Πιθηκος για κατοικιδιο?


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Εχει κανεις πιθηκο σπιτι του?
Η εχει κανενα γνωστο με πιθηκο? πως ειναι αυτη τη συμβιωση ?τωρα μη που πειτε γιατι λεω ετσι γενικα πιθηκος...δεν ξερω να τους ξεχωριζω(φυλες:D).

Βασικα αυτη την απορια την ειχα απο παιδι.... και ελεγα μπας και ειναι κανεις εδω που να ξερει :D:maria: πως ειναι να εχεις πιθηκο?:D
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eχω έναν φίλο που είχε η θεία του στην Συρία έναν χιμπατζή.
Κανονικό χιμπατζή.
Ακόμα θυμάμαι μια ιστορία που μου είχε πεί, για μία φορά που τον απομονώσαν στο μικρό μπάνιο γιατί κάποιος επισκέπτης τον φοβόταν.
Ο χιμπατζής στράβωσε τόσο πολύ, που τον έπιασε αμόκ και διέλυσε στην κυριολεξία όλο το μπάνιο, όταν λέμε όλο μιλάμε και για τα είδη υγιεινής, πλακάκια, καθρέφτες, κλπ κλπ ...
Μου έλεγε χαρακτηριστικά ότι στρίγγλιζε και έσπαγε επί ένα μισάωρο, και δεν μπορούσε να μπεί κανείς μέσα, γιατί φοβόντουσαν ... όταν ηρέμησε το μπάνιο ήταν σαν να είχε περάσει οδοστρωτήρας ... :)

Επίσης ξέρω ότι γενικά τα ζώα αυτά δεν είναι κατοικίδια, κανένα είδος και κανένα μέγεθος.
 


Nemesis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2008
93
0
Ακόμα και το συμπαθητικό μαϊμουδάκι που μπορεί να δεις στην τηλεόραση να έχουν ώς κατοικίδιο (το είχα δει κάπου) μετά από μία ορισμένη ηλικία είναι αδύνατο να τα έχεις κλεισμένα μέσα σε ένα σπίτι.

Γενικότερα αυτά τα ζώα είναι πλασμένα να είναι στην φύση.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
αν σκφτεις οτι οι χιμπατζιδες ειναι 5 με 8 φορες πιο δυνατοι απο εμας και οτι με μια φαπα μπορουν να σεαφησουν στον τοπο δεν ειναι να απορεις για το μπανιο
 


YOTA

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
130
0
Thessaloniki
Επίσης, απ'όσο ξέρω στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται η εισαγωγή εξωτικών ζώων (συμπεριλαμβανομένων των πιθήκων). Και δεν νομίζω να υπάρχουν εκτροφεία στην Ελλάδα;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Πίθηκο?
Εντάξει θα ήταν ενδιαφέρον να έχεις κατοικίδιο πίθηκο ,αλλα καθημερινά τόσους πιθήκους βλέπεις έξω να το πάρεις και σε pet?:p:p:D

Εντάξει πέρα από την πλακα εγώ γενικά με τέτοια ζώα όπως και με τους παπαγάλους δεν τα πάω και πολύ καλά..

Δηλαδή δεν ξέρω αν είναι και καλο αυτό που θα πω..,αγαπώ όλα τα ζώα ,αλλα σαν τον σκύλο κανένα οσν αφορα την αδυναμια..

Δηλαδή να ξυπνάω και αντί να βλέπω το γλυκό μου σκυλάκι να μου λεει οτι θελει βολτα να βλέπω έναν πίθηκο?:D:D
οχιιιι..:D:D:p:shock::maria:
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
ναι σωστα ολλα αυτα.... αλλα δεν νομιζω να απαγορευονται τα εξωτικα ζωα...

καποια πετσοπ νομιζω πουλανε...

αλλα οχι και χιμπατζη βρε ντενις!!!:D σιγα μην λεω και για γοριλα :D (το φανταζεστε?):eek::D

για τα μικρα λεω.... απλα εχω την περιεργεια να παθω πως ειναι η συμβιωση με τετοια ζωακια :)
 


orbital

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2008
72
0
Οι πιθηκοι χρησιμοποιουνται ως assistance pets (δηλαδη βοηθουν ατομα με κινητικες ή νοητικες δυσκολιες)

