Περί boxer (μαλλον)


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
Χαιρετω την παρέα..
Θα ήθελα μια βοήθεια και την γνωμη σας..
Θέλω ένα σκυλί καλό φύλακα αλλά και μέλος της οικογένειας..
Οι ιδιαιτερότητες τώρα..Υπάρχει αυλή με αρκετό χώρο όπως επίσης και παιδιά ηλικίας 12 χρονών και 2 ακόμα σκυλιά ένας γερμανός ποιμενικός θηλυκό και ένα αρσενικό σιχ τζου..
ανέκαθεν είχαμε σκυλιά στο σπίτι αλλά συνήθως λυκόσκυλα(γερμανικά και βέλγικα)..με εξαιρεση το μικρο..
Το γερμανικό είναι λίγο ανταγωνιστικό με τα σκυλιά (έκανε πετυχημένη θεραπεία για χαλαζάρ αρα δε θέλω να το ζευγαρώσω)και ενώ μπόρεσα να του κάνω βασική υπακοή δεν έγινε καλός φύλακας ..Τωρα όμως το καινουριο θέλω να γινει κ σιγουρα θα παω σε εκπαιδευτή..
Αρχικά κατέληξα σε ντόγκο αρτζεντίνο αλλά κατόπιν έρευνας μου είπαν ότι είναι επιθετικό στα άλλα σκυλιά και πως ακόμα και αν δεν είναι αν τύχει να αρπαχτεί με τον λύκο μπορεί ακόμα και να τον σκοτώσει..Δε θέλω να τα έχω απομονωμένα αλλά στον ίδιο χώρο γαιυτό και το απέρριψα..
Βέλγικο δε θέλω επίσης πάλι γιατι τα περισσότερα έχουν προκύψει ατίθασα και με πρόβλημα υπακοής..
Το σκυλί που έχω σχεδόν καταλήξει είναι ένα μποξέρ γιατί από οσο έμαθα συνδυάζει το ένστικτο φύλαξης,ικανότητας στην εκπαίδευση,παιχνιδιάρικο και μη επιθετικό με άλλα σκυλιά..
Θα ήθελα την γνώμη σας...
Επίσης με τα όσα διάβασα σίγουρα δε θα πάω σε pet shop

:?
Thankssss:)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το μπόξερ έχει ακόμα λιγότερες πιθανότητες να σε ικανοποιήσει σε φύλαξη από τον Γ.ποιμενικό, αυτό βέβαια δεν είναι κανόνας, αλλά ''αν θές ένα να φυλάει σίγουρα'' όχι, δεν παίρνεις μπόξερ ...

συμβουλή μου

-τα σκυλιά είναι πολλά
-τα παιδιά μικρά
-ένας ''σίγουρος φύλακας'' θέλει πολύ ασχολία και η κατάσταση είναι λίγο σύνθετη και δεν τον σηκώνει ...

-δές αν και πώς φτιάχνεται κι άλλο το Λυκόσκυλο, και μην πάρεις κι άλλο ...

αν επιμένεις, αφού το σκεφτείς καλά, εδώ είμαστε ...
 




iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
Καλημέρα σας :)
Αν ειχα την δυνατοτητα τωρα σιγουρα θα έπερνα ένα σκυλί σαν τον ντογκο αρτζεντινο..
Το γερμανικο είναι 4 ετών και θα ειδοποιήσει γαβγίζοντας αλλά τίποτε άλλο.
Ο λόγος που χρειάζομαι και αλλο σκυλί δεν είναι για παρέα υπάρχουν ήδη τα αλλα απλά η περιοχή είναι λιγο περίεργη,πολλά κρουσματα με ληστειες κλπ και ένας φύλακας επιβάλλεται..Αλλά δε θα είναι στην απομονωση αλλά μέσα στην οικογένεια..
Το μποξερ δηλαδή δύσκολα βγαίνει φύλακας?Τι ράτσα θα προτείνατε?
Εννοειται πάντα με εκπαιδευτή...
Σχετικα με τα άλλα ζωα πως τα πάει?
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Δε θέλω να σου προτείνω κάποιο σκυλί αλλά έχω πολλά ερωτηματικά σε αυτά που γράφεις. Από πού να αρχίσω δηλάδη...
Ας περιοριστώ στο ότι κάνοντας βασική υπακοή στο γερμανικό, φυσικά και δε γίνεται φύλακας. Γιατί δεν την εκπαιδεύεις σε φύλαξη χώρου;
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
γεια σου...
φυσικα δεν ειπα πουθενα οτι με την βασικη υπακοη ακομα κι αν γινοταν σε εκπαιδευτη θα εβγαινε φύλακας..στο οτι δεν εγινε φυσικα κ εχω την ευθυνη...ομως 4 ετων δεν έχει μεγαλα περιθώρια βελτιωσης και δεν καλυπτει τις αναγκες φυλαξης του χωρου..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γεια σου iro! :)
Εάν το σκυλί θα ζει στην αυλή, λίγο θα σου χρησιμεύσει σαν «φύλακας», μιας που η εξόντωση του θα είναι κάτι παραπάνω από εύκολη για κάποιον που σκοπεύει να παραβιάσει το χώρο.
Εγώ στη θέση σου θα ανέθετα τη φύλαξη σε μια εταιρεία Security, θα έβαζα ένα καλό συναγερμό στο σπίτι και θα δούλευα όσο μπορούσα τον Γ. Ποιμενικό (μην περιμένοντας θεαματικά αποτελέσματα). :wink:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Γιατί όχι ένα ροτ ή ένα ντόπερμαν? Ακόμη κι αν είναι αρνιά, μόνο η όψη τους αποθαρρύνει επίδοξους εισβολείς.
Πάντως, αν διαβάσεις περισσότερα στο φόρουμ, θα καταλάβεις ότι το καλααζάρ δεν είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο δεν πρέπει να ζευγαρώσεις τον γερμανικό σου. Να χαίρεσαι τη μεγάλη σου οικογένεια και καλως όρισες.
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
γεια σου ROTTIE :)
καλά νομίζω ότι οι πραγματικά επικύνδυνοι κακοποιοί θα πάνε σε βίλες...και δεν διαθετω βιλα :lol:
Εδω εχουμε οπως αρκετα κρουσματα αλλά κυριως πρεζακια και γενικά οχι τοσο σοβαρα περιστατικα που δεν μπορεις να τα αποφυγεις με εναν καλο φυλακα...
ο συναγερμος καταγράφεται ως ιδεά..για το σκυλι βρε παιδια κανεις δε συμφωνει να παρω? :?
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
γεια σου Chloe :)
Τα ντοπερμαν δεν μου αρεσουν εμφανισιακα ,αγριευομαι και εγω..
το ροτ ακουσα επισης οτι δε τα παει καλα με αλλα σκυλια στον ιδιο χωρο..
διαβασα καποια θεματα αλλα οχι κ ολα..σε τι αναφερεσαι?
ευχαριστω καλως σας βρηκα..:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Στα ζευγαρώματα ιδιωτών. Κάποια θέματα στο φόρουμ είναι πολύ κατατοπιστικά σχετικά με το γιατί δεν πρέπει να γίνονται. Κοίτα στα sticky στα γενικά θέματα.

Α να συμπληρώσω το εξής. Μικροκακοποιοί και πρεζάκια θεωρώ ότι θα προτιμήσουν σπίτι χωρίς κανένα σκύλο, ό,τι ράτσα κι αν είναι. Εγώ έχω κανίς και μάλιστα toy. Ε... πριν λίγο καιρό είχε μπει ένας στην πολυκατοικία και με την πρόφαση ότι ερχόταν από κάποια οργάνωση χτυπούσε τα κουδούνια και τελικά λήστεψε μια γιαγιά. Όταν ήρθε σε μένα εκείνη τη μέρα, χτύπησε κουδούνι, άρχισε το κανίς το γαύγισμα και ο τύπος μου λέει "Τελικά δεν έχω χρόνο για σας!!!". Δε σου λέω βέβαια να πάρεις κανένα μικρό, αλλά ότι γενικά οι διάφοροι ερασιτέχνες ληστές/διαρρήκτες προτιμούν σπίτια χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ σκυλιά.
 


mallinois

Active Member
13 Φεβρουαρίου 2008
29
0
Γεία σου ιro!

Η απόκτηση ενός νεου κουταβιού είναι σοβαρή υπόθεση.

Nα ξεκινήσουμε απο την αρχή.

Έχετε δύο σκυλιά που ζούν στον κήπο του σπιτιού σας.
Είναι αλήθεια οτι η λογική του φύλακα είναι να ζεί μέσα στο σπίτι αν βάλετε στο μυαλό σας οτι είναι και το τελευταίο προπύλαιο της ασφάλειας σας και όχι ο κήπος.

Απο την άλλη, ένας σκύλος για να είναι καλός φύλακας, πρέπει να είναι ισσοροπημένος, ασφαλής με τον εαυτό του και γεμάτος αυτοπεποίθηση.
Να εκπαιδευτεί σε βασική υπακοή, να δουλέψετε πολύ μαζί του ώστε να έχετε τον απόλυτο έλεγχο και περίπου στους 14-16 μήνες να εκπαιδευτεί σε καθήκοντα ασφαλείας σε σωστούς επαγγελματίες φυσικά.

Σημαίνει λοιπόν, οτι το κουτάβι πρέπει να επιλεχθεί απο σωστό εκτροφέα, με τον κατάλληλο χαρακτήρα και ταπεραμέντο για τις δικές ανάγκες.

Ολα τα παραπάνω που ανέφερα θέλουν πολύ δουλειά απο εσας, σωστή κοινωνικοιποίηση και ανατροφή του κουταβιού, πολύ και σοβαρή δουλειά στην βασική υπακοή του.

Γενικά πολύ χρόνο που δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορούσατε να διαθέσετε δεδομένης της ύπαρξης και των 2 ακόμη σκυλιών που κατέχετε, που σε καμία περίπτωση δεν μπορείτε να παραμελήσετε επειδή ήλθε νέο μέλος στην οικογενειά σας.

Πιστεύω οτι αν δεν έχουν γίνει "τραγικά λάθη" με το γερμανικό σας, και έχει σχετικό "ταπεραμέντο" και εσείς έχετε την διάθεση για να ασχοληθείτε μαζί της σε συνεργασία με έναν σωστό επεγγελματία εκπαιδευτή ίσως σας δώσει πολλά που δεν πιστέυατε οτι έχει.

Σκεφτείτε λίγο και αυτήν την εδοχή πριν πάρετε απόφαση να αποκτήσετε νέο σκύλο και να έχετε στο μυαλό σας οτι τα γερμανικά ποιμενικά είναι καλοί σύντροφοι και φύλακες.
 




DASTY

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2007
770
0
Thessaloniki
www.scarvasstrand.com
sarah said:
μάλλον δεν έχετε δει μπόξερ να φυλάει :wink:
'
Εσύ το είδες ποτε ? :?: :?: :?:

Θα ήθελα να μου πεις πιο και τι φύλαγε ? :?: :?: :?:

Γιατί το φαγητό το φιλάει και ένα πεκινουά! :!: :!: :!: 8) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
Chloe διαβασα σχετικα....
Σχετικα με αυτο οτι οι κακοποιοι προτιμουν σπιτι χωρις σκυλια θα συμφωνησω αλλά αλλη ασφάλεια νοιώθεις με ενα σκυλι φύλακα... :wink:
mallinois καλησπέρα!
χετικά με το πρώτο έχει βάση αλλά η γνώμη μου είναι οτι και η αυλη πρεπει να ειναι προστατευμενη αλλά και ποση θα ειχαν πχ εναν αρτζεντινο ή ένα ντοπερμαν για μέσα το σπίτι?
Απο τη στιγμη που δεν ειμαι σε διαμερισμα αλλα σε μονοκατοικια δε βλεπω το λογο..
Στα υπολοιπα που αναφερεις ειναι πολυ σωστα συμφωνω...και απο χρονο μια χαρα και απο διαθεση...thanks:)
για τα μποξερ καμια γνωμη συγκεκριμενα?
 


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
DASTY said:
sarah said:
μάλλον δεν έχετε δει μπόξερ να φυλάει :wink:
'
Εσύ το είδες ποτε ? :?: :?: :?:

Θα ήθελα να μου πεις πιο και τι φύλαγε ? :?: :?: :?:

Γιατί το φαγητό το φιλάει και ένα πεκινουά! :!: :!: :!: 8) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> εκει στο μοναστήρι ειναι πιο αγρια!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ιro και τα μπόξερ φυλάνε, αλλά ΠΟΛΥ λιγότερες πιθανότητες έχουν να το κάνουν από τον Γερμανικό ποιμενικό που ΗΔΗ έχεις ... τί πιο συγκεκριμένο θέλεις ??

Το ντόγκο που σ'αρέσει επίσης δεν ενδύκνειται για τέτοιες καταστάσεις, είναι πολύ χειρότερο σε συμβίωση ε άλλα ζώα από rott - dob ...

Κατάλαβες ότι δεν ενδύκνειται να πάρεις 3ο σκύλο ?? κατάλαβες γιατί ??

Φτιάξε τον Γερμανικό Ποιμενικο , και ότι βγεί ... εγώ σου λέω ίσως σε καλύψει και απόλυτα ...

Αν επιμένεις, πάρε έναν ''άγριο φύλακα'' και με άλλα 2 σκυλιά και 2 μικρά παιδιά, καθώς κι εσένα χωρίς εμπειρία, ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ... :wink:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι ντενις,αλλα τα παιδια δεν ειναι και τοσο μικρα 12 ετων :roll: αρκει να μπορεις να συννενοηθεις μαζι τους και να κατανοησουν αυτα που θα τους πεις...απο εκει και υστερα,μπορεις να τα εμπιστευεσαι οτι δεν θα φερθουν οπως ενα τριχρονο η πενταχρονο παιδι...
απο την αλλη,τα υπαρχοντα σκυλια,ειναι το ενα -το μεγαλο- θηλυκο και το αλλο πολυ μικροσωμο,αρα ο τελευταιος τροχος της αμαξης( ετσι θα επρεπε τουλαχιστον :lol: )

σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω με την αποκτηση τριτου σκυλου και ειδικα 'δυσκολες' φυλες ,λογω ομως του οτι δεν υπαρχει εμπειρια και οχι λογω των σκυλιων και των παιδιων που υπαρχουν(αυτο ηθελα να πω) :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν είπα κι εγώ ότι είναι το χειρότερο τα παιδιά ...
αν και για την δύσκολη ηλικία, το ξανασυζηταμε, εντός 2ετίας θα έχουν παρατήσει και σπιτι και φροντίδα σκύλου, και όλα ... :lol: :lol: :lol:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μωρε ναι,στην εφηβια τωρα,αλλη ορεξη δεν ειχαν να ασχοληθουν με τους σκυλους :lol:
(απλα νομιζα πως το ελεγες σαν "επικινδυνη" κατασταση για τα παιδια :wink: )