Περιλαίμιο ή σαμαράκι;;


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Παιδιά καλησπέρα!Πρόσφατα αγόρασα ένα σαμαράκι για το λαμπ μου απο ένα κατάστημα,με αυτού του είδους το δέσιμο,σας παραθέτω ένα παρόμοιο http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=137000772&LastAdd=137000772&t=%C1%CE%C5%D3%CF%D5%C1%D1%20%D3%C1%CC%C1%D1%C1%CA%C9%20CAMOUFLAGE%2030-40%20CM%20/%2015%20CM
Απο την πρώτη στιγμή που της το φόρεσα δεν έμεινα και ιδιαίτερα ευχαριστημένος απο τον τρόπο με τον οποίο αγκάλιαζε το σκυλί,συν του ότι μόλις της το έβγαζα στο σπίτι είχε κοκκινήσει το στήθος της σε ένα μέρος όπου ακουμπά το σαμαράκι!Χρησιμοποιεί κανείς παρόμοιο προιόν,με τέτοιου είδους δέσιμο;
Επίσης πρόσφατα είχα διαβάσει ένα άρθρο πως στα κουτάβια καλό θα ήταν να μην φορούν σαμαράκια οποιουδήποτε δεσίματος καθώς δεν είναι κατάλληλα για την ανάπτυξή τους,τώρα κατα πόσο ισχύει αυτό,δεν το γνωρίζω!Ακόμη όμως και με τα κλασσικά περιλαίμια δεν υπάρχει κίνδυνος αν κάποιο κουτάβι τραβάει κατα την διάρκεια της βόλτας;
Τι γνώμη έχετε επι του συγκεκριμένου θέματος;
Στον ενήλικα σκύλο μου χρησιμοποιώ ενα σαμαράκι με τέτοιο δέσιμο http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=137001631&LastAdd=137001631&t=%C1%CE%C5%D3%CF%D5%C1%D1%20%D3%C1%CC%C1%D1%C1%CA%C9%20ROSE%20POP%20ART%20BUTTERFLY%2040-50CM/15MM%20%C3%CA%D1%C9 και είμαι ευχαριστημένος!
Τι χρησιμοποιείται εσείς;Κάποιος με κουτάβι που να έχει αντίστοιχο πρόβλημα;
 
Last edited:


Dyllangirl

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
176
0
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα ! έχω κ εγώ παρόμοιο πρόβλημα ... άκου :p του φοράω σαμαράκι σαν το δεύτερο που μου έδειξες και τον ερεθίζει ... με το περιλαίμιο δεν παλεύεται γιατι τραβάει πάρα πολύ και πνίγεται !! προς το παρών του φοράω το σαμαράκι πάρα πάρα πολύ χαλαρά και είναι καλύτερα αλλά προσέχω πολύ γιατι του βγάινει αν πάει προς τα πίσω ...
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Θα σου πρότεινα ανάλογα την ράτσα. Για παράδειγμα, στον δικό μου, απαγορεύεται το σαμαράκι λόγω του "ιδιόρυθμου" σχήματος στο στήθος και την κοιλιά. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις, εαν δεν είσαι ικανοποιημένος απο το σαμαράκι, κολλάρο που είναι φαρδύ μπροστά για να μην πνίγεται και στενό πίσω. Σαν αυτά που φοράνε τα Sighthound. Δες εδώ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Επίσης πρόσφατα είχα διαβάσει ένα άρθρο πως στα κουτάβια καλό θα ήταν να μην φορούν σαμαράκια οποιουδήποτε δεσίματος καθώς δεν είναι κατάλληλα για την ανάπτυξή τους

Aυτό ισχύει..το σαμαράκι στα κουτάβια μπορεί να επηρεάσει την ανάπτυξη τους.
Επίσης στα μακρίτριχα, μπορεί να επηρεάσει την τρίχα στα συγκεκριμένα σημεία που εφάπτεται με αποτέλεσμα να μην βγάζει..
Όμως πολλά σκυλιά που ίσως έχουν πρόβλημα ή ευαισθησία στην τραχεία, δεν το αντέχουν.

