Πιτ μπουλ νεαρο




1 Σεπτεμβρίου 2021
9
4
34
ειδα αυτο αλλα αν ειναι αυτος δε νομιζω τα πραγματα ειναι ιδανικα. Παλι προτεινω να μη παρεις τηλ και να απευθυνθεις στον δημο η στην αστυνομια και να δηλωσεις την ευρεση. Σε καμια περιπτωση να μην επιστραφει ατσιπαριστο κ χωρις ελεγχο συνθηκων.
Ρε παιδιά δεν είδα τις αναρτήσεις σας και με πήρε τηλ αυτός και του ειπα που ειναι και τον πήρε. Νόμιζα οτι αυτή ηταν η καλύτερη επιλογή το σκυλί είναι πολύ ήρεμος χαρακτήρας δεν νομίζω να έχει υποστεί κακοποίηση ούτε γάτα δεν πειράζει. Η εναλλακτική μέχρι να βρει άλλο σπίτι δεν ήταν άμεση.
 






Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
αυτο σχετικο... ουτε σπιτι βλεπω, ουτε ασφαλεια... ενα σκυλι μονιμα δεμενο εξω με ακροτιριασμενα ακρα βλεπω....
Για τα κομμένα αυτιά και την ουρά μπορεί να μην οφείλεται ο ιδιοκτήτης. Μπορεί να τον βρήκε κάπου έτσι ή να τον υιοθέτησε. Το αν ήταν δεμένος έξω μόνιμα επίσης δεν το ξέρουμε. Δεν μπορούμε να κρίνουμε από μερικές φωτογραφίες. Απλώς είναι καλό ο σκύλος πάντα να φέρει κολάρο με ταυτότητα και αν βρίσκεται έξω σε ανοιχτό χώρο/αυλή από την οποία μπορεί να φύγει, πάντα να είναι σε επίβλεψη. Σίγουρα ο ιδιοκτήτης τώρα θα προσέχει περισσότερο, θέλω να πιστεύω.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Για τα κομμένα αυτιά και την ουρά μπορεί να μην οφείλεται ο ιδιοκτήτης. Μπορεί να τον βρήκε κάπου έτσι ή να τον υιοθέτησε. Το αν ήταν δεμένος έξω μόνιμα επίσης δεν το ξέρουμε. Δεν μπορούμε να κρίνουμε από μερικές φωτογραφίες. Απλώς είναι καλό ο σκύλος πάντα να φέρει κολάρο με ταυτότητα και αν βρίσκεται έξω σε ανοιχτό χώρο/αυλή από την οποία μπορεί να φύγει, πάντα να είναι σε επίβλεψη. Σίγουρα ο ιδιοκτήτης τώρα θα προσέχει περισσότερο, θέλω να πιστεύω.
καλο ειναι να εχεις πιστη στους ανθρωπους, αλλα εγω δεν εχω
για εμενα η εικονα και μονο λεει χιλιες λεξεις... δεν εχω καμια ελπιδα πως αυτο το σκυλι θα ειναι καλα φροντισμενο απο δω και περα....
κριμα, απλα κριμα.
φιλε γιωργο που εκανες το νημα, σαφως δεν φταις εσυ βεβαια.
 


1 Σεπτεμβρίου 2021
9
4
34
αυτο σχετικο... ουτε σπιτι βλεπω, ουτε ασφαλεια... ενα σκυλι μονιμα δεμενο εξω με ακροτιριασμενα ακρα βλεπω....
Πάντως το σκυλί είναι πολύ φιλικό και ηρεμο δεν δείχνει κανένα σημάδι κακοποίησης η επιθετικοτητας νομίζω δεν του ειχαν φερθεί άσχημα ίσως ειναι λιγο παραμελημένο αλλά δεν είχε ούτε μία ουλη πάνω του μόνο τα νυχια του ήταν μεγάλα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Πάντως το σκυλί είναι πολύ φιλικό και ηρεμο δεν δείχνει κανένα σημάδι κακοποίησης η επιθετικοτητας νομίζω δεν του ειχαν φερθεί άσχημα ίσως ειναι λιγο παραμελημένο αλλά δεν είχε ούτε μία ουλη πάνω του μόνο τα νυχια του ήταν μεγάλα.
οι σκυλοι συγχωρουνε ευκολα! μπορει να εχουν περασει χιλια δυο στα χερια ανθρωπων, αλλα ακομα να γυρνανε και να σου γλυφουν τα χερια
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ρε παιδιά δεν είδα τις αναρτήσεις σας και με πήρε τηλ αυτός και του ειπα που ειναι και τον πήρε. Νόμιζα οτι αυτή ηταν η καλύτερη επιλογή το σκυλί είναι πολύ ήρεμος χαρακτήρας δεν νομίζω να έχει υποστεί κακοποίηση ούτε γάτα δεν πειράζει. Η εναλλακτική μέχρι να βρει άλλο σπίτι δεν ήταν άμεση.
/QUOTE]
Έχετε κρατήσει στοιχεία του? πώς ξέρουμε ότι είναι δικός του?
 


1 Σεπτεμβρίου 2021
9
4
34
καλο ειναι να εχεις πιστη στους ανθρωπους, αλλα εγω δεν εχω
για εμενα η εικονα και μονο λεει χιλιες λεξεις... δεν εχω καμια ελπιδα πως αυτο το σκυλι θα ειναι καλα φροντισμενο απο δω και περα....
κριμα, απλα κριμα.
φιλε γιωργο που εκανες το νημα, σαφως δεν φταις εσυ βεβαια.
Ήταν η πρώτη φορά που ξεκίνησα διαδικασία ανεύρεσης και δεν σκέφτηκα ολες τις παραμέτρους. Ελπίζω να είναι καλά και θα επιδιώξω να τον δω γιατί είναι κοντά και θα κρίνω μετά πώς θα κινηθώ, θα σας ενημερώσω με τις εξελίξεις. Αφού ασχολήθηκα με τον φίλο δεν θα τον εγκαταλείψω.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ήταν η πρώτη φορά που ξεκίνησα διαδικασία ανεύρεσης και δεν σκέφτηκα ολες τις παραμέτρους. Ελπίζω να είναι καλά και θα επιδιώξω να τον δω γιατί είναι κοντά και θα κρίνω μετά πώς θα κινηθώ, θα σας ενημερώσω με τις εξελίξεις. Αφού ασχολήθηκα με τον φίλο δεν θα τον εγκαταλείψω.
Μπράβο! καλά θα κάνετε...ελπίζω πράγματι να είναι ο σκυλάκος καλά αν κι εγώ είμαι λίγο προβληματισμένη. Να μας ενημερώσετε!!
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Για να πω την αλήθεια μου φαίνεται λίγο κουλό το όλο σκηνικό διότι το ότι έφυγε επειδή τρόμαξε από τα πυροτεχνήματα είναι μεγάλη γενίκευση. Από που έφυγε; Ήταν έξω στην αυλή, σε ανοιχτό χώρο, ή μέσα στο σπίτι και μπόρεσε και έφυγε από ανοιχτή πόρτα; Γιατί δεν φορούσε κολάρο; Ήταν σε επίβλεψη; Είναι πολλά τα ερωτήματα. Ωστόσο υποθέσεις για τον ίδιο τον άνθρωπο και το πόσο καλά φέρεται στον σκύλο του δεν θα κάνω. Μου έχει τύχει και εμένα να χάσω την Άρυα για 5 μαρτυρικά λεπτά που την είχα αφήσει (κακώς) χωρίς επίβλεψη στην αυλή και μπήκα μέσα να πάρω το λουρί της (για να την πάω βόλτα, φορούσε ήδη το κολάρο και το σαμάρι) για 1 λεπτό και μόλις βγήκα είχε φύγει από την πίσω πόρτα που ήταν ανοιχτή. Την βρήκα άμεσα επειδή δεν είχε πάει μακριά αλλά μετά από αυτό το συμβάν δεν την ξανά άφησα από τα μάτια μου. Πρέπει να παίρνονται τα κατάλληλα precautions σε κάθε περίπτωση που ένας σκύλος έχει πρόσβαση σε εξωτερικό χώρο που δεν είναι περιφραγμένος ή υπάρχει σημείο από το οποίο μπορεί να φύγει.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δε βοηθάει αν ο σκύλος δεν έχει τσιπάκι. Αλλά δεν έχει ούτε βιβλιάριο υγείας; Δεν έχει ούτε φωτογραφίες με τον ιδιοκτήτη του / σπίτι του / από κουταβοηλικία; Μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι ο σκύλος είναι δικός του και ας μην είναι τσιπαρισμένος. Οπότε ούτε δίνεις ένα (χαμένο) σκύλο στον πρώτο άνθρωπο που τον ζήτησε, ούτε και δεν τον δίνεις επειδή δεν είχε τσιπάκι, ή δε σου άρεσε η φάτσα του ιδιοκτήτη ή δεν ξέρω τι άλλο. Είναι λίγο (πολύ) πιο σύνθετο.

Κατά τ' άλλα, όλα αυτά τα συμπεράσματα περί κακοποίησης του σκύλου και κακού ιδιοκτήτη προέκυψαν από τη φωτογραφία της Μέδουσας στο ποστ #17 ή ξέρετε κάτι παραπάνω;

Αν δείτε μια φωτογραφία σκύλων δεμένων με αλυσίδες στην αυλή χωρίς κάποιο προστατευτικό επάνω, χωρίς νερό κοντά τους, ένας εκ των σκύλων είναι ένα αδύνατο πιτμπουλάκι μες στη γρατσουνιά, θα καταλήξετε ότι πρέπει να αφαιρεθούν από τον ιδιοκτήτη; Αν είναι, στείλτε μου τις διευθύνσεις και σας τα παραδίνω οικειοθελώς χωρίς καμία πίεση :whistle:
Σε αυτό το σημείο επίσης να τονίσω ότι το έρμο πιτάκι αδυνάτισε με υπόδειξη της @mareco που είπε ότι έχει chain weight θερμοσίφωνα - και όλοι αντιλαμβανόμαστε ότι αυτό σημαίνει ξεκάθαρα πως ήθελε να τον βάλει με τον Μάρκο, χωρίς να κατηγορηθεί για άνισο πλεονέκτημα. Να αφαιρεθούν και τα δικά της σκυλιά. Εκτός από τον Μπέμπη, ας δείξουμε έλεος, μην της το κάνουμε αυτό, δε θα το αντέξει.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Με αλυσίδα !!!
Σε αυλή !!!
Γρατσουνιές !!!

Έχουμε ομολογία. Που είσαι χαρντκορ φιλοζωε, βγάλαμε λαυράκι. Να εφαρμοστεί ο νόμος ( αυτός που είναι στα σκαριά προς επεξεργασία ).

Σκυλαδες σου λέει :p :p :p :p
 
  • Haha
Reactions: medusa and sis


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
( αυτός που είναι στα σκαριά προς επεξεργασία ).
Αχ μη με ταράζεις πρωί πρωί, πάνω που κατάλαβα το λάθος μου και έλυσα* τα σκυλιά! Είχα μια ελπίδα ότι το νομοσχέδιο ξεχάστηκε με όλα τα υπόλοιπα που συμβαίνουν, εξακολουθεί να προωθείται;;

*αφού στέγνωσε το φυτοφάρμακο που είχα ψεκάσει και δεν ήθελα να το πλησιάσουν... Μία φωτογραφία δείχνει μια συγκεκριμένη στιγμή, δε λέει πάντα ολόκληρη την ιστορία. Λέω εγώ τώρα...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.774
Να σας δωσω και τα δικα μου στοιχεια να με καταγγειλτε γιατι φαινονται ολα τα πλευρα και βγαζω το σκυλο με κολαρο.

ΥΣ.1. by the way επειδη εγω εφερα τον σαλο, δε ξερουμε καν αν ηταν ο σκυλος της φωτο που εβαλα

ΥΣ.2. οταν βρίσκονται ατσιπαριστα χαμμένα ζωα το καλυτερο πσιτευω ειναι να τα δηλωνουμε δημο/αστυνομια για να ειμαστε καλυμμενοι (οτι δε θα γυρισει ο αλλος να πει το εκλεψε, το πηρε απο αυλη, εκανε εδειξε) και ιδανικα τα φιλοξενουμε. Και οταν βρεθει ο ιδιοκτητης και ταυτοποιηθει του λεμε ελα με αφμ ταυτοτητα και 30 ευρω στο ταδε κτηνιατρειο οπου τσιπαρεται στο όνομα του ιδιοκτητη. (Εαν κανει νερα δε θελω να δωσω 30 και τετοια του υπενθυμιζουμε οτι δηλωθηκε ηδη και εχει να διαλεξει μεταξυ 30 και 300 προστιμο. )

Εαν εχουμε αμφιβολιες για τις συνθηκες διαβιωσης και εφοσον εχει τσιπαριστει ηδη και δε θα εξαφανιστει/αποποιηθει ιδιοκτησια κτλ ειδοποιουμε δημοτικη η αστυνομια. Kανενας ιδιωτης/φιλοζωικη/συλλογος δεν ειναι αρμοδιος να χτυπαει κουδουνια και να κανει ελεγχο ουτε να περνει αποφαση αφαιρεσης η μη.
Εκτος αν τιθεται θεμα ζωης θανατου, εκει αλλο θεμα.