Πιθανη επιθετικοτητα στο λουρι


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Θα ηθελα πολυ τα φωτα σας. Αναρωτιεμαι αν ο μικρος μου εχει αρχισει να γινεται επιθετικος οταν ειμαστε βολτα με το λουρι (leash reactivity) και εχω σκασει. Ενα μικρο μπακγκραουντ, ειναι μικροσωμο ημιαιμο δανοσουηδικο σκυλι φαρμας και το παρελθον του δεν το ξερω. Τον πηρα οταν ηταν 2 χρονων πριν 4 μηνες μολις, και τον ειχε μια κυρια η οποια φιλοξενει αλλα 10+ σκυλια και γατια, οποτε μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι ειχε αρκετη κοινωνικοποιηση. Και αυτο εξ'αλλου φαινεται διοτι πραγματικα εχω παθει σοκ με το ποσο καλα τα παει με ολα τα σκυλια. Μεγαλα μικρα, αρσενικα θηλυκα. Στο παρκο κανει παρεα με ολους, και καποιους απλα τους αγνοει, ποτε ομως δεν εχει κανει επιθεση. Το μονο που κανει κατα καιρους ειναι ενα γρυλισμα με κλειστο το στομα του οταν τον ενοχλουν/καβαλανε αλλα αρσενικα. Φυσιολογικο, θελει απλως να βαλει ορια.

Τωρα τελευταια ομως εχω δει πως στις βολτες εχει αρχισει να γρυλιζει σε αλλα αρσενικα. Οταν ειναι με το λουρι παντα. Πιο συχνα το κανει σε μικροτερα σε ηλικια σκυλια που μπορει να μην το χαιρετανε σωστα, και αυτο δεν με πειραζει. Ποτε δεν κανει κινηση να δαγκωσει, αλλα γρυλιζει. Στη σημερινη βολτα εκανε ετσι σε ενα 5χρονο αρσενικο το οποιο δεν εκανε σαν τρελο να πω οτι τον επρηξε. Ομως ξερω στα σιγουρα οτι αν ηταν ελευθερος στο παρκο μπορει να εκανε ενα γρρ αλλα μετα θα τον εγραφε κανονικα. Δεν θελω σε καμια περιπτωση να βλεπουν το σκυλι μου και να το λενε "αγριο". Ο ιδιοκτητης του συγκεκριμενου σκυλου σημερα λεει "ε νταξει μωρε ολα τα αρσενικα ετσι κανουν." Μεγα λαθος και κριμα που ετσι πιστευουν πολλοι. Ολα τα σκυλια πρεπει να τα πανε καλα και με αρσενικα και με θηλυκα. Εννοειται πως σιγουρα θα υπαρξουν και αντιπαθειες, οπως και στους ανθρωπους, και αυτο ειναι σεβαστο. Απλως θελω γνωμες για το αν πρεπει να αρχισω εκπαιδευση (χωρις εκπαιδευτη, μονοι στο σπιτι), η αν πρεπει απλα να σταματησω να σκεφτομαι γι αυτο γιατι δεν σημαινει κατι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@TheBestBoi να σε ρωτήσω τι εμπειρία έχεις από σκυλιά;
Αυτός είναι ο πρώτος σου σκύλος ή όχι;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@TheBestBoi να σε ρωτήσω τι εμπειρία έχεις από σκυλιά;
Αυτός είναι ο πρώτος σου σκύλος ή όχι;
Ο δευτερος. Το αλλο σκυλι ηταν περισσοτερο της μητερας μου, εγω δεν την πηγαινα τοσο συχνα βολτα, ειχε και αυτη τα θεματακια της παντως γενικα με αρσενικα και θηλυκα, αλλα ηταν αλλη ιστορια γιατι ειχε χιλια δυο προβληματα υγειας και φαρμακα καθημερινα.

Ο μικρος ειναι καθαρα δικος μου και αναλυω ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε βαθμο αηδιας, ενω απο παιδι διαβαζα 100 βιβλια για ο,τι εχει να κανει απο σκυλια, τωρα ειναι λες και δεν ξερω απολυτα τιποτα, γιατι εχω μεγαλο αγχος μην κανω κατι λαθος και βγει αυτος "αγριος" και εγω κακο αφεντικο.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Καλό είναι να διαβάζεις και να μορφώνεσαι για το αντικείμενο που αγαπάς (y)
Να συγκρατείς όμως και να αξιολογείς όλα όσα διαβάζεις. Οχι μόνο όσα νομίζεις ότι είναι σωστά, γιατί ως τόσο αρχάριος ιδιοκτήτης, δεν γίνεται να έχεις τόσο παγιωμένες απόψεις, όσο σε διαβάζω σε διάφορες συζητήσεις, σε θέματα συμπεριφοράς. Σου έχει βάλει και σε άλλο θέμα ο canis, άρθρα που εξηγούν ωραιότατα κάποια πράγματα, σχετικά με την φύση του σκύλου :)
Για να ερμηνεύσεις συμπεριφορές, πρέπει να έχεις άποψη. Για να έχεις άποψη, πρέπει να έχεις γνώση. Και εμπειρία. Εσύ ακόμη δεν έχεις. Οπότε, γιατί πχ επιμένεις ότι οι σκύλοι ΠΡΕΠΕΙ να τα πηγαίνουν ΟΛΟΙ καλά με ΟΛΟΥΣ; Επίσης, γιατί δεν θέλεις να απευθυνθείς σε εκπαιδευτή, να δει τον σκύλο σου, να κρίνει εκείνος που γνωρίζει και να σου δώσει συμβουλές; Πως θα εκπαιδεύσεις εσύ τον σκύλο σου, εφόσον δεν γνωρίζεις; Και αν τον κάνεις χειρότερο απ' όσο (νομίζεις ότι) είναι;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Καλό είναι να διαβάζεις και να μορφώνεσαι για το αντικείμενο που αγαπάς (y)
Να συγκρατείς όμως και να αξιολογείς όλα όσα διαβάζεις. Οχι μόνο όσα νομίζεις ότι είναι σωστά, γιατί ως τόσο αρχάριος ιδιοκτήτης, δεν γίνεται να έχεις τόσο παγιωμένες απόψεις, όσο σε διαβάζω σε διάφορες συζητήσεις, σε θέματα συμπεριφοράς. Σου έχει βάλει και σε άλλο θέμα ο canis, άρθρα που εξηγούν ωραιότατα κάποια πράγματα, σχετικά με την φύση του σκύλου :)
Για να ερμηνεύσεις συμπεριφορές, πρέπει να έχεις άποψη. Για να έχεις άποψη, πρέπει να έχεις γνώση. Και εμπειρία. Εσύ ακόμη δεν έχεις. Οπότε, γιατί πχ επιμένεις ότι οι σκύλοι ΠΡΕΠΕΙ να τα πηγαίνουν ΟΛΟΙ καλά με ΟΛΟΥΣ; Επίσης, γιατί δεν θέλεις να απευθυνθείς σε εκπαιδευτή, να δει τον σκύλο σου, να κρίνει εκείνος που γνωρίζει και να σου δώσει συμβουλές; Πως θα εκπαιδεύσεις εσύ τον σκύλο σου, εφόσον δεν γνωρίζεις; Και αν τον κάνεις χειρότερο απ' όσο (νομίζεις ότι) είναι;
Οι αποψεις που εχω φιλε μου ειναι σταθερες και δεν αλλαζουν. Μου αρεσει παρα πολυ που εδω μεσα κρινετε ολοι σας τους κατα τη γνωμη σας αρχαριους λες και εσεις εισαστε οι τοπ εκπαιδευτες. Κριμα ρε παιδια, μπαινεις σε ενα φορουμ να παρεις μια γνωμη και σου τυχαινουν ταχαμου εκπαιδευτες/ψυχολογοι!
 
  • Like
Reactions: mareco




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Οι αποψεις που εχω φιλε μου ειναι σταθερες και δεν αλλαζουν. Μου αρεσει παρα πολυ που εδω μεσα κρινετε ολοι σας τους κατα τη γνωμη σας αρχαριους λες και εσεις εισαστε οι τοπ εκπαιδευτες. Κριμα ρε παιδια, μπαινεις σε ενα φορουμ να παρεις μια γνωμη και σου τυχαινουν ταχαμου εκπαιδευτες/ψυχολογοι!
"Οι αποψεις που εχω φιλε μου ειναι σταθερες και δεν αλλαζουν."
"Κριμα ρε παιδια, μπαινεις σε ενα φορουμ να παρεις μια γνωμη ...".

Που κολλάνε αυτά τα δύο;
Ή έχεις γνώμη (προέρχεται από το "γνώση" οπότε δεν ρωτάς κανέναν, ή
δεν έχεις και προσπαθείς να συζητήσεις και να ακούσεις άλλες "γνώμες" που ίσως σου που κάτι που δεν το έχεις αντιληφθεί.

Και 10 σκυλιά εμπειρία να είχα, πάλι αδιάβαστο θα θεωρούσα τον εαυτό μου, γιατί το κάθε σκυλί είναι εντελώς διαφορετική προσωπικότητα.

Και όση εκπση και να του έκανα και όσο να το θεωρούσα άψογο, ήρθε η μέρα που έφερα εκπτη για να με αξιολογήσει και να μου πει τα λάθη μου.

Λυπάμαι που θα στο πω, το έχω ξανα δει το έργο και θα σταματήσω εδώ. Μια τέτοια εγωιστική συμπεριφορά, μόνο κακό στην σχέση σου με τον σκύλο σου θα βγάλει.
Καλή συνέχεια.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Και φερνω παλι αυτο το νημα στη ζωη εχοντας απαντησει οπως ηθελα στα παραπανω ποστ. Για να κανω ομως την αποψη μου λιγακι πιο ξεκαθαρη σε ολους: Οχι, σε καμια περιπτωση δεν θα πω ποτε πως ξερω τα παντα για τα σκυλια. Εχω πολλα να μαθω. Ομως κρατηστε στο νου σας πως απο παιδακι διαβαζω βιβλια και βλεπω ντοκιμαντερ για τους σκυλους, γιατι ειναι κατι που το αγαπω. Οποτε ναι, θα πω πως ξερω αρκετα. Οχι ολα ομως! Και σιγουρα ειναι διαφορετικα τα πραγματα απο λογια σε πραξεις. Μαθαινω κατι καινουργιο καθε μερα με τον Ντελον. Οτι ειπα στον/στην Μαρεκο που εχω επιλεξει να κανω αγνοηση, ισχυει. Εχω καποιες αποψεις που δεν θελω να τις αλλαξω. Και γραφοντας στο φορουμ ζητησα ΓΝΩΜΕΣ. Δεν ζητησα να μου αλλαξει καποιος το αν θελω εγω το σκυλι μου να τα παει καλα με αλλα σκυλια η οχι. Γιατι αυτο ειναι κατι που το θελω και πιστευω πως ετσι πρεπει να ειναι. Οπως ειπα ετσι και αλλιως, ξερω πως δεν γινεται να τα παει καλα με ολους. Σιγουρα θα εχει μερικα σκυλια που θα τα αντιπαθει. Απολυτα φυσιολογικο! Αλλα θα ειναι το 10% η λιγοτερο. Δεν δεχομαι σκυλος δικος μου να βλεπει αλλα αρσενικα και να κανει σαν δαιμονισμενος σε καθε βολτα. Με κανει να φαινομαι και εγω κακος ιδιοκτητης, και αυτος κακο σκυλι, που δεν ειναι. Σεβομαι την "φυση του σκυλου" που λετε μερικοι εδω μεσα, ομως σεβομαι και τους συνανρθωπους μου με τα σκυλια τους, και τον εαυτο μου. Οσο για το θεμα εκπαιδευτη, φυσικα και δεν θα ειχα κανενα προβλημα με το να βρω εναν ανθρωπο να βοηθησει. Ομως τα λεφτα δεν τρεχουν απο τα μπατζακια, τουλαχιστον για τωρα. Στο μελλον βλεπουμε. Ξερω πως οταν παιρνεις ενα σκυλι πρεπει να εχεις πλανο, και πιστεψτε με, μεσα στους σχεδον πεντε μηνες που τον εχω εχουν φυγει υπερβολικα πολλα λεφτα σε κτηνιατρους. Και θα φυγουν αλλα τοσα αμα χρειαστει. Ομως δεν γραφω το προβλημα μου για να μου πει καποιος "ε παρε εκπαιδευτη". Ζητησα γνωμη απο ατομα που εχουν περισσοτερη εμπειρια απο μενα και ισως μπορουν να μου πουν αν εγω απλα υπερβαλλω η αν οντως πιστευουν οτι υπαρχει θεμα. Το αν εχω γνωση για τα σκυλια η οχι, αν θελουν καποιοι να το τσεκαρουν τοσο πολυ, ας στειλουν ΠΜ και να με τεσταρουν σε διαφορα. Και αμα κατι δεν το ξερω, αντι να με βγαζετε αχρηστο και να λετε οτι δεν εχω γνωσεις με υφακι που υποβαθμιζει το ατομο μου, καλυτερα θα ηταν αν με ωραιο τροπο μου λεγατε που κανω λαθος. Ετσι μιλαει ο κοσμος. Ομορφα. Ελπιζω να τα εγραψα καλα.

Παμε λοιπον πισω στο θεμα μου.

Απο τοτε που εγραψα αυτο το ποστ εχω να πω πως δεν αγχωνομαι πλεον τοσο πολυ. Καταλαβαινω οτι ο δικος μου μαλλον καποιες φορες απλως βαζει τα ορια του σε κουταβια η αρσενικα που πανε να καβαλησουν και απλα δεν τα θελει. Σεβαστο. Δεν ειναι κατι που θα με κανει να τον μαλωσω.

Ομως σημερα εγινε κατι που με προβληματιζει. Και παλι οταν ηταν στο λουρι του.
Ειδαμε ενα σκυλακι στο ιδιο μεγεθος, αρσενικο, ηρθε κοντα, καναν τα μυρισματα τους, ολα καλα. Ο δικος μου βεβαια δεν κουναγε ουρα, πραγμα που γνωριζω οτι μπορει να ειναι απο αγχος. Ομως δεν εκανε κατι. Μετα απο λιγα δευτερολεπτα ομως εκανε ενα μικρο γρυλισμα, με κλειστο το στομα. Το αλλο σκυλι αμεσως πηγε να τον καβαλησει, και ο δικος μου το εσπρωξε γιατι δεν ηθελε.

Υστερα, ειχα κατσει καπου με την παρεα μου, και ενα σκυλι που ξερουμε το οποιο ειναι πανω στην εφηβεια και απ'οτι εχω δει με τα ματια μου και μου εχει πει και η οικογενεια του, βγαζει επιθετικοτητα. Πλησιαζει λοιπον το αλλο σκυλι την παρεα μου και ο δικος μου γρυλιζει. Παντα το στομα κλειστο. Ο αλλος τρελαθηκε. Εκανε κανονικη επιθεση με δοντια, στοματα, τα παντα. Και το αφεντικο του λεει "ε δεν θελει να του κανουν ετσι αλλα αρσενικα, φορτωνει." Να αναφερω οτι με αυτο το σκυλι στο παρκο λυτοι και οι δυο τα πανε καλα. Ο δικος μου τουλαχιστον δεν κανει τιποτα. Ο αλλος μια φορα τον ειχε μουνταρει.

Λοιπον θα ηθελα ΓΝΩΜΕΣ. Υπερβαλλω? Φταιει ο δικος μου και ειναι η συμπεριφορα του κατι που πρεπει να φτιαξω?
 
Last edited:


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Γενικά σε φάσεις μανουριάσματος το λουρί μπορεί θεωρητικά να εντείνει τα πράγματα. Το σκυλάκι σου αν έχω καταλάβει καλά το έχεις 4 μήνες; Αν ναι, ίσως ακόμα να μην έχεις δει τον πλήρη χαρακτήρα του, ίσως ξεδιπλώσει και άλλα χαρακτηριστικά όσο μπαίνει σε μια ρουτίνα. Το αν υπάρχει θέμα φαντάζομαι θα πρέπει να δει το σκύλο σου από κοντά κάποιος που ξέρει. Και θέμα να έχει μπορεί να είναι και θέμα φοβίας (η δικιά μου πχ βγάζει αντίδραση επειδή είναι φοβική, εκπαιδευτής μας το διέγνωσε αυτό και έτσι φτιάξαμε πλάνο). Ίσως μέχρι να πάτε σε εκπαιδευτή να προσεγγίζετε σκυλιά που ξέρεις ότι τα πάνε καλά. Επίσης μάθε να διαβάζεις το σκύλο, τι σημάδια έχει δευτερόλεπτα πριν γρυλίσει (αυτή είναι γνώση που πιο πολύ αποκτάται με την πείρα με τον εκάστοτε σκύλο, παρά από τα βιβλία. Ναι υπάρχουν γενικά σήματα, αλλά μερικοί σκύλοι τα δείχνουν τόσο ήπια που πρέπει να ξέρεις να διαβάζεις και το παραμικρό σήκωμα αυτιών που λέει ο λόγος). Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να προλαμβάνεις καταστάσεις. Δυστυχώς δεν έχω να δώσω άλλη συμβουλή πάνω σε αυτό.

Κάτι άλλο γενικό θα συμφωνήσω με το @mareco . Δεν είναι θέμα του τι θέλουμε εμείς για το σκύλο μας και τις σχέσεις τους με τα άλλα σκυλιά, ειδικά όταν μιλάμε για πολύαιμα που δεν έχουμε ιδέα τι γονίδια κουβαλάνε. Μπορεί να τα πηγαίνει καλά με το 90% των σκύλων, μπορεί με το 50%, μπορεί με το 20%. Και η όποια εκπαίδευση από όσο γνωρίζω δεν θα κάνει ένα σκύλο του 20% πχ να φτάσει στο 100%. Έτσι ήθελα (ονειρευόμουν) για τη δικιά μου, έτσι με είχε συνηθίσει η προηγούμενη. Μέχρι που μεγαλώνοντας η μικρή το πήρα απόφαση ότι δεν μπορώ να την αναγκάσω να τα πηγαίνει καλά με όλα. Τη σεβάστηκα. Έμαθα με ποια τα πηγαίνει τέλεια που έχουν γίνει φίλοι της, ποια τα μισεί ή θα τα μισήσει οπότε αν δεν προλάβω να τη βάλω στο κάτσε απλά αλλάζουμε πεζοδρόμιο, και να καταλαβαίνω ποια θέλει να γνωρίσει. Αυτό που μπορούμε να ελέγξουμε είναι οι αντιδράσεις του σκύλου, όχι το πόσες συμπάθειες ή αντιπάθειες θα έχει. Αυτό που μπορούμε να ζητήσουμε κατά τη γνώμη μου από το σκύλο είναι να μπορεί να αδιαφορεί ή να σταματάει με ένα απλό τράβηγμα του λουριού όταν βλέπει σκύλους που δεν συμπαθεί/δεν θέλει. Και αυτό επιτυγχάνεται με υπομονή, εκπαίδευση και αφιέρωση πολύ χρόνου στο να μάθουμε τους σκύλους μας. Προσωπικά δεν είχα την πείρα να το κάνω μόνη μου, ειδικά όσον αφορά στην έγκυρη και έγκαιρη διόρθωση προτού κλιμακωθεί η ένταση και κατεβάσει ρολά. Ήξερα το σκύλο μου όταν την πήγα σε εκπαίδευση, ήξερα πότε θα αντιδράσει, δεν ήξερα πώς να της περάσω αυτό που ήθελα και ζητούσα από εκείνη. Όταν έμαθα και όταν κατάλαβα ότι ποτέ δεν θα γίνει σκύλος που τα πηγαίνει καλά με την πλειοψηφία των άλλων σκύλων, ηρεμήσαμε και οι 2.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Γενικά σε φάσεις μανουριάσματος το λουρί μπορεί θεωρητικά να εντείνει τα πράγματα. Το σκυλάκι σου αν έχω καταλάβει καλά το έχεις 4 μήνες; Αν ναι, ίσως ακόμα να μην έχεις δει τον πλήρη χαρακτήρα του, ίσως ξεδιπλώσει και άλλα χαρακτηριστικά όσο μπαίνει σε μια ρουτίνα. Το αν υπάρχει θέμα φαντάζομαι θα πρέπει να δει το σκύλο σου από κοντά κάποιος που ξέρει. Και θέμα να έχει μπορεί να είναι και θέμα φοβίας (η δικιά μου πχ βγάζει αντίδραση επειδή είναι φοβική, εκπαιδευτής μας το διέγνωσε αυτό και έτσι φτιάξαμε πλάνο). Ίσως μέχρι να πάτε σε εκπαιδευτή να προσεγγίζετε σκυλιά που ξέρεις ότι τα πάνε καλά. Επίσης μάθε να διαβάζεις το σκύλο, τι σημάδια έχει δευτερόλεπτα πριν γρυλίσει (αυτή είναι γνώση που πιο πολύ αποκτάται με την πείρα με τον εκάστοτε σκύλο, παρά από τα βιβλία. Ναι υπάρχουν γενικά σήματα, αλλά μερικοί σκύλοι τα δείχνουν τόσο ήπια που πρέπει να ξέρεις να διαβάζεις και το παραμικρό σήκωμα αυτιών που λέει ο λόγος). Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να προλαμβάνεις καταστάσεις. Δυστυχώς δεν έχω να δώσω άλλη συμβουλή πάνω σε αυτό.

Κάτι άλλο γενικό θα συμφωνήσω με το @mareco . Δεν είναι θέμα του τι θέλουμε εμείς για το σκύλο μας και τις σχέσεις τους με τα άλλα σκυλιά, ειδικά όταν μιλάμε για πολύαιμα που δεν έχουμε ιδέα τι γονίδια κουβαλάνε. Μπορεί να τα πηγαίνει καλά με το 90% των σκύλων, μπορεί με το 50%, μπορεί με το 20%. Και η όποια εκπαίδευση από όσο γνωρίζω δεν θα κάνει ένα σκύλο του 20% πχ να φτάσει στο 100%. Έτσι ήθελα (ονειρευόμουν) για τη δικιά μου, έτσι με είχε συνηθίσει η προηγούμενη. Μέχρι που μεγαλώνοντας η μικρή το πήρα απόφαση ότι δεν μπορώ να την αναγκάσω να τα πηγαίνει καλά με όλα. Τη σεβάστηκα. Έμαθα με ποια τα πηγαίνει τέλεια που έχουν γίνει φίλοι της, ποια τα μισεί ή θα τα μισήσει οπότε αν δεν προλάβω να τη βάλω στο κάτσε απλά αλλάζουμε πεζοδρόμιο, και να καταλαβαίνω ποια θέλει να γνωρίσει. Αυτό που μπορούμε να ελέγξουμε είναι οι αντιδράσεις του σκύλου, όχι το πόσες συμπάθειες ή αντιπάθειες θα έχει. Αυτό που μπορούμε να ζητήσουμε κατά τη γνώμη μου από το σκύλο είναι να μπορεί να αδιαφορεί ή να σταματάει με ένα απλό τράβηγμα του λουριού όταν βλέπει σκύλους που δεν συμπαθεί/δεν θέλει. Και αυτό επιτυγχάνεται με υπομονή, εκπαίδευση και αφιέρωση πολύ χρόνου στο να μάθουμε τους σκύλους μας. Προσωπικά δεν είχα την πείρα να το κάνω μόνη μου, ειδικά όσον αφορά στην έγκυρη και έγκαιρη διόρθωση προτού κλιμακωθεί η ένταση και κατεβάσει ρολά. Ήξερα το σκύλο μου όταν την πήγα σε εκπαίδευση, ήξερα πότε θα αντιδράσει, δεν ήξερα πώς να της περάσω αυτό που ήθελα και ζητούσα από εκείνη. Όταν έμαθα και όταν κατάλαβα ότι ποτέ δεν θα γίνει σκύλος που τα πηγαίνει καλά με την πλειοψηφία των άλλων σκύλων, ηρεμήσαμε και οι 2.
Ναι τον εχω μονο 4 μηνες. Εννοειται πως στο μελλον μπορει να δω και αλλες πλευρες του χαρακτηρα του, καθως και επισης λογω της στειρωσης που εγινε προσφατα. Ολα ειναι δεκτα και ολα τα περιμενω. Ξερω να διαβαζω την γλωσσα του σωματος του αρκετα καλα. Οπως ειπα οταν μυριζε το πρωτο σκυλι, εβλεπα πως δεν κουναγε ουρα. Ηξερα πως αυτο δεν ειναι και τοσο καλο σημαδι, ομως αλλες φορες μανουριαζει, αλλες φορες απλως κοιταει μακρια και φευγουμε. Σε καμια περιπτωση δεν θα γινω το αφεντικο που θα πει "το σκυλι μου ποτε δε δαγκωνει", γιατι ειναι σκυλι και δεν μιλαει ελληνικα, ουτε εγω μιλαω τη γλωσσα του, οποτε δεν μπορω να ξερω τι θελει να κανει 100% των περιπτωσεων. Ομως ξερω πως ειναι ενας χαρακτηρας πολυ χαμηλων τονων. Δεν θα κανει επιθεση. Αυτο που κανει πιστευω, οπως ειπες, ειναι απο φοβο. Ναι, εχουμε φοβιες. Ειδικα με παιδακια. Ηρθε απο παρελθον κακοποιησης, και προσπαθω να τον βοηθησω. Εχουμε κανει μεγαλη προοδο! Οταν τον πηρα ειχε θεμα και με τους ενηλικες, τωρα ομως ειναι περιεργος να παει να μυρισει κοσμο, και σε καποιους κανει και χαρες. Εχουμε μεγαλο δρομο μπροστα μας και το ξερω. Δεν θα ηθελα ομως σε καμια περιπτωση να μην μπορω να τον παω κοντα σε καινουργια σκυλια μεχρι να μπορεσω να βρω καποιον εκπαιδευτη. Πιστευω πως η κοινωνικοποιηση του ζωου δεν πρεπει να σταματαει η να περιοριζεται. Και ξερω, θελει προσοχη. Εχει τυχει πολλες φορες αφεντικα μεγαλων σκυλων να τα φερνουν κοντα και να τα βλεπεις με σηκωμενη τριχα και παγωμενο κορμι, ετοιμα να τον φανε. Το αφεντικο χαμπαρι. Και εγω ζηταω να μην ερθουν κοντα καλυτερα.

Σε αυτο που λες και παλι διαφωνω. Πολυαιμο η καθαροαιμο, ενα σκυλι που εχει παρει σωστη εκπαιδευση δεν θα κανει σαν δαιμονας. Πολυ σωστο αυτο που λες για το οτι αν δεν τα παει καλα, τουλαχιστον απλως να αδιαφορει. Και αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο. Αυτο θελω. Δεν θελω να τον σουρνω πανω σε οποιο σκυλι βρω. Αλλα να ξερω πως ακομα και αν δεν συμπαθει καποιο σκυλι θα ακουσει στην διορθωση και θα αδιαφορησει.

Απλως εχω κουραστει να ακουω το γνωστο "ε μωρε, αρσενικα ειναι, τι περιμενεις? δε τα πανε καλα". Πιστευω ειναι ευθυνη του καθενος μας να διδαξουμε τα σκυλια μας τροπους. Αν δεν γινεται, τουλαχιστον να ξερουμε τα σκυλια μας και τον χαρακτηρα τους αρκετα για να μην βαζουμε και αλλους σε κινδυνο. Εγω αυτο που θελω και θα προσπαθησω με νυχια και με δοντια να το καταφερω, ειναι να βοηθησω τον σκυλο μου να μην εχει αγχος και να ειναι ηρεμος με αρσενικα, θηλυκα, μεγαλα και μικρα. Ειναι υπεροχη εικονα οταν βλεπεις ενα πιτμπουλ να κανει παρεα με ενα 6κιλο σκυλο. Εμενα τουλαχιστον μου φαινεται υπεροχο. Οπως ειπα θεωρω οτι ειναι ευθυνη μου να εχω ενα κοινωνικο και ηρεμο σκυλι. Θες να με πεις απολυτο? Δεκτο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Να σε πούμε απόλυτο τι μας νοιάζει; Eδώ σου λένε τι ξέρουνε μπας κ σε βοηθήσει. Από κει κ πέρα, η πληροφορία διαθέσιμη κ ο καθένας την αφομοιώνει όπως νομίζει.

Στο δια ταύτα:

ΓΝΩΜΗ μου είναι ότι και το μαρεκο και η Νονη έχουν δίκιο. Δεν είναι το ίδιο το τι θέλουμε εμείς για τα σκυλιά μας και το τι μπορούν να επιτύχουν τα σκυλιά μας.

ΓΝΩΣΗ μου (στερνή, να την είχα πρώτα) είναι ότι κάποια πράγματα με διδαχή/εκπαίδευση μπορούμε να τα βελτιώσουμε (ή να τα χειροτερέψουμε) αλλά κάποιες φορές όχι στο 100%. Γιατί, ΓΝΩΣΗ μου είναι ότι, κανένα έμβιο ον δεν είναι ρομπότ για να το "προγραμματίσουμε" όπως ακριβώς θέλουμε, ΟΛΑ έχουν το δικό τους χαρακτήρα. ΓΝΩΣΗ μου είναι επίσης ότι καμιά φορά και στο 50% βελτίωσης να φτάσεις, κάνεις ξέφρενο πάρτυ, και όχι επειδή έχεις χαμηλές προσδοκίες ή επίπεδο ενασχόλησης.

Το σκυλί σου κατά τα γραφόμενά σου φαίνεται ήδη κοινωνικό. Το leash aggression δεν έχει να κάνει μόνο με την κοινωνικότητα. Ή μόνο με το αν είναι αρσενικό, θηλυκό, αρσενικό προς αρσενικό, κοκ. Ή μόνο με το χαρακτήρα του σκύλου. Ένας τεράστιος παράγοντας είναι ΚΑΙ το χέρι on the other end of the leash.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Να σε πούμε απόλυτο τι μας νοιάζει; Eδώ σου λένε τι ξέρουνε μπας κ σε βοηθήσει. Από κει κ πέρα, η πληροφορία διαθέσιμη κ ο καθένας την αφομοιώνει όπως νομίζει.

Στο δια ταύτα:

ΓΝΩΜΗ μου είναι ότι και το μαρεκο και η Νονη έχουν δίκιο. Δεν είναι το ίδιο το τι θέλουμε εμείς για τα σκυλιά μας και το τι μπορούν να επιτύχουν τα σκυλιά μας.

ΓΝΩΣΗ μου (στερνή, να την είχα πρώτα) είναι ότι κάποια πράγματα με διδαχή/εκπαίδευση μπορούμε να τα βελτιώσουμε (ή να τα χειροτερέψουμε) αλλά κάποιες φορές όχι στο 100%. Γιατί, ΓΝΩΣΗ μου είναι ότι, κανένα έμβιο ον δεν είναι ρομπότ για να το "προγραμματίσουμε" όπως ακριβώς θέλουμε, ΟΛΑ έχουν το δικό τους χαρακτήρα. ΓΝΩΣΗ μου είναι επίσης ότι καμιά φορά και στο 50% βελτίωσης να φτάσεις, κάνεις ξέφρενο πάρτυ, και όχι επειδή έχεις χαμηλές προσδοκίες ή επίπεδο ενασχόλησης.

Το σκυλί σου κατά τα γραφόμενά σου φαίνεται ήδη κοινωνικό. Το leash aggression δεν έχει να κάνει μόνο με την κοινωνικότητα. Ή μόνο με το αν είναι αρσενικό, θηλυκό, αρσενικό προς αρσενικό, κοκ. Ή μόνο με το χαρακτήρα του σκύλου. Ένας τεράστιος παράγοντας είναι ΚΑΙ το χέρι on the other end of the leash.
Πιστεψε με, εχω δει πολλες χολητσες εδω μεσα που τους νοιαζει να υποβαθμιζουν τους αλλους για να βγουν εκεινοι οτι ξερουν. :) Ο,τι χειροτερο! Νομιζω οτι εδω ειμαστε για να ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ εμπειριες και γνωσεις. Οπως μπορω εγω να μαθω κατι απο εναν 50αρη που εχει τη μιση του ζωη σκυλο, ετσι μπορει να μαθει και εκεινος απο μενα τον 24αρη που μεχρι τωρα εχω μονο 2. καλο ειναι να μην βλεπει κανεις ουτε την ηλικια ουτε την "απειρια" του αλλου σαν ταμπου.

Συμφωνω απολυτα με αυτο που λες. τα σκυλια ΔΕΝ ειναι ρομποτ. Ομως εχω κουραστει να βλεπω ανθρωπους με (πραγματικα) επιθετικα σκυλια που να εχουν παει να κανουν κακο στον δικο μου η σε αλλο σκυλο, και να γυρναν να λεν "ετσι απλα ειναι ο χαρακτηρας του μωρε, σκυλι ειναι". Αυτο κατ'εμενα λεγεται "ανευθυνοτητα". Και συγγνωμη αν προσβαλλω καποιους εδω μεσα αν ειναι ετσι τα σκυλια τους, αλλα αυτο πιστευω πραγκατικα. Οπως ειπε και η Νονη, και το να αγνοει ο δικος μου ενα σκυλι που δεν τα παει καλα μαζι του, το θεωρω καλο! Αυτο εννοω οταν λεω πως "πρεπει να τα παει καλα με ολους". Και το να μπορεσει να αγνοησει ειναι μεσα στο τι θεωρω "καλο", γιατι δεν δημιουργει ετσι προβλημα σε κανεναν.. ισως εκανα λαθος διατυπωση. Δεν θελω να κανει χαρουλες σε ολα τα σκυλια. Και το γρυλισμα του να κανει οταν πρεπει, αλλα μεχρι εκει. Ειναι ευθυνη μου να εχω ενα σκυλι που ξερει τα ορια που θα του βαλω εγω, και δεν θα δημιουργει προβλημα ουτε σε αλλους, ουτε στον εαυτο του, ουτε σε εμενα. Αυτο λοιπον που πρεπει να κανω οπως εχουμε καταληξει, ειναι να του μαθω να αγνοει αντι να προσπαθει να μανουριασει. Και θα το κανω. :)