Εγώ έχω σαμαράκι στο δικό μου..έχει περάσει κατά πολύ βεβαια η κουταβίσια περίοδος..θεωρώ όμως πως με το σαμαράκι μπορώ να αντιδράσω καλύτερα και πιο άμεσα σε έναν επικείμενο κίνδυνο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
υπάρχουν όμως σαμαράκια και σαμαράκια
το καλύτερο έχει δύο κύκλους έναν κεφάλι και έναν κορμός
οι οποίοι όμως συνδέονται και απο πάνω και απο κάτω με ευθύγραμμα λουριά
και έτσι κι αλλιώς όταν δεν είσαι βόλτα τα βγάζεις απο τον σκύλο-και τα περιλαίμια και τα σαμαράκια
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
υπάρχουν όμως σαμαράκια και σαμαράκια
το καλύτερο έχει δύο κύκλους έναν κεφάλι και έναν κορμός
οι οποίοι όμως συνδέονται και απο πάνω και απο κάτω με ευθύγραμμα λουριά
Κανένα link να καταλάβω καλύτερα ποιο εννοείς,μπορεις να παραθέσεις;
Ευχαριστώ!!
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εμενα ως κουταβι φορουσε σαμαρακι σαν το δευτερο που εδειξες.Το ειχα χαλαρο στο σωμα του και μια χαρα αναπτυχθηκε.Καθως μεγαλωνε ομως, με το περιλαιμιο ειχα καλυτερο ελεγχο στη βολτα,γιατι οδηγουσα το λαιμο του και μια φορα τον γλυτωσα απο φαγητο απο κατω(αν και δεν τρωει εξω,δεν ξερω τι επαθε).Αν φορουσε σαμαρακι,απλα θα τεντωνε το λαιμο και θα το ετρωγε.Το σαμαρακι πλεον το φοραει οταν ταξιδευουμε με το αμαξι σε μεγαλες αποστασεις για να δεθει με τη ζωνη καθισματος, ή στο πλοιο σε περιπτωση βυθισης να κουμανταρω το σωμα του(εχω φοβια, τι να κανω!!!!).Παντως σε σκυλοκαβγαδες πιο αποτελεσματικο ειναι το σαμαρακι.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Κανένα link να καταλάβω καλύτερα ποιο εννοείς,μπορεις να παραθέσεις;
Ευχαριστώ!!
Εννοεί αυτό το μιλιτέρ που έχεις κι εσύ. Κι εγώ τέτοια χρησιμοποιώ και είμαστε μια χαρά. Τα άλλα (σαν αυτό που χρησιμοποιείς στον ενήλικα σκύλο σου) δεν τα θέλω. Δεν κάθονται στη θέση τους σωστά, δημιουργούν τριβή στα πόδια κλπ.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ναι ναι - αυτό εννοώ-δεν το έβλεπα το λίνκ αρχικά
αυτό είναι ότι πρέπει -και δεν κουνιέται και κρατάει τον σκύλο και βασικά με αυτό ,τουλάχιστον η δικιά μου , μαθαίνει κι ευκολα να μην τραβάει το λουρί στην βόλτα
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ναι αλλά με αυτό που ήδη χρησιμοποιώ,μετά την βόλτα παρατηρώ κόκκινα σημαδάκια στο σημείο που δένει κάτω απο το σώμα της!Μήπως να έπαιρνα κανένα με σφουγγάρι για αρχή;Έχει κάτι ειδικά που είναι πανί με σφουγγάρι μέσα,πιο ακριβά αλλα μάλλον πιο μαλακά!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ναι αλλά με αυτό που ήδη χρησιμοποιώ,μετά την βόλτα παρατηρώ κόκκινα σημαδάκια στο σημείο που δένει κάτω απο το σώμα της!Μήπως να έπαιρνα κανένα με σφουγγάρι για αρχή;Έχει κάτι ειδικά που είναι πανί με σφουγγάρι μέσα,πιο ακριβά αλλα μάλλον πιο μαλακά!
Μήπως της είναι πολύ σφιχτά? Εντύπωση μου κάνει διότι αυτό είναι από τα πιο εργονομικά στηθόλουρα. Αυτά με το σφουγγάρι δεν τα έχω δει... Εγώ τους παράγγειλα και περιμένω για "χειμωνιάτικα" κάτι στηθόλουρα που έχουν φλις από κάτω (της Trixie). Και πάλι όμως σε ένα σημείο έχει τη "ζώνη" που δένει στο σώμα και δεν έχει επένδυση.

Είναι αυτό: http://www.tiierisch.de/produkt/hundegeschirr-gepolstert-premium
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Δε νομίζω να είναι σφιχτά,υπάρχει αρκετούτσικο κενό μπορώ να πω!Εμένα είναι όλο "ζώνη" γι αυτό μάλλον την ενοχλεί κιόλας φαντάζομαι!
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Μη χρησιμοποιειτε αυτα τα σαμαρακια, ειδικα τα συνθετικα.
Συγκαιγονται τα σκυλακια. Καταστρεφεται το τριχωμα.
Μια χαρα ειναι το κολλαρο η ο πνιχτης ο κλασσικος το Ρ, που λενε.
 






Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Προτιμώ τα σαμαράκια ή σουτιέν όπως τα λέω, γιατί μου δίνουν την εντύπωση ότι δεν πνίγουν και είναι και πιο όμορφα. Στη Βε που ειναι μαλλιαρή το πρωτο σουτιεν (ηταν το κλασσικό που δίνουν όλα τα μαγαζιά και μοιάζει με τη γαλάζια ταινία συσκευασίας που βάζουν στα πακέτα όπως πλακάκια) την έκοψε και ειδα γρατζουνια, ενω ηταν σωστό το μέγεθος. Το δεύτερο το έκοψε η ιδια μασουλώντας το μια μέρα και έμοιαζε με σατέν το ύφασμα. Ηταν μαλακό και δεν ειδα ενοχλησεις, ούτε κόμπους κλπ. Το τρίτο και ελπίζω τελευταίο είναι σαν βελουτέ και σταθερό. Κι αυτό της έκατσε τέλεια και δεν έχει πρόβλημα. Μέσα στο σπίτι ή στον κήπο δε φοράει τίποτα. Είναι μικρόσωμη και τις κάνουν τα λεπτά, αλλά και το πιο φαρδύ της πάει τρέλα, λες και είναι έτοιμη και για αλεξίπτωτο.
 




DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Σωστά,με το σαμαράκι μαθαίνει να τραβάει.

Καλύτερα ένα περιλαίμιο,το οποίο να είναι σχετικά φαρδύ (μην τον πνιγει τον σκύλο σαν πνίχτης) και από καλό υλικό.
Επίσης με το περιλαίμιο μπορείς να κάνεις μια υποτυπώδη διόρθωση,με το σαμαράκι τράβας να τον επαναφέρεις στην θέση δίπλα και ο σκύλος γκαζώνει περισσότερο.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
To κάθε αντικείμενο έχει μια συγκεκριμένη χρήση, για συγκεκριμένους λόγους

Τα "σαμάρια" βγήκαν για τις περιπτώσεις που ο σκύλος πρέπει να τραβάει το λουρί και να μην πέφτει όλο το βάρος στον αυχένα και τη σπονδυλική στήλη.

Από την άλλη μεριά, με το κλασσικό κολάρο (δερμάτινο ή πνίχτη με μεγάλο "θ" στο νεκρό) ο σκύλος ελέγχεται καλύτερα, μιας και αντιλαμβάνεται άμεσα την οποιαδήποτε αλλαγή από μεριάς χειριστή.

Ένα σφιχτό κολάρο, δίνει άπειρες πληροφορίες στο σκύλο, ενώ ένα "σαμάρι" όχι.

Από εκεί και πέρα, πάντα υπάρχει και το θέμα μόδας ή γούστου του κάθε ιδιοκτήτη και σε πολλές μικρόσωμες φιλές, δεν πειράζει ουσιαστικά η γενική χρήση του, μιας και το να τραβάει το σκυλί δεν είναι και κάτι το τόσο τρομερό.

Όσον αφορά το σαμάρι, καλύτερα να χρησιμοποιούνται αυτά που έχουν φαρδιούς ιμάντες για να μην προκαλείται τοπικός ερεθισμός στο δέρμα

:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22