Περπατώ - περπατώ μες’ στο δάσος…


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
...όταν ο λύκος ΕΙΝΑΙ εδώ!

Πέντε λεπτα από το σπιτι με το αυτοκίνητο και 20 λεπτα με τα ποδια ξεκιναει το δασος της Ξάνθης.

Φτανει μεχρι τη Βουλγαρία. Το μονο που αλλαζει είναι το ειδος των δεντρων και της γενικοτερης βλαστησης. Υπαρχει μια συνεχης εναλλαγη, το ένα δασος πιο ομορφο από το άλλο.

Σημερα πηγαμε στο πιο κοντινο δασος, το γνωστο πευκοδασος κοντα στην ταβέρνα Ξανθίππη, στους πρόποδες του λόφου Αυγού.

Ο καιρος βροχερός και μειναμε σε ένα συγκεκριμενο μερος γιατι την εφαγα την τούμπα με τις βρεγμενες πευκοβελόνες.

Η Berna με τον Κούκη στα χιόνια, εμεις στη βροχη.

Το καλυτερο φυσικο στάδιο agility. Πηγαινουμε μια φορα την εβδομαδα όταν θελουμε εκτονωση στα γρηγορα.
Η Ηρα δεν εχασε την ευκαιρια για αθληση κι εγω για καφε στο δασος.

(Ζητω και παλι συγνωμη για την ποιοτητα των φωτο από το κινητο. Αναγκαστηκα να στησω την Ηρα γιατι με κινηση και ειδικα στην μουντάδα οι φωτο βγαινουν τελειως θολές. Επισης δεν μπορω να τις μικρυνω. Ξερω, ολο προβληματα ειμαι! :( )

Να τη λοιπόν η κουκλα μου, ο σκυλο-ερωτας μου, το άλλο μου μισο :):)



























(5 λεπτά Φοίβο!!)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τέλειες οι φωτό, τελειο το μέρος και τέλεια και η Ήρα!!!!:D:D






(5 λεπτά Φοίβο!!)
Το....πρόσεξα και στην αρχή!!!!:p:p:p:p:D:D:D:D
Θα δείτε....θα δείτε.....Όταν θα σας στέλνω τις φωτό μου από καμιά κορφή με τα ρομπολα πίσω μου!!!!:D:D:D:p:p:p
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σε τετοια μερη αλλά πολύ απομακρυσμενα και σχετικα ερημα παω πολύ συχνα για μελετες, κυριως δικτυων υδρευσης, και αργοτερα παλι για την επίβλεψη της κατασκευης.

Στη φαση των μετρησεων ειμαι μονος μου με την Ηρα. Αισθανομαι πολύ καλυτερα μαζι της και την συνεχη της εγρηγορση. Προσεξες τα αυτια και το βλεμμα της? Ακομα και στημενη στις φωτο καραδοκεί.

Άσε που με βοηθαει και στις μετρησεις. Τα υψομετρα και τις μεγαλες αποστασεις τα παιρνω με gps αλλά τις κοντινες, εάν θελω ακριβεια, με μετροταινια.
Βαζω την Ηρα να μεινει και κραταει την ακρη της ταινιας με το στομα κι εγω προχωραω.

Μετα την φωναζω, την σταματαω και παλι τα ιδια μεχρι να τελειωσω το μετρημα. Εχει πολλη πλακα.
Προσφατα πηρα ένα αποστασιόμετρο και ησυχασε το κεφαλι της από μενα και τις μετρησεις μου.
 








Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
τι να πω παλι Αρη...ειναι πανεμορφη,μυστηριωδης και πραγματικη "λυκαινα"!

πολυ καλες φωτογραφιες,δεν διακρινονται οτι ειναι απο κινητο.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλά, μεγάλε, μιλάμε μοντέλο η δικιά σου! Μακάρι να μπορούσα να πείσω και το δικό μου το χαμένο να στηθεί τόσο ωραία για φωτογραφία!!
 












harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εχουμε κτημα στο βουνο κι εκει χιονιζει υποχρεωτικα καθε χειμωνα. Θα παμε τα Χριστουγεννα με το καλο.

Καθε χρονο σχεδον παμε και στα 3-5 Πηγαδια. Η πινσερινουλα μας σχεδον χανόταν μεσα στο χιονι :(:D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Α, ωραία, περιμένουμε φωτογραφίες! Αλήθεια το κτήμα δεν είναι που βγάζει τα καλαμπόκια? :D:D:D:D:D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ναι, αλλά το καλοκαιρι. Πρεπει να κανεις λιγη υπομονη.
Αν θελεις εχω να σου στειλω σπορο ντόπιο να θυμηθεις τι γευση εχει το πραγματικο καλαμποκι.
Οχι υβριδια και αμερικανικα μεταλλαγμενα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αν και ασχετο με το θεμα του δασους, θα ηθελα να διευκρινισω κατι που ανεφερα, επειδη καποιος φιλος συνφορουμίτης με ρωτησε. Ισως καποια/ος το βρει χρησιμο.

Απο κεκτημενη ταχυτητα ειπα ότι εβαζα την Ηρα να κραταει με το στομα την κορδέλα μετρησης για να μετραω αποστασεις.
Αυτό το εκανα στην αρχη. Την πρωτη φορα που με ειδε να απλωνω την κορδελα, πηγε και την εκοψε στη μεση.
Όταν της εδινα την ακρη το στομα, δεν την αφηνε, την τραβουσε και την μασουσε. Όταν την μαλωνα την εφτυνε.

Η ευκολη λυση ηταν να περασω τον κρικο που βρισκεται στην ακρη της κορδελας στο περιλαιμιο της με ένα κλιπ. Οπότε εβλεπε την κορδελα σαν έναν μακρυ ιμαντα/λουρί εκπαιδευσης επειδη ειχαμε ηδη δουλεψει με μακρύ ιμαντα.

Μετα το μονο που ειχα να κανω ηταν εφαρμογη μερικων εντολων της βασικης. Μεινε καθιστά ή ξαπλωτά, μετά ελα και παλι από την αρχη για μετρηση της επομενης αποστασης.

Αν θελετε να μετρησετε κατι με κορδελα (25 ή 50 μετρων), να απλωσετε ένα σχοινι ή κορδόνι, καλωδιο, λεπτο συρμα κλπ, ο σκυλος μπορει να είναι ενας πολυτιμος βοηθος.

Αλλιως χρειαζεστε ένα δευτερο ατομο να κραταει την μια ακρη ή πρεπει να την καρφωσετε με ένα παλουκι στο εδαφος κατι που δεν είναι παντα εφικτο αν το εδαφος είναι βραχωδες ή τσιμεντο ή ασφαλτος, οπότε πρεπει να δεσετε την ακρη σε μια μεγαλη πέτρα ή στο αυτοκινητο, αν μπορειτε να το εχετε κοντα.