Πλησιάζει η στείρωση...






*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Καλή και γρήγορη ανάρρωση να έχετε!! Μη στεναχωριέσαι, σε μια δυο μέρες θα είναι μια χαρά το κορίτσι σου! Ολη η διαδικασία έγινε για το καλό της και έχει όλη τη φροντίδα σου, αυτό έχει σημασία!
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Σε ευχαριστούμε πολύ @*Kiara* !
Το ξέρω οτι θα είναι καλά σε λίγες μερούλες.. Θα ακολουθήσουμε τις οδηγίες του γιατρού, θα πάρουμε και τα χαπάκια μας και θα γίνει η παλιά, καλή, ζωηρή Νεφέλη in no time!
Από φροντίδα άλλο τίποτα εννοείται!! Θα την κακομάθω όσο δε πάει αυτή τη βδομάδα ;):D
 
  • Like
Reactions: *Kiara*


D

Deleted member 14614

Guest
καλή τιμή
Μα είναι και πολύ ακριβή και άσχετη με την περίσταση!
To κορίτσι μου είναι στο σπίτι.
Κατούρησε κανονικά, αλλά όταν πήγε να κάνει κακά, την τράβηξαν τα ράματα και ξάπλωσε κάτω και τα έκανε :( (Πόνεσα 10 φορές περισσότερο εγώ όπως την είδα).
Τώρα μπήκαμε στο σπίτι και πήγε στο κρειτ της να ξαπλώσει.
Πιο μετά θα της δώσω 1/3 της ποσότητας του φαγητού με λίγη a/d (στάρτερ μουσ δε βρήκα).


Πάει και αυτό..... Σας ευχαριστούμε όλους για τις θετικές σκέψεις σας!! :)

Αγχωτική δόλια μάνα over and out! :)
Άντε, τέλος τα βάσανα! Η αγχωτική μάνα εξορμεί για νέες περιπέτειες πλέον! :p
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Μα είναι και πολύ ακριβή και άσχετη με την περίσταση!

Άντε, τέλος τα βάσανα! Η αγχωτική μάνα εξορμεί για νέες περιπέτειες πλέον! :p
Πήραμε τελικά την a/d που είναι για σκυλιά που αναρρωνουν, αλλά δε θέλει να φάει προς το παρόν. Πονάει και κλαίει που και που...
Νέες περιπέτειες από βδομάδα που θα είναι και η ίδια καλυτερα. :)

Σιδερένια!
Ευχαριστούμε Μυρτώ μου! Και το δικό σου κορίτσι σιδερένιο να είναι!
 






mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Νομίζω κάθε ιδιοκτήτης στην πρώτη επέμβαση του σκύλου του είναι στην τσίτα! Καλή και γρήγορη ανάρρωση να έχει ! :love::love::love:
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Νομίζω κάθε ιδιοκτήτης στην πρώτη επέμβαση του σκύλου του είναι στην τσίτα! Καλή και γρήγορη ανάρρωση να έχει ! :love::love::love:
Σήμερα ήμουν ο ορισμός της τσιτας όσο περίμενα το τηλεφώνημα...
Να είσαι καλά @mechsilk ! Σε ευχαριστούμε πολύ! :):giggle::love:
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Ούτε κροκετα με a/d, ούτε καν κοτόπουλο. Μίλησα με το γιατρό και μου είπε να μη την πιέσω για το φαγητό. (Όχι ότι το έκανα. Της τα έχω αφήσει στην ακρούλα και αν πεινάσει, μπορεί να πάει να φάει).

Στεναχωριέμαι που τη βλέπω έτσι, αλλά το καταλαβαίνω ότι πονάει και είναι φυσικό να μην έχει όρεξη, ειδικά σήμερα. :(
 


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Υπομονή θα περάσει, τις πρώτες ημέρες θα ταλαιπωρηθεί λιγάκι γιατί θα την τραβάνε τα ράμματα και δεν θα μπορεί να ξαπλωνεί/κάθεται/τεντώνεται όπως θέλει, θα καλυτερεύει μέρα με την μέρα. Σκέψου και τα σερνικά που μετά το χειρουργείο ο σάκος των ex-όρχεων πρήζεται και γίνεται σαν πορτοκάλι :p:p:p, ο Δίας με το που έβαζε ο κακομοίρης τον κώλο να κάτσει τιναζόταν σαν να τον χτύπησε ρεύμα τις πρώτες μέρες.
 




ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Ολγάκι μην στενοχωριέσαι καθόλου. Στείρωσα Τζακ Ράσελ, δν μας κόπηκε ούτε ένα ράμμα, εκπλήξαμε τον γιατρό όταν την 10η μέρα πήγαμε να τα κόψει γτ ήταν υπόδειγμα ασθενή κ αμέσως ξεκίνησε τις κατσικιές. Δν διάβασα όλα τα ποστς, αλλά γτ πονάει? Εμείς από την επομένη της εγχείρισης -που έγινε μεσημέρι- παίρναμε για 3 μέρες παυσίπονα. Μετά δν την ενοχλούσε τπτ.

Επίσης να θυμάσαι ότι αν μείνει σταθερή στο φαγητό δν θα πάρει βάρος. Αν οι δικοί σου επιμείνουν στις λιχουδιές, τουλάχιστον να σου το λένε. Εγώ αφαιρώ κροκέτα τις μέρες που γουρουνιάζει :sneaky:

Καλή ανάρρωση
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Έχε το νου σου στις πρώτες βόλτες και στην επαφή της με άλλα σκυλιά γιατί όσο αισθάνεται αδύναμη και ευάλωτη μπορεί να βγάλει επιθετικότητα με ότι αυτό συνεπάγεται. Μην σε προβληματίσει αν συμβεί κάτι τέτοιο, είναι παροδικό.
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Υπομονή θα περάσει, τις πρώτες ημέρες θα ταλαιπωρηθεί λιγάκι γιατί θα την τραβάνε τα ράμματα και δεν θα μπορεί να ξαπλωνεί/κάθεται/τεντώνεται όπως θέλει, θα καλυτερεύει μέρα με την μέρα. Σκέψου και τα σερνικά που μετά το χειρουργείο ο σάκος των ex-όρχεων πρήζεται και γίνεται σαν πορτοκάλι :p:p:p, ο Δίας με το που έβαζε ο κακομοίρης τον κώλο να κάτσει τιναζόταν σαν να τον χτύπησε ρεύμα τις πρώτες μέρες.
Aυτή η βδομάδα θα είναι η δύσκολη, μετά θα ηρεμήσουμε και θα επιστρέψουμε στα κανονικά μας!! :)

Αχ, τα καψερά τα σερνικά... :/ Πόνεσα και εγώ από την περιγραφή!! Αουτς!

Καλή και γρήγορη ανάρρωση κι από μας, όλα να πάνε κάτι ευχήν και να ξεχάσετε σύντομα την ταλαιπωρία!! (y) :love: ;)
Να είσαι καλά!! Σε ευχαριστούμε για τις ευχές! :)

Ολγάκι μην στενοχωριέσαι καθόλου. Στείρωσα Τζακ Ράσελ, δν μας κόπηκε ούτε ένα ράμμα, εκπλήξαμε τον γιατρό όταν την 10η μέρα πήγαμε να τα κόψει γτ ήταν υπόδειγμα ασθενή κ αμέσως ξεκίνησε τις κατσικιές. Δν διάβασα όλα τα ποστς, αλλά γτ πονάει? Εμείς από την επομένη της εγχείρισης -που έγινε μεσημέρι- παίρναμε για 3 μέρες παυσίπονα. Μετά δν την ενοχλούσε τπτ.

Επίσης να θυμάσαι ότι αν μείνει σταθερή στο φαγητό δν θα πάρει βάρος. Αν οι δικοί σου επιμείνουν στις λιχουδιές, τουλάχιστον να σου το λένε. Εγώ αφαιρώ κροκέτα τις μέρες που γουρουνιάζει :sneaky:

Καλή ανάρρωση
Εσωτερικά ράμματα έχουμε και ευτυχώς δε φοβάμαι μη κοπεί τίποτα.. (Αν και η έρμη είναι τόσο ήσυχη και μέσα στο σπίτι και όταν βγαίνουμε για τις ανάγκες της.) Πονάει γιατί τα παυσίπονα και την αντιβίωση είναι να τα ξεκινήσουμε από σήμερα. (Χθες της τα έδωσε ο ντοκ μας).
Βασικά, τον βρήκα το λόγο που βογκούσε ελάχιστα με το που ήρθε σπίτι. Μπήκε στο κρέιτ, αλλά δε μπορούσε να απλωθεί και καθόταν κουλουριασμένη. Ε της το μάζεψα και τώρα απλώνει την αράδα της χωρίς κιχ. Είχαμε ήσυχο βράδυ. Κοιμόταν και δεν παραπονέθηκε καθόλου.

Πλέον η μικρή τρώει μόνο βράδυ (το έκοψε από μόνη της λόγω ζέστης), οπότε την ταίζω μόνο εγώ και ελέγχω τι και πόσο τρώει. Οι γονείς μου έχουν μόνο μπισκότα σκυλίσια και άντεεεε βαριά βαριά να ξεφύγει το χέρι της μάνας μου κάτω από το τραπέζι παρέα με κοτόπουλο.
Το πρόβλημά μου ήταν όταν πρωινό έτρωγε στους γονείς μου και δεν ήξερα τι στο καλό της προσθέτουν μέσα για να μη μείνει νηστικιά η μουλάρα! :p

Σε ευχαριστούμε Μαρία!! :)

Έχε το νου σου στις πρώτες βόλτες και στην επαφή της με άλλα σκυλιά γιατί όσο αισθάνεται αδύναμη και ευάλωτη μπορεί να βγάλει επιθετικότητα με ότι αυτό συνεπάγεται. Μην σε προβληματίσει αν συμβεί κάτι τέτοιο, είναι παροδικό.
Έχουμε 2 αδεσποτάκια μικρόσωμα στην αυλή (όπου και θα περιορίζονται οι βόλτες της για 10 μέρες, μιας και σέρνει θηλυκό στην γειτονιά και έχουν μαζευτεί 6-7 μαντράχαλοι που δε γνωρίζω το ποιόν τους), ο ένας από τα 2 που έχουμε εδώ κοιμάται έξω από την πόρτα μου κιόλας, αλλά από τη στιγμή που ήρθε η Νεφ σπίτι, κατάλαβαν οτι κάτι δε πάει καλά και δε την ενόχλησαν. Έρχονται μαζί μας στα χορταράκια, στην αυλή της πολυκατοικίας, αλλά κρατάνε απόσταση και απλά επιστρέφουμε σπίτι και ο ένας ρίχνει πάλι ύπνους.

Επιθετικότητα η Νεφ δε βγάζει ούτε με τις κροτοφοβίες της. Σε φόβο της βγαίνει πάντα και τρέχει να κρυφτεί. Στην προκειμένη, χαίρεται που τους βλέπει, μυρίζονται λίγο και μας αφήνουν για να κάνει τις ανάγκες της.