Περιποίηση δοντιών


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Καλησπερα σε ολους.Εψαξα στην αναζητηση για καποιο θεμα σχετικα με τα δοντια του σκυλου αλλα δεν βρηκα κατι.

Ο σκυλος μου ειναι τωρα περιπου 8,5 μηνων και εχει αλλαξει ολα του τα δοντια.Τα προηγουμενα που ειχε θυμαμαι οτι ηταν κιτρινα αλλα δεν ασχοληθηκα γιατι αρχισαν να πεφτουν και εβγαιναν καινουρια,τα οποια στην αρχη ηταν κατασπρα.Ομως τωρα υπαρχουν μερικα,για παραδειγμα ο 1 κυνοδοντας εχει 1 κιτρινη γραμμη.Γενικα τα πλαινα του δοντια ειναι λιγο κιτρινα αλλα τα μπροστα ειναι ασπρα.
Ποιες λυσεις υπαρχουν,μπορω να αγορασω 1 οδοντοκρεμα και οδοντοβουρτσα για σκυλους και να φυγουν οι λεκεδες?Τι ειναι πιο αποτελεσματικο?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Mου κάνει εντύπωση σε τόσο μικρή ηλικία να έχει κίτρινα δόντια..
Τι τροφή τρώει?
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
ειναι πολυ μικρος για να εχει κιτρινα δοντια...
δεν ξερω αν σε αυτη την ηλικια θα ηταν εφικτο να γινει ενας καθαρισμος...
μπορεις να του δινεις στικς και να βουρτσιζεις τα δοντια του για να δεις μηπως βελτιωθει η κατασταση...

Τι τροφη του δινεις? Εχει πολυ μεγαλη σημασια αυτο...
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ποιες λυσεις υπαρχουν,μπορω να αγορασω 1 οδοντοκρεμα και οδοντοβουρτσα για σκυλους και να φυγουν οι λεκεδες?Τι ειναι πιο αποτελεσματικο?
Υπάρχουν κάτι sticks δοντιών αρκετά καλά θα έλεγα αν δεν έχεις τον χρόνο κτλ για την φροντίδα του κατοικιδίου,τουλάχιστον δώστου τέτοια!!Το βούρτσισμα είναι σαφώς καλύτερη φροντίδα των δοντιών και το προτιμώ να σου πω την αλήθεια!!
Το οτι είναι κίτρινα τα δόντια ενδεχομένως να οφείλεται στην τροφή όπως προανέφεραν και τα υπόλοιπα μέλη του forum.Μπορείς να μας πείς λίγο τι τροφή του δίνεις;
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Παιδία και εγώ θέλω βοήθεια....την μικρή μου ως (γνωστόν πλέον) την βρήκα!!!Τα δοντάκια της ήταν πολύ χάλια...σιγά σιγά είναι πολύ καλύτερα αν και έχουν φύγει φλούδες από τα δοντάκια και πρέπει να καθορίζονται πολύ καλά....ο γιατρός μου έχει καποιές λύσεις 1.κόκαλα 2.βουρτισμα-αλλά η δικία μου με ΤΙΠΟΤΑ δε κάθετε 3.κάποιο υγρό που το ρίχνουμε μέσα στο νερό που πίνουν(δε μπορώ να το βρω)αν ξέρει κάποιος ας με βοήθησει!!!Αλλά τον καθαρισμό δε τον γλυτώνουμε μάλλον γιατί έχει διπλους κυνόδοντες και εκεί που ενώνοντε δε καθαρίζουν!!!Αν ξέρετε να με βοηθήσετε!!!
Ρώτα και τον γιατρό σου για ποιόν λόγο γίνεται αυτό πάντος ,εγώ με τα στικς εχω δει διαφορά και μπορείς να πάρεις αυτά που κυκλοφορούν ακόμα και στα σούπερ μαρκετ κάνουν δουλειά!!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ο καλύτερος τρόπος για να καθαρίσουν τα δόντια είναι να τρώει κόκαλα (ωμά). Κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις πολλά τοπικ. Επίσης μπορείς από τωρα που είναι μικρος να τον μάθεις να ανέχεται το βούρτσισμα (με ειδική οδοντόπαστα που μπορεί να την καταπίνει). Σε καμία περίπτωση μην κάνεις καθαρισμό από τώρα! Είναι πολύ μικρός!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αυτό το "δεν κάθεται" μην το λέμε τόσο εύκολα. :) (οχι οτι τοβούρτσισμα θα βοηθήσει αν έχει ήδη σοβαρό πρόβλημα, αλλά πρεπει ανα πάσα στιγμή να μπορείς να βάλεις χέρι στο στομα του και να πασπατεύεις αν χρειαστεί). Για να μάθει να δέχεται ο σκύλος το βούρτσισμα πρεπει να γίνει σταδιακή εκπαίδευση. Πρώτα για λίγα δευτερόλεπτα στα μπροστινά δόντια και μετά σιγά σιγά για περισσότερο και προς τα πίσω. Ποτέ δε θα το απολαμβάνει, αλλά δεκάδες σκυλιά έχουν μάθει να το ανέχονται. :)
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Αυτό το "δεν κάθεται" μην το λέμε τόσο εύκολα. :) (οχι οτι τοβούρτσισμα θα βοηθήσει αν έχει ήδη σοβαρό πρόβλημα, αλλά πρεπει ανα πάσα στιγμή να μπορείς να βάλεις χέρι στο στομα του και να πασπατεύεις αν χρειαστεί). Για να μάθει να δέχεται ο σκύλος το βούρτσισμα πρεπει να γίνει σταδιακή εκπαίδευση. Πρώτα για λίγα δευτερόλεπτα στα μπροστινά δόντια και μετά σιγά σιγά για περισσότερο και προς τα πίσω. Ποτέ δε θα το απολαμβάνει, αλλά δεκάδες σκυλιά έχουν μάθει να το ανέχονται. :)
Αχ το ξέρω ότι πολλά κάθονται αλλά η δικία μου μόλις μυρίσει φεύγει και δε πλησιάζει και όταν την πίανω και προσπαθώ τρελαίνετε(προσπαθεί να φύγει)και το αποτέλεσμα είναι να έχουμε γεμίσει οδοντόκρεμα παντού εκτός από το στόμα!!!Εχεις κάποια λύση να μου προτείνεις?
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
To βουρτσισμα το ξεκιναμε με το που αλλαξουν ολα τα δοντια? Η δικια μου τωρα αλλαζει κ προς το παρον εχουν φυτρωσει τα μπροστα ,πανω -κατω,καινουρια.Να αρχισω να βουρτσιζω?
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Kανένα βούρτσισμα δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα ωμά κόκκαλα..
Eίναι ίσως ο μοναδικός τρόπος να διατηρήσουμε καθαρά τα δόντια του σκύλου μας και ίσως να γλυτώσουμε μια μέρα τον καθαρισμό.
Επίσης συμφωνώ απόλυτα και με την κοπρίτης, είναι πολύ μικρός να κάνει από τώρα καθαρισμό και πρέπει οπωσδήποτε να σε αφήνει να του πειράζεις τα πάντα..
Μάθε τον από τώρα να σε αφήνει να επεξεργάζεσαι το στόμα του, τις πατούσες του τα πάντα.. για να μπορείς να ελέγχεις και την υγεία του.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Της δίνω κόκαλα και πιο πολύ από μοσχάρι που της αρέσουν πολύ και έχω δει βελτίωση πολύ...για το βούρτισμα θα επιμείνω τελικά μπορεί να κάνω κάτι λάθος....για το καθαρισμό ούτε ο γιατρός μου είπε αμέσως φέρτην γιατί υπάρχει βελτίωση αλλά υπάρχουν σημεία που δε καθαρίζονται(θα το παλέψω όμως)!!!Ευχαριστώ....θα προσπαθήσω παραπάνω η αλήθεια είναι και ξέρω ότι είναι λάθος,επειδή την βρήκα και δε θέλω να την πολύ πιέζω για να μην την ανχώνω(τί σκέφτομαι ε?)!!!Αλλά γενικά με αφήνει να την πειράζω στο στόμα με την οδοντόκρεμα έχει μόνο θέμα!!!
 


vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
Θα σημφωνησω με οτι ειπαν τα παιδια :) Η γνωμη μου ειναι να δινεις ωμα κοκκαλα γιατι ειναι πιο αποτελεσματικο πιστευω και αποφευγεις την ταλαιπορια στο να τον/την μαθεις.Αν γι καποιο λογο δεν θες τα κοκκαλα τοτε αρχισε να βουρτσιζεις xD
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εχω μια ερώτηση, πόσο χάλια πρέπει να είναι τα δόντια για να συστήσει κτηνίατρος καθαρισμό; Πιστεύω πως δεν γίνεται αν τα δόντια είναι λίγο κίτρινα.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
οχι πολυ πρεπει να ναι κ να βρωμαει το στομα του εμεβα ειναι 7 χρονων και τωρα αναγκαστικα θα του κανω κααθαρισμο γιατι δεν παλευετε η μποχα
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εχω μια ερώτηση, πόσο χάλια πρέπει να είναι τα δόντια για να συστήσει κτηνίατρος καθαρισμό; Πιστεύω πως δεν γίνεται αν τα δόντια είναι λίγο κίτρινα.
Πολύ! Αλλά εξαρτάται απο τον κτηνίατρο.

Κάπου έχω βάλει φωτο απο τα δόντια του Γκογκόλ πριν τον καθαρισμό (και μετά). Νομίζω στο θέμα BARF και δόντια. Θα ψάξω να βρώ. Ηταν τότε 2,5 χρονών και μάλλον βιάστηκα.
 




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
μπορεί να μην είναι θέμα καθαρίσματος,
εαν σαν κουτάβι και πριν βγουν τα νέα δόντια είχε παρει κάποια μορφή αντιβίωσης δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εχω μια ερώτηση, πόσο χάλια πρέπει να είναι τα δόντια για να συστήσει κτηνίατρος καθαρισμό; Πιστεύω πως δεν γίνεται αν τα δόντια είναι λίγο κίτρινα.
Φαντάζομαι ότι έαν έχουν φτάσει σε σημείο να προκαλέσουν ουλίτιδα ή κάποια άλλη περιοδοντική αρρώστια προτείνει να καθαριστούν.
Αν είναι λίγο κίτρινα νομίζω μπορείς να αποφύγεις το καθαρισμό με άλλους τρόπους αλλιώς θα σχηματιστεί τόση δυνατή πλάκα που μόνο με μηχάνημα θα βγαίνει.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Το πρόβλημα είναι να προλάβεις τον σχηματισμό της πέτρας.
Πρώτα εμφανίζεται η πλάκα- ένα κολλώδες κίτρινο πράγμα πάνω στα δόντια- γεμάτο μικρόβια και το οποίο αν παραμείνει με τον καιρό σκληραίνει και γίνεται πέτρα η οποία βγαίνει μόνο με οδοντιατρικό καθαρισμό.

Την πλάκα μπορείς να την πολεμήσεις με βουρτσίσματα και ωμά κόκαλα.
(Μία μοσχαρίσια κουμούτσα κάνει θαύματα.....το είδα και δεν πίστευα στα μάτια μου!):D:D:D

Αν κάνεις καθαρισμό να διευκρινήσεις με τον ιατρό σου ότι δεν θα αφαιρέσει μόνο την πέτρα αλλά θα κάνει και λείανση των δοντιών για να μην έχουν άγρια επιφάνεια ώστε να μη μπορεί να προσκολληθεί εύκολα η καινούργια πλάκα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22