Πιτμπουλ με Σαρ-Πει (Σαρμπουλ Τερριερ)


zaf132

Member
26 Αυγούστου 2015
7
6
25
Γεια σε ολους! Προσφατα αγορασα εναν σκυλο ρατσας Σαρμπουλ Τεριερ δηλαδη μιξη Πιτμπουλ με Σαρ Πει. Διαβασαμε τα χαρακτηριστικα και τις αναγκες ενος πιτμπουλ και ενος Σαρ Πει αλλα δεν βρηκα τιποτα για την περιπτωση που διασταυρωθουν. Ποια ειναι τα χαρακτηριστικα ενος Σαρμπουλ Τερριερ?Ευχαριστω
 






Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Κοιταξε,εγω συνηθως πρωτα ψαχνω πληροφοριες για κατι,και μετα το αγοραζω.Αλλα εγω ειμαι και αναποδος ανθρωπος γενικα.Πιστευω πως καποιος θα μπορεσει να σε βοηθησει,οποτε ας περιμενουμε

 






sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Κατ' αρχήν δε λέγεται σαρμπούλ αλλά πιτέι. Τα βασικά χαρακτηριστικά είναι κυρίως δύο:

1. Το πιτέι θα είναι μικρόσωμο και πολύ ζαρωμένο, με αποτέλεσμα όταν το πηγαίνεις στο πάρκο τα άλλα κουτάβια να μπερδεύονται και αντί να παίζουν μαζί του θα του λένε να πάει να κάτσει στο τραπέζι με τους μεγάλους. Το μικρό θα συφιλιάζεται άσχημα με αποτέλεσμα να παίρνει το ηλεκτρικό πριόνι και να κυνηγάει τα άλλα κουτάβια, αλλά αυτό το θέμα λύνεται εύκολα με λίγο μπότοξ.

2. Λόγω κινέζικης καταγωγής, θα μιλάει αγγλικά με ιδιαίτερη προφορά, οπότε η καριέρα με διεθνή στίχο θα αποδειχτεί δύσκολη. Κι αυτό λύνεται όμως, αρκεί να βάλετε πλώρη προς τις γαλλόφωνες χώρες.

Σε περίπτωση που κάποιος σοβαρός άνθρωπος διαβάσει αυτό το νήμα, ας ρίξει μια ματιά εδώ, έχουν και ημίαιμα πιτμπουλ και ημίαιμο σαρπέι όπως αυτό του θέματος και μάλιστα δωρεάν (καλά αυτή η ομάδα έχει κλωτσήσει περιουσίες λέμε…)
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Κατ' αρχήν δε λέγεται σαρμπούλ αλλά πιτέι. Τα βασικά χαρακτηριστικά είναι κυρίως δύο:

1. Το πιτέι θα είναι μικρόσωμο και πολύ ζαρωμένο, με αποτέλεσμα όταν το πηγαίνεις στο πάρκο τα άλλα κουτάβια να μπερδεύονται και αντί να παίζουν μαζί του θα του λένε να πάει να κάτσει στο τραπέζι με τους μεγάλους. Το μικρό θα συφιλιάζεται άσχημα με αποτέλεσμα να παίρνει το ηλεκτρικό πριόνι και να κυνηγάει τα άλλα κουτάβια, αλλά αυτό το θέμα λύνεται εύκολα με λίγο μπότοξ.

2. Λόγω κινέζικης καταγωγής, θα μιλάει αγγλικά με ιδιαίτερη προφορά, οπότε η καριέρα με διεθνή στίχο θα αποδειχτεί δύσκολη. Κι αυτό λύνεται όμως, αρκεί να βάλετε πλώρη προς τις γαλλόφωνες χώρες.

Σε περίπτωση που κάποιος σοβαρός άνθρωπος διαβάσει αυτό το νήμα, ας ρίξει μια ματιά εδώ, έχουν και ημίαιμα πιτμπουλ και ημίαιμο σαρπέι όπως αυτό του θέματος και μάλιστα δωρεάν (καλά αυτή η ομάδα έχει κλωτσήσει περιουσίες λέμε…)
Εγω παντως ειδα οτι τα λενε Sharpull Terriers.
 
  • Like
Reactions: PXM-DANBULL




korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Γεια σε ολους! Προσφατα αγορασα εναν σκυλο ρατσας Σαρμπουλ Τεριερ δηλαδη μιξη Πιτμπουλ με Σαρ Πει. Διαβασαμε τα χαρακτηριστικα και τις αναγκες ενος πιτμπουλ και ενος Σαρ Πει αλλα δεν βρηκα τιποτα για την περιπτωση που διασταυρωθουν. Ποια ειναι τα χαρακτηριστικα ενος Σαρμπουλ Τερριερ?Ευχαριστω
Μα καλά, εντάξει μου φαίνεται λογικό κάποιος να πληρώνει ένα χρηματικό ποσό για έναν καθαρόαιμο σκύλο με pedigree είτε το θέλει για μόστρα είται επειδή λατρεύει τη φυλή, όμως από όσο ξέρω, διορθώστε με αν κάνω λάθος, δεν υπάρχουν εκτροφείς που διασταυρώνουν τα σκυλιά τους έτσι, χωρίς να ξέρουν τα χαρακτηριστικά του σκύλου που θα βγει και τα πουλάνε κιόλας στον κόσμο! Εντάξει αγορά καθαρόαιμου χρειάζεται λεφτά, αλλά εάν θες ημίαιμο, είναι προτιμότερο να το υιοθετήσεις! Τέλος πάντων, αφού το απόκτησες το σκυλάκι, να σου ζήσει. Εύχομαι να καταφέρεις να το εκπαιδεύσεις σωστά και σε περίπτωση που αυτός που στο πούλησε δεν ήταν υπεύθυνος θα σου πρότεινα να το στειρώσεις...
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Και από κάτι φωτογραφίες που είδα στο ίντερνετ... Τα 'σκασες που τα 'σκασες, δεν έπαιρνες κανένα μαστιφοειδές του group 2 καθαρόαιμο; Από εμφάνιση ίδια είναι :p
 
  • Like
Reactions: ioanna a




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Και από κάτι φωτογραφίες που είδα στο ίντερνετ... Τα 'σκασες που τα 'σκασες, δεν έπαιρνες κανένα μαστιφοειδές του group 2 καθαρόαιμο; Από εμφάνιση ίδια είναι :p
τι υπονοεις οτι το καθαροαιμο ειναι καλύτερο;;; αφου ο ανθρωπος ημιαιμο σκυλί ηθελε ! και εγώ συμφωνώ μαζί του! Μπαστάρδια και ξερό ψωμί ρε! δε μας αρεσουν οι ρατσες- ζήτω τα ημιαιμα!
 
  • Like
Reactions: korthem


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
τι υπονοεις οτι το καθαροαιμο ειναι καλύτερο;;; αφου ο ανθρωπος ημιαιμο σκυλί ηθελε ! και εγώ συμφωνώ μαζί του! Μπαστάρδια και ξερό ψωμί ρε! δε μας αρεσουν οι ρατσες- ζήτω τα ημιαιμα!
Δεν θελησα να υπονοησω τιποτα τετοιο! Απλως πιστευω πως εαν καποιος δεν εχει προβλημα με τα ημιαιμα ( προσωπικα ΔΕΝ εχω, τα ΛΑΤΡΕΥΩ ) καλυτερα ειναι να υιοθετησει ενα που εχει μεινει μοναχο του σε καποιο καταφυγιο αντι να πληρωσει για καποιο που ενταξει μπορει και εκεινο να κατεληγε στον δρομο ομως το πιθανοτερο ηταν να το κρατησει ο ιδιοκτητης του πατερα! ( μεταξυ μας τωρα που το λεμε αυτο που προσπαθω να πω δεν βγαζει και πολυ νοημα και εχω ξεχασει τι ακριβως σκεφτομουν οταν το εγραψα...:rolleyes:)
 
  • Like
Reactions: ioanna a


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Επειδή δεν ξέρουμε ποιος και με τι "χιουμορ" μας διαβάζει... Ας αφήσουμε τα ξερά ψωμιά.... Όλα τα σκυλια καθαρόαιμα και ημίαιμα έχουν ακριβως την ΙΔΙΑ αξια, κανένα δεν ειναι καλύτερο του άλλου.
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Επειδή δεν ξέρουμε ποιος και με τι "χιουμορ" μας διαβάζει... Ας αφήσουμε τα ξερά ψωμιά.... Όλα τα σκυλια καθαρόαιμα και ημίαιμα έχουν ακριβως την ΙΔΙΑ αξια, κανένα δεν ειναι καλύτερο του άλλου.
Αυτο ακριβως πιστευω και προσπαθω να πω, ασχετως αν δεν μου βγαινει και τα λεγομενα μου φαινονται ψιλοαπαραδεκτα ακομα και σε εμενα.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


zaf132

Member
26 Αυγούστου 2015
7
6
25
Γεια σε ολους! Προσφατα αγορασα εναν σκυλο ρατσας Σαρμπουλ Τεριερ δηλαδη μιξη Πιτμπουλ με Σαρ Πει. Διαβασαμε τα χαρακτηριστικα και τις αναγκες ενος πιτμπουλ και ενος Σαρ Πει αλλα δεν βρηκα τιποτα για την περιπτωση που διασταυρωθουν. Ποια ειναι τα χαρακτηριστικα ενος Σαρμπουλ Τερριερ?Ευχαριστω
Για την ακριβεια μας το χαρισανε στο σπιτι της γιαγιας μου οποτε μολις ηρθα το βρηκα, γιαυτο δεν ξερω. οποιος ξερει ποια θα ειναι τα χαρακτηριστικα και το μεγεθος ας πει(πχ σαν πιτμπολ η μικροτερο-μεγαλυτερο)
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Για την ακριβεια μας το χαρισανε στο σπιτι της γιαγιας μου οποτε μολις ηρθα το βρηκα, γιαυτο δεν ξερω. οποιος ξερει ποια θα ειναι τα χαρακτηριστικα και το μεγεθος ας πει(πχ σαν πιτμπολ η μικροτερο-μεγαλυτερο)
έλα βρε zaf - άμα μου χαρίζουν κάτι δεν κάθομαι και γράφω "μόλις αγόρασα...". Είδες ότι σε κράζουν για αγορά ημίαιμου και άλλαξες το τροπάριο. Εμένα δεν μου πέφτει λόγος - βίτσια είναι αυτά. Σε ψάρεψαν και σου είπαν ότι είναι μια σπάνια διασταύρωση. Αλλά αφου το ήθελες τουλάχιστον κάνε μια έρευνα μόνος σου. Ήξερες να βρεις το φόρουμ και δεν ξέρεις να το ψάξεις ? Εμένα με την πρώτη αναζήτηση μου έβγαλε πάνω από 10 χιλιάδες αποτελέσματα. Κάτσε και διάβεσε: https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=sharpull+terrier
 
  • Like
Reactions: ghelly and Orilis


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Είναι της μοδός όλες αυτές οι διασταυρώσεις ε?...ελπίζω να μην τα βάλουν σε καμιά διαφήμιση ...ταινία κλπ..