Πληροφορίες για Αμερικάνικο Ακίτα


komninos

Member
2 Ιανουαρίου 2012
8
0
Akitaman νομίζω αυτά που ρωτησα είναι συγκεκριμένα. Οι υπόλοιποι θα είναι στον ίδιο χώρο. Θα το χαϊδεύουν, θα το βλέπουν και θα τους βλέπει και το σκυλί, απο κουτάβι ακόμα. Απλά δεν θα ασχολούνται με τις υποχρεώσεις του. Ήθελα λοιπόν να ξέρω αν μόνο με μια οπτική επαφή απο κουτάβι - που δεν θα είναι υποχρεωτικά καθημερινή, αλλά θα είναι σίγουρα συχνή - μπορεί να μάθει επαρκώς κάποια μέλη της οικογένειας, χωρίς να υπάρχει κίνδυνος επίθεσης. Σίγουρα μπορούν να το κάνουν άλλα σκυλιά - φύλακες. Απλά ρωτώ αν μπορεί να το κάνει και το Ακίτα. Είμαι συγκεκριμένος σε αυτά που ρωτώ, νομίζω.
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Μαλιστά.... κρίμα. Μετά απο ψάξιμο εδώ και ένα μήνα, δεν είχα βρει πιο όμορφο και μεγαλοπρεπές σκυλί. Και μου έλεγαν ότι κάνει και για φύλακας. Ξεκινάει πάλι το ψάξιμο μάλλον...

Akitaman σε ευχαριστώ πολύ για την ειλικρίνειά σου. Όπως και τα άλλα παιδιά.
Με όλο το θάρρος θα προσανατολζομουν προσωπικά μια και υπαρχουν παιδιά στο χώρο σε ένα σκυλο φυλακα που όταν παιζουν τα παιδια στην αυλή να είναι και αυτός και να τα προστατευει αλλά θα πρέπει να έχουν επαφή τα παιδιά πολύ μαζί του ... Ο σκύλος το βραδυ στην αυλή (χώρο) πιστεψε με μονος του δεν προσφερει τιποτα υπάρχουν αρκετά παραδείγματα που τα σκυλιά βγήκαν ευκολα off ...
Υπάρχουν άλλες φυλές που μπορουν να κάνουν την δουλειά που σου λέω για παραδειγμα τα bullmastif

Ενα μπράβο στον AKITAMAN από μένα γιατί είναι ειλικρινείς και έχει επαγγελματική συμπεριφορά
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Εαν δεν εχουν σκοπο και οι αλλοι συνκτηματιες να κοινωνικοποιηθούν μαζι με το οποιοδηποτε σκυλι-φυλακα νομιζω οτι παντα θα εχεις μια αμφηβολια για το τι θα γινει εναν ενα βραδυ οπως λες βγει καποιος αλλος εκτος απο εσενα.Καλη επιτυχία στο ψάξιμο
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Προσωπικά θεωρώ ότι κανένας σκύλος που έχει έντονα τα ένστικτα φύλαξης δεν μπορεί να σας καλύψει υπό τις συνθήκες που περιγράφεις!

Θα σου φέρω το πιο απλό παράδειγμα!
Ο σκύλος 99% θα ανέχεται τους υπόλοιπους κατοίκους του οικοπέδου και θα τους αφήνει να μπαινοβγαίνουν...
Όμως είναι αρκετά πιθανό να μην ανεχθεί εντολές από αυτούς!Οπότε κάθε φορά που θα έχουν επισκέπτες πως θα μπορούν να κοντρολάρουν τον σκύλο ώστε να μπουν και να βγουν με ασφάλεια οι επισκέπτες τους;Αν θα θέλουν να κάτσουν με τους επισκέπτες στον κήπο;
Θα είσαι εσύ πάντα εκεί ώστε να τον ελέγχεις;

Οι επιλογές για έμένα είναι 2 αν θέλετε σκύλο φύλακα!
Ή θα ασχοληθείτε όλοι που μένετε εξίσου ή θα χωρήσεις με περίφραξη τα δύο σπίτι ώστε να μην έχει δυνατότητα να φτάσει στο άλλο σπίτι ο σκύλος!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Φιλε komninos σου απαντησε πολυ συγκεκριμενα και ο Akitaman.
Μια φυλη με ανεπτυγμενο το ενστικτο φυλαξης δεν ειναι αυτο που σας ταιριαζει... μπορει να το θελετε ... αλλα απλα δε γινεται.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) ...να είμαι ειλικρινείς δεν έχω δει ομορφότερο και εντυπωσιακότερο σκυλί απο κοντά. Ο φίλος μου λέει ότι είναι και καλός φύλακας, ατρόμητο σκυλί (προς σκυλιά και ανθρώπους) και πιστός...

2) ...Επειδή σε κάποια websides είδα ότι θεωρούνται "δύσκολα" σκυλιά, θα ήθελα την γνώμη σας...
Φίλε komninos,

Αφού σου ευχηθώ καλωσόρισες!

1) Θα συμφωνήσω μαζί σου: Σε όσους αρέσουν οι μεγαλόσωμες φυλές και οι φυλές φύλαξης.. και όχι μόνο... το Αμερικανικό Ακίτα είναι πανέμορφο, εντυπωσιακό, επιβλητικό!!!
Και πιστό!
Οσο για το "ατρόμητο", έτσι, για να αρχίσεις να βλέπεις τα πράγματα με πιο έμπειρο μάτι, ο εκτροφέας του δικού μου κουταβιού με είχε διορθώσει προ μηνών: "Εννοείς, μάλλον, θαρραλέο σκυλί... γιατί, το ατρόμητο σκυλί, στις πραγματικές συνθήκες εργασίας του, είναι ένα νεκρό σκυλί"... και, για να βάλω και το "κερασάκι στην τούρτα", σε κάθε φυλή, κάποιο άτομο (σκύλος) μπορεί να "βγει" θαρραλέο και κάποιο άλλο όχι...

2) Αν και ήδη μίλησαν οι πιο έμπειροι, το Αμερικανικό Ακίτα είναι δύσκολο σκυλί, μιάς και είναι σκληροτράχηλο, έχει αρκετά ανεξάρτητο χαρακτήρα και δεν ανήκει στις λεγόμενες "εκπαιδεύσιμες" φυλές...

...Ίδιο σκεπτικό έχω και με τις συντρόφους φίλε Grifos...
Αν και έχει περάσει, ανεπιστρεπτί, η εποχή των one-night stands... μπορώ να σου πω ότι ξεχνάς κάτι νομοτελειακό:

Με τις ανθρώπινες συντρόφους, σαφώς και θα παρακινηθείς, αρχικά από το "όμορφο και εντυπωσιακό" πακέτο... αλλά, αν, στη συνέχεια, σε χαλάσουν κάποια πράγματα, μπορείς κάλλιστα να πεις "μωρό μου, δεν νομίζω ότι μπορούμε να συνεχίσουμε, σου ταιριάζει κάποιος άλλος, καλύτερος από μένα"...

Στο σκυλάκι, όμως, τι θα μπορέσεις να πεις όταν αρχίσουν τα "όργανα"? Οταν μετανιώσεις?

...Κανένας δεν θα ασχολείται με το σκυλί εκτός απο εμένα. Γιατί δυσκολεύει το πράγμα?
Για σκύλο κάθε φυλής... αυτό που λες, θα προκαλέσει πολλά προβλήματα... στο σκύλο και σε σας...
Αυτό που περιγράφεις, είναι η απαρχή της "εκπαίδευσης" του sentry dog (του μαντρόσκυλου)...

...Μετά απο ψάξιμο εδώ και ένα μήνα, δεν είχα βρει πιο όμορφο και μεγαλοπρεπές σκυλί. Και μου έλεγαν ότι κάνει και για φύλακας...
...Ο ένας μήνας είναι πάρα πολύ λίγο χρονικό διάστημα για την έρευνά σου... όμως, είναι μιά καλή αρχή...
Ψάξε πολύ και ψάξε εντατικά... και ξαναψάξε!!! Ταπεινή μου άποψη...

Και, ναι, το Αμερικανικό Ακίτα κάνει και για φύλακας, δεν σου έλεγαν λάθος...:)
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Θα αφήσω ασχολίαστο το θέμα της εμφάνισης που παίζει πρωτεύοντα ρόλο
θ' αφήσω ασχολίαστο το θέμα ''θα είναι στο κοινό κτήμα και τη νύχτα θα τον λύνω''

Μα δε μπορώ ν' αφήσω ασχολίαστη τη διαμονή του σκύλου σε ένα χώρο με ανθρώπους με τους οποίους δε θα έχει καμιά επαφή και θα είναι υποχρεωμένος να προστατέψει έστω κι αν αναφερόμαστε σε περιουσιακά στοιχεία και μόνο.

Και σε μερικούς μήνες κάνετε μπάρμπεκιου με τον αδερφό σου και σε χτυπάει φιλικά στην πλάτη... να συνεχίσω;

Ό,τι άφησα ασχολίαστο και ό,τι σχολίασα πείτε μου ένα σκύλο εργασίας που θα ζει δεμένος σε ένα κτήμα και τη νύχτα ελεύθερος σε αυτό με ένα μόνο κύρη και την ευθύνη να προστατέψει όχι την άμεση οικογένεια του αλλά τους ξένους του διπλανού σπιτιού. Ένα σκύλο που τελικά δε θα ανήκει σε καμιά αγέλη. Θα έχει αυτόν που τον ταϊζει και του χαϊδεύει το λαιμό και όλους τους άλλους που θα περιμένουν να κάνει τη δουλειά του χωρίς να έχουν καμιά επαφή μαζί του.

Μάλλον έχω παρανοήσει εγώ.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Και σε μερικούς μήνες κάνετε μπάρμπεκιου με τον αδερφό σου και σε χτυπάει φιλικά στην πλάτη... να συνεχίσω;
...ή σε αγκαλιάζει θερμά, για να σε φιλήσει!!!:eek:

Οχι, να μη συνεχίσεις...:cool:

Υ.Γ. Θα σου πω μόνο ότι, προχτές, κάποια στιγμή o Casper δεν άφηνε μιά καλή φίλη της κόρης μας να σηκωθεί από την καρέκλα της, γιατί λείπαμε για λίγο από το δωμάτιο...:D
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
εσύ λες αυτό έχω φίλο με ροτ που έχει και αυτός 2 παιδιά μικρά η κόρη του στην ηληκια της δικια μου και ξανθια και αυτή εχει τυχει να ειμαστε μαζι εγω η κορη μου και αυτός και παει το κολοσκυλο του και καθεται διπλα στην μικρή ακουνητο λεμε ... αν παω να την ακουμπησω μου πιανει το χερι και μου το σπρωχνει με τα δοντια του και μου γριλιζει :)
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Εγώ ένα μπορώ να πω , δεν είναι όλα τα όπλα για όλα τα χεριά και πριν βάλεις ένα όπλο στο χέρι σου καλό είναι να έχεις αποφασίσει από πριν το στόχο.
 


komninos

Member
2 Ιανουαρίου 2012
8
0
Φίλε Grifos ούτε εγώ θα σχολιάσω τα θέματα που αφήνεις "ασχολίαστα". Και στα σχόλιά μου ποτέ δεν ανέφερα για ανθρώπους "με τους οποίους δεν θα έχει καμιά επαφή". Αυτό το αναφέρεις τώρα εσύ, δεν το ανέφερα εγώ. Αυτό που ανέφερα φαίνεται ξεκάθαρα παραπάνω και είναι εντελώς διαφορετικό, απο αυτό που αναφέρεις.

Η κατάσταση που περιέγραψα παραπάνω είναι μια κοινή κατάσταση σε πολλούς κατόχους (ή εν δυνάμει κατόχους) σκύλων - όπου ζουν πολλά άτομα στον ίδιο χώρο. Ούτε μια υπερβολική κατάσταση είναι, ούτε μια σπάνια. Νομίζω λοιπόν ότι η άσκοπη κρητική για δημιουργία εντυπώσεων, δεν είναι πρέπουσα.

Έβγαλα στο περίπου τα συμπεράσματά μου και θέλω ειλικρινά να σας ευχαριστήσω όλους για τα σχόλιά σας. Την ιδέα να αποκτήσω Ακίτα μάλλον δεν την εγκαταλείπω τελικά. Απλά θα είμαι πιο "οργανωμένος" ίσως. Θέλω να ευχαριστήσω προσωπικά τον Akitaman που ενώ θα μπορούσε να μου πει ευχολόγια με τα οποία θα μπορούσε να έχει εν δυνάμει προσωπικό συμφέρον, μου είπε τα πράγματα όπως τα πιστεύει. Δεσμεύομαι ότι αν θελήσω να αποκτήσω Ακίτα, θα είναι ο πρώτος στον οποίο θα απευθυνθώ.
 
Last edited:


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Την ιδέα να αποκτήσω Ακίτα μάλλον δεν την εγκαταλείπω τελικά. Απλά θα είμαι πιο "οργανωμένος" ίσως.
καλή τύχη να έχεις γιατί θα σου χρειαστεί πάντως αν πας σε ΑΚΙΤΑ με τις συνθηκες που περιέγραψες στο θέμα αυτό
εντελως φιλικά
Χρήστος
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
το θεμα δεν ειναι στο ακιτα συγκεκριμενα αλλα σε καθε φυλη με αισθημα φυλαξης πχ Ροτβαιλερ, Ντομπερμαν, Γερμανικο Ποιμενικο κλπ..

ο,τι σκυλι και να παρεις θα πρεπει απο μικρο να εχει εντονη επαφη με τον αδελφο σου και την οικογενεια του για να τους μαθει. οκ δε χρειαζεται να τον πηγαινουν βολτες, αλλα θα πρεπει να περνανε χρονο μαζι του, κι οχι 1 φορα τη βδομαδα μονο.
Επισης εχε υποψη σου οτι αν και θα μενει εξω, θα πρεπει να εχει καθημερινες βολτες, που ειναι απαραιτητες.
Παντως πανω σ αυτο.. γιατι θες ο σκυλος σου να μενει εκτος σπιτιου?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Η κατάσταση που περιέγραψα παραπάνω είναι μια κοινή κατάσταση σε πολλούς κατόχους (ή εν δυνάμει κατόχους) σκύλων - όπου ζουν πολλά άτομα στον ίδιο χώρο...
Το θέτεις πολύ σωστά σαν "background" του θέματος... είναι, όντως, κοινή κατάσταση σε πολλούς ανθρώπους, που είναι εν δυνάμει κάτοχοι σκύλων...

Τα δύσκολα αρχίζουν από τη στιγμή που οι άνθρωποι αυτοί το συνειδητοποιούν...

Εκεί πρέπει να αρχίσουν να μελετούν τις φυλές, πολύ προσεκτικά... να επισκεφτούν (έμπειρους) εκτροφείς πολλών φυλών...

Εκεί που ζουν πολλά άτομα και υπάρχει αρκετά κοινωνική ζωή... ακόμα και να καταλήξουμε σε κάποια φυλή... θα πρέπει να ψάξουμε με μεγάλη προσοχή:
- Ποιοί ήταν οι στόχοι της συγκεκριμένης γέννας...
- Ποιοί γεννήτορες έδωσαν τη συγκεκριμένη γέννα (και να τους έχουμε συναντήσει - αγγίξει - χαϊδέψει) ...
- Ποιό κουτάβι της τοκετομάδας θα πρέπει να επιλεχτεί, για να ανταποκριθεί στο συγκεκριμένο περιβάλλον...
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Σαφως η ομορφια ενος σκυλου(αναλογως τα γουστα του καθενος) παιζει το ρολο της.Ειναι μια παραμετρος.Οχι η πιο σημαντικη αλλα σιγουρα ενα κομματι του παζλ..
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
komninos θα τα βρείς σκούρα δυστυχώς με αυτή τη φυλή, σου μιλάω εγώ 28 χρονών άνθρωπος που από 3 χρονών είχαμε σκυλιά σπίτι και ήξερα πως να τα κοντρολάρω και να τα εκπαιδεύσω. Τον Hachi μου τον κατάφερα με πολύ δυσκολία αλλά έχει επιτεθεί σε μένα που είμαι το αφεντικό του αλλά και στον πατέρα μου αρκετές φορές, προσπαθεί και θα προσπαθεί να επιβληθεί, να πάρει το πάνω χέρι μέχρι να μεγαλώσει να πάει 18 μηνών. Φυσικά δεν είναι όλα τα Akita έτσι, τα θυληκά δεν είναι τόσο κυριαρχικά. Διάβασε το θέμα που 'ανοιξα, πραγματικά είχα πανικοβληθεί και ήταν μόλις 4.5 μηνών
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981