Πεταμενα κουταβακια στο δρομο


Danai1

Member
13 Αυγούστου 2013
23
0
Καλησπερα.
Χτες βρηκαμε στη μεση του δρομου μια σακουλα με κουταβακια.
Ηταν τρια αλλα δυστυχως τα δυο ηταν ηδη νεκρα και φανταζεστε σε τι κατασταση.
Το ενα ομως ως δια μαγειας ηταν ανεπαφο.
Το πηγαμε στο γιατρο ,το καθαρισε και το πηραμε σπιτι και το ταιζουμε με το γαλα και το μπιμπερο που μας εδωσε ο γιατρος.Ειναι 5-6 ημερων.
Στο σπιτι εχω ενα θηλυκο 3χρονο γουεστακι και εχουμε μεινει αφωνοι με την συμπεριφορα της. Απο χτες το βραδυ το εχει στο καλαθακι της και το μικρο ειναι ηρεμο και χαλαρο. Το γλυφει για να ενεργηθει και ξαπλωνει συνεχως πλαι του.
Σημερα το μικρο αρχισε να την θηλαζει και το παροτρυνει και η ιδια.
Επικοινωνησα με τον γιατρο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι ισως να κατεβασει και γαλα. Ειχε καποιος καποια παρομοια εμπειρια να μας πει περισσοτερα?
Το μικρο ειναι ζωηρο και το ταιζουμε καθε τρεις ωρες προσεχοντας να μην τρωει λεμαργα και εχουμε τα γνωστα προβληματα με γαλα στους πνευμονες.
Θελω να πιστευω οτι με την βοηθεια της μικρης μου θα τα καταφερουμε!!!!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλωσήρθες στο φόρουμ και πολλά μπράβο που μάζεψες το κουταβάκι!
Είναι υπέροχο που βοηθάει η μικρή σου, όλα θα είναι πολύ πιο εύκολα έτσι!
Εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρει το μικράκι!
 










Danai1

Member
13 Αυγούστου 2013
23
0
Το κουταβακι ειναι θηλυκο και ελπιζω να τα καταφερει.
Εχει ορεξη για φαγητο και ενεργηται κανονικα.
Αλλα νομιζω οτι ολη την δουλεια την κανει η μικρη μου που δεν φευγει απο διπλα του !!!!
 




Danai1

Member
13 Αυγούστου 2013
23
0
Και να φανταστητε οτι σημερα ειναι μια πολυ ζεστη μερα και ενω ζεσταινεται αφορητα δεν βγαινει απο το καλαθι αλλα ξαπλωνει πλαι του σαν να ηταν η μαμα του και οταν την βγαζω εξω για βολτα κανει την αναγκη της σε χρονο ρεκορ και μετα κλαψουριζει να γυρισουμε σπιτι.
Δεν μπορω να πω οτι δεν ειμαι λιγο αγχωμενη αλλα εμπιστευομαι το ενστικτο της!!!!!!
 




Danai1

Member
13 Αυγούστου 2013
23
0
Δαναη φωναζουμε το κουταβακι για το λογο που λες:D
Το γουεστακι μου ειναι η cookie ,το μπισκοτακι μου!!!!
Σημερα το πρωι με ξυπνησε απο τις 7 μουρμουριζοντας γιατι το μικρο πεινουσε και εκλαιγε.
Το ταισα και τωρα κοιμουνται και οι δυο.
Οση υπευθυνοτητα ελειπε απο το μα...κα που τα πεταξε στο δρομο τοση και ακομα τοση εχει η μικρη "τροφος" μου!!!!!
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
καλημερα-καλημερα.. ουψ σορρυ νομιζα εισαι εσυ η Δαναη ! ;) α και εγω δεν ειμαι ο ντουλης.. απλα οταν τον βρηκα σαν αρνακι 2 μηνων και,μια γειτονισσα τον φωναζε και ντουλη ντουλη ντουλη του,και ντουφη ντουφη ντουφη του... ε και του εμεινε το ντουλης ! :mrgreen:

7 καλα ειναι.. εγω δεν εκλεινα ματι ! :smurf:
 


Danai1

Member
13 Αυγούστου 2013
23
0
Λοιπον η Κουκι μου τελικα κατεβασε γαλα και τωρα το θηλαζει κανονικα!!!!!!!!!!
Ειμαι πολυ περηφανη για τη μικρη μου και συγκινημενη.
Πριν λιγο μιλησα και με το γιατρο και με καθυσηχασε οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι οταν ξεκινησει το κουταβακι να τρωει μονο του θα της δωσουμε φαρμακο για να σταματησει και το γαλα.
Φυσικα συνεχιζω να το ταιζω και εγω ανα τριωρο γιατι δεν ξερουμε αν το γαλα που πινει του ειναι αρκετο.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Η φύση είναι απίστευτη!!
Ακόμα και γυναίκες που υιοθετούν βρέφη μπορεί να κατεβάσουν γάλα!
Όπως σου είπε η αλέξια, μην την επιβαρύνεις θα σταματήσει όταν δεν θα την θηλάζει πια όπως γίνεται σε μία γέννα.
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Μπράβο σου που μαζεψες το μικρούλι, εύχομαι να πάνε όλα καλά, που είναι σίγουρο αφού το υιοθέτησε η γλυκιά σου Κουκι. Η φωτογραφία καταπληκτική, το απόλυτο black and white.
Θα το κρατήσετε και το μωρακι???

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 


Danai1

Member
13 Αυγούστου 2013
23
0
Την δευτερα θα παμε στο γιατρο γιατι θελω να ξαναδει το κουταβι αλλα να δει και τη μικρη μου απο κοντα.
Λογικα οσο θα μεγαλωνει το κουταβι και θα τρωει μονο του θα σταματαει και το γαλα οπως λετε .........εχουμε ακομα πολυ δρομο μεχρι τοτε :)
 


Danai1

Member
13 Αυγούστου 2013
23
0
Νασια για την ωρα δεν σκεφτομαστε να το κρατησουμε και ηρθε και την στιγμη που ενα φιλικο μας ζευγαρι σκεφτεται να παρει σκυλι αλλα απο κυνοκομειο οποτε εχουν ενθουσιαστει με το κουταβι.
Περιμενουμε ολοι να το δουμε να μεγαλωνει για να καταλαβουμε περιπου τι μεγεθος θα εχει.
Οπως και ναχει στο δρομο δεν προκειτε να ξαναβγει :))
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Ωραία λοιπόν, τυχερό το μικρό αφού υπάρχουν ενδιαφερόμενοι φίλοι. Προς το παρόν απολαμβάνει τη θετή της μαμα. Μα δεν είναι τέλεια τα γουεστακια μας??? ( να παινεψουμε και το σπίτι μας)
Το έχεις ζυγίσει καθόλου το μικρό? Νομίζω είναι ενδεικτικό του τελικού μεγέθους.
Η Κουκι έχει κάτι στο πίσω ποδαρακι της σαν να λείπει τρίχωμα ή απλά έτσι φαίνεται στη φωτογραφία?

Sent from my HTC One using Tapatalk 2