Περι Ξηρας Τροφης!


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
πρακτικη.. ευκολοδιατηρουμενη και επιστημονικα ελεγμενη για να καλυπτει το σκυλο σε βιταμινες και θερμιδες σε λιγη ποσοτητα..

και φυσικα οικονομικη .. αφου μπορεις να βρεις και 1ευρω ανα κιλο ξηρας..

προτεινεται απο το 95% τον κτηνιατρων , και γινεται χρηση απο τους πρωτους μηνες ενος κουταβιου ..

αξιζει καθημερινης διατροφης η καλη ξηρα τροφη?

ιδου το ερωτημα !:)

περιμενω γνωμες .
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Από τις 5.768 δημοσιεύσεις της ενότητας, οι 5.000 προσπαθούν να δώσουν απάντηση στο ερώτημα σου και κατά ένα περίεργο λόγο πάντα καταλήγουμε να κάνουμε σκυλοσκατοσυζήτηση. :p:D

Η γνωμη μου ειναι πως δεν υπάρχει ιδανικό μοντέλο διατροφής. Κάθε ένα από τα 3 βασικά μοντέλα διατροφής (μαγειρευτό, ξηρά, barf), έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του. Αν κάποιο από αυτά αποτελούσε την απόλυτα σωστή μέθοδο, δεν θα χρειάζονταν να κάνουμε ούτε αυτή τη συζήτηση, ούτε και τις υπόλοιπες 214 της ενότητας.
;):)
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Nα σου πω και εγώ με τη σειρα μου...

Ή μάλλον ΔΕΝ θα σου πω...:p γιατί δεν ξερω.

Τα τρία μοντέλα διατροφής τα έγραψε και η ROTTIE πιο πάνω...Εσύ θα δεις τι ταιριαζει στο σκυλο σου και θα καταληξεις.

Πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα ,για τα οποια σφαζεται κοσμος και ντουνιας ,εχουν και οι τρεις μεθοδοι.

''ΕΣΥ αποφασιζεις...''
:D
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αχαχαχαχα!!!!Σκυλοσκατοσυζήτηση!!!:D:D:D:D:p:p:D:D:D:D


Ένα σχόλιο...η ξηρά τροφή δεν είναι φτηνή, αυτές με ένα ευρώ το κιλό δεν τις λες ποιοτικές, πλήρεις θρεπτικών συστατικών και θερμίδων...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ποιοτικές, πλήρεις θρεπτικών συστατικών και θερμίδων...
Θες να αρχισουμε παλι να κοβομαστε για το οτι πολλα σκυλια ζουνε σουπερ με φτηνιαρες τροφες??????Ασ 'το που σου λεεεεεω...:D
Μιλα για ξηρα γενικα...:p
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
πρακτικη.. ευκολοδιατηρουμενη και επιστημονικα ελεγμενη για να καλυπτει το σκυλο σε βιταμινες και θερμιδες σε λιγη ποσοτητα..

και φυσικα οικονομικη .. αφου μπορεις να βρεις και 1ευρω ανα κιλο ξηρας..

προτεινεται απο το 95% τον κτηνιατρων , και γινεται χρηση απο τους πρωτους μηνες ενος κουταβιου ..

αξιζει καθημερινης διατροφης η καλη ξηρα τροφη?

ιδου το ερωτημα !

περιμενω γνωμες .


Συμφωνώ απόλυτα με την Κατερίνα..

Εγώ προσωπικά θεωρώ αν έπρεπε να διαλέξω ένα από αυτά.., ότι το σωστά μαγειρεμένο φαγητό είναι το καλυτερο από τις επιλογές που έχω..
Χωρίς να φοβάμαι τι έχει μέσα η κροκέτα.., χωρίς να φοβάμαι αν θα τον πειράξει το ωμο..

Όμως το μαγειρεμένο φαγητό έχει και αυτό τα μειονεκτήματα του.
Είναι μια διαδικασία χρονοβόρα που πρέπει να γίνετε σε καθημερινή βάση υπολογίζοντας όλα τα απαραίτητα συστατικά που χρειάζεται ένας σκύλος ημερήσια, βάση του τρόπου ζωής του, τα κιλά του και της ηλικίας του.

Η barf είναι ένα άλλο εξίσου πολυσυζητημένο θέμα, όπου έχει και αυτό τον ίδιο υπολογισμό με το μαγειρευτό όσον αφορά τα συστατικά.., αλλα με ένα ρίσκο παραπάνω όσον αφορά το θέμα του ωμού..
(μεγάλες αναλύσεις και για αυτό το θέμα και πάντα οι απόψεις διίστανται..)


