σκύλος "κάποιου" είναι ένας σκύλος που είναι ημι-αδέσποτος είναι απορίας άξιο!

Αν ο σκύλος δεν έχει και chip ας πάει να κουρεύεται ο άλλος...
Ρε 'σεις δεν ξέρετε να λειτουργείτε...η δουλειά μπορεί να γίνει και "βράδυ". ;)

Σάμπως θα καταλάβει ποτέ το βλήμα που θέλει να λέγεται ιδιοκτήτης αν η σκύλα είναι στειρωμένη?
Θα την πηδάν οι αρσενικοί και θα απορεί ο ιδιοκτήτης γιατί δεν γεννάει...:p
Τότε την βλέπω να καταλήγει εντελώς αδέσποτη γιατί θα νομίζει πως είναι ελαττωματική.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τότε την βλέπω να καταλήγει εντελώς αδέσποτη γιατί θα νομίζει πως είναι ελαττωματική.
Δεν μπορείς να λύσεις τα πάντα!
Μέχρι εκεί που φτάνει όμως το χεράκι σου κάνε το!Αν μπορεί το χεράκι σου να βρει γιατρούς για δωρεάν στείρωση κάνε το!Το χεράκι σου όμως δεν μπορεί να ανοίξει το κεφάλι του σκατόμυαλου και να του βάλει μυαλό!

Ή σκύλα με πολλά επόμενα γεννητούρια, δηλαδή δεκάδες υποψήφια αδέσποτα και όλα αυτά αδέσποτα μαζί ή δωσμένα σε αμφιβόλου ποιότητα ιδιοκτήτες!
Ή μια σκύλα στειρωμένη και αδέσποτη και τέλος!

Αν μπορείς να βρεις πληροφορίες για δωρέαν στειρώσεις κάνε το!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δεν μπορείς να λύσεις τα πάντα!
Μέχρι εκεί που φτάνει όμως το χεράκι σου κάνε το!Αν μπορεί το χεράκι σου να βρει γιατρούς για δωρεάν στείρωση κάνε το!Το χεράκι σου όμως δεν μπορεί να ανοίξει το κεφάλι του σκατόμυαλου και να του βάλει μυαλό!

Ή σκύλα με πολλά επόμενα γεννητούρια, δηλαδή δεκάδες υποψήφια αδέσποτα και όλα αυτά αδέσποτα μαζί ή δωσμένα σε αμφιβόλου ποιότητα ιδιοκτήτες!
Ή μια σκύλα στειρωμένη και αδέσποτη και τέλος!

Αν μπορείς να βρεις πληροφορίες για δωρέαν στειρώσεις κάνε το!
Σωστά όλα αυτά.
Δυστυχώς όμως το πρόβλημα είναι πως υπάρχουν παααρα πολλές παρόμοιες περιπτώσεις. Έχω συζητήσει με πάρα πολλούς ιδιοκτήτες γνωστούς μου και μη. Ακόμα και αυτοί οι λίγοι που έχουν σωστές απόψεις περί σκύλου, όταν φτάσει η συζήτηση στο ζευγάρωμα, με πιάνει απογοήτευση. Αφορμή για να γράψω σήμερα στο θέμα ήταν μια παρόμοια περίπτωση.
Αλλά ίσως και να έχω την ευκαιρία για νέες παρατηρήσεις νωρίτερα, καθώς μια άλλη σκυλίτσα στην γειτονιά, που κάνει την ίδια ζωή και που λέω μέρες τώρα στους ιδιοκτήτες της να την μαζέψουν γιατί έχει οίστρο, την είδα πριν από λίγο ''κολλημένη'' με ένα αρσενικό.
Ποιο να πρωτοπάρω βράδυ δεν ξέρω.
Νομίζω λίγο πολύ αυτά ισχύουν παντού. Σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό όμως στην επαρχία όπως και εδώ.
Τα γραφόμενα μου βγάζουν απογοήτευση αλλά δυστυχώς έτσι είναι.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Έχω συζητήσει με πάρα πολλούς ιδιοκτήτες γνωστούς μου και μη. Ακόμα και αυτοί οι λίγοι που έχουν σωστές απόψεις περί σκύλου, όταν φτάσει η συζήτηση στο ζευγάρωμα, με πιάνει απογοήτευση.
Μια απ τα ιδια μανολο.
Προχθες μου πε ενας φιλος οτι τελικα αποφασισε να ζευγαρωσει το σκυλι του.
Συζητησεις επι συζητησεων απεδειχθησαν ματαιες.
Αλλα οταν πας στον κτηνιατρο και σου λεει καλο θα ηταν να ζευγαρωσει μια φορα πριν στειρωθει, τι περιμενεις? Ν ακουσει εσενα αντι το γιατρο?
Κριμα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μια απ τα ιδια μανολο.
Προχθες μου πε ενας φιλος οτι τελικα αποφασισε να ζευγαρωσει το σκυλι του.
Συζητησεις επι συζητησεων απεδειχθησαν ματαιες.
Αλλα οταν πας στον κτηνιατρο και σου λεει καλο θα ηταν να ζευγαρωσει μια φορα πριν στειρωθει, τι περιμενεις? Ν ακουσει εσενα αντι το γιατρο?
Κριμα.
Και οι κτηνίατροι.......... άλλη πονεμένη ιστορία
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
"Αυτοί είμαστε. Δεν υπάρχει σωτηρία. Δυστυχώς :mad: :???: "

Μόνοι μας αλλάζουμε (όσο μπορούμε) αυτά που δεν μας αρέσουν.
Στο πρότειναν και παραπάνω. Βούτα τις σκυλίτσες για στείρωση.
Αν δεν το κάνουμε εμείς που ενδιαφερόμαστε ποιος θα το κάνει?