Γενικα ειναι σε θεση να κανουν περισσοτερα σ'αυτον τον τομεα απ'τους σκυλους λογω σωματικης διαπλασης, αλλα δεν χρησιμοποιουνται πολυ γιατι θελουν πολυχρονη και εντατικη εκπαιδευση (7 χρονια λενε οι εκπαιδευτες) και θεωρουνται περισσοτερο απροβλεπτοι απο τους σκυλους

http://www.klas-tv.com/Global/story.asp?S=4361694
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Για να πωληθούν αυτά τα ζώα χρειάζονται sites.
Είναι μία διεθνής συνθήκη που υπαγορεύει τους όρους διακίνησης τέτοιων ζώων
και προστατευει απειλούμενα ειδη και άλλα από την αιχμαλωσία και εκμετάλλευση.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Να αιχμαλωτίσεις ένα τέτοιο ζώο μέσα στο διαμέρισμα?
ΓΙΑΤΙ?
Είναι μήπως ανθρωποκεντρικό? ΟΧΙ. Απλά μαθαίνουν να ζουν με ανθρώπους - να φυτοζωούν.
Όλοι οι πίθηκοι ζουν μια χαρά στα εναπομείναντα δέντρα με τις οικογένειές τους και απίστευτες κοινωνικές δομές.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Αν υπονοείς τα σκυλιά δεν συμφωνώ απόλυτα..

Οι πίθηκοι ήταν στα δέντρα ,όχι στα σπίτια..
Είναι ένα ζώο που μοιάζει παρα πολύ με τον άνθρωπο αλλα το να το έχεις κλεισμένο σε ένα σπίτι αποτελεί πραγματικά αιχμαλωσία..,οπως και τα ιγκουάνα και οι παπαγάλοι,τα σκιουράκια,οι χελώνες,τα ινδικά χοιρίδια,σπανια πτηνά και οτιδήποτε πολειτε στα petshops...
Εχω δει να πουλούνται και χελώνες ξήρας..

Για τα σκυλιά όμως και τις γατες δεν είναι έτσι..
Κυριως για τα σκυλιά..,μιας και οι γατες είναι ανεξάρτητα ζώα και ίσως λόγο συνθηκών μας έχουν ανάγκη για την επιβίωση τους μέσα στην πολη..
 






giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
απο οτι ξερω οσοι ασχολουνται με τις χερσαιες χελωνες τις εχουν σε κηπο
τωρα τι καταλαβαινουν ...
Μαλλον κατι σαν "αργο"θεραπεια :D:maria: κανουν

χαχαχαχαχα





Σορυ που αργησα παιδια αλλα ειχα δουλειες
 


ail31ou

Active Member
16 Μαρτίου 2018
26
1
44
Eχω έναν φίλο που είχε η θεία του στην Συρία έναν χιμπατζή.
Κανονικό χιμπατζή.
Ακόμα θυμάμαι μια ιστορία που μου είχε πεί, για μία φορά που τον απομονώσαν στο μικρό μπάνιο γιατί κάποιος επισκέπτης τον φοβόταν.
Ο χιμπατζής στράβωσε τόσο πολύ, που τον έπιασε αμόκ και διέλυσε στην κυριολεξία όλο το μπάνιο, όταν λέμε όλο μιλάμε και για τα είδη υγιεινής, πλακάκια, καθρέφτες, κλπ κλπ ...
Μου έλεγε χαρακτηριστικά ότι στρίγγλιζε και έσπαγε επί ένα μισάωρο, και δεν μπορούσε να μπεί κανείς μέσα, γιατί φοβόντουσαν ... όταν ηρέμησε το μπάνιο ήταν σαν να είχε περάσει οδοστρωτήρας ... :)

Επίσης ξέρω ότι γενικά τα ζώα αυτά δεν είναι κατοικίδια, κανένα είδος και κανένα μέγεθος.
Ρε ξενερωμα ο χιμπατζης......
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Κατ αρχην ξεχωριστε τον πιθηκο με τη μαιμου... η μαιμου ειναι αλλο ειδος απο τον πιθηκο ειναι μικροτερη συνηθως σκαρφαλωνει σε δεντρα και εχει ουρα... Αν εννοεις μαιμου καποιοι τος εχουν σαν πετς αλλα ειναι δυσευρετες πανακριβες και πολυ δυσκολο να αποκτησεις ποσο μαλλον να τη μεγαλωσεις...Αν οντος εννοεις πιθηκο δεν ηθιστε να χρησιμοποιουνται σαν ετς τα πλειστα ειδη αν και ειναι πολυ ευκολο να αποκτησεις με 0 κοστος ενα μιας πολυ συγκεκριμενης φυλης αν και μετα ειναι ζορι στο μεγλωμα... η μανα μου ειχε δυο τετοια.
 
  • Like
Reactions: d3ac0n






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3