Ειναι οντως αρκετα κοινωνικος. Και ισχυει και το οτι παιζει ρολο και ο ανθρωπος πισω απ'το λουρι. Εγω προσωπικα αγχος που να του το μεταφερω δεν εχω τις περισσοτερες φορες, ομως ισως οταν ειναι στο λουρι του βγαινει η κτητικοτητα και προσπαθει να μην αφησει αλλους να ερθουν κοντα. Και παλι, δεν το κανει συχνα να πω οτι ειναι τεραστιο προβλημα, αλλα επειδη το κανει καποιες φορες, ηθελα να παρω γνωμες. Γιατι ειμαι ενας ανθρωπος που θελει να εχει μια ομορφη σχεση και συμβιωση με το σκυλο του, και να του δωσω καλα πραγματα και αρχες. Οχι για τα ματια του κοσμου, αλλα γιατι του αξιζει ο,τι καλυτερο.
 
  • Like
Reactions: Estranged


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@TheBestBoi αφού επομένως αυτό που θέλεις να επιτύχεις είναι ο σκύλος να μη λυσσάει όταν βλέπει σκύλο που αντιπαθεί (που συμφωνώ μαζί σου μιας και σε εμάς αυτός ήταν ο στόχος μας) οπλίσου με μεγάλη υπομονή, επιμονή και ψυχραιμία. Δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη, πόσω δε μάλλον όταν δεν ξέρεις ακόμα ποιος είναι ο χαρακτήρας του σκύλου (λόγω του ότι τον έχεις 4 μήνες και είναι 2 χρονών). Αυτό που κάναμε εμείς είναι να επικεντρωθώ στο να την καταλαβαίνω πότε θα τα πάρει πριν ακόμα και η ίδια το καταλάβει που λέει ο λόγος, να έχω τα μάτια 14 για να εντοπίσω πρώτη ή ταυτόχρονα με εκείνη το σκύλο, αμέσως στο κάτσε και διόρθωση άμεσα όταν πήγαινε να σπάσει το κάτσε ή όταν την έβλεπα να είναι στο όριο να μανουριάσει. Σε αυτό το κομμάτι μας βοήθησε πολύ ο εκπαιδευτής της που πήγαμε για αυτό το λόγο ώστε να μου δείξει σημάδια που εγώ δεν τα είχα δει καν. Από εκεί και μετά συνεχίζαμε τη ρουτίνα για πολλούς μήνες μέχρι τώρα που έχει φτάσει σε ένα πολύ ικανοποιητικό επίπεδο μιας και πλέον 8 στα 10 σκυλιά θα τα αγνοήσει. (το βιβλίο στο οποίο παραπέμπει το link που σου παρέθεσε η @Estranged είναι εκπληκτικό, αν δεν το έχεις διαβάσει πραγματικά θα στο πρότεινα :) )
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@TheBestBoi αφού επομένως αυτό που θέλεις να επιτύχεις είναι ο σκύλος να μη λυσσάει όταν βλέπει σκύλο που αντιπαθεί (που συμφωνώ μαζί σου μιας και σε εμάς αυτός ήταν ο στόχος μας) οπλίσου με μεγάλη υπομονή, επιμονή και ψυχραιμία. Δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη, πόσω δε μάλλον όταν δεν ξέρεις ακόμα ποιος είναι ο χαρακτήρας του σκύλου (λόγω του ότι τον έχεις 4 μήνες και είναι 2 χρονών). Αυτό που κάναμε εμείς είναι να επικεντρωθώ στο να την καταλαβαίνω πότε θα τα πάρει πριν ακόμα και η ίδια το καταλάβει που λέει ο λόγος, να έχω τα μάτια 14 για να εντοπίσω πρώτη ή ταυτόχρονα με εκείνη το σκύλο, αμέσως στο κάτσε και διόρθωση άμεσα όταν πήγαινε να σπάσει το κάτσε ή όταν την έβλεπα να είναι στο όριο να μανουριάσει. Σε αυτό το κομμάτι μας βοήθησε πολύ ο εκπαιδευτής της που πήγαμε για αυτό το λόγο ώστε να μου δείξει σημάδια που εγώ δεν τα είχα δει καν. Από εκεί και μετά συνεχίζαμε τη ρουτίνα για πολλούς μήνες μέχρι τώρα που έχει φτάσει σε ένα πολύ ικανοποιητικό επίπεδο μιας και πλέον 8 στα 10 σκυλιά θα τα αγνοήσει. (το βιβλίο στο οποίο παραπέμπει το link που σου παρέθεσε η @Estranged είναι εκπληκτικό, αν δεν το έχεις διαβάσει πραγματικά θα στο πρότεινα :) )
Ο Ντελονακος δεν ειναι καθολου sneaky οταν εχει δει αλλο σκυλι :ROFLMAO: Βλεπεις κατευθειαν τις αυταρες πανω, το κεφαλακι μπροστα σαν περιστερι και την ουρα στον αερα. Οποτε καλα κανει και με ειδοποιει και μενα να ξερω τι να κανω. Απο δω και περα θα εχω τις λιχουδιες μαζι και θα τον βαζω στο κατσε και να εχει την προσοχη του πανω μου (η μαλλον στη λιχουδια μιας και δεν μπορει να πει οχι στο σολομο). Τουλαχιστον με σκυλια που ξερω ηδη πως εχει θεμα, καθως και καινουργια που δεν τα εχω ξαναδει ποτε.

Οσο για το βιβλιο θα του ριξω ενα διαβασμα εννοειται, με ενδιαφερει γενικα το ποσο μπορουμε να επηρεασουμε τα σκυλια μας εστω και μεσω ενος σχοινιου, ειναι εκπληκτικο και αν ξερεις πεντε πραγματα βοηθαει και εσενα να μαθεις να ελεγχεις τα συναισθηματα σου, τις φοβιες σου κλπ ετσι ωστε να μην τις μεταφερεις και στο σκυλο
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Εγω προσωπικα αγχος που να του το μεταφερω δεν εχω τις περισσοτερες φορες,
Σχετικά με το παραπάνω, χωρίς να λέω αν είναι κτητικότητα του σκυλιού ή άγχος δικό σου, θα σου πω ένα πράγμα.

Έκανα κάπου 2+ χρόνια να συνειδητοποιήσω ότι όποτε το σκυλί στη βόλτα τσίτωνε όντως είχα ή έβγαζα άγχος στο λουρί, παρόλο που 70% των φορών νόμιζα ότι δεν είχα. Το πόσο με βοήθησε, εμένα, σαν άνθρωπο, αυτό το αλέρτ που μου δινε ο σκύλος, δεν καταλαβαίνεις.

Και να ξέρεις, οι εμπειρίες μας μοιάζουν. Μετά από 3 σκυλιά οικογενειακά, που τα έζησα φουλ, μεγαλώσαμε μαζί κτλ, αλλά δεν ήμουν η κύρια dog walker, φάνηκε περίτρανα εκ του αποτελέσματος στον 4ο κ αποκλειστικά δικό μου πόση (αρκετή εώς πολλή) εμπειρία είχα στα εντός σπιτιού και πόσο πολύ λιγότερη στα εκτός. Και δεν εννοώ στο τι καταστάσεις περίμενα αλλά στο πώς χειριζόμουνα τις περιστάσεις.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Να σε πούμε απόλυτο τι μας νοιάζει; Eδώ σου λένε τι ξέρουνε μπας κ σε βοηθήσει. Από κει κ πέρα, η πληροφορία διαθέσιμη κ ο καθένας την αφομοιώνει όπως νομίζει.

Στο δια ταύτα:

ΓΝΩΜΗ μου είναι ότι και το μαρεκο και η Νονη έχουν δίκιο. Δεν είναι το ίδιο το τι θέλουμε εμείς για τα σκυλιά μας και το τι μπορούν να επιτύχουν τα σκυλιά μας.

ΓΝΩΣΗ μου (στερνή, να την είχα πρώτα) είναι ότι κάποια πράγματα με διδαχή/εκπαίδευση μπορούμε να τα βελτιώσουμε (ή να τα χειροτερέψουμε) αλλά κάποιες φορές όχι στο 100%. Γιατί, ΓΝΩΣΗ μου είναι ότι, κανένα έμβιο ον δεν είναι ρομπότ για να το "προγραμματίσουμε" όπως ακριβώς θέλουμε, ΟΛΑ έχουν το δικό τους χαρακτήρα. ΓΝΩΣΗ μου είναι επίσης ότι καμιά φορά και στο 50% βελτίωσης να φτάσεις, κάνεις ξέφρενο πάρτυ, και όχι επειδή έχεις χαμηλές προσδοκίες ή επίπεδο ενασχόλησης.

Το σκυλί σου κατά τα γραφόμενά σου φαίνεται ήδη κοινωνικό. Το leash aggression δεν έχει να κάνει μόνο με την κοινωνικότητα. Ή μόνο με το αν είναι αρσενικό, θηλυκό, αρσενικό προς αρσενικό, κοκ. Ή μόνο με το χαρακτήρα του σκύλου. Ένας τεράστιος παράγοντας είναι ΚΑΙ το χέρι on the other end of the leash.
Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρώ το βιβλίο? Εκτός από το amazon
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρώ το βιβλίο? Εκτός από το amazon
Το έχει και το bookdepository.com (δωρεάν μεταφορικά ανεξαρτήτως τιμής βιβλίου, περίπου 10-14 μέρες για να φτάσει Ελλάδα, ίσως λίγο παραπάνω τώρα λόγω κατάστασης), Other End of the Leash : Patricia McConnell : 9780345446787
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Όλα αυτά που περιγράφεις γίνονται σε κάποιο πάρκο όπου κυκλοφορούν άλλοι σκυλοι ελεύθεροι και ο δικός σου είναι με λουρί;
Έχει σημασία αν ο ένας έχει λουρί ενώ ο άλλος όχι ή αν και οι 2 έχουν λουρί ή αν και οι 2 είναι ελεύθεροι.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρώ το βιβλίο? Εκτός από το amazon
Κι εγώ από amazon, οπότε δεν έχω να καταθέσω κάτι πέρα από το λινκ της Νόνης.

A, να πώ μόνο ότι παλιότερα σε κάτι άσχετο είχα ρωτήσει σε (μεγάλο) βιβλιοπωλείο για βιβλίο που δεν το είχαν (κ δεν θα το φέρναν) κ μου το παραγγείλανε οι ίδιοι. Δες μήπως παίζει κ κάτι τέτοιο.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Το έχει και το bookdepository.com (δωρεάν μεταφορικά ανεξαρτήτως τιμής βιβλίου, περίπου 10-14 μέρες για να φτάσει Ελλάδα, ίσως λίγο παραπάνω τώρα λόγω κατάστασης), Other End of the Leash : Patricia McConnell : 9780345446787
Σίγουρα παραπάνω, το τελευταίο που μου ήρθε(απο depository) έκανε πάνω απο μήνα
 
  • Wow
Reactions: noni_papa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3