Περιποίηση Μαλτέζ


Ian32

Member
19 Απριλίου 2014
20
0
26
Πειραιας
Εχεις καποια προταση?Η τριχα της δεν εχει καμια σχεση με μαλτεζ το διαπιστωσα στην πορεια καθως και διαφοροι γκρουμερ μου ειπαν οτι εχει αρκετα κατσαρη τριχα και οχι την ισια μεταξενια που θα επρεπε , κανει κομπους πισω απο τα αυτα και στο λαιμο ισως λογο του κολαρου .
Ειναι πολλα αυτα που δεν ξερω και ελπιζω με τον καιρο να τα μαθω , το οτι εχει καφετισει το τριχωμα της στο ενα μονο ματι ειναι λογικο?
Αρχικα ηταν και στα δυο αλλα αφου καναμε την εγχειρηση για αφαιρεση του αδενα τριτου βλεφαρου σταματησε στο δεξι να βαφετε απο το δακρυ , την τσιμπαλ της την αφαιρω με μαντηλάκι καθε πρωι .
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
το μάτι από κάτω λερώνει με το δάκρυ, οποτε ειναι λογικό να ειναι στο ενα μόνο.
Στη δικια μου τις τσιμπλιτσες τις καθαριζω με την χτενα με τα πυκνά δόντια, όσο ειναι μαλακές ακόμα.
Προσωπικά εχω πει οτι ειμαι φαν της #1 all systems, οποτε αν ηταν στο χέρι μου θα δοκιμαζα το super cleaning and conditioning shampoo για αναδόμηση της τρίχας και το αντίστοιχο κοντίσιονερ. Και ψέκασμα το μαλλι κάθε μερα πριν το χτένισμα. ΠΟΤΕ χτένισμα σε στεγνη τρίχα γιατι τη σπάς.
 






Ian32

Member
19 Απριλίου 2014
20
0
26
Πειραιας
Δεν συνηθιζω να της βαζω διοτι παντα μετα το μπανιο μυριζει υπεροχα και διακρει αυτο, το εχω παρει εδω και κανα χρονο και το μπουκαλι εχει πανω απο τα 3/4 του αρωματος.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και να μην της βάζεις, για εμενα εκτος από σπατάλη χρηματων, δεν ξερεις τι μπορεί να προκαλέσει στο δέρμα της.
Επένδυσε σε μια καλή σειρά προιοντων (που εδω που τα λέμε με τις αραιώσεις κλπ σου ειναι και πιο συμφεροντα) και σιγα σιγά θα αναδομηθεί το μαλλι και θα ειναι πιο υγιες!
 


Ian32

Member
19 Απριλίου 2014
20
0
26
Πειραιας
Καλως θα το ψαξω , θα ακουσω και διαφορες προτασεις αν υπαρχουν ακομα ωστε να καταληξω σε μια σωστη σειρα προιοντων οπως λες.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
εχει αναφέρει παραπάνω και η havihara προιοντα!
Μπορείς να βρεις μπολικά, αλλά να προσέξεις μην παρασυρθεις από το μαρκετινγκ.
 


ApostolisKarel

New Member
22 Απριλίου 2014
4
6
32
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω ανέφερες κάπου οτι σου έκανε ξηροδερμία το σαμπουάν εχουμε ενα θεματακι με την μικρη μας εχει κάνει ξηροδερμία την είδε κτηνίατρος και μου πρότεινε να βάλω στην διατροφή της λάδι σολωμού και να πλύνω με ενα σαμπουαν oat meal διαβάζοντας ομως στο ιντερνετ ειδα πολλους που ειδαν διαφορα με το all systems απο που μπορω να τα προμηθευτώ δεν βρήκα σε πέτ σοπ :/ Επιπλέον λόγω απειρίας τις δυο χτένες που προτείνεις πρεπει να χρησιμοποιησω για καλύτερο αποτέλεσμα?Και ψεκάζω με τι?Ευχαριστω πολύ κ συγγνωμη αν σε ζάλησα!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω ανέφερες κάπου οτι σου έκανε ξηροδερμία το σαμπουάν εχουμε ενα θεματακι με την μικρη μας εχει κάνει ξηροδερμία την είδε κτηνίατρος και μου πρότεινε να βάλω στην διατροφή της λάδι σολωμού και να πλύνω με ενα σαμπουαν oat meal διαβάζοντας ομως στο ιντερνετ ειδα πολλους που ειδαν διαφορα με το all systems απο που μπορω να τα προμηθευτώ δεν βρήκα σε πέτ σοπ :/ Επιπλέον λόγω απειρίας τις δυο χτένες που προτείνεις πρεπει να χρησιμοποιησω για καλύτερο αποτέλεσμα?Και ψεκάζω με τι?Ευχαριστω πολύ κ συγγνωμη αν σε ζάλησα!
Δεν με ζάλισες!
Λοιπόν all systems θα βρεις στο animagroom στο Μαρκοπουλο ή αν εχει ξεμεινει κανας κωδικς στον Τσομπαρη. Από εκει πηρα μια pinbrush της artero για δεύτερη, ωστε να εχω μαζί μου παντα. Και εκει βρηκα και χτένες, της vivog η μια η μικρη πυκνη και μια αλλη πιο αραιή. Τις χτένες τις χρησιμοποιείς για να καθαρίζεις τα δακρυα ή για να εντοπίσεις και α καθαρίσεις τους κομπους και τις τζίβες, μιας και η βουρτσα δεν τα πιάνει αυτα. Αν παρεις από #1 all systems για το καθημερινο χτένισμα θα προτινα το
FABULOUS GROOMING SPRAY (εξαιρετικό για κόμπους - ψεκάζεις, αφηνεις 2-3 λεπτα και μετά ξεκομπιαζεις ευκολα) ή tο MOISTURIZING PROTECTOR ENHANCER SPRAY



 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Evaggelia man

New Member
11 Απριλίου 2014
2
0
Καλησπερα μου ειπανε για ενα προϊόν το Care prodcuts eye cleaner DIAFARM, το γνωριζει κανεις?
ειναι για τον καθαρισμο της τριχας κατω απο τα ματια αν και καθε μερα την χτενιζω με αραια βουρτσα και δεν εχει τσιμπλες το τριχωμα εχει παρε ενα καφετι χρωμα... :(
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καλησπερα μου ειπανε για ενα προϊόν το Care prodcuts eye cleaner DIAFARM, το γνωριζει κανεις?
ειναι για τον καθαρισμο της τριχας κατω απο τα ματια αν και καθε μερα την χτενιζω με αραια βουρτσα και δεν εχει τσιμπλες το τριχωμα εχει παρε ενα καφετι χρωμα... :(
Το ειχα παρει εγω για τα γαλλικα, που επισης βαφονται οι ζαρες απο τα δακρυα και δεν κανει τιποτα!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εχω ακουσει και για προιοντα που μπαίνουν στην τροφή τους... αλλά προσωπικά δνε θα εδινα κατι ετσι, για καλλωπισμό.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εχω ακουσει και για προιοντα που μπαίνουν στην τροφή τους... αλλά προσωπικά δνε θα εδινα κατι ετσι, για καλλωπισμό.

Θα λες για το Angel Eyes!! ΜΑΚΡΙΑ απο αυτο το πραγμα! Ειναι μακρολιδια αντιβιοτικα!! Και σε καμια περιπτοση δεν θα εδινα αντιβιοση, που δημηουργει ανθεκτικοτητες- για αισθητικους λογους
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Θα λες για το Angel Eyes!! ΜΑΚΡΙΑ απο αυτο το πραγμα! Ειναι μακρολιδια αντιβιοτικα!! Και σε καμια περιπτοση δεν θα εδινα αντιβιοση, που δημηουργει ανθεκτικοτητες- για αισθητικους λογους
Ναι αυτό λέω αλλά στανταρ θα υπάρχουν παρόμοια...

Αντιβιοτικά για καλλωπισμό??????????? θεε και κυριε
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... Η Ιρις μας είναι μαλτέζ με ποιος-ξέρει-τι άλλο:rolleyes:. Το δερματάκι της είναι ροζουλί ροζουλί (σαν το κ@@λαράκι του μωρού :)) με μονό μανδύα τριχώματος. Το τρίχωμα της είναι λεπτό - ίσιο, μαδάει πάαααααρα πολύ, και κομπιάζει πολύ εύκολα. Την λούζω με animology shampoo και έχω και σπρέι της ίδιας εταιρείας που της βάζω μια φορά την ημέρα για να της τα ξεμπερδεύει. Την χτενίζω δύο φορές την μέρα, πρωί - βράδυ (μεταξύ μας κάνω και καμιά παρασπονδία "πηδώ" κανένα χτενισματάκι). Το θέμα μου είναι τι να κάνω για να μην μαδάει τόσο;;
Το καλοκαίρι δεν θέλω με τίποτα να την κουρέψω / ξυρίσω άρα θα ζεσταίνεται υπερβολικά ή με το μάδημα εξισορροπείται το θέμα της θερμοκρασίας ;;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
αν μαδάει ισως πρεπει να επανεξετάσεις το θέμα του μανδύα από μαλτεζ... αρα και τα συχνά μπάνια.
Ενδεχομένως να πρεπει να παρεις ειδική χτένα οπως για ολα τα σκυλια που μαδανε. Το δε κουρεμα δεν θα βοηθήσει στη ζέστη, αλλά με το δερμα που εχει θα της προκαλέσει εγκαυμα.... Οποτε αφαιρεις με σωστό βουρτσισμα τις νεκρες τρίχες και "αεριζεται" καλύτερα το δερμα.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
δεν υποτίθεται πως τώρα είναι η εποχή του μαδήματος γενικά?

Αν ναι, το πολύ μάδημα το παρατηρείς τώρα Αργυρώ, ή ήταν από την αρχή έτσι ?
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Το ότι έχει μανδύα μαλτέζ μου το είπε η κοπέλα που την περιποίητε μια φορά τον μήνα όντας εγώ άσχετη(n). Την κάνω μπάνιο δύο φορές την μήνα (την μια φορά εγώ, την άλλη η κοπέλα). Την χτενίζω με χτένα με δόντια αραιά και πυκνά, κι μια χτενούλα που τα δοντάκια της είναι ψιλά ψιλά σαν μεταλλικές τριχούλες (μ' αυτή δεν κάνει και τις τρελές χαρές):mad:
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
δεν υποτίθεται πως τώρα είναι η εποχή του μαδήματος γενικά?

Αν ναι, το πολύ μάδημα το παρατηρείς τώρα Αργυρώ, ή ήταν από την αρχή έτσι ?
Το μάδημα είναι ένα δίμηνο τώρα ίσως και λίγο παραπάνω. Στην αρχή δεν έβγαζε καθόλου τρίχα και ήμουν τρισ-ευτυχισμένη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3