Η κροκέτα πάλι συνδιαζει την ευκολία και την άνεση που μονο με μια κίνηση το γεύμα είναι έτοιμο και το παίρνεις παντού μαζί. Σε διακοπές και όπου βρεθείς σε αντίθεση με την barf και το μαγειρευτό..
Περιέχει όλα τα ημερήσια συστατικά που πρέπει να πάρει, χωρίς εσύ να χρειαστεί να υπολογίσεις και να ετοιμάσεις τίποτα..
Όμως έχει το κίνδυνο όσον αφορά την περιεκτικότητα, τα συντηρητικά και όλα αυτά που έχουν τα ετοιματζίδικα φαγητά..

Από εκεί και πέρα ο κάθε ένας ανάλογα με το τι πάει στο σκυλί του και στο υποσυνείδητο του πράττει ανάλογα..

Το μονο που θέλω να επισημάνω είναι οτι την επιλογή για το κάθε μοντέλο διατροφής που ακολουθούμε, την κανουμε επειδή πάει στο δικό μας σκυλί και όχι επειδή το έκανε η Μαρία και Μπάμπης ο γείτονας.

Αυτό που σίγουρα όλοι μπορούμε να παραδεχτούμε είναι πως πανάκεια ξήρα δεν υπάρχει..:):)
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Kαλημέρα!
Εμένα ο δικός μου που πρόλαβε να κακομάθει , τρώει μόνο μαγειρευτό. Και φροντίζω να έχει ζουμάκι όπου βάζω και κροκέτα (που την κάνω σκόνη στο μούλτι!!!), οπότε τρώει συνδυασμό. Δεν ξέρω αν είναι βλακεία, ήταν ο μόνος τρόπος για να τρώει και τις βιταμίνες του που δεν τις άγγιζε.
Βέβαια μιλάω για τσιουάουα, οι ποσότητες που θέλει είναι απειροελάχιστες σε σχέση με "κανονικό" σκύλο.
Αν είχα μεγαλύτερο μάλλον ξηρά θα προτιμούσα.
 




Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
και ερωτω ..

η χρηση ενος συνδιασμου ξηρας - κονσερβας , θα εκανε την πιο τελεια και λαχταροθρεπτικη λιχουδι για το σκυλο ?

αφου η μεν κονσερβα διαθετει την υγρασια και την λιχουδια , και η δε ξηρα διαθετει την βασικη τροφη..

αυτος ο συνδιασμος για καθημρινη χρηση , για μεσαιο σκυλο 15 - 20 κιλων , αξιζει?..

και γιατι μπορει καποια ειδη διατροφης μπορει να μην ταιριαζουν σε ενα σκυλο?

λογω σωματοτυπου και βαρους?..

ευχαριστω , χρηστος.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Λέγεται ότι η κονσέρβα είναι ότι χειρότερο υπάρχει, αλλά δεν έχω προσωπική αποψη γιατί δεν το έχω ψάξει!
Σε μερικά σκυλιά κάποιες τροφές μπορεί να προκαλούν διάρροιες ας πούμε...δεν ταιριάζουν στον σκύλο!Δεν έχει σχέση με μέγεθος ή φυλή!;)
 


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
Λέγεται ότι η κονσέρβα είναι ότι χειρότερο υπάρχει, αλλά δεν έχω προσωπική αποψη γιατί δεν το έχω ψάξει!
Σε μερικά σκυλιά κάποιες τροφές μπορεί να προκαλούν διάρροιες ας πούμε...δεν ταιριάζουν στον σκύλο!Δεν έχει σχέση με μέγεθος ή φυλή!;)
δηλαδη , εχεις στο νου , ενα μοντελλο διατροφης και δινεις αυτο, και αν δειξει ο σκυλος με βαση την υγεια του (αν εχει η δεν εχει διαρροιες , αδυναμια κλπ) την διαθεση (αν ειναι καλη η οχι) του και την ενεργητικοτητα του (αν ειναι ζωηρος) , οτι ειναι καλα , παει να πει αυτο πως λειτουργει οκ η οχι η ακολουθουμενη διατροφη ε ?...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κοίτα...ελέγχεις πρώτα μήπως παίζει τίποτα παθολογικό για την άσχημη κατάσταση του σκύλου, πριν την αποδώσεις στην τροφη αλλά σε γενικές γραμμές εφόσον η τροφή δεν του πηγαίνει, και η κατάσταση αυτή δεν οφείλεται σε απότομη αλλαγή από τη μια τροφή στην άλλη, δεν συνεχίζεις να του τη δίνεις...κρίμα είναι το ζωντανό...
 


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
Κοίτα...ελέγχεις πρώτα μήπως παίζει τίποτα παθολογικό για την άσχημη κατάσταση του σκύλου, πριν την αποδώσεις στην τροφη αλλά σε γενικές γραμμές εφόσον η τροφή δεν του πηγαίνει, και η κατάσταση αυτή δεν οφείλεται σε απότομη αλλαγή από τη μια τροφή στην άλλη, δεν συνεχίζεις να του τη δίνεις...κρίμα είναι το ζωντανό...
ναι , σιγουρα το παθολογικο πανω απο ολα ..

εχω φυγει .. "σκαστος" απο την δουλεια για ωρα ολοκληρη , να μαζεψω το σκυλο μου να τον παω στο γιατρο..

και , φυσικα δεν συνεχιζω μια τροφη που δεν κανει καλο..
μονο αυτο δε θα ηθελα..

αρα , το συμπερασμα ειναι πως η ανταποκριση του σκυλου στο φαγητο που του δινουμε , ειναι το βασικο , μετα την φυσικη ανανγη του για να φαει για να επιβιωσει. αν αυτα ειναι σωστα , τοτε η μεθοδος διατροφης που ακολουθουμε , ειναι απο αυτες που ειναι καταλληλες για το σκυλο μας !:)
 


Τα αποτελέσματα της διατροφής του σκύλου μας, φαίνονται από την διάθεσή του και την συμπεριφορά. Μετά από αρκετά σκυλιά που πέρασαν από την ζωή μας, μάθαμε να παρατηρούμε μερικά πράγματα...

Τα δόντια και τα ούλα. Αν είναι άσπρα τα δόντια χωρίς κιτρινίλες και τα ούλα δεμένα καλά, η τροφή είναι σωστή.

Τα ούρα και τα κόπρανα. Σταθερά σε απόχρωση, πυκνότητα και οσμή, όλα καλά... οποιαδήποτε διαφοροποίηση σε αυτά, όπως και στη συχνότητα, πρέπει να μας βάζει σε σκέψεις. Μπορεί να φταίει η τροφή, αλλά είναι και συμπτώματα από κάποιες οργανικές ανωμαλίες. Αν το σύμπτωμα είναι εφήμερο, πιθανότατα να φταίει η τροφή.

Η βασική τροφή της Νέφυ, είναι η ξηρά. Την εμπλουτίζουμε όμως τακτικά με άσπρο ρύζι ή και κομματάκια βραστό κοτόπουλο. Επίσης τρελαίνεται για κολοκυθάκι, καρότο και μήλο. Θα ήθελε και στιφάδο, αλλά της έχουμε εξηγήσει οτι αποκλείεται! :p

Το ανθότηρο είναι στην καθημερινή διατροφή της. Ασβέστιο, χωρίς λιπαρά και αλάτια.

Ισως να μοιάζω γελοίος στο δρόμο, αλλά όταν μαζεύω τα κακάκια... πάντα τα περιεργάζομαι πριν πετάξω την σακούλα....:cool:

Μια χαρά... 2,5 χρονών η μικρή, και είναι turbo westie!
 


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
Τα αποτελέσματα της διατροφής του σκύλου μας, φαίνονται από την διάθεσή του και την συμπεριφορά. Μετά από αρκετά σκυλιά που πέρασαν από την ζωή μας, μάθαμε να παρατηρούμε μερικά πράγματα...

Τα δόντια και τα ούλα. Αν είναι άσπρα τα δόντια χωρίς κιτρινίλες και τα ούλα δεμένα καλά, η τροφή είναι σωστή.

Τα ούρα και τα κόπρανα. Σταθερά σε απόχρωση, πυκνότητα και οσμή, όλα καλά... οποιαδήποτε διαφοροποίηση σε αυτά, όπως και στη συχνότητα, πρέπει να μας βάζει σε σκέψεις. Μπορεί να φταίει η τροφή, αλλά είναι και συμπτώματα από κάποιες οργανικές ανωμαλίες. Αν το σύμπτωμα είναι εφήμερο, πιθανότατα να φταίει η τροφή.

Η βασική τροφή της Νέφυ, είναι η ξηρά. Την εμπλουτίζουμε όμως τακτικά με άσπρο ρύζι ή και κομματάκια βραστό κοτόπουλο. Επίσης τρελαίνεται για κολοκυθάκι, καρότο και μήλο. Θα ήθελε και στιφάδο, αλλά της έχουμε εξηγήσει οτι αποκλείεται! :p

Το ανθότηρο είναι στην καθημερινή διατροφή της. Ασβέστιο, χωρίς λιπαρά και αλάτια.

Ισως να μοιάζω γελοίος στο δρόμο, αλλά όταν μαζεύω τα κακάκια... πάντα τα περιεργάζομαι πριν πετάξω την σακούλα....:cool:

Μια χαρά... 2,5 χρονών η μικρή, και είναι turbo westie!
ωραια η καταθεση σου στη σκεψη σου ! μου αρεσε !