Πληγή στους όρχεις


doggie

Well-Known Member
20 Σεπτεμβρίου 2010
57
0
σημασια δεν εχει τοσο το πως εγινε η πληγη οσο η αμεση θεραπεια...προκειται για ανοιχτο τραυμα λειπει τμημα του ορχη και η μολυνση ειναι σχεδον σιγουρη...θα πρεπει το ζωο να απομακρυνθει απο την περιοχη που φαινεται να ζει στις φωτογραφιες σε εναν ελεγχομενο χωρο εως οτου δεχτει κτηνιατρικη περιθαλψη και αμεσο καθαρισμα της πληγης!!
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
άνθρωπος....
εδώ σε ένα site είχα δεί κάτι δίποδα πλάσματα που είχαν δέσει τους όρχεις ενός σκύλου με σύρμα...

Δεν φαίνεται να έχει άλλες πληγές... και μου μοιάζει για κόψιμο-σχήσιμο... μήπως κάποιος-οι θεώρησαν ότι το σκύλι πρέπει να τιμωρηθεί με το να το κόψουν τους όρχεις απλά δεν το κατάφεραν?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Παντως εχθες που περασα με τον Κωστα απο εκει δεν ειχε τιποτα,και περασαμε αργα 5.30 το απογευμα,και επιστρεψαμε στις 7.30 δεν ειχε τιποτα,σημερα στις 16.30 τον βρηκα ετσι.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
σημασια δεν εχει τοσο το πως εγινε η πληγη οσο η αμεση θεραπεια...προκειται για ανοιχτο τραυμα λειπει τμημα του ορχη και η μολυνση ειναι σχεδον σιγουρη...θα πρεπει το ζωο να απομακρυνθει απο την περιοχη που φαινεται να ζει στις φωτογραφιες σε εναν ελεγχομενο χωρο εως οτου δεχτει κτηνιατρικη περιθαλψη και αμεσο καθαρισμα της πληγης!!
Θα συμφωνησω.
Αν το θεμα είναι οικονομικο, ε, ας μην τους ταισετε μια μερα και πηγαινετε το σε ένα κτηνιατρο...
Απότι καταλαβα omarock πηγες να τα ταϊσεις και αντικρυσες αυτο το θεαμα.
Επρεπε να τον "βουτηξεις" και να τον πας στον κτηνιατρο ή να καλεσεις αμεσως έναν.
 




doggie

Well-Known Member
20 Σεπτεμβρίου 2010
57
0
Αυτη την στιγμη εχω 14 κουταβια και 7 σκυλια ενηλικα.
δεν υπαρχει η δυνατοτητα να βρεις ενα κουβι η ενα περιορισμενο χωρο μικρο για το σκκυλι μια γωνιτσα κατι?δεν λεω να το εχεις μαζι με τα αλλα σκυλια η με τα κουταβια προς θεου απλα να το προστατευσεις μεχρι να μπορεσεις να το πας στον κτηνιατρο σου...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αυριο θα το παμε,οτι ζημια ηταν να γινει εγινε,δεν μπορω να μεταφερω με το αυτοκινητο αδεσποτα και μετα να βαζω ανεμβολιαστα κουταβια μεσα,κανονικα δεν θα επρεπε ουτε να σταματαω εκει.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
δεν υπαρχει η δυνατοτητα να βρεις ενα κουβι η ενα περιορισμενο χωρο μικρο για το σκκυλι μια γωνιτσα κατι?δεν λεω να το εχεις μαζι με τα αλλα σκυλια η με τα κουταβια προς θεου απλα να το προστατευσεις μεχρι να μπορεσεις να το πας στον κτηνιατρο σου...
Μα και στον κτηνίατρο θα μπορουσε να διανυκτερευσει (τουλαχιστον ο δικός μου θα μου το επεβαλε αν του έλεγα πως θα τον γυρίσω στο δρόμο)...
Ευχομαι πραγματικα να γίνει κάτι άμεσα γιατι το σκυλάκι φαινεται πολύ άσχημα...
 


doggie

Well-Known Member
20 Σεπτεμβρίου 2010
57
0
Αυριο θα το παμε,οτι ζημια ηταν να γινει εγινε,δεν μπορω να μεταφερω με το αυτοκινητο αδεσποτα και μετα να βαζω ανεμβολιαστα κουταβια μεσα,κανονικα δεν θα επρεπε ουτε να σταματαω εκει.
δυστυχως δεν ειναι ετσι!!δεν εχει γινει οτι ζημια μπορουσε να γινει!!τα χειροτερα λογικα μεχρι αυριο θα συμβουν αν και ελπιζουμε ολοι πως οχι...δεν σε κατηγορω για κατι και μην παιρνεις σταση αμυνας απο τη στιγμη που σταματησες εκει εδειξες ενδιαφερον για το ζωο το ενδιαφερον σταματησε στο ταισμα?ειναι το πλεον ευκολο να ταιζουμε αδεσποτα σκυλια το δυσκολο ειναι να ενδιαφερομαστε πραγματικα!δεν λεω πως δεν ενδιαφερεσαι αλλα εμενα πιαστηκε η καρδια μου στη σκεψη και μονο του πονου που θα νοιωθει το σκυλι!
τελος παντων δεν υπαρχει λογος να συνεχιστει ο διαλογος καθως το σκυλακι μεχρι αυριο που θα παει στον κτηνιατρο θα παραμεινει εκει που ειναι και το να δωσουμε ιδεες για το ποιος και πως το εκανε αυτο πραγματικα δεν καταλαβαινω που αποσκοπει...
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Φροντίζω και γω καποιοα σκυλάκια σε ελεγχόμενο χώρο κοντά στο σπίτι μου.
Όταν λέω φροντίζω, εννοω νερο, αποπαρασίτωση και περιθαλψη (κυρίως στειρώση και ότι άλλο προκύψει). Το φαγητο δεν τους το παρεχω γιατι δεν θέλω να τα σκοτώσω.
Παντα στο αυτοκινητο μου έχω ένα μουσαμα για να στρώσω στο πίσω κάθισμα αν χρειαστει καποιο ζωο (όχι μονο απο αυτα που φροντίζω) μεταφορα για άμεση περιθαλψη..

Κουφια η ώρα, ατυχηματα γίνονται και πολλα ζώα "πετάγονται" στους δρόμους.
Αν χτύπησεις ένα ζώο με το αυτοκινητο και χρειαστει να το μεταφέρεις θα σκεφτείς το ίδιο;

Αυριο θα το παμε,οτι ζημια ηταν να γινει εγινε,δεν μπορω να μεταφερω με το αυτοκινητο αδεσποτα και μετα να βαζω ανεμβολιαστα κουταβια μεσα,κανονικα δεν θα επρεπε ουτε να σταματαω εκει.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Δεν μπορειτε να πιστεψετε ποσο επικυνδυνο ειναι για τα κουταβια ακομα και το που σταματαω εκει και παταω με τα παπουτσια μου αυτο το χωμα,εγω κανω οτι περναει απο το χερι μου,οποιος ξερει απο κουταβια θα με καταλαβει,δεν μπορω να ειμαι ετοιμος για κατι τετοιο,σκεφτητε οτι πρεπει να φροντισω και τα δικα μου σκυλια,και δεν ειναι λιγο,ακομα και μονο για ταισμα να παω,και να αναβαλω το καθαρισμα θελω 2 ωρες,να παω και να ερθω,αν δεν ηταν τα κουταβια τοτε θα το εκανα αλλα εφοσον εχω τα κουταβια πρεπει να σκεφτω πρωτα αυτα.
Ο μικρος θα παει αυριο στον γιατρο θα τον καθαρισει θα τον ραψει και θα επιστρεψει αυθημερον πισω,δεν λειπει ορχεις ειναι εκει οπως φαινετε και στις φωτο,ο ενας δεν εχει τιποτα,δεν ειναι τοσο χαλια οσο φαινετε μονο η μολυνση θα ειναι προβλημα αν υπαρξει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη λύση, αλλά ναι το σκυλί μου - ή τα κουτάβια μου εν πάσει περιπτώσει, θα είχαν προτεραιότητα. Καταρχήν είναι τα κουτάβια μου και είναι και 14.
Θα έψαχνα εναλλακτική - π.χ. το αυτοκίνητο άλλου, αλλά όχι δεν θα το ρίσκαρα να το βάλω στο δικό μου που θα μεταφέρει τα κουτάβια.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
βασικά
κάπως κόπηκε εκεί
και όταν σηκώνεται όρθιο το δέρμα τεντώνει και η πληγή φαίνεται τεράστια ενώ είναι μάλλον μόνο ένα σκίσιμο του δέρματος
κι αφού φτάνει να το γλύφει το πιό πιθανό είναι να μην πάθει μόλυνση
δεν φαίνεται να έχει αιμοραγία
γενικά η φωτογραφία δεν βοηθάει αλλά ,σκουπίδια είναι αυτά τα μαύρα που φαίνονται μέσα στην πληγή άραγε?

θέλει ράψιμο οπωσδήποτε,μάλλον και μετά καθαρό περιβάλλον,μάλλον,όμως...
έχω δεί γρατζουνιά απο γάτα σε μασχάλη σκύλου που όταν ήταν όρθιος δεν φαινόταν καθόλου αλλά όταν ξάπλωνε στο άλλο πλάι φαινόταν σαν πληγή 5 εκατοστά επι δέκα ενώ ήταν απλά μιά χαρακιά στο δέρμα η οποία για τον γιατρό ήταν για τα γέλια και ούτε καν ασχολήθηκε "θα φιάξει μόνο του"
εδώ βεβαια είναι όρχεις....

Δεν νομίζω πως πονάει υπερβολικά πάντως,μην φοβάστε
είναι σκυλιά τα σκυλιά
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Σεβομαι και συμφωνω ότι πανω απο όλα βαζεις τα δικά σου.

Σε μια τετοια περιπτωση όμως;

Κουφια η ώρα, ατυχηματα γίνονται και πολλα ζώα "πετάγονται" στους δρόμους.
Αν χτύπησεις ένα ζώο με το αυτοκινητο και χρειαστει να το μεταφέρεις θα σκεφτείς το ίδιο;
omarock παραπάνω (που πλέον ανηκει σε άλλο ποστ) που αναφερεις για τη φιλοζωική δράμας εννοείς αυτους;

Φίλοι των ζώων Δραμας
 






omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Λοιπον εδω ειμαστε παλι,συλλαβαμε το Ντομπερμαν(με πνιχτη λασσο) αλλα πηδηξε καθως χαλαρωσε ο πνιχτης και βγηκε απο το αυτοκινητο του παππου(σαν αρχαριος την πατησα,και το εχω ξαναπαθει γαμωτο),μετα δεν ξαναμπαινε με τιποτα,ετσι εγινε η δουλεια επιτοπου,ολα ξεκινησαν απο μια γρατζουνια στην οποια πηγε μια μυγα και αφησε τα αυγα της,χιλιαδες σκουληκια στην πληγη τα οποια βγηκαν ολα δεκα δεκα με τσιμπιδακι,απολυμανθηκε η πληγη πηρε ο σκυλος αντιβιωτικα,μπηκε και μπολικη αντιβιωτκη-αντισηπτικη αλοιφη μεσα στην πληγη,και εδω και 2 μερες σημερα ειναι η τριτη παει καλυτερα,ραψιμο δεν γινεται πρεπει να μεινη ανοιχτη,σημερα θα ερθει ο γιατρος να δει πως ειναι,και να δουμε τι θα κανουμε παρακατω.
Κατα εναν παραξενο τροπο ηταν πολυ ησυχος με ολα οσα εγιναν επανω του,καταλαβε ο μαγκας οτι αν δεν αφησει την εχει βαμμενη,και αναρωνει στα σπιτακια του Εκτωρα που δεν τον αφηνε να πλησιασει στα λημερια του οχι οτι τον κυνηγουσε αλλα σεβοταν ο ενας τον αλλον και κρατουσαν μια αποσταση 50 μετρων.
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ειχαμε καποιο προβλημα με το Ντομπερμαν η πληγη ανοιξε και αλλο,εγινε διπλασια,η αιτια ηταν οτι πηγε η φιλοζωικη και καθαριζε την πληγη με οξυζενε,αποτελεσμα?εφευγε το φαρμακο και ερχοταν παλι οι μυγες και γεμισε παλι σκουληκια,αυτη την φορα ομως εριξα ενα μπουκαλακι,Tea tree και επεσαν ολα στο λεπτο,μετα εβαλα Λοταγκεν χωρις αραιωση κατευθειαν στην πληγη με βαμβακι οχι ψεκασμα,ξεραθηκε παλι και αρχισε να θρεφει,αλλα αυτοι δεν ξερουν το Tea tree και νομιζουν οτι μονο με το τσιμπιδακι θα λυθει το προβλημα,σε 2-3 ωρες ειναι παλι γεματο σκουληκια ομως,Λοταγκεν δεν θελουν να ακουν,αν ξαναβαλουν χερι παντως εκει θα το παω αλλου το σκυλι.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Αμάν ρε παιδί μου, ταλαιπωρία αυτό το ζωντανό....
μήπως να το πας κατ' ευθείαν αλλού και να μην περιμένεις αν θα βάλουν χέρι ή όχι?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU