Περί κοινωνικοποίησης


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Και η ιστορία συνεχίζεται.

Στην απογευματινή μας βόλτα που έγινε πιο αργά από ότι συνήθως(μετά τις 9), περνάμε από τον δρόμο που ζουν τα σκυλιά της ιστορίας.
Βλέπω την μαμά να την έχουν βάλει κάτω τρία σκυλιά και το ένα να είναι κολλημένο με αυτήν(νομίζω όλοι καταλαβαινετε με ποιον τρόπο). Με το που με βλέπουν στα 2 μετρά αυτό που ήταν κολλημένο πάνω της αρχίζει να κλαίει γιατί δεν μπορούσε να φύγει(γενικά όποτε βλέπει τον Ερμή απομακρυνεται τρέχοντας).
Βλέποντας το όλο σκηνικό πάω να φύγω. Μάλλον καπνοί πρέπει να βγήκαν από τα αυτιά μου με τα νευρά που είχα. Ξαφνικά τότε ξεκολλανε και το θηλυκό ήρθε κοντά μου με τα 3 αρσενικά να προσπαθούν να το καβαλήσουν. Εγώ από την μια να κρατάω τον ερμη έχοντας τον στο ήρεμα και από την άλλη να προσπαθώ να διώξω τους εραστές. Ο ένας ο πιο μικρός (όρθιος με δυσκολία έφταναν τα πόδια του στην πλάτη της) ήταν σεληνιασμενος. Δεν καταλαβαίνε τίποτα. Αναγκάστηκα να τον αρχίσω στις κλοτσιές για να τον διώξω. Το θηλυκό ήταν μπροστά στην πόρτα και και προσπαθούσε να μπει μέσα και η πόρτα φυσικά κλειστή. Μετά από 10 λεπτά φασαρίας επιτέλους άνοιξαν τα φώτα της αυλής, βγήκε κάποιος έξω(δεν ήταν ο ιδιοκτήτης. Αυτός καθόταν μέσα. Τον έβλεπα από το παράθυρο. Μάλλον βαρέθηκε να βγει) και ακολουθεί ο εξής διάλογος:
Αυτός - Έγινε κάτι;;;
Εγώ - Καλά ρε αδερφέ δεν το λυπάστε το σκυλάκι; Το έχουνε ξεκωλώσει το καημένο.
Αυτός - Εεεε ξέρεις θα το πάνε για στείρωση τις επόμενες μέρες.
Εγώ - Τώρα είναι αργά. Άντε και καλά γεννητούρια.

Και έφυγα. Έφυγα γιατί αν απαντούσα δεν θα το έκανα με τον καλύτερο τρόπο.

Θα ήθελα την γνώμη, ειδικά των πιο εμπείρων μελών σε τέτοιες καταστάσεις.
Πως θα αντιδρούσατε αν ήσασταν στην θέση μου;;;;

Υ.Γ: Δεν λέω πως θα αντιδρούσατε εκείνη την στιγμή καθώς νομίζω πως έπραξα σωστά και έφυγα γιατί με τα νεύρα που είχα ίσως έλεγα και έκανα πράγματα που τα μετάνιωνα αργότερα. Ποια η αντίδραση σας για το μετά.
Ευχαριστώ προκαταβολικα.
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αν αντέχεις οικονομικά, βουτάς την σκύλα, την πας για έκτρωση και στειρώση!Ύστερα επανατοποθέτηση!
Ξέρεις πιο είναι το πρόβλημα ρε στελιο;
Πέρα από τα 100+€ που κοστίζει το όλο θέμα δεν είναι η μόνη περίπτωση. Σε ακτίνα 2 χλμ εύκολα μου έρχονται στο μυαλό άλλες 10 παρόμοιες περιπτώσεις. Ακόμα και να είχα την οικονομική δυνατότητα να το κάνω σε όλα αυτά, το πρόβλημα δεν λύνεται. Με την νοοτροπία που κυριαρχεί δεν υπάρχει σωτηρία. Δυστυχώς.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ξέρεις πιο είναι το πρόβλημα ρε στελιο;
Πέρα από τα 100+€ που κοστίζει το όλο θέμα δεν είναι η μόνη περίπτωση. Σε ακτίνα 2 χλμ εύκολα μου έρχονται στο μυαλό άλλες 10 παρόμοιες περιπτώσεις. Ακόμα και να είχα την οικονομική δυνατότητα να το κάνω σε όλα αυτά, το πρόβλημα δεν λύνεται. Με την νοοτροπία που κυριαρχεί δεν υπάρχει σωτηρία. Δυστυχώς.
Manolo αν μπορείς οικονομικά να το κάνεις για 1 δεν είναι ασήμαντο. Μείον 8-10 κουτάβια με προδιαγεγραμμένο μέλλον δεν είναι μικρή υπόθεση.
 
  • Like
Reactions: Alexia


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Manolo αν μπορείς οικονομικά να το κάνεις για 1 δεν είναι ασήμαντο. Μείον 8-10 κουτάβια με προδιαγεγραμμένο μέλλον δεν είναι μικρή υπόθεση.
Σωστά όλα αυτά. Άντε πες και κάνω. Σε συντομότατο διάστημα από τα 4 κουτάβια - παιδιά της που ζουν ακόμα εκεί τα 2 είναι θηλυκά και θα έχουν περίοδο. Τι γίνεται τότε; Προσπαθώ να τα πιάσω - πάω για στείρωση;
Φαύλος κύκλος. Και δεν δεν το αντέχω οικονομικά.

Προσανατολιζομαι να προσπαθήσω να του βάλω μυαλό. Με συζήτηση κάποια στιγμή που θα τον πετύχω. Ψάχνω ακόμα τον τρόπο και στυλ της συζήτησης ώστε να είναι αποτελεσματικη. Πάνω σε αυτό συμβουλές - προτάσεις και στο τι ισχύει, καλοδεχουμενες.

Και στην τελική αυτός είναι υπεύθυνος για τα σκυλιά του, αυτός πρέπει να πειστεί να τα στειρώσει (είναι και οικονομικά άνετος) και όχι εγώ που ζω στο νοίκι και δεν μου περισσεύει ούτε ευρώ.

Ξέρω κάποιοι θα πουν ότι είμαι λάθος. Ότι θα πρέπει να την πάω για στείρωση.
Αν με αυτό λύνονταν το πρόβλημα θα το είχα κάνει ήδη χωρίς να υπολογίσω οικονομικό η άλλο κόστος.
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Σωστά όλα αυτά. Άντε πες και κάνω. Σε συντομότατο διάστημα από τα 4 κουτάβια - παιδιά της που ζουν ακόμα εκεί τα 2 είναι θηλυκά και θα έχουν περίοδο. Τι γίνεται τότε; Προσπαθώ να τα πιάσω - πάω για στείρωση;
Φαύλος κύκλος. Και δεν δεν το αντέχω οικονομικά.

Προσανατολιζομαι να προσπαθήσω να του βάλω μυαλό. Με συζήτηση κάποια στιγμή που θα τον πετύχω. Ψάχνω ακόμα τον τρόπο και στυλ της συζήτησης ώστε να είναι αποτελεσματικη. Πάνω σε αυτό συμβουλές - προτάσεις και στο τι ισχύει, καλοδεχουμενες.

Και στην τελική αυτός είναι υπεύθυνος για τα σκυλιά του, αυτός πρέπει να πειστεί να τα στειρώσει (είναι και οικονομικά άνετος) και όχι εγώ που ζω στο νοίκι και δεν μου περισσεύει ούτε ευρώ.

Ξέρω κάποιοι θα πουν ότι είμαι λάθος. Ότι θα πρέπει να την πάω για στείρωση.
Αν με αυτό λύνονταν το πρόβλημα θα το είχα κάνει ήδη χωρίς να υπολογίσω οικονομικό η άλλο κόστος.
Γιατι δεν φωναζεις την φιλοζωικη της περιοχης σου να τα στειρωσουν ολα πιο οικονομικα;;
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Βρε manolo, δεν τα βγάζεις καμιά φωτογραφία να τα προωθήσουμε μπας και βρούνε κανα σπίτι; Ποτέ δεν ξέρεις..
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Aslan Το σκέφτηκα αλλά δεν παίζει. Άλλη πονεμένη ιστορία.

@Anniegr Eχει κάποιες φώτο στα προηγούμενα μηνύματα.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Στο #12 λες ή έχει κι αλλού και δεν τα βλέπω; Αν ναι, καμία πιο καθαρή, μεγάλωσαν κιόλας, να φανεί κι η μούρη τους λίγο..
Έλα, βγάλε μερικές πιο καλές, δεν χάνουμε τίποτα ;)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Στο #12 λες ή έχει κι αλλού και δεν τα βλέπω; Αν ναι, καμία πιο καθαρή, μεγάλωσαν κιόλας, να φανεί κι η μούρη τους λίγο..
Έλα, βγάλε μερικές πιο καλές, δεν χάνουμε τίποτα ;)
Έχεις δίκιο. νόμιζα ήταν περισσότερες φώτο. Θα βάλω πιο πρόσφατες. Να υπενθυμίσω ότι είμαι κρητη και φαντάζομαι οτι θα είναι δύσκολο να δοθούν εκτός.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Ας βρεθεί άνθρωπος να ενδιαφερθεί και η μεταφορά είναι το λιγότερο, μην αγχώνεσαι :)
 
  • Like
Reactions: Orilis and manolo


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Ρώτα ευγενικά τον γείτονα πόση νομίζει οτι είναι η συνεισφορά του στο πρόβλημα των αδεσπότων, έχει κάνει ποτέ τις πράξεις ; Ζήτα του να σε βοηθήσει να το υπολογίσετε μαζί.
Πόσοι νομίζει οτι θα είναι συνολικά οι απόγονοι της σκύλας του σε πχ 6 χρόνια ; Θα πιάσουν το θεωρητικό των 67000 ή θα μείνουν πάρα πολύ χαμηλά, στα 1000-2000 αδέσποτα ;
Και μόνο την μία σκύλα αν μπορείτε να στειρώσετε είναι πολύ μεγάλη υπόθεση, γλυτώνετε μερικές χιλιάδες αδέσποτα και όχι μόνο τα 8-10 που θα γεννήσει την επόμενη φορά.
 
  • Like
Reactions: Aslan


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Αν δεν αλλάξουν τα μυαλα οσες στειρώσεις και να γίνουν δυστυχως το προβλημα δε λύνουν..
Αλλά ναι, εστω και μία είναι κέρδος, όπως σωστα σου λενε τα παιδια
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf