Πιθανή ψευδοκύηση


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Καλησπέρες σε όλους και χρόνια πολλά

Η Joy μάλλον έχει κάνει ψευδοκύηση. Της είχε έρθει περίοδος τέλη Φεβρουαρίου και πριν καμιά βδομάδα ενώ πάντα κλαίει όταν μας βλέπει που γυρνάμε από τη δουλειά, άρχισε να σκούζει λες και κάποιος την σφάζει. Στην αρχή δεν πήγε το μυαλό μου αλλά έχει τώρα 2-3 μέρες που κλαίει όλη μέρα και γυρνάει γύρω γύρω ψάχνοντας τα παιχνίδια της.Είναι η δεύτερη περίοδος της και τα ίδια είχε κάνει και στην πρώτη. Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε, για να μη μου δώσει χάπια(υποθέτω ορμόνες) χωρίς να είμαστε σίγουροι, να πάω να κάνω έναν υπέρηχο τον οποίο κλείσαμε να κάνουμε την Τρίτη και μετά να δούμε πως θα προχωρήσουμε και μήπως δρομολογήσουμε και στείρωση σιγά σιγά. Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να κάνω κάτι να ηρεμήσει λίγο. Πέρα από το ενοχλητικό του θέματος που κλαίει όση ώρα είναι ξύπνια, φυσικά στεναχωριέμαι κιόλας. Τα παιχνίδια της να της τα αφήνω; αν κάνω μεγαλύτερες βόλτες θα ηρεμήσει καθόλου; Κάποια συμβουλή;

Εντωμεταξύ όλο αυτό συνέπεσε και με τις διακοπές του Πάσχα που αλλάξαμε περιβάλλον για 4 μέρες και τρώει ελάχιστα πλέον. Αναγκάζομαι να της βάζω λίγο λάδι ή τυρί με τις κροκέτες της τουλάχιστον να μην μένει νηστική αλλά και πάλι, τρώει το μισό απ' όσο θα έπρεπε και αν το φάει κι αυτό. Επηρεάζει στα παραπάνω η διατροφή της;
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Καλησπερα και χρονια πολλα, αν πιστεύει οτι τα παιχνιδια της ειναι τα μωρα της θσ πρεπει να τα φυγεις γ να συνελθει γρηγορα.
Κανε την μια επισκεψη στον γιατρο σας μηπως εχει κανει γαλα, πυον στους μαστους
 
  • Like
Reactions: Tiny_lin


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Μπορείς να κρύψεις αρκουδάκια, μπαλάκια, κόμπους και ότι άλλο μπορεί να θεωρήσει ως παιδάκι της. Μπορείς να της χαλάσεις την φωλιάς της ή και να την ξεβολέψεις. Αν πχ έχει στρώμα ή κουβερτάκι πάρτο, ωστε να μην μπορεί να κάνει φωλίτσα. Γενικά η ιδέα είναι να ξεβολευτεί κάπως. Βοηθάει σίγουρα η άσκηση, λίγο μειωμένη ποσότητα τροφής και ειδικά νερού.
Η δικιά μου περνάει και ένα 3ήμερο στριμάδας, απομόνωσης. Είναι οξύθυμη, ράθυμη, δεν έχει όρεξη για παιχνίδια ή εκπαίδευση. Μόνο φαγητό και την ησυχία της
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
@Pepev50
Καλησπερα,
σε ποσο χρονικο διαστημα μετα τον οιστρο ειναι πιθανο να παρουσιασει ψευδοκυηση και τι αλλα συμπτώματα εκτος απο τα παιχνιδια και την δημιουργια φωλιας μπορει να παρουσιασει ωστε να καταλαβεις αν πρόκειται για ψευδοκυηση ή οχι.
Ο πρωτος της οιστρος τελειωσε 2/3/2019. Επισης τα δικα μου δεν παιζουν με παιχνιδια του εμποριου (kong κλπ.) προτιμουν ξυλα, πετρες και ιδιαιτερα τα μπουμπουκια απο τις τριανταφυλλιές.
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Ευχαριστώ για τα tips. Κάπου διάβασα να μην της χαλάμε την φωλιά της και να μην την μαλώνουμε. Όπου βρει παιχνίδι της το παίρνει στο στόμα και το πάει πέρα-δώθε κλαίγοντας. Αν δεν βρίσκει τίποτα κλαίει ακόμα πιο δυνατά και μυρίζει κάθε γωνιά του σπιτιού. Τροφή με το ζόρι 1/3 της κανονικής της, δεν τρώει με τίποτα παραπάνω εκτός αν έχει μέσα και κάτι από αυτά που τρώμε εμείς. Έγινε αρκετά χαδιάρα αυτές τις μέρες και δεν σηκώνεται από το κρεβάτι της ούτε όταν τρώμε εμείς που πάντα κόλλαγε στα πόδια μας μπας και πέσει τίποτα από τον Θεό Πιάτο. Στη βόλτα κάνει γρήγορα τη δουλειά της και τραβάει προς το σπίτι να βρει τα "παιδιά" της.

@stefanosk 40-60 μέρες λένε περίπου ότι μπορεί να βγάλει τα συμπτώματα. Μεγαλώνουν και οι μαστοί τους ειδικά οι τελευταίοι και μπορεί να εκκρίνουν και υγρό-γάλα.

Διάβασα κάπου και με εντυπωσίασε ότι ουσιαστικά είναι ένας χρήσιμος μηχανισμός που έχει αναπτυχθεί για τις περιπτώσεις που ζουν σε αγέλες, ώστε να φροντίζουν ορφανά κουτάβια ή κουτάβια της Ά. Δυστυχώς όμως έχουν συνδυαστεί με μαστίτιδες και οι σκύλες που έχουν συχνά ψευδοκύηση, τείνουν να εκδηλώνουν συχνότερα πυομήτρα.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
@Pepev50
Καλησπερα,
σε ποσο χρονικο διαστημα μετα τον οιστρο ειναι πιθανο να παρουσιασει ψευδοκυηση και τι αλλα συμπτώματα εκτος απο τα παιχνιδια και την δημιουργια φωλιας μπορει να παρουσιασει ωστε να καταλαβεις αν πρόκειται για ψευδοκυηση ή οχι.
Ο πρωτος της οιστρος τελειωσε 2/3/2019. Επισης τα δικα μου δεν παιζουν με παιχνιδια του εμποριου (kong κλπ.) προτιμουν ξυλα, πετρες και ιδιαιτερα τα μπουμπουκια απο τις τριανταφυλλιές.
@stefanosk , θα αρχίσουν να μεγαλώνουν οι μαστοί της. Θα το καταλάβεις αμέσως. Η δικιά μου αρχίζει και εμφανίζει το σύμπτωμα των πρισμένων μαστών 30-40 ημέρες μετά τον οίστρο και τα κρατάει πρισμένα για πάνω απο μήνα. Έχουν κανονικά γάλα μέσα. Δεν είναι απαραίτητο οτι θα μαζεύει τα παιχνίδια ως παιδάκια. Απλά είναι μια συμπεριφορά που έχει παρατηρηθεί.

@Tiny_lin οτι δεν πρέπει να την μαλώνουμε αν ξαφνικά δεν έχει όρεξη να κάνει αυτό που μέχρι χθες έκανε πρόθυμα ή επειδή μπορεί να έχει μια ασυνήθιστη συμπεριφορά είναι δεδομένο. Είναι τα ορμονικά τους που τα κυριεύουν. Και μένα για 3-4 ημέρες δεν τρώει, μαδάει πολύ, θέλει να ξαπλώνει στα πόδια μας, σκούζει στο άσχετο και άλλα τέτοια. Αλλά όπως και με την άσκηση, την μείωση του νερού τα οποία την ωθούν να ξεχάσει την "εγκυμοσύνη" και να επικεντρωθεί στην αυτοσυντήρησή της, έτσι λειτουργεί και το χάλασμα της φωλιάς. Τουλάχιστον μου ακούγεται πολύ λογικό. Όπως και να χει δώστης το χρόνο της.
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Καλά, προφανώς δε θα τη μαλωνα επειδή έχει τα ορμονικά της, εννοούσα πχ να μη της λέω ούτε μη όταν κλαίει ή φτιάχνει φωλιά.
Κάναμε τον υπέρηχο σήμερα, ο γιατρός που τον έκανε βρήκε λίγο υγρό στην μήτρα το οποίο είπε ότι είναι είτε λόγω του μετα-οιστρου φυσιολογικό, είτε πάει για πυομητρα. Πρότεινε αντιβίωση γιατί είχε και λίγο πυρετό(πάντα σε συνεννόηση με τον κτηνίατρο μας).
Ο δικός μας κτηνίατρος που είδε τον υπέρηχο μας είπε να μην πάρουμε ακόμα αντιβίωση και να την παρατηρήσω για 2-3 μέρες μήπως και υποχωρήσουν τα συμπτώματα αλλιώς να τον πάρω τηλ να μας δώσει αντιβίωση.
Και οι 2 βρήκαν γάλα, και οι 2 είπαν ότι πάμε ξεκάθαρα για στείρωση όταν περάσει όλη αυτή η φάση.
Αύριο είχαμε κλείσει ήδη να δούμε και μια άλλη κτηνίατρο γιατί έβλεπα που πηγαίνει και για μια έξτρα γνώμη πως και πότε.
Επίσης ο κτηνίατρος μας είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε με τη "φωλιά" ούτε με τα παιδιά της. Δεν πρόκειται λέει να επιδεινώσει την κατάσταση και σίγουρα άμα της τα πάρω δε θα υποχωρήσουν τα συμπτώματα.
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Mini update

Κι άλλη γιατρός που είπε ότι το να της παίρνω τα "παιδιά" μόνο ψυχολογικά την επιβαρυνω και δεν την βοηθάει, ούτε επιταχύνει το να περάσουν τα συμπτώματα.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Το δικό μας σκυλάκι έκανε ψευδοκύηση απο την πρώτη της περίοδο μέχρι και την τελευταία πριν την στειρώσουμε. Εμφανιζόταν γύρω στις 50-60 μέρες μετά την περίοδο όσο δηλαδή θα διαρκούσε περίπου η εγκυμοσύνη της. Μάζευε τα παιχνίδια της και τα έκανε μωρά, τα κουβαλούσε όλη την ώρα στο στόμα και δεν βολευόταν κάπου να τα αφήσει, έκλαιγε λίγο στην διάρκεια του κουβαλητού και γενικά ήταν πιο μαζεμένη με τον κόσμο που ερχόταν ενώ κανονικά είναι άκρως κοινωνική. Κατέβαζε και γάλα κανονικά για να θηλάσει τα υποτιθέμενα μωρά της. Η εκτροφέας της μας είχε συμβουλέψει να την αφήνουμε στην ησυχία της για όσο διαρκεί αυτή η φάση. Τα παιχνίδια τα παίρναμε για λίγο αλλά τα ξαναδίναμε μέχρι που αυξάνοντας το χρόνο τα παίρναμε για κάμποσες μέρες μέχρι που σταματούσε να τα ψάχνει. Κι όχι τίποτε άλλο τα παιχνίδια που έκανε μωρά ήταν τα ποντίκια ΙΚΕΑ που όλο τον υπόλοιπο καιρό σβέρκωνε και "σκότωνε" με απίστευτη μανία. :D Επίσης δεν έτρωγε ούτε κατά την περίοδο ούτε κατά την ψευδοκύηση.

Με τη στείρωση ησυχάσαμε όλοι και κυρίως αυτή. (y)
 
  • Like
Reactions: Pepev50


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Κι όχι τίποτε άλλο τα παιχνίδια που έκανε μωρά ήταν τα ποντίκια ΙΚΕΑ που όλο τον υπόλοιπο καιρό σβέρκωνε και "σκότωνε" με απίστευτη μανία.
Screenshot_20190509-103434_Video Player.jpg 20190506_195815.jpg

Αυτά εννοείς; :LOL::LOL::LOL:

Πέρνατε κάποιο φάρμακο για να κόψετε το γάλα ή σας είχαν πει να αφήσετε την όλη διαδικασία να κάνει τον κύκλο της μόνη της;
 
  • Like
Reactions: Pepev50


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
View attachment 71220 View attachment 71221

Αυτά εννοείς; :LOL::LOL::LOL:

Πέρνατε κάποιο φάρμακο για να κόψετε το γάλα ή σας είχαν πει να αφήσετε την όλη διαδικασία να κάνει τον κύκλο της μόνη της;
To αφήναμε να σταματάει μόνο του. Τα χάπια αυτά είναι πολύ ισχυρές ορμόνες κάτι σαν τις αντισυλληπτικές ενέσεις. Μην τα δώσεις είναι η γνώμη μου.

Ναι, μόνο που εμείς παίρνουμε τα μινιόν ποντίκια, αυτοί οι αρουραίοι είναι ίσα με την ίδια. :D
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Μου κάνει εντύπωση που σου παν 2 κτηνίατροι να μην απομακρύνεις τα ¨παιδιά¨, γιατί τις παραπάνω συμβουλές που έγραψα και γω απο κτηνίατρο τις έχω.
Ίσως αυτά που μου παν να είναι πιο γενικές οδηγίες, ενώ στην δική σας περίπτωση πιο ειδικές.
Για παράδειγμα εγώ δεν χρειάστηκε να απομακρύνω ποτέ τίποτε από την φωλιά της γιατί δεν τα μαζεύει.
Ακόμα μου είχε πει ότι σκυλιά τα οποία δεν έχουν γεννήσει και κάνουν ψευδοκύηση είναι πιο επιρρεπή στην πυομήτρα. Η δικιά μου έχει γεννήσει άρα υποτίθεται δεν είμαι στο red zone. Να φανταστώ εσάς δεν έχει γεννήσει εε?
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Ουσιαστικά αυτό που μου είπαν είναι ότι τα "παιδιά" δεν επιβαρύνουν την κατάσταση, ούτε την επιταχύνουν στο να κάνει τον κύκλο της οπότε το μόνο που καταφέρνω με το να της τα πάρω είναι να την επιβαρυνω ψυχολογικά. Εμένα τα μαζεύει όλα, ούτε όταν καθαρίζω δεν είναι τόσο μαζεμένα :p αυτό που είπαν ότι δεν πρέπει να κάνουμε με τίποτα είναι να της βγάζουμε το γάλα γιατί (Να το θέσω όσο απλά το κατάλαβα) ο οργανισμός τους έχει ένα μηχανισμό που όσο βγαίνει το γάλα, τόσο παράγει, άμα δεν βγει το γάλα, σταματάει σταδιακά η παραγωγή.
Όχι δεν έχει γεννήσει κι ούτε το είχαμε εννοείται σκοπό. Όντως ισχύει αυτό με την πυομητρα γι αυτό και είπαν όλοι ξεκάθαρα ότι πρέπει να τη στειρωσουμε. Αν δεν έκανε σ αυτή, θα έκανε σίγουρα σε μια από τις επόμενες ψευδοκυησεις.
Πήρα τον δικό μας κτηνίατρο τελικά γιατί δεν έβλεπα να ηρεμεί και μας έδωσε contralac, ξεκινήσαμε προχθές το βράδυ. Ξέρω ότι δεν είναι απλό πράγμα οι ορμόνες αλλά δεν μπορούσα να την αφήνω έτσι να μη τρώει και να κλαίει όλη μέρα. Ευτυχώς δε μας έχει κάνει καμία παρενέργεια το χάπι.
 
  • Like
Reactions: Nizinny and Pepev50


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Ουσιαστικά αυτό που μου είπαν είναι ότι τα "παιδιά" δεν επιβαρύνουν την κατάσταση, ούτε την επιταχύνουν στο να κάνει τον κύκλο της οπότε το μόνο που καταφέρνω με το να της τα πάρω είναι να την επιβαρυνω ψυχολογικά. Εμένα τα μαζεύει όλα, ούτε όταν καθαρίζω δεν είναι τόσο μαζεμένα :p αυτό που είπαν ότι δεν πρέπει να κάνουμε με τίποτα είναι να της βγάζουμε το γάλα γιατί (Να το θέσω όσο απλά το κατάλαβα) ο οργανισμός τους έχει ένα μηχανισμό που όσο βγαίνει το γάλα, τόσο παράγει, άμα δεν βγει το γάλα, σταματάει σταδιακά η παραγωγή.
Όχι δεν έχει γεννήσει κι ούτε το είχαμε εννοείται σκοπό. Όντως ισχύει αυτό με την πυομητρα γι αυτό και είπαν όλοι ξεκάθαρα ότι πρέπει να τη στειρωσουμε. Αν δεν έκανε σ αυτή, θα έκανε σίγουρα σε μια από τις επόμενες ψευδοκυησεις.
Πήρα τον δικό μας κτηνίατρο τελικά γιατί δεν έβλεπα να ηρεμεί και μας έδωσε contralac, ξεκινήσαμε προχθές το βράδυ. Ξέρω ότι δεν είναι απλό πράγμα οι ορμόνες αλλά δεν μπορούσα να την αφήνω έτσι να μη τρώει και να κλαίει όλη μέρα. Ευτυχώς δε μας έχει κάνει καμία παρενέργεια το χάπι.
Διαβασε αυτο το αρθρο:
https://www.diagnovet.gr/index.php/zoa-syntrofias/skylos/item/3038-pseudokyisi-skylo
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.809